Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

LINE ARRAY DIY

34 odgovorov v tej temi

#1 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 16 marec 2011 - 08:50

Zdravo

Kot je z naslova razvidno sva se z kolegom odločila da narediva svoje line array-e. whistling.gif

Najprej sva malo po spletu gledala pa so vse stvari cenovno teško dostopne še posebej če se z tem ne ukvarjaš profesionalno temveč ljubitelsko.
Kolega je zastopnik za firmo Intertechnik tako da sva enote dobila nekoliko ceneje sam pa se ukvarjam z mizarstvom in skupaj sva naredila že kar nekaj projektov katere si lahko ogledate na ( seveda če vas zanima) www.audiodiy.org
V veliko pomoč nam je tudi lastnik tega foruma g. Miro Krajnc ki nam razvija kretnice.
Torej najprej smo naredili testno škatlo katero smo poslali Mirotu ta pa nam je naredil meritve.
Za primer smo si vzeli sledeči modul

_4a2bd9094ea9a.jpg

Tudi visokotonec oziroma magnetostat je enak za bas pa smo uporabili tole
http://www.intertech...5049a88778b4727
L08_4243_1.jpg

IMAG0031.JPG

IMAG0034.JPG

IMAG0035.JPG

Za enkrat toliko jutri dodam kako se stvar odvija materijala je dovol jumping0046.gif

Če tema ni v pravi rubriki bi prosil moderatorje da jo prestavijo hvala.

LP Pinc76

Prispevek uredil/a: winni, 13 marec 2012 - 09:47 .

Les je naravni materijal zato barvne ter strukturne spremembe niso del reklamacij

#2 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 17 marec 2011 - 09:46

wow... zanimivo zadevco delate smile.gif

ste že kej testirali zvok oz. izmerili kaj?
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#3 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 17 marec 2011 - 11:19

Zdravo

Narejene so bile smo meritve zvočniških enot za razvoj kretnice, bom proti večeru nalimal grafe meritev.
Kasneje pa še kretnice ter materijal kateri uporabljamo.

LP Pinc76
Les je naravni materijal zato barvne ter strukturne spremembe niso del reklamacij

#4 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 17 marec 2011 - 08:55

Zdravo

No da dodam grafe meritev.
Meritve so bile narejene v testni škatli na sliki

IMAG0023.JPG

IMAG0026.JPG

Tu bom dodal kar je napisal Miro glede meritev

OK, tako nekako.
Pri 400 Hz je rezonanca, škatlo potrebno dampirati. Zgornji spekter je glasnejši, se bo pa to izravnalo, ko bo več škatel skupaj, takrat bo namreč najbolj narastel izkoristek pod 500 Hz. Rezna frekvenca 4kHz, impedanca ne pade pod 16oHm.

Gradient_20GRT195_20MK2.PNG

Line_20Array_20freq.PNG

mid.PNG

No tako so rekli strokovnjaki jumping0046.gif

No še nekaj materijala katerega bomo uporabljali ploščice za kretnice tuljave itd..

IMGP6644.JPG

robi_IMGP6645.JPG

IMGP6647.JPG

robi_IMGP6649.JPG

No toliko za danes.

LP Pinc76

#5 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 18 marec 2011 - 08:19

Lepo, lepo.
A bi lahko povedal kako in kje si izvajal merenja in s čim?
(odprti prostor, kartica, mikrofon, način merenja, oddaljenost mikrofona...)
Je to SoundEasy program?
Kako pa se ti dopade ARTA?
Nenad Patkovic

#6 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 18 marec 2011 - 09:11

Zdravo

Ja na te stvari se sam ne spoznam ashamed0002.gif ,to bi bilo uprašanje za loudspeaker -ja to je naš Miro na tem forumu pa je loudspeaker. jumping0046.gif
Drugače pa avtorja teh zvočnikov katere je rastavljal na CES 2010 http://thesoundscape...Other-Show.html

To bi bilo to

Pinc76

Prispevek uredil/a: pinc76, 18 marec 2011 - 09:15 .

#7 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 18 marec 2011 - 09:29

aha no mogoče pa bo Miro kaj vskočil in kaj več povedal, če mu bo, glede da je že soforumaš.
Ja je ja SoundEasy.

Lepi dipol-ci, ni kaj.
Nenad Patkovic

#8 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 18 marec 2011 - 07:08

Zdravo

No malo smo migalii prvi kosi so že zlimani jumping0046.gif
Polovica materijala

robi_IMGP6760.JPG

robi_IMGP6758.JPG

Izvrtina za magnetke

robi_IMGP6759.JPG

Magnetki pašejo v nulo

robi_IMGP6755.JPG

Prvi trije zlimani
robi_IMGP6763.JPG

robi_IMGP6765.JPG

LP Pinc76

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov

Objavljeno 18 marec 2011 - 11:27

Kolikor je moč videt iz teh majhnih slikic, ne uporabljate MDF-ja ampak pravi les?
Kateri? Gostota?
Kakšne driverje imate?
Na splošno lahko poveš kaj več.
Nenad Patkovic

#10 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 19 marec 2011 - 08:11

Zdravo

QUOTE (NLP @ 18. Mar 2011 23:27:19) <{POST_SNAPBACK}>
Kolikor je moč videt iz teh majhnih slikic, ne uporabljate MDF-ja ampak pravi les?
Kateri? Gostota?
Kakšne driverje imate?
Na splošno lahko poveš kaj več.

Kot sem že na začetku povedal je za visoke uporabljen magnetostat firme Gradient

http://www.intertech...,de,15924,95991
IMGP6654.JPG
Za bas sredje pa od firme HIPOVER

L08_4243_1.jpg

Za ohišje uporabljam panel ploščo(panelko) lahko bi rekli da je to vezana plošča z majn sloji ,v sredini je masivni les z obeh strani pa je bukov furnir debeline 2mm.
Za to sem se odločil predvsem zaradi transporta ,ker je izredno lako ohišje,testna kišta je bila narejena z ostankov iverne plošče in je v primerjavi z to škatlo skoraj enkrat težja in vsekakor majn trdna,če pa bi delal škatle z MDF-a bi sigurno staknil poškodbo hrbtenice thumbsdown.gif

Sedaj me čaka sigurno najtežji del in to je sistem vpetja oziroma povezave enega modula z drugim v mislih sem imel nekaj takega

sdzj1k.jpg

15ev3ly.jpg

seveda si bo moral kolega vzeti čas da mi vse lepo zriše za CMC potem pa testne kose zmontirat da vidimo če vse skupi lepo paše .

Med tem časom pa moram obdelati škatle do zaklučnega sloja barve evilgrin0040.gif

LP Pinc76

#11 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov

Objavljeno 19 marec 2011 - 09:49

eh spregledal sem glede driverjev.

A ni prav ćim večja rigidnost škatle pomemben faktor, da je čim manj nizkofrekvenčni resonanc/distorzij, ki vplivajo na vgrajene driverje?

V glavnem lušten projekt.
Nenad Patkovic

#12 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2011 - 07:46

kaj pa če bi probal kopirati ta sistem pričrvstitve kot jo ima martin? neke šraufke pa luknce? smile.gif
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#13 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2011 - 08:08

Zdravo

Vsak predlog je dobrodošel ,se da dobiti kako slikico kako izgleda.

LP Pinc76

#14 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2011 - 09:01

z njimi sem delal oz. jih postavljal in na njih delal pa so kar ql zadevce za sestavljat (če odštejem težo)

http://www.martin-au...des/W8L_eng.pdf
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#15 SoundMan

SoundMan

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 76 prispevkov
  • Interests:Live sound

Objavljeno 21 marec 2011 - 11:37

Moram to napisat v razmislek!

Rezna frekvenca 4kHz?!?

Kolk sta centra 8" narazen? kakih 20 cm, sodeč po slikah...

Torej;
- valovna dolžina 20 cm je malo čez 1,6 kHz
- torej 45ş od centra seštevek obeh driverjev rezultira v kancelacijo, torej "LOBE"
- sledi, da na 90ş je potem narobe "pukl" -> garantirana MIKROFONIJA na odru spredaj !!!
- oktavo višje pa je že pravi GLAVNIK "comb filter", torej le nekaj korakov levo-desno, bo odločilo kje se sliši vokal in kje ne!!!

Trdim:
Pri teh škatlah lahko oba low driverja delata do max cca. 800 Hz, pravilno pa do cca. 400 Hz ,da še ni "štale"...

Predlagam:
Poizkusi dodat mid hornček z enakimi potkami (equal path), ali pa vsaj kretnico izdelaj tako, da igra kritični pas ( od 800 Hz do 4kHz) samo en LOW driver!

Prispevek uredil/a: SoundMan, 21 marec 2011 - 11:39 .

Ojoj, pa to nimate pravega riderja...

#16 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2011 - 11:44

QUOTE (SoundMan @ 21. Mar 2011 11:37:53) <{POST_SNAPBACK}>

Rezna frekvenca 4kHz?!?

Torej;
- torej 45ş od centra seštevek obeh driverjev rezultira v kancelacijo, torej "LOBE"
- sledi, da na 90ş je potem narobe "pukl" -> garantirana MIKROFONIJA na odru spredaj !!!
- oktavo višje pa je že pravi GLAVNIK "comb filter", torej le nekaj korakov levo-desno, bo odločilo kje se sliši vokal in kje ne!!!

Trdim:
Pri teh škatlah lahko oba low driverja delata do max cca. 800 Hz, pravilno pa do cca. 400 Hz ,da še ni "štale"...

Predlagam:
Poizkusi dodat mid hornček z enakimi potkami (equal path), ali pa vsaj kretnico izdelaj tako, da igra kritični pas ( od 800 Hz do 4kHz) samo en LOW driver!

True!!! ... Tudi pri studijskih monitorjih kateri imajo 2 MID driverja je tako. Eden goni npr. od 120hz do 400hz,drugi pa od 400hz do 2khz. (na pamet govorim frekvence).
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#17 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2011 - 01:13

Hm.. potem pa še moje razmišljanje...

Kakšna pa je razlika med dvema MID (LOW?) driverjema ki stojita v enem boxu, ali pa dvema, ki sta eden pod drugim v line arrayu?
Če je rešitev problema, da samo eden igra "kritični pas", kako pa potem rešiš, ko imaš dva zvočnika tik enega nad drugim?

#18 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2011 - 01:37

QUOTE (saso @ 21. Mar 2011 13:13:41) <{POST_SNAPBACK}>
Hm.. potem pa še moje razmišljanje...

Kakšna pa je razlika med dvema MID (LOW?) driverjema ki stojita v enem boxu, ali pa dvema, ki sta eden pod drugim v line arrayu?
Če je rešitev problema, da samo eden igra "kritični pas", kako pa potem rešiš, ko imaš dva zvočnika tik enega nad drugim?

tko je pri mojih Barefoot-ih... eden pokriva en spekter,drugi pa drugega... tudi Focali delajo tako, Adami pa tudi če se ne motim.

aja sori... to se pa reši tako, da je vsak izmed zvočnikov v grozdih malo nagnjen (1,5 - 3 stopinje)...

naj me popravi kak strokovnjak smile.gif
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#19 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2011 - 10:54

QUOTE (SoundMan @ 21. Mar 2011 11:37:53) <{POST_SNAPBACK}>

Rezna frekvenca 4kHz?!?

Torej;

Trdim:

Predlagam:

Verjetno je Miro to predvidel in prilagodil kretnice?!
Nenad Patkovic

#20 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 31 marec 2011 - 04:34

Zdravo

No spet smo mal delal pa je tole ven prišlo evilgrin0040.gif

Z barvo smo uporabili tole

robi_IMGP6798.JPG

260320_11.jpg

IMGP6799.JPG

robi_IMGP6803.JPG

robi_IMGP6805.JPG

robi_IMGP6807.JPG

Počasi gre vse skupaj proti koncu,dobiti moram še sistem za vpetje ( trenutno je na laserskem razrezu,potem gre na prašno lakiranje) spojni materijal,vijaki,mrežica pa da sprobamo jumping0046.gif

LP Pinc76

#21 SoundMan

SoundMan

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 76 prispevkov

Objavljeno 20 maj 2011 - 10:51

Še enkrat v razmislek.

Simuliral sem zvočnik ki ga kopirate, torej Craaft RB82 kateri ima rezno frekvenco na 2200 Hz . (pasivna kretnica 12db/okt...)

Pri simulaciji se vidi kritični pas med 500 Hz in 2 kHz, na originalnem zvočniku.

Sori, ne morem bit tiho...

Pripete slike

• RB82_lobes.gif

Prispevek uredil/a: SoundMan, 20 maj 2011 - 10:52 .

#22 gsb

gsb

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 1 prispevkov

Objavljeno 25 maj 2011 - 01:27

Zdravo !

Sem nov na forumu vendar me zanima razmišljanje Soundmana .Ker imam tudi sam idejo po nekajletni pausi zopet igrat in se tud spogledujem z izgradnjo manjšega PA sistema me zanima kar nekaj stvari.V glavnem sem delal na hi-FI zadevah -tukaj pa veljajo seveda druge zahteve,zato bi vprašal Soundmana in podobne ,ki so jim iz prakse znane te stvari-kakšna karakterisitika je sploh željena .Govorim za short razdalje npr.manjši klub ali manjše prireditve na prostem .Ti boxi ,ki so predstavljeni imajo low driverja vgrajena flat -kaj se doseže ,če bi bil eden nad drugim in evt.dva visokotonca ? Videl sem
Sisteme pri katerih sta mid driverja zasukana navzven in pa tud navznoter za nekaj stopinj .? Kaj se doseže če se zniža rezna freq -hipotetično z drugim visokotoncem npr na 1500 -1600HZ .Fanta pa bi vprašal kje sta nabavila to barvo za boxe in ali jih je treba prej z čim drugim pripravit da je podlaga trpežna in barva ne odleti ob transportu .Seveda me tud zanima kaj bo spodaj za grunt -basi ? Tu je tud vprašanje za Soundmana -kaj se v praxi najbolj obnese za manjši band 18" -15" evt loaded ,Ne vem Bassreflex mi je nekako slow -za moj okus mi preveč pumpa .Sam sem uporabljal HOFEX Exciter na Main izhodih mixa -kar se je na manjših ozvočenjih pozitivno obneslo predvsem če kište niso šle v globino oziroma če ni bilo prostora za sube .Sam imam v mislih popolnoma aktiven system brez pasivnih kretnic (dbx PA drive +).In še nazadnje Soundman -z katerim programom simuliraš boxe -če sem prav povzel tvoje grafe prikaza bi bila pokrivnost boljša če bi npr rezal do max 700hz ,če bi mida nagnil za par stopinj navzven ali noter bi se izognil luknjam ,ker pri taki fq 4000hz enostavno igrajo midi predaleč in z tem preveč usmerjeno ,za visoke pa uporabil nekaj kar lahko nižje režeš ? Ne vem lahko se motim ,seveda pa sta fanta naredila super izdelek -me zanima kako to dela v živo.
hvala za odgovorI

#23 SoundMan

SoundMan

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 76 prispevkov

Objavljeno 30 maj 2011 - 08:06

Dragi GSB in ostali forumaši!

Da bi razložil in odgovoril na zadnji post, bi porabil kar veliko prostora na forumu, zato bom probal malo "zazipat".

Torej, vse je čista fizika valovanj v 3D...

V idealnih razmerah:
Če je razdalja od dveh izvorov popolnoma ista potem je seštevek +6db,
če je razlika oddaljenosti točno pol valovne dolžine je seštevek minus neskončno db, torej se izniči!!!

Poizkusi sam: dva sub-a daj čisto skupaj pa enemu obrni polariteto (+/-), torej kaj si dobil,...

Lahko sklepamo: Če je več kot en izvor za en frekvenčni pas, se zadeve zelo zakomplicirajo.

LP
Gaber

#24 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 31 maj 2011 - 01:17

QUOTE (SoundMan @ 30. May 2011 09:06:53) <{POST_SNAPBACK}>
Dragi GSB in ostali forumaši!

Da bi razložil in odgovoril na zadnji post, bi porabil kar veliko prostora na forumu, zato bom probal malo "zazipat".

Torej, vse je čista fizika valovanj v 3D...

V idealnih razmerah:
Če je razdalja od dveh izvorov popolnoma ista potem je seštevek +6db,
če je razlika oddaljenosti točno pol valovne dolžine je seštevek minus neskončno db, torej se izniči!!!

Poizkusi sam: dva sub-a daj čisto skupaj pa enemu obrni polariteto (+/-), torej kaj si dobil,...

Lahko sklepamo: Če je več kot en izvor za en frekvenčni pas, se zadeve zelo zakomplicirajo.

LP
Gaber

najlažja rešitev je da en mid driver pokriva npr. 400-1600 hz drugi pa 1600-3000 hz ... je tako?
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#25 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov

Objavljeno 31 maj 2011 - 05:50

... mimogrede Gaber, kateri programček je to?
Nenad Patkovic

#26 SoundMan

SoundMan

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 76 prispevkov

Objavljeno 02 junij 2011 - 12:18

QUOTE (NLP @ 31. May 2011 18:50:55) <{POST_SNAPBACK}>
... mimogrede Gaber, kateri programček je to?

Hmmm, mislim da sem sličice naredil z MAPPom od Meyer sounda, ko sem hotel CRAAFTom dopovedat kaj mi ni všeč.

Vzel sem pač dva njihova zvočnika z 8 colskimi papir-driverji, jih postavil horizontalno narazen kot so v tem zvočniku
ter simuliral pri navedenih frekvencah.
Potem pa sem, v grafičnem programčku, iz večih sličic zložil *.gif datoteko in dopisal frekvence.

Uporabljam pa za razmišljanje tud G.P.A. 2.49 (na androidu se mu reče Ray-end) http://gpa.hms2k.cl
cool.gif

#27 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov

Objavljeno 02 junij 2011 - 11:09

Hvala.
Nenad Patkovic

#28 Vegislav

Vegislav

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 05 junij 2011 - 07:53

Kako se barva z to strukturno barvo? valjček? jaz si tudi delam ozvočenje in bom uporabil to barvo ampak nevem z čim se to barva...

Lp Timi

#29 pinc76

pinc76

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 24 prispevkov

Objavljeno 05 junij 2011 - 12:55

Zdravo

Za to barvo je posebna pištola ki deluje na podtlak ter šobo od 2.5 dalje odvisno kakšno granulacijo želiš.
Sam sem uporabil pištolo za spodnje premaze vendar mi je vzelo kar nekaj časa da sem naštudiral nastavitev same pištole,ter dobil izgled kot na slikah.

LP Pinc76

Prispevek uredil/a: pinc76, 05 junij 2011 - 12:57 .

#30 Vegislav

Vegislav

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 07 junij 2011 - 06:59

QUOTE (pinc76 @ 5. Jun 2011 13:55:55) <{POST_SNAPBACK}>
Zdravo

Za to barvo je posebna pištola ki deluje na podtlak ter šobo od 2.5 dalje odvisno kakšno granulacijo želiš.
Sam sem uporabil pištolo za spodnje premaze vendar mi je vzelo kar nekaj časa da sem naštudiral nastavitev same pištole,ter dobil izgled kot na slikah.

LP Pinc76

Ali je možno da pripeljem končane kište na barvanje? in koliko bi to približno stalo? 2x satelita z 10'' bas in 10'' trobljo ter 2x suba z 15'' basom. ? okvirno?

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov