Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Mac mini / iMac / MacBook ?

15 odgovorov v tej temi

#1 Irij

Irij

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 39 prispevkov

Objavljeno 18 februar 2010 - 10:51

Pozdravljeni!

Sam se že kakšno leto ukvarjam z audio produkcijo in ugotovil sem, da moj pc ni več kos mojim zahtevam... z svojim enojedernim procesorjem in pa 1gb rama mi že pri snemanju 8 trackov rad trokira, sploh če je zraven še kak virtualen instrument, ali pa imam še kak drug program odprt... da o mixu z efekti sploh ne govorim...

Stvar je taka, da sem na medmrežju čul, da so za take zadeve dosti bolj primerni MAC-i (audio, video, programi za grafiko...)... Malo sem pobrskal po medmrežju in ugotovil, da obstajajo različne vrste macov... in sicer mac mini, iMac, mac pro, macbook... Kot nevedežu v svetu računalništva se mi poraja preprosto vprašanje... kateri od teh je boljši za glasbeno produkcijo... sam imam namreč zadržke do prenosnih računalnikov, saj mi že na pogled delujejo šibki... iMac mi glede izgleda samega deluje podobno kot prenosni računalnik... (vse je ena plata.. ) ne morem pomagat, a jaz sem vajen pcjevih šatel biggrin.gif...

kaj je razlika med starejšimi in novejšimi maci?...

nov imac stane recimo 1500+e
tale, očitno starejša verzija pa malo manj smile.gif...
http://www.bolha.com...397867/bel-imac

zanima me predvsem, če je neka taka mašina( mac mini / iMac) kos uporabi v home studijih (snemam s firepodom 8 kanalno max, vendar mislim da se problem pokaže šele pri mixanju)

ps; zavedam se, da je najboljši izmed vseh macpro, a teh se bom zaenkrat vzdržal, saj kar malo preveč udarijo po žepu smile.gif

Lp Irij

#2 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 776 prispevkov

Objavljeno 18 februar 2010 - 11:28

Morda se bom ob priliki razpisal glede aktualnih zadev procesorjev in soudov smile.gif

#3 microsound

microsound

OBRAČALEC GUMBOV

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 788 prispevkov
  • Interests:Live sound,recording,mixing,editing,badbinton

Objavljeno 19 februar 2010 - 12:38

za 1000 € si sestaviš tako dedicated mašino, da te odpihne .....PC mislim seveda...če pa daš
zraven še 500jourof pa itak....edin če te ne mika dezertirat jabčkarjem....
..glasba je bog in jaz sem verski fanatik...

Alan Vranič - Mikro
051-386-161

#4 Irij

Irij

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 39 prispevkov

Objavljeno 19 februar 2010 - 04:15

da.. ubistvu me res zanima dezertirati k macu... priznam, da sem se v zadnjem času kar precej navdušil nad logic pro... Sem sicer uporabnik Auditiona, a čeprav sem nanj navajen, z njim nisem najbolj zadovoljen, saj se mi sesuva.. (imel sem že kar precej neprijetnih izkušenj z raznimi ne-sejvanimi" fajli, oz najsalbše; napol overwritanimi -> cel session rakom žvižgat biggrin.gif )...

So moji predsodki odveč? je možno, da je recimo prenosni računalnik kot je ta; (http://www.bolha.com...-ram-500-gb-hdd) kos delu v studiju?... Konfiguracije mi zvenijo všečne, nekaj s ceno pa ne štima najbolj biggrin.gif.. Kakorkoli... na mac rumors forumu sem prebral sledeče; (napisano sicer za iMac 24" 2.4 with 2gigs of ram with LP8)
For the hell of it, I just did a test. I inserted a stereo track and on it inserted Space Designer, Delay Designer, a Linear Phase EQ, compressor and chorus. (all stock Logic plug-ins). I duplicated that track until I had 27 stereo tracks. I then imported the same wav file to each track. (a :60 commercial) The CPU was at 85 to 87%, but things weren't sluggish at all and played just fine. I had the audio engine set at 128 samples and 44.1k/16bit

kakšna je situacija glede LP9?.. predvidevam da nekaj podobnega kot pri 8, ampak za vsak slučaj raje vprašam smile.gif

Lp Irij!

#5 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 19 februar 2010 - 07:12

Seveda čisto v redu rač. za delo v studiju.
Bolj me skrbijo tvoje čudne negativne izkušnje z Auditionom, ki je zelo stabilen program pa še autosave ima.
Tu mora biti nekaj drugega.
Nenad Patkovic

#6 microsound

microsound

OBRAČALEC GUMBOV

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 788 prispevkov
  • Interests:Live sound,recording,mixing,editing,badbinton

Objavljeno 19 februar 2010 - 08:03

....tudi men je to u oči padl.....resno vsak dan uporabljam že 4 leta, od verzije 1,5 naprej, pa nikol problema, pa še če je
je pc kaj troknu, in takrat me je program sam uprašam če želim sešn nadaljevat, zbrisat, ali shranit, ma ja , saj boš vidu
kako je z lođikom ....logiš
..glasba je bog in jaz sem verski fanatik...

Alan Vranič - Mikro
051-386-161

#7 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 19 februar 2010 - 10:19

Tu je najverjetneje problem v konfiguraciji sistema; zvočna, PC ipd.
Uporabljam ga že od cool edita dalje (ko so mi bili wavelab 1, cubase 3.5, soundforge 3, cakewalk 4, SEK-D 2.5 bolj tako - tako... edino da je wavelab bil takrat res izjemno hiter glede na druge (efekti...)...) in se je vedno izkazal za zelo hvalevreden (in preveč spregledan) resen, stabilen in prav bebavo enostaven ter funkcionalen zvočni editor.
Dobro dovolj čustvenosti in reklame:), pač čudi me!
Nenad Patkovic

#8 Irij

Irij

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 39 prispevkov

Objavljeno 19 februar 2010 - 10:25

hmm.. morda gre težave res pripisati računalniku... mogoče pa piratski verziji auditiona... nebi vedel... mogoče opišem enega izmed problemov;...
že nekaj časa sem delal na sessionu, ki pa ga nikoli nisem shranil pod kakšno drugo ime.. (komad01.ses recimo)... sam session je bil velik recimo 2,5 mb, kar je nekako običajno za audišnov .ses... Karkorkoli; enkrat pa sem v naglici ( hja.. južna je bla, ane biggrin.gif ) pritisnil save, nato hitro križec za zaprtje programa, potem pa še start-> izklopi računalnik...
pozneje sem v želji, da spet delam na temu komadu naletel na error... ne spomnim se kaj za ena zadeva je že bla, ampak poglavitno je to, da me niti ni povprašalo po nadaljevanju "neshranjenega projekta"... .ses file pa je kar naenkrat bil velik 80kb...
Računalnik sem v želji nekakšnega file recoverja odnesel k mojstru, ki je zadevo preučil in mi povedal, da je šlo za nekakšni "delni overwrite" in da zadeve ni mogoče dobit nazaj..
nekaj dela je šlo v nič... ampak lekcija naučena.. od tedaj shranjujem enkrat na komad_a.ses, in enkrat na komad_b.ses biggrin.gif...

še nekaj bi vprašal... kako je z logicom in z midi? pri auditionu sm stvar kar hitro pokapirav, čeprav sem nekje zasledil da je baje zelo komplicirana... meni se niti ni zdelo..

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 19 februar 2010 - 11:16

hja debata zase glede te situacije z auditionom.
treba je vedet da je v dobi digitalije zmeraj dobrodošlo imet prste avtomatično sprogramirane na ctrl+s, vsake "toliko minut" smile.gif
Nenad Patkovic

#10 Irij

Irij

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 39 prispevkov

Objavljeno 19 februar 2010 - 11:26

QUOTE (NLP @ 19. Feb 2010 23:16:16) <{POST_SNAPBACK}>
hja debata zase glede te situacije z auditionom.
treba je vedet da je v dobi digitalije zmeraj dobrodošlo imet prste avtomatično sprogramirane na ctrl+s, vsake "toliko minut" smile.gif

vzeto na znanje smile.gif

#11 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 776 prispevkov

Objavljeno 19 februar 2010 - 11:50

Vsekakor se ti splača naprej odločit kaj hočeš:
1. okolje windows ali osx
2. logic (ki je zgolj za na osx) ali katerega od ostalih daw apps
3. stanje na računu

Po tem pa lahko govorimo kakšen sistem je primeren.

lp

#12 Irij

Irij

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 39 prispevkov

Objavljeno 20 februar 2010 - 12:02

QUOTE (winni @ 19. Feb 2010 23:50:44) <{POST_SNAPBACK}>
Vsekakor se ti splača naprej odločit kaj hočeš:
1. okolje windows ali osx
2. logic (ki je zgolj za na osx) ali katerega od ostalih daw apps
3. stanje na računu

Po tem pa lahko govorimo kakšen sistem je primeren.

lp

1. hja,,, do sedaj sem vedno uporabljal windowse, sem pa odprt za nove stvari... čul sem, da se tudi na mace da furat windowse oz. linux seveda... tega sem vsega vajen, zato se s tem vprašanjem niti ne obremenjujem...

2. sprobal sem že audition in cubase... o prvem sem se že razpisal, drugi pa mi je nekako antipatičen... enostavno ne pašem skupaj s cubase... ne odgovarja mi smile.gif... na applovi strani sem malo prebral o logicu in pogledal par videov in reviewov na youtube... in stvar se mi zdi kar simpatična... postavlja pa se vprašanje; obstaja še kak program (morda podoben auditionu) za mace, oz za mace in pc-je.... glede auditiona sem se prepričal da obstaja zgolj pc verzija smile.gif.. na temu področju bi rabil še nasvete...

3 tja do recimo 700€ smile.gif..

naj še povem, da na podlagi izkušenj s mojim pcjem v zadnjem času počasi izgubljam zaupanje v bila gejtsa in njegove stvaritve biggrin.gif... (res, da je moja kišta stara, a sem moral zamenjati svašta... od matične, grafične, ventilatorja, napajalnika, ram itd... biggrin.gif
So Maci morda kaj bolj zanesljivi, vzdržljivi?

#13 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 776 prispevkov

Objavljeno 20 februar 2010 - 04:40

QUOTE (Irij @ 20. Feb 2010 00:02:23) <{POST_SNAPBACK}>
1. hja,,, do sedaj sem vedno uporabljal windowse, sem pa odprt za nove stvari... čul sem, da se tudi na mace da furat windowse oz. linux seveda... tega sem vsega vajen, zato se s tem vprašanjem niti ne obremenjujem...

2. sprobal sem že audition in cubase... o prvem sem se že razpisal, drugi pa mi je nekako antipatičen... enostavno ne pašem skupaj s cubase... ne odgovarja mi smile.gif... na applovi strani sem malo prebral o logicu in pogledal par videov in reviewov na youtube... in stvar se mi zdi kar simpatična... postavlja pa se vprašanje; obstaja še kak program (morda podoben auditionu) za mace, oz za mace in pc-je.... glede auditiona sem se prepričal da obstaja zgolj pc verzija smile.gif.. na temu področju bi rabil še nasvete...

3 tja do recimo 700€ smile.gif..

naj še povem, da na podlagi izkušenj s mojim pcjem v zadnjem času počasi izgubljam zaupanje v bila gejtsa in njegove stvaritve biggrin.gif... (res, da je moja kišta stara, a sem moral zamenjati svašta... od matične, grafične, ventilatorja, napajalnika, ram itd... biggrin.gif
So Maci morda kaj bolj zanesljivi, vzdržljivi?

Kar se tiče ostalih programov je najprej vprašanje za kaj rabiš. Kot vidim si omenjal midi, predlagam ti da sprovaš še kak Ableton ki deluje tako na osx-u kot na pc-ju ter seveda logic če imaš kje priliko, da vidiš kaj ti bolj odgovarja.
Sprovaj os-x okolje. Sem imel že večkrat priliko, pa sem po začetnem navdušenju z veseljem presedlal na domači xp, windows 7.

Res, da boš na Mac mašini lahko povsem normalno poganjal windowse, obratno bo bolj težko. Točka za Mac.
700€? Točka za PC biggrin.gif
Računalnik je pač računalnik z istimi enotami ne glede na to ali je bolj od jabolk ali ne. Kaj sestaviš je odvisno od tega koliko si pripravljen dat in kaj pričakuješ. Marsikdo na forumu prisega na MacPro in najbrž ima zelo dobre razloge za to, res pa da je za to odštel kar precej iznad cenovne meje domačih računalnikov.

Zadnjič sem si na mimovrste spravil skup pošteno custom mašino za 500€, ki bi zadovoljila marsikatere potrebe. Seveda bi se dalo za manj evričev, je pa dobro kupit določene komponente od vredu firme, da nimaš kasneje težav.

lp

#14 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 20 februar 2010 - 08:18

Bom kratek ...

Sem lastnik dveh Applov, MacBook Pro-ja in Mac Pro-ja. Mac Pro 8-core služi kot DAW v studiu, vendar na njemu v 95% laufa Windows Vista x64 in Nuendo 4. Konfiguracija je postavljena že skora dve leti brez enega sranja, brez krešov, brez vsega! Tko uravnovešeno konfiguracijo težko kupiš, jo je pa z nekaj trude definitivno mogoče sestavit.

Kar se Logica tiče ... imel sem Logic Pro 8 in sedaj Logic Pro 9. Oba delata ful nezanesljivo, saj se ponavadi krešne glih takrat ko ni treba. Tko da ... še vedno prisegam na Windows/Steinberg!

Aja, da o Nuendu pod OSX-om ne izgubljam besed...

Na MacBook Pro-ju pa laufam samo OSX, rabim ga večinoma za net, za "pisarno", itd.

BTW... Pozabi na tisto ceno 500€ za MAC-a, k je nateg.

LP,
Tadej
www.mmedia.si

#15 Gregor Zemljic

Gregor Zemljic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 210 prispevkov

Objavljeno 20 februar 2010 - 09:46

QUOTE (Blaster @ 20. Feb 2010 08:18:32) <{POST_SNAPBACK}>
Kar se Logica tiče ... imel sem Logic Pro 8 in sedaj Logic Pro 9. Oba delata ful nezanesljivo, saj se ponavadi krešne glih takrat ko ni treba. Tko da ... še vedno prisegam na Windows/Steinberg!

Imam Logic verzije 6 naprej.....potem ko sem po več kot 10 letih prešaltal iz Cubase-a na katerem sem bil od verzije 1.0 na Atariju........in nikoli pogledal nazaj....par frendov je naredilo enako.....in so vsi zelo zadovoljni.....i hvaležni ker jim ni treba več delat na PC z Cubendom.....ker po njihovij besedah naredijo več in boljšo muziko z Mac/Logic konfiguracijo...ker se jim ni treba ukvarjati z PC/Windows problemi....

Meni je v vseh teh letih parkrat "krešnil".....pa še to zaradi kakšne moje neumnosti.....kar je popolnoma normalno...

Logic pri meni laufa v povprečju 8-10 ur na dan 5-6 dni na teden.....kreš se pa mogoče zgodi enkrat na mesec, dva....pa še to zaradi tega ker mi krešne Euphonix....pa za sabo Logic potegne.....

Če si imel take probleme z Logicom, si moral imeti nekaj narobe nastavljeno.....ali pa neoriginalen program ali 3rd party plug ine...

Sicer pa nisem hotel začeti Cubendo Vs Logic debate.....tudi sam dostikrat delam v Cubendu v kakem drugem studiu in mislim da lahko vrhunsko produkcijo delaš kjerkoli, tudi v FruityLoopsih.....software ni pomemben....

iMac za 500 Eur z Bolhe pojačan na 4 gb rama z externim diskom je popolnoma zadovoljiva konfiguracija za zelo resno delo v audio produkciji.....potem je treba pa kupit še logic za 400 Eur.....v katerem je pa vse kar rabiš.....

Sam vse delam na MacBook Pro 2.4GHz/4Gig rama....Logic Plugini, vsi PSP-ji, NI Komplete, pa še par extra plugsov.....vse originalno......in z malo frezanja se da narediti popolnoma vse....sploh v devetki kjer lahko frezaš samo instrument....

LP G

Prispevek uredil/a: Gregor Zemljic, 20 februar 2010 - 10:51 .

#16 gigahertz

gigahertz

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 255 prispevkov

Objavljeno 20 februar 2010 - 02:49

Se popolnoma strinjam z Gregorjem...
Sekvencer je samo orodje...jest sem delu z reasnom in cubasom na pc-ju...zadnje pol leta pa sem prešaltal na mac-a in logic.
Prav pri Gregorju in drugih sem spoznaval kok je pomembna neka stabilnost operacijskega sistema v navezi z logicom in njegovimi plugsi,ki so res skoraj vse kar potrebuješ..zadnje pol leta dela na pc-ju sem naravnost oboleval nad raznimi anomalijami xp-jev,viste.....Na macu pa teh tezav nimam.Logic dela tko kot more...tud men krešne tu pa tam...ampak v primerjavi z cubasom in pc os je to res mala malica.

LP.GiGaHeRtZ
Dont ask what your PC can do for you!!....Ask what you can do for your PC?

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov