Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Postavitve ozvočenj v majhnih in srednje velikih dvoranah

• Prosimo prijavite se za odgovor
4 odgovorov v tej temi

#1 Ytsejam

Ytsejam

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 10 januar 2015 - 11:05

Pozdravljeni, zanimajo me vaše izkušje pri postavitvi ozvočenj v majhnih in srednje velikih dvoranah (od 100 do 400 ljudi).

Vzemimo primer, da je oder na sredini enega konca dvorane, mikser pa prav tako na sredini vendar na nasprotnem koncu.

Ali kdaj postavite ozvočenje tako, da so basi oziroma "subi" na sredini odra, visokotonci pa ob robu? Ali so vedno visokotonci nad "subi"?

LP

#2 avbarr

avbarr

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 119 prispevkov

Objavljeno 11 januar 2015 - 09:09

Če je možnost in subi ne zakrivajo odra, je dobro da sube postaviš na "sredini odra".

Recimo, da imaš 2 suba ter 2 visokotonca, bi načeloma postavil suba na sredini odra en pred drugim, ter jih seveda časovno uskladil, da dobimo cardio pokritost. S tem pridobiš bolj enakomerno pokritost nizkih frekvenc po sredini dvorane ter seveda večjo izolacijo nizkih frekvenc na odru. Visoketonce pa na vsako stran odra na primerno višino. Višje kot je zvočnik imaš boljšo pokritost prostora in seveda bolj enakomerno pokritost.

Načeloma so visokotonci vedno nad subi za manjše dvorane. NI pa to pravilo, na večjih eventih se lahko daje tudi sube v višino...

#3 knga7

knga7

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 46 prispevkov

Objavljeno 11 november 2016 - 11:49

Kjer mi to omogoča prostor, postavim recimo 2 basa v sredino skupaj, ali pa kakega pol metra narazen. Ta način se mi zdi, da da veliko boljše rezultate kot postavitev basov levo in desno.

#4 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 819 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 12 november 2016 - 06:51

Če postaviš sube na center imaš lepšo pokritost poprostoru,  Zgornje zvočnik Hi-Mid pa jaz posravim tako da se nekako zvok prekriža na 2/3 dvorane, če je dvorana široka dodajam še center fill,

Pripeta datoteka  LCR_350.png   86,8K   3 Število prenosov

če pa je dolga pa delam z delayi.
Pripeta datoteka  Delay.jpg   34,83K   3 Število prenosov

.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#5 knga7

knga7

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 46 prispevkov

Objavljeno 12 november 2016 - 10:26

Se strinjam, s subi levo in desno, se kar fajn na določenih mestih odštevajo frekvence. Sploh pa, nekatere dvorane so akustično zelo slabe, bi včasih bilo bolje sube doma pustit, ali pa uporabit recimo kak sub 12'' ali podobno.

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov