Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Premočni sičniki pri zboruP

5 odgovorov v tej temi

#1 modri dirkač

modri dirkač

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 13 prispevkov

Objavljeno 05 april 2012 - 12:08

Pozdravljeni mali in veliki mojstri!

Končujem več ali manj uspešno snemanje zborovskih, starih vojaških ( ne partizanskih) pesmi v več jezikih.
Pri določenih komadih pa se pojavlja težava, da je za moja ušesa preveč poudarjenih sičnikov. Pred izdajo cd-ja bi rad malo popeglal te "trde komade".
Z pomočjo EQ ne dobim želenega učinka.

Ali zna morda kdo svetovati, kaj bi bilo za narediti, da pesem zveni malo mehkejše. Sigurno nekaj obstaja, pa še ne vem kaj.

Prilagam del pesmi, prvo kitico.

Za vsak namig ali rešitev že v naprej najlepša hvala!

Pripete datoteke

#2 embe

embe

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 266 prispevkov

Objavljeno 05 april 2012 - 12:53

Nekaj si že pošraufal, a ne, mislim, reverb najbrž ni natur, a na snemalnem sešnu ni bilo teh problemov??
zvok,zvok,zvok...

#3 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 05 april 2012 - 01:51

QUOTE (modri dirkač @ 5. Apr 2012 13:08:32) <{POST_SNAPBACK}>
Pozdravljeni mali in veliki mojstri!

Končujem več ali manj uspešno snemanje zborovskih, starih vojaških ( ne partizanskih) pesmi v več jezikih.
Pri določenih komadih pa se pojavlja težava, da je za moja ušesa preveč poudarjenih sičnikov. Pred izdajo cd-ja bi rad malo popeglal te "trde komade".
Z pomočjo EQ ne dobim želenega učinka.

Ali zna morda kdo svetovati, kaj bi bilo za narediti, da pesem zveni malo mehkejše. Sigurno nekaj obstaja, pa še ne vem kaj.

Prilagam del pesmi, prvo kitico.

Za vsak namig ali rešitev že v naprej najlepša hvala!

Poiščeš najbolj pretirane sss-e v posnetku in zmanjšaš gain na tem mestu - zna biti zamudno a najmanj pokvari celoten zvok komada. Avtomatika - risanje level krivulj je za akustične stile pogosto veliko bolj naravno kot uporaba kompresorjev, deeserjev in podobnega...

Drugače pa poišči kak dober de-esser - Sonnox Oxford, Voxengo, Waves, UAD, itd. vsi imajo kakšnega...

Mogoče si snemal malo preblizu in tudi preveč "napičil" posnetek, nekako mi ni preveč všeč celoten zvok, je tak malo "škatlast"; mogoče gre zgolj za ne najlepše zvenečo sobo, kombinacijo mikrofonov in postavitve... no, kakorkoli, veliko sreče.

Mimogrede - a imaš surov posnetek - brez tvoje obdelave? Mogoče si ga že pri mixu kaj pobiksal, pa je posnetek čisto ok...

Prispevek uredil/a: satoration, 05 april 2012 - 01:55 .

#4 modri dirkač

modri dirkač

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 13 prispevkov

Objavljeno 05 april 2012 - 02:23

Hvala fanta za res ekspresen odgovor!

Snemano je bilo bolj v "škatlasti" dvorani s premalo akustike. Tako da je dodan odmev.
Tudi surov posnetek je enak, a brez reverba. Zdi se mi, da je to najbolje kar se je dalo izstisniti v danih pogojih z danimi mikrofoni.

Zmeraj pa je skoraj tako, da bi bilo lahko še boljše. A proračun ima omejitve...

Se bom še poigral.

#5 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 05 april 2012 - 02:30

QUOTE (modri dirkač @ 5. Apr 2012 15:23:57) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala fanta za res ekspresen odgovor!

Snemano je bilo bolj v "škatlasti" dvorani s premalo akustike. Tako da je dodan odmev.
Tudi surov posnetek je enak, a brez reverba. Zdi se mi, da je to najbolje kar se je dalo izstisniti v danih pogojih z danimi mikrofoni.

Zmeraj pa je skoraj tako, da bi bilo lahko še boljše. A proračun ima omejitve...

Se bom še poigral.

Dodan reverb lahko zelo pokvari zvok. Ne vem katerega si dodal, pomembno je seveda tudi kako ga našraufaš, ampak predlagam ti, da si naložiš demo verzijo Flux Ircam Verba - je skoraj polno delujoča, edino čez nekaj minut se izklopi in povsem vseh parametrov ne moreš šraufat, a če najdeš v redu preset, se samo malo poigraš z velikostjo pa je lahko že zelo odlično - eksportaš ga lahko... Torej je povsem uporaben, pa še zastonj ga lahko uporabljaš povsem legalno. Ob prvi priložnosti pa ga nameravam tudi nabavit. Ta reverb je eden najboljših kar jih obstaja za klasiko in podobne reči. Je zelo transparenten, ne pokvari osnovnega zvoka, zveni zelo naravno, ne pokvari stereo slike - je "true stereo" - vklopi "High density" in se čudi kako dobro to dela... http://www.fluxhome...._ins/ircam_verb
Po moje ti bo pomagal narediti celoten zvok manj "škatlast" če ga lepo našraufaš.

#6 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 05 april 2012 - 08:37

... jaz sem tudi ročno "s"-je popravljal, navkljub kar nekaj SW-jem.
Nasvet:
ko snemaš vokale se malo poigraj in usmeri mikrofon nekoliko bolj proti prsnemu košu, sploh če gre za ženske vokale... testiraj, poročaj.
Lahko se tudi poigraš z eno "old style" varijanto in pred mikrofonsko membrano namontiraj svinčnik (lahko je malo debelejši, probaj tudi tistega mizarskega ta širokega)... probaj, poročaj wink.gif
Nenad Patkovic

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov