Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Dither 88.2/32bit na 88.2/24bit

11 odgovorov v tej temi

#1 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 762 prispevkov
  • Interests:Audio, Video, Broadcast, Film, Multimedia

Objavljeno 18 september 2010 - 03:34

Hoj,

imam tehnicno vprasanje:

Delam master klasicne kitare, koncni medij bo super audio cd.

Zanima me kako se lotit konverzije iz 88.2kHz 32bit na 88.2kHz 24bit in potem na 44.1kHz 16bit.

Ali delat dither iz 32bit na 24bit? Grem na 44.1kHz iz 88.2 32bit ali iz 88.2kHz 24bit?
Berem GS, etc in ni neki da bi se vsi strinjali z dither-jem. Argument kao, da se stvari dogajajo nizje kot zmore reproducirat katerikoli D/A

Rad bi bil tehnicno cim bolj korekten...

In se eno vmesno vprasanje: za hitro referenco sem naredil 320kbps mp3 z LAME encoderjem in opazil da je v mp3 varianti vec visokih frekvenc! Malo bolj naprej je vse (manj 3D) in vec visokih... kako je to mozno?

Mal se praskam po glavi, ker je to prvic, da sem opazil tako razliko. Je to zato, ker imam za source tak puristicni izdelek in se te razlike sele v takih primerih tako pokazejo?

Ce ima kdo izkusnje s tem... se priporocam. hvala.

Lp,

b.
Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 18 september 2010 - 09:56

... pa ti se dokaj dobro spoznaš na te stvari.

Gledano tehnično:
- saj veš glede konverzije da je najbolje da se prepolovi;
- nič ali čim manj konverzij, če je mogoče;
- dither-ju če je mogoče se mu izognit (tudi odvisno kateri).

Vse drugo je osebna odločitev.

Ali si (ali so) uporabljal kakšne vrhunske konverterje pri snemanju (tudi dober clock če je bilo dosti konverterjev med seboj povezanih)?!
Če nisi (niso) se ne bi preveč živciral.
... je bila vpletena snemalna oprema na dokaj visokem nivoju...?

Na koncu koncev ti predlagam, da se na koncu raje zanesi na lastno uho kot na neskončna forumska filozofiranja...
Kilometrine imaš več kot dovolj.
Ali boš s svojo opremo in prostorom sploh slišal razliko?!

Nekih signifikantnih zvočnih razlik ne bo.

To je pač moje osebno gledanje.

Glede mp3 ipd. nimam nekega posebnega mnenja:), "3D" itak izginja pa še kaj...
Fraunhoferjev algoritem za mp3 teoretično in na splošno okrajša na visokih in še neke psihoakustično "nepomembne" frekvence...
Spet bi ti predlagal, da se zanesi na lastna ušesa.
Nenad Patkovic

#3 Matej Grginic

Matej Grginic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 420 prispevkov

Objavljeno 18 september 2010 - 10:22

Nlp, dve vprasanji...

A si ziher glede tega da je polovicna logika res boljsa, kot je bil mit dolgo casa. Ce se prav spomnim je to Nika na Gearslutz zelo precizno ovrgel...

In zakaj dither ni kul? Zakaj, bi sploh obstajal, ce ni zaradi izboljsave? Vem, da gre le za low level sum, ampak vseeno...

Hvala, to so slabo razumljene teme...

#4 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 18 september 2010 - 11:42

- ...glede tega "mita" sem mislil da je tako...
... ne poznam tega uporabnika GS-ja Nika (niti njegovih raziskovanj, trditev, zaključkov...) , ker "resnih" forumov leto in nekaj ne spremljam več, v cca. petnajstih+ letih sem začel močno dvomiti vanje in v deja vu nasvete (da ne omenjam nasvetov iz akustike in nekih kao de facto filozofij...), sem se jih naveličal, če se želiš o čem prepričat... - saj veš, poleg teorije je osebno še najbolje, če si dovolj strokoven in objektiven in just do it by yourself!:)
(uzdaj se use i u svoje kljuse princip)
... preveč je namišljeno vsevednih, povsem osebnih okusov različnih priznanih strokovnjakov, e-marketinga s strani le-teh! in drugega različnega plevela na forumih...
Izbrskat kaj je resno... "resnica" ipd. je izjemno težko... mnogokrat si še bolj zmeden tudi če si načitan in imaš izkušnje.

Načitat osnove teorij, vzet nekaj rezerve (tudi pri knjigah sem nemalokrat razočaran, začuden...) in vključit svoje izkušnje, pamet!
Pri zvoku ni definitivnih odgovorov...
... in pomagat si z AES knjižnico! - tam se marsikaj zanimivega najde, žal pa je plačljiva (ni predraga).
Niso povsem definitivni odgovori, je pa zanimivo in vsaj dokaj strokovno utemeljene napisane trditve, makar včasih subjektivne trditve ampak je to vsaj navedeno in mišljeno kot raziskuj sam naprej...

- dither je pač kompromis, če gre brez njega oz. se nekako izognit konverziji je super, ker pa to ni mogoče v realnem življenju je kompromis, zato sem napisal: "- nič ali čim manj konverzij, če je mogoče;
- dither-ju če je mogoče se mu izognit (tudi odvisno kateri).
"

Zato predlagam da se sam prepriča in odloči.

P.S.: ... vsekakor bilo kakšna odločitev glede tega specifičnega vprašanja ne bo peljala v opazno slabši izdelek...
Nenad Patkovic

#5 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 762 prispevkov

Objavljeno 19 september 2010 - 09:49

Hehehe... bom ze nekaj naredil, da bo v redu, vprasal sem bolj z zeljo dobit kak odgovor od koga, ki je to delal v praksi... Jaz delam to sedaj prvic...

Lp,

b.
Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#6 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 19 september 2010 - 11:56

Jaz sem eden tistih "idiotov", ki kao slišijo vpliv ditherja - vsaj psihološko... prvič, da se mi zdi, da se pri "konvertiranju" čisto nič ne "zjebe" sound (pri takih purističnih zadevah) - ali zaradi truncat-a ali ditherja (sploh Nuendov Apgoee UV22 mi je bil zmeraj tak malo "muten") - pa to so res dlakocepske reči... - no, prvič, da sem res "happy" je MBIT+ dither v Izotope Ozoneu4.

Bi priporočal, da sprobaš kar direkt konvertirat s tem ditherjem na masterju - iz originalne 88,2/32bit na končno resolucijo.

MP3 pa tudi naredi iz končne resolucije in ne bi smelo bit take dramatične razlike, malo pa vsekakor... sploh na tvojih monitorjih, hehehe... Klasična kitara je zelo občutljiva - sploh če je bolj svetle sorte - če je malo temnejši in okrogel sound, ni take panike - sicer pa se mp3 kompresija na solo klasični kitari pozna bolj kot na večini drugih reči... žal.

Nekega tehničnega know-howa o tem pa nimam - pač iz prakse in poslušanja...

Prispevek uredil/a: satoration, 19 september 2010 - 11:57 .

#7 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 19 september 2010 - 05:06

Jaz sem nekajkrat to počel (DVD Audio v CD format) pa nisem slišal nekih razlik oz. sem bolj mislil da slišim:)
Glede tega MBIT+ dither-ja pa je že nekaj časa nazaj po GS-ju ipd. forumih bilo napisanega dosti pohvalnega ja.
Nenad Patkovic

#8 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 19 september 2010 - 09:57

Nekaj o ditheringu (starejšega datuma) in Ozone-u:

Pripete datoteke

Nenad Patkovic

#9 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 20 september 2010 - 10:24

Call me dumb al pa call me rocker ... ampak, kaj pa če pelješ 88.2/32 ven iz konverterja na drug konverter v 88.2/24 formatu in uporabiš dithering od konverterja? ...

mogoče je še mal zgodi pa čudno razmišljam... ampak tuki vidim rešitev =) poster_oops.gif
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#10 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 762 prispevkov

Objavljeno 20 september 2010 - 12:18

Iz 88.2/32bit na 24bit ne slisim razlike (z ali brez ditherja) pa da se ubijem : )

V glavnem noise okrog -150dB me res ne bi smel prevec skrbet : )

@kochobass
Za kaj takega bi verjetno rabil nek cist hud 32bitni hardware konverter, ki ga seveda nimam.
Pa tudi AES/EBU ali spdif uporablja samo 24bitov za audio, ostali biti so non-audio data.

Sem si pogledal tale MBIT dither, samo ne najdem kako bi kupil samo dither. Zgleda gre samo v ozone4 kompletu.

Lp,

b.
Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#11 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 20 september 2010 - 01:03

mam rešitev ...

pošlji mi fajl... ti konvertiram nekje v L2-ju ali ozone-u ... pa ti pošljem nazaj,ti se pa deli da je blo to konvertirano na hudem hardware-u v nasi... pa ne boš opazil razlike smile.gif

mal heca wink.gif ... pomoje ne more biti neki hudo narobe če konvertiraš iz 32 na 24 ... (kot sem malo prej bral na nekem forumu) ....kšn matematik se ne bo strinju, ampak če se sliši ok, potem je ok... vsaj jst bi tako naredu.
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#12 Gregor Zemljic

Gregor Zemljic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 210 prispevkov

Objavljeno 20 september 2010 - 06:06

QUOTE (kochobass @ 20. Sep 2010 14:03:59) <{POST_SNAPBACK}>
mam rešitev ...

pošlji mi fajl... ti konvertiram nekje v L2-ju ali ozone-u ... pa ti pošljem nazaj,ti se pa deli da je blo to konvertirano na hudem hardware-u v nasi... pa ne boš opazil razlike smile.gif

mal heca wink.gif ... pomoje ne more biti neki hudo narobe če konvertiraš iz 32 na 24 ... (kot sem malo prej bral na nekem forumu) ....kšn matematik se ne bo strinju, ampak če se sliši ok, potem je ok... vsaj jst bi tako naredu.

Lahko tut meni pošlješ file pa ti ga skonvertiram na željen Bit Depth/Sample Rate....imam in Izotope Resampler in Mbit+, ali pa Barbabatch...

Vmesnih konverzij ni smiselno delat...greš i polne resulucije na željeno v enem koraku, dither je pa vedno zadnji v verigi....

LP G

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov