Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Akustični kontrabass

8 odgovorov v tej temi

#1 Stilus

Stilus

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 52 prispevkov

Objavljeno 16 februar 2006 - 10:51

Ker nimamo posebne teme za kontrabase, bom napisal zadevo kar tukaj...

Verjetno se v Sloveniji več ali manj snemajo s kontrabasi le narodnozabavni bendi, pa še to bolj s Pickupi.

Kaj pa druge zvrsti?

Kako snemate akustične kontrabase (npr. 3/4 ali celinko), če gre za bolj jazzy zvrst ala Norah Jones?

Pickup? Mikrofon? Kombinacija obojega? Katere mikrofone uporabljate, na kakšni razdalji ter predvsem na katerem delu (nad kobilico, ...?)

LP

#2 Bo

Bo

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 18 prispevkov

Objavljeno 20 februar 2006 - 08:45

Ker ne isces kaksnega posebnga efekta, ampak predvidevam zelis cim bolj naraven zvok, je pomoje najboljs da snemas z mikrofonom, in to z omni polar patternom (takim, ki "lovi" zvok "enako dobro" z vseh strani). Zdej postavs ga kar na razdaljo, pac tolk, da mikrofon "lovi" zvok celega instrumenta, ne pa sam na kobilici recmo. Pa tko kot pr vseh godalnih instrumentih je kr nujno, da snemas v prostoru z dobro akustiko(nikakor ne sme bit prevec gluha soba), ker samo direkten ("suh", z zelo malo "odmeva") zvok godal zveni precej nagravzno. Skratka, tezis k temu, da bi se zvok kontrabasa slisal cimbolj tako, kot ga slisimo z nasimi usesi. Z njimi lovimo tudi odbiti zvok od sten, stropa, itd. Zato, namesto usmerjenega mikrofona, uporabimo omni, ki ujame vec odbitega zvoka.
Aja, to so bolj napotki za studio, zdej za live ne vem, tam pomoje zamenjas, da namest omni uporabs kardioido, pa das majk blizje, al pa pridejo bl v postev contact majki ce nocs met tolk spilla od ostalih instrumentov.

Aja, pa mogoce bi to vseen spadal v forum Recordings...

#3 hans

hans

PA bloger

• Uporabnik
  • Pip
  • 41 prispevkov

Objavljeno 14 marec 2006 - 11:52

kontrabas je kontrabas.rabi muzičarja in zadimljen prostor.pamal vina in kajlo špeha.pol se bo slišal dobr na vsak mikrofon.pa sevedasrce mora bit in čustvena duša.pa čim manj ga produciraj ker se ti bo maščeval

#4 Stilus

Stilus

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 52 prispevkov

Objavljeno 15 marec 2006 - 12:37

Prosim, ostanimo na strokovnem nivoju!

LP, Moderator

#5 hans

hans

PA bloger

• Uporabnik
  • Pip
  • 41 prispevkov

Objavljeno 15 marec 2006 - 06:57

sory.imaš prav ko zahtevaš nivo.hotel sem malo pozabavati obiskovalce na forumu.dejstvo pa je da so akustični instrumenti posebno polje v glasbi.ko si že omenjal noro jones si verjetno poslušal njen cede in gledal dokumentarec v živo.obe izvedbi sta špica doseženi v različnih prostorih in z različno tehniko.to ti naj bo osnovno vodilo.in sicer vsak mikrofon nekaj da in nečesa nima .ne zapravljaj denarja za to in ono.ne razmišljaj kaj je fensi.na koncu si ti tisti ki boš dal komadu končno podobo.zato poslušaj s svojimi ušesi bodi neodvisen in daj instrumentu tisto barvo ki mu najbolj pristaja.to pa lahko dosežeš z večino mikrofonov srednjega ranga.pa še to.če je komad dober te bo itak sam nagovoru kakšen majk uporabi vse ostalo pa piše v mojem prejšnem prispevku in iz komada vkomad se boš bolj strinjal z mano hans

#6 hans

hans

PA bloger

• Uporabnik
  • Pip
  • 41 prispevkov

Objavljeno 15 marec 2006 - 07:31

še to sem pozabu.če si opazu pri nori poje se mi zdi na sinhajzerja.sliši se čarobno nisem pa še v nobenem studu opazu da bi ga uporabljal kamo li kakšne šure.po mojem mišljenju pa so ravno šumi in odkloni teh mikrofonov začimba ki jo ne da nobena beringerjeva buča

#7 muzika61

muzika61

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 85 prispevkov
  • Interests:PROAUDIO, kitara,jazz,blues

Objavljeno 05 oktober 2006 - 06:07

Več ali manj so tu vedno problemi, tako da se strinjam, da kontrabas
v ambientalnem snemanju v dobrem akustičnem placu vedno najbolje zveni. Pri +/- close mickingih pa pride do problemov, najmanj pri miksu, ko moraš rezati skoraj vse spodaj in narediti tečen kontrabas, da gre v produkciji nekako OK z ostalimi inštrumenti.

#8 Echani

Echani

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 5 prispevkov

Objavljeno 24 februar 2007 - 11:15

Eno vprašanje jaz sam igram kontrabas, vajen sem snemanja s mikrofonom nisem pa kaj preveč obveščen kakšen je in vse skupaj.

Me pa zanima tole z pickup-om, verjetno sem sam zadevo že videl ampk nisem popolnoma prepričan če je to tist kar mislim da je :oops:

Skratka un ku ve bi ga prosil da mi na PS pošle odgovor.

Skratka zanima me tale pick up, je to mogoče tist kovinsko ku si daš vstavt oz. dobiš že vstaljeno oz. celo sam vstaviš pod kobilico, to nato lovi vibracije te pošle v nekp škatelco in evala iz nje gre kablček do ojačevalca, mešalke ,.... :wink:

Hvala v naprej

#9 Tasko

Tasko

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 294 prispevkov
  • Interests:Music, Science

Objavljeno 01 maj 2007 - 11:00

sm tko...mislm da bi blo fajn ce bi prestavili temo pod: Godala

LP
I'm in loved with music...