tak malo glede razvoja....
LP
"Vodilni OS" (glede na % uporabe in ne na stabilnost - Windows) NE bazira na UNIXu. Res pa je, da OSX bazira na UNIX jedru.
Windows do verzije ME (Millenium Edition) bazira na DOS-u ter je sam Windows navaden grafični vmesnik (program), ki je zagnan na DOS-u. NT je bil razvit kot prvi popolni 32-bitni OS (npr. Windows 98 so nekakšen hibrid, baziran na DOS-u - se pravi 16-bit / 32-bit).
XP in Vista bazirata na NT tehnologiji (in nikakor ne UNIX-u), s tem da je pri Visti na novo spisano celo jedro, zato je tud tolk cajta trajal sam razvoj OS-a. Moram rečt, da dela veliko bolj zanesljivo, kot XP-ji, z dvema slabima lasnostma. Prva je ta, da so izdelovalci hardware-a s pisanjem driverjev za Visto preveč leni, da bi spisali driverje z vso podporo, ki jo sistem omogoča (npr. nisem še videl WaveRT podpore pri drugih zvočnih kartah kot pri ECHO), druga slaba lastnost pa je sama počasnost jedra. Precej bolj je požrešen (mislim na performance) glede na XP-je, saj je zadeva speljana "brez bližnjic", tako da načeloma MORA delat veliko bolj zanesljivo.
Dvorezen meč torej. Če ti je bolj pomemben "komfort" v pisarni, je Vista super izbira. Če ti XPji ne delajo problemov (imajo ful boljšo podporo z driverji), so veliko hitrejši od Viste. Za audio je še zmeraj to to.
OS X... Dnevno ga uporabljam od februarja letos. Trenutno sem na najnovejši različici Mac OS X 10.5.3. Kaj ti lahko povem o njem? Da so mi Windowsi še vedno ljubši od OSX-a. Zanesljivost? Tudi sesuje se sem pa tja kakšna aplikacija... Ni ravno biser imunosti.
Kar se tiče OSX-a in uporabe v studiu je zame največja pomanjkljivost, da jedro oz. CoreAudio ne podpira Direct Monitoringa. Vse to je lepo rešeno, če si na Macu in uporabljaš Pro Tools HD npr. Za native aplikacije ala Nuendo, Cubase , Logic Pro pa ... kot bi se preselu ene 15 let nazaj.
Aja, žal tudi crackov ni, ja. Vsaj za najbolj uporabne plug-ine. Če pa so že, so pa za stare PowerPC-je, MacIntelaši se lahko pa obrišemo pod smrčkom.
LP













