Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Home studio (Andro31)

163 odgovorov v tej temi

#1 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 18 april 2007 - 09:26

Lep pozdrav vsem na forumu laugh.gif !

Po prebiranju vaših prispevkov me je napadla huda želja, da še jaz naredim en »rumpel« oz. home studio varianto (no, v resnici je bila ideja že prej, samo ko sem našel tale forum, me je še toliko bolj zasrbelo biggrin.gif ).

Osnovna ideja – gre za prostor v stanovanjski hiši na podstrešju, do sedaj neuporabljen. Velikost celotnega podstrešja je cca 15 x 9m, od tega bi za svoje potrebe (beri studio) porabil cca 10 x 5m. Malo je problem stoječa višina, ki nekako moj načrtovani prostor skrči na 10 x 3,5m. Špica strehe je sicer na višini 3m. Zamislil sem si takole: dve sobi, za control/mix + wc + čajna kuhinja ter soba ločena za snemanje. Ja, sem prebral, da mnogi priporočate samo eno sobo za vse. Pri meni to odpade zaradi podobnih razlogov, kot jih ima smukator: kup ljudi, mašine ... Poleg tega bi rad naredil prostor tako, da ne bo nujno samo za moje potrebe in potrebe moje skupine, ampak če se zadeva razvije v še kaj bolj resnega (=komercialnega). Od začetka bi se snemali predvsem vokali, potem še kaj drugega.

Takole izgleda zadeva trenutno v realnosti biggrin.gif

podstresje_500.jpg

Povečaj ...

hisa_od_zunaj_500.jpg

Povečaj ...

Dimnik se ruši, edino ti pokončni stebri bodo morali ostat. Ona zadnja dva nista problem, ker jih bom vdelal v vmesno steno. Sprednja bosta pač ostala vidna, jih bom oblekel v gips.

Takole pa sem si zadevo zamislil v sketchup-u (ta program je včasih za popizdit zakompliciran, ali pa imam jaz IQ na sobni temperaturi :evil: ).

studio_sketchup_3d_500.jpg

Povečaj ...

studio_sketchup_top_500.jpg

Povečaj ...

Na slikci je sicer srednja stena zamaknjena, ampak sem se vmes že premislil. Po moje bodo poševne stene/stropi dovolj pripomogli k odmiku od pravokotne variante (=kocke).
Vsekakor sledijo popravki ...

Še enkrat torej mere sob:

1. mix/control (š, d, v) – 3.8m x 3.4m x (strop od 1.2 do 2.8m)
2. studio (š, d, v) – 5.4m x 6m x (strop od 1.2 do 2.8m)
3. wc + kuhinja (š, d, v) – 1.4m x 3.4m x (strop od 1.2 do 1.9m)

Višine niso vrisane, grejo pa takole (gledamo notranje mere po vgradnji sten ter tlakov): višina do slemena 2.8m, višina desne stene 1.3m, višina leve stene 1.2m, višina pod vzdolžnima tramovoma (za občutek) je 1.9m.

Imam pa še kup nerešenih vprašanj, za katere še nisem našel pravega odgovora, ki bi ustrezal za mojo varianto (oz. sem verjetno po forumu kaj spregledal), zato vas naprošam, da mi priskočite na pomoč oz. pokomentirate spodnjo izvedbo.

• Stena zadnja in tudi stranske stene do višine 1.2m: 2x gips + tervol 10cm + air-gap 5cm + tervol 10cm + 2x gips
• Stena sprednja pri vhodu (na že obstoječ 20cm zid) – tervol 10cm + 2x gips
• Poševne stene oz. stropi (od »remelnov« oz. letvic): tervol 20cm + 2x gips
• Stena med sobama - imam dve opciji, prva se mi zdi boljša:

Varianta 1: 2x gips + tervol 15cm + air-gap 5cm(10cm?) + tervol 15cm + 2x gips

Varianta 2: 3x gips + tervol 10cm + air-gap 5cm(10cm?) + tervol 10cm + 3x gips

• Tla - me še najbolj mučijo, predvsem, ker imam problem z višino; tu kaj dosti čez skupno 10cm ne bo šlo. Imam sicer dve varianti, se ne morem odločit:

Varianta 1 (na 20 cm obstoječo betonsko ploščo) - tervol TP-ST 5cm + beton 5cm (vse ločeno od sten) + sloj gume (ali kaj drugega?) + osb 18mm (ali iverka) + tepih (skupaj cca 12cm)

Varianta 2: (na 20 cm obstoječo betonsko ploščo) – tervol TP-ST 2x 4cm + osb 12mm + guma (opcija) + osb 18mm (ali iverka) + tepih (skupaj cca 11cm)

• Eletrika – 3 ločene faze – 1.računalnik, 2. klima+hladilnik+luči, 3.akustiče zadeve – je ok?
• Vrata med sobama – vsekakor dvojna, poln les (cca 3-5cm) + obloge z vseh strani (tervol), prag na sredini; a ima kdo kakšen link za načrt za kaj podobnega ?
• Okno med sobama – velikosti 1m x 0,5m, nagibam se k trem slojem stekla, 0,6cm + 1cm + 0,6 cm, zunanja nagnjena rahlo v tla; ponovno nimam rešeno izdelavo v detajle, kakšen link bi prav prišel
• Prezračevanje; se mi ne sanja, samo občutek imam, da bo v snemalni sobi precej zadušno; zgleda, da bom montiral tudi klimo z inverterjem, tako ubijem dve muhi na en mah (nekaj takega za obe sobi):

Einhell SKA 2500 Dual C+H

• Budget: 8.000-10.000 EUR za studio in akustiko + žnj EUR za HW
• Začnemo okoli 15.maja, ko se prekrivanje strehe predvidoma konča
• O notranji akustiki imam tudi že kar nekaj zamisli, pa mogoče o tem kasneje, ko bom v tisti fazi ...

Ves tervol bi bil DP8 (razen tervol za v tla, ki bi bil TP-ST). Vse gips plate bi bile 12.5mm, razen če ni drugače navedeno.

Če povzamem glavna vprašanja (po moje sem še kaj pozabil, pa kasneje):

• Katera tla naj naredim od obeh variant, ali čisto nekaj tretjega?
• Katera opcija bi bila boljša za steno med control/studio ?
• Prezračevanje ??
• načrt za vrata/okno med studioma ?
• Kje lahko dobim/kupim kakšno gumo (za med ploše osb oz. tudi pod tramičke za stene itd.) ?

Vsem se še enkrat zahvaljujem za pomoč / kometraje / predloge / kritike – ker mi je kaj ušlo na ostalih člankih :twisted: !!

Prispevek uredil/a: andro31, 14 december 2014 - 12:43 .

"H.A.L. is just I.B.M. shifted one letter to the left. "

#2 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 18 april 2007 - 10:39

Pozdravljen na forumu.

Kar obsežno si se lotil tega.

Pa par komentrjev nebo škodilo :wink:

Glede sten:
med gips plošče je priporočljivo dati nekevrste gumo ali pa lepenko, s tem oblažiš in zmanjašaš vibracije. Poleg tega pa še dodatno ubijaš nizke frekvence. Se pravi gips+lepenka+gips + tervol + air gap + tervol + gips+lepenka+gips bo po mojem OK opcija.

Tla:
Jaz bi se odločil za vrianto 1
na 20 cm obstoječo betonsko ploščo - tervol TP-ST 5cm + beton 5cm (vse ločeno od sten) + sloj gume + osb 18mm + tepih (skupaj cca 12cm)

Gumo ali penastogumo ali peno sem jaz dobil v Lj in sicer v bivši Astra jami (tko so mi rekli da je blo včasih) sedaj je merkur. Lokacija: po dunajski, tako za gospodarskim razstaviščem na križišču levo, nato 150 - 200 m naravnost in nato na levo = tabla Merkur.

Vrata:
Res je fajn dat dvojna vrata, če bodo to lesena. Če pa se odločiš pa PVC pa povprašaj za vrata ki imajo 8 ali več zračnih prekatov.

Okno med sobama:
Jaz bi raje dal večje okno med sobama. Okno teropan vendar je bolj učinkovito da daš dva okana termo pan z steklom različnih debelin, obrnjena rahlo proti tlom.

Prezračevanje :
V vsakem primeri ti med snemanjem nomore laufat tko da je vseeno kaj boš dal. Če narediš neke ventilatorje ki bodo črpali zunanji zrak v prostor, boš s tem dobil še vpliv okolice v prostor.

Tolko za enkrat tongue.gif

Linke pripnem kmalu :wink:

Nekaj boš našel tukaj:
Nekaj o stenah, tleh,..
http://www.saecolleg...rence_material/
http://www.johnlsaye...m/HR/index1.htm

Za okno:
http://www.soundcont...dow_details.htm
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#3 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 18 april 2007 - 12:39

Malo sem radoveden, pa vseeno smile.gif :

Zakaj ne misliš uporabit celega podstrešja za studijske potrebe in ali ne bi bilo mogoče uporabljat sanitarij iz drugega dela hiše.
Tako bi dobil dober manevrirni prostor!

#4 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 18 april 2007 - 10:56

Pozdravljeni,

hvala za napotke, ixi ! Za gumo grem pogledat še ta teden.
Tudi linki so v pomoč, bom podrobno pregledal.

Kaj pa varianta, da pri stenah gips plate zlepim skupaj ? Vibracij po moje ne bi smelo biti, je pa res, da z gumo poloviš še drugačne frekvence. Sicer si ne predstavljam, kolko ta guma/lepenka košta, ampak bom kot že rečeno zvedel kmalu ....

Za tla: tako je, varianta 1 naj bo! Ne vem, kaj sem prej razmišljal. Večja masa, pa še obenem za malenkost večja debelina.

Glede vrat - si mislil potem samo ena (v primeru pvc), ali tudi dve krili?

Okno med sobama - hm, sem ciljal na polno steklo zaradi teže. Misliš, da termopan ne bo podvržen večjim vibracijam kot recimo 1cm ali več debelo steklo? Možno pa je, da bom dosegel večjo neprodušnost s termopanom. Že šipe pri nas v stanovanju tako tesnijo (zvočno), da ne slišiš zunaj, kako dež pada .... Velikost - kolk pa bi ti naredil ?

Prezračevanje - s tem se zaenkrat ne bom ukvarjal. Klimo bom po vsej verjetnosti zmontiral (multisplit za obe sobi), tako da bo hladen zrak + gretje, kadar bom rabil. Ko ne bomo snemali, bojo pa itak vrata odprta , klima bo pa na off...

NLP - žal ne morem porabit celotnega placa, ker smo v bajti skupaj s starši, ki si lastijo vmesni štuk, moja familija in pa seveda jaz smo pa še en štuk nižje. Namreč - ostali del podstrešja je bil do sedaj in tudi bo v naprej uporabljen za "obešanje cunj" in odlaganje razne navlake .... Izkoristil bom pač vse ostalo, kolikor se bo dalo. Cca pol metra za mojo bodočo steno (v notranjosti) so že stopnice za v spodnji štuk ....

Aja, pa wc. Tudi ne gre drugače, kot da ga integriram v prostor. Po moje me žena ubije, če bo cela horda znanega/neznanega folka hodila preko celega stanovanja spodaj in :twisted: srala po našem wc-ju tongue.gif. pa še tako blizu ne bo. Bi bilo treba ven, pa po stopnicah dol, pa do vhoda, ki je na drugi strani bajte itd. Tako da je wc zgoraj obvezen !! Če ima pa kdo kakšno drugo idejo, kam ga naj postavim, se pa priporočam, jaz sem preigral že vse variante.

Mimogrede - tudi je res, da mi sicer wc/kuhinja podreta simetrijo v mix room-u, tako da nimam več mize in zvočnikov na sredini sobe (točno pod slemenom, ampak precej zamaknjen desno. Občutek imam, da ne bom mogel nikakor dobit simetričnega sounda iz monitorjev. Imam prav ? Sem že razmišljal, da bi mizo zarotiral v desno, tako da bi se nad mizo vzpenjala poševna stena in bi imel simetrijo, samo potlej pa zgubim pregled nad snemalno sobo + ni več placa za fotelje ... jebi ga. Nimam pojma...

Če se bo še kdo kaj spomnil, pa kar na dan z besedo tongue.gif !!

#5 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 18 april 2007 - 11:50

No dobro.
Takšna pena/guma je super zadeva, z dobro konstrukcijo morda poloviš frekvence do cca. 50Hz. Tudi lepilo/ neka gumi lezunga je lahko, če že...

Tako se trudim z "all in one" varianto, ter povdarit, da je lahko dandanes vse mobilno in spremenljivo. Pa še super lahko izgleda. Pridobiš pa izjemno! na kvalitetni akustiki...

Mogoče bi moral pravokotnost (sedaj skoraj kvadrat) prostora "zrušit" in narediti nekakšen trapez, v "odrezane" (trikotne) kote na vsaki strani studia, pa vtaknit wc in mini kuhinjo (če gre? -vodovodne inštalacije...).
Te stene "kotov" bi lahko prispevale k nekakšnemu velikemu bastrapu...
Drugačen pristop a simetrija ostaja.
Mogoče bi celo obrnil smer poslušanja!
...diagonalen način žal ne gre...
"Prostor", kjer je prenizko (streha)- pa dodatni veliki bass trapi
Pa različni principi studijskega akustičnega dizajna!...
veš tega je ogromno!

1cm steklo je super, le pazi da če imaš:
dvoprekatno- naj bosta obe površini pod kotom vertikalno zamaknjeni ena na drugo (navzgor ali navzdol...)
tri in večprekatno- naj bodo šipe med seboj zamaknjene različno, ne recimo vse -2, 2, 2cm-, ampak 2 in 3 in 5..., tudi ne uporabljaj večkratnike razdalj med njimi.
Okoli daj neko gumo (steklarji vedo kakšno), in naredi vakuum z pumpo za bicikl npr. ali pa kupiš ono na bohrmakino.
Steklena površina, naj bo velika kolikor misliš da je potrebna in udobna (bodi minimalističen smile.gif ), če bo odlično narejena, bodo tudi odlični rezultati, zna pa koštat zajebancije in denarja.
Temu naj bo prilagojen akustičen tretman v prostoru...

kaj pa kamere in veliki (rabljeni) LCD monitorji za virtualno vizualno komunikacijo.

V klimo in dodan hrup se zaenkrat ne bi spuščal preveč...obstajajo pa tudi akustični difuzorji in absorberji za te reči/probleme/izzive smile.gif ...
(v moji novi službi baje ni več problemov, sedaj so predefinirani kot izzivi) laugh.gif

Vem, da imaš veliko vprašanj (več kot jih mislim sploh razmišljat, ker lahko da bodo že temelji zgrajeni iz predsodkov gnili), mislim pa da je postopna strategija problemu bolj učinkovita.

Lahko noč in kamasutra do jutra biggrin.gif .

#6 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 19 april 2007 - 08:11

Pomojem bi bila ena pvc vrata dovolj. Ta več prekatno so tudi debelejša in težja.

Okno bi si jaz naredil malo večje in sicer npr. 150 x 70 cm, boš imel le neki panoramsi pogled na drugo stran. Glede stekla pa je zadeva čist odvisna kako in kaj misliš nardeit. Obe opciji sta lahko dobri. Pri steklih ki so posamezno, je potrbno res izčrpat zrak, ki bo vnes ven, pa še kondenz se začne sčasoma nabirat, če je slabo narejeno => primer RSL studio NM.
Če bi pa dal dva termo pan okna pa imaš 4 stekla in azračni prostor vmes. Še vedno je fajn da med obema oknoma izčrpaš zrak, zaradi kondenza, ki se bo pojavil sčasoma.

#7 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 19 april 2007 - 11:00

V primeru okna, bi kot sem že omenil, hudo resno razmisli o varianti z monitorji in kamerami, pa še tekste, besedila... lahko gor pokneš.
Manj zajebancije za enak, celo boljši učinek, zelo manj denarja, razen kakšna majhna latenca v prikazu.

#8 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 20 april 2007 - 10:53

Sem še enkrat preigral variante za drugačno razporeditev prostorov, predvsem wc in kuhinje, oz. poševne postavitve sten (45°), ampak žal ne dobim nič pametnega :-? . Problem je višina strehe, ker takoj, ko se grem poševno postavitev, izgubim ogromno efektivnega placa... Na hitro sem tudi prekalkuliral, kaj pomeni dvig strehe, pa sem takoj nehal, ko je številka (=cena) sunkovito poskočila ... :twisted: Vse kaže, da bo moralo ostat tako, kot je v prvotnih načrtih. Potem pa – bom sicer postavil mizo v control room-u, kot je na slikci – torej vzporedno glede na vmesno steno. Če ne bo ok (kar verjetno res ne bo - asmiterija strehe - kljub akustični obdelavi), se bom pa premaknil ob desno steno, tako bom dobil simetrijo, se bom pač obračal v levo ....

Kar se tiče okna med control/studio – se strinjam s tabo, NLP, ideja z LCD-ji ni slaba. Ampak vseeno se mi zdi, da se bom verjetno odločil kar za šipe, zato ker:

1) Ljubša mi je svetloba v studiu (vsaj nekaj), kot samo luči
2) Cenovno me šipa (vsaj mislim) ne bo koštala ne vem kako hudo – dva termopana sta (120x60 recimo) cca 70 EUR, plus vsa mizarska dela + tesnenje itd, skupaj ne sme prit prek 200-300 EUR. Tolko me pride sam en normalen lcd, kaj šele vse kamere, pa fino bi bilo, da se tudi iz studia vidi v control, tako da se cenovno samo sešteva ...
3) In nenazadnje – okno da en lep vtis oz. podobo studia

Se bom pa seveda maksimalno potrudil s tesnenjem in ostalimi detajli, da ne bo kje kaj puščalo. Sem prebral tudi na onem linku, ki si mi ga dal (ixi), da dajejo vmes med stekla tud nek kremenčev prah, kot se ga recimo najde v kakšnih paketih od elektronskih naprav (tiste male vrečke) za pobiranje vlage ...

Sem pa vesel, da se v glavnem stavri premikajo. Tervol naročen (smrk, pa je šlo nekaj 1000 EUR :smt068 ). Sicer sem bil že v paniki, ker rabim DP8 cca 250m2 (debeline 10cm), na lagerju v fabriki pa ga imajo samo še 120 m2, dobavni rok za ostalo pa je 14.julij :smt021 ?!? Halo, a majo kolektivca :smt015 ?? No, potem sem vzel teh 120m2, za ostalo pa bom kombiniral s 5cm debeline, na srečo imajo te variante dovolj.

Tlake pridejo polagat takoj po prvem maju (hvala ixi, sem takoj začel telefon vrtet, ko sem se odločil za varianto 1 laugh.gif ), do 15.5 bo tudi streha na novo prekrita, potem pa gas do daske. Vmes mi bo še majster naredil kovinske stopnice za zunanji vhod. Ko bo kaj dogajalo, pripnem kakšne lepe slikce.

Do takrat pa lahko še kaj podebatiramo biggrin.gif .

#9 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 21 april 2007 - 06:24

Tudi sam nism mogel verjeti ko sem telefoniral v fabriko za dp8 za cca 50 m2, pa so mi dejali da ga mren naročiti najmanj 100 ali 200 m2 (ne spomnim se točno) pa da bo za počakat mesec ali dva :roll:
Potem pa sem se sprehodil po teh gradbenih štacunah in ga našel v sbs-u.

Andro31 samo še scenarij akcije ti preostane pa € na kup odkoder bodo neprijetno kopneli laugh.gif

Slikce dobrodošle :!:

#10 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 21 april 2007 - 07:55

Velja, kakor meniš, opozoril bi te da to ni zgolj gradbeniška delavnica, ampak morajo biti rezultati v smeri akustike, zato pač raje ne šipe ker je prostor izjemno mali.
Rabljene monitoje dobiš že od 50€ enega. Nekje sem namreč prečital da imaš 8.000-10.000€ budget...
Želja, da bi imel dnevno svetlobo v mix roomu pa je podobna moji, da bi imel parkiran pravi helikopter v otroški sobi.
Tudi dvig strehe ni kakšen poseben problem in ne malo denarja, če imaš par pridnih rok, a dosegel ne boš velikega rezultata pri akustiki, ker imaš že v osnovi (pre)malo kvadratov za CR, razen da dobiš dodaten volumen, namenjen wcju in kuhni.

Ne zamerit, ampak rešitve ne boš dobil iz bilo kakšnih linkov po netu, imaš individualen problem in to ne mali! Nedobvaljivost oz. slaba dobavljivost tervola je še najmanjša težava.

#11 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 21 april 2007 - 10:53

Ne morš verjet, kaj se lahko zgodi vse v enem dnevu :smt038 !! Iz že popolnoma končanega načrta bo vse kaže sledila popolna sprememba plana !
Kot že rečeno, mi je šla strašno na živce tista nesimetrija za mix mizo oz. monitoring. Nakar se vsedem in še enkrat začnem risat vse možne variante in kar na enkrat mi ven pade tole (ni več v sketchup-u, ker nočem še tiste zadnje živce pogubit :twisted: :

studio_nacrt_ii_500.jpg

Povečaj ...

Še mere: širina 5.5m, skupna dolžina 9.5m, control 3.5m ter studio 5.5m. Črtkano sta vzdolžna tramova, ne kaj dosti na vsako stran se stoječa višina konča, na stenah pridem na 1.2m, kot že rečeno.

Takoj mi je bila zadeva sicer všeč, tudi vse mere bi nekako šle skozi (čeprav zelo zelo na knap), pa še koti so dobro obdelani v obeh sobah ...

Nakar dobim vodovodarja, ki mi takoj reče, da je načrt sicer ok, ampak je škoda za wc ter kuhinjo, ker bom celo življenje klel, ker bo vse skupaj prenizko. Ok, saj to sem pričakoval. Potem pride dečko za knauf, pa mi pove popolnoma isto. Potem sem mel pa že vsega dovolj, in pokličem krovca, ter ga vprašam, kako je z dvigom strehe. In reče, da ni problem, naredijo lahko tako, da ostane kompletna streha gor (seveda, ko poberejo dol cigle in remelne, kar jih itak morajo, ker bomo prekrivali), potem pa v enem dnevu podlagajo streho in vzdignejo na želeno višino, brez problema !! Tudi cenovno kot kaže ne bo taka reč (NLP, imel si prav)! Tako da vse kaže, da dvignemo vse skupaj za 40cm, in odpre se mi nov svet :smt043 !! Upam samo, da se ne bom še enkrat premislil :twisted:

Sicer je tako - mogoče pri sami akustiki ne dobim veliko, zaradi večje višine pa lahko wc in kuhinjo naredim, kot se spodobi, ohranim simetrijo v control room-u, ter povečam prečno stoječo višino v studiu. Mogoče me bo na koncu še prijelo, da še malo poširim stene tongue.gif

Aja, nujno vprašanje za vse vas. Inštalacija kablov med studiem in control room-om (bi skoraj moral vedeti čim prej, preden se lotijo tlakov):

1) Kako se izvede (v tlake ali v stene, fiksno števil o kablov ali kanal, kjer lahko kable kasneje vtikam po želji; multicore ?)
2) Katere kable (in koliko) priporočate ? (predvidevam 4 mikrofone, monitoring tudi v studiu, še nekaj za rezervo ...)?

Hvala za odgovore !

Prispevek uredil/a: andro31, 14 december 2014 - 07:05 .

#12 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 21 april 2007 - 11:33

Probaj kuhinjo in wc vtaknit na hrbet CRja, ker boš imel vrata za ta dva prostora "iza" zvočnikov, kajti razmaknit boš moral zvočnike na vsaj 2 ali 2.5metra.
Potem ti bodo monitorji dokaj v napoto pri odpiranju. Vem da lahko daš vrata tudi bolj vstran-proti sredini sobe ampak morda boš moral trertirat te površine- na vrata pa je dokaj težko obešat dobre absorberje ali difuzorje, pa to nista edina problema...

Kabli: seveda multicore, proizvajalec po tvoji izbiri in finančnem stanju (naj reče kdo kar hoče, a tudi izbira kvalitetnih kablov kar doprinese kvaliteti avdio signala).
Po mojem mnenju jih ne "vtikaj"/vgrajuj v stene... npr. lahko na zaključene stene ali pod pritrdiš plastične cevi oz. dobiš v Merkurju plastične "nosilce" za kable ali izbereš profesionalne, ponavadi aluminijaste.
Na ta način boš lahko tudi dodajal/odvzemal/zamenjeval kable.

#13 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 25 april 2007 - 01:38

Takole, končna verzija (precej predelana biggrin.gif ) !

studio_iii_500.jpg

Povečaj ...

Odločil sem se za dvig strehe za 40cm, kar mi poveča stoječo višino iz 3.5m na celih 5m, tako da sem poširil sobe na lepih 7m laugh.gif. Zvočniki sedaj pridejo točno 2,5m narazen, tako da sem kar ohranil pozicijo wc-ja in kuhinje, ker mi odgovarja zaradi odtokov. Predvidenega budgeta raje več ne gledam, ker bom samo slabe volje :-?.

Studijsko okno sem poširil na 1.4m x 0.7m, vsa notranja vrata so 0.8m.
Kar se kablov tiče, hvala za nasvet. Bom malo pogledal, še nisem utegnil ....

Plan izvajanja ostaja skoraj enak, 7.5. pridejo krovci, vmes še vlivajo tlake, 15.5 začnemo z gradnjo. Juhu biggrin.gif !!

Prispevek uredil/a: andro31, 14 december 2014 - 12:46 .

#14 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 25 april 2007 - 09:20

Malo sem se narobe izrazil, niso "plastični nosilci" ampak neki plastični kanalniki ali nekaj podobnega, menim da ji boš v kakšnem Merkurju hitro najdel in so kar poceni. Imaš jih kar nekaj dimenzij na izbiro...

#15 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 27 april 2007 - 06:13

OOOO!
Dobro si to poširil, maš kakšen posebn recept :wink:
Jst bi tut svojih 12 m2 razširil na enih 35m2 tongue.gif hihi
Ne ne jst s svojim placom totalno zadovoljen. Dela tko kot mora. 8)

Ja zadeva se mi zdi zelo interesantna. Ideja je dobra.

Zdej pa samo akcija in €€€ bodo leteli kot za šalo 8)

#16 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 27 april 2007 - 11:34

Moje mnenje:
Zakaj si pomaknil vse bolj nazvnoter, proti hrbtni steni in ne raje "izbočil" prostor.
Tako boš imel več prostora za kontrolno/mix sobo, v snemalnem delu pa preprečil fokusiranja zvoka z odbojem od konkavnih sten.Imel boš, bolj konveksne, kar razprši zvok, pri teh dimenzijah tudi nižje.

Skratka; kontrolna soba naj geometrično sega v snemalni.

#17 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 28 april 2007 - 01:16

QUOTE (NLP)
Moje mnenje:
Zakaj si pomaknil vse bolj nazvnoter, proti hrbtni steni in ne raje "izbočil" prostor.
Tako boš imel več prostora za kontrolno/mix sobo, v snemalnem delu pa preprečil fokusiranja zvoka z odbojem od konkavnih sten.Imel boš, bolj konveksne, kar razprši zvok, pri teh dimenzijah tudi nižje.

Skratka; kontrolna soba naj geometrično sega v snemalni.

To je tudi kasneje padlo na glavo, da bi obrnil kontra!!!

#18 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 28 april 2007 - 06:23

Uf, moram priznat, da vaju ne razumem popolnoma.

Nekako mi je jasno, da bi naredil snemalni del konveksen - skratka razpršen zvok.
Ampak potem vidim še vedno dva problema - control room bo potem v vsakem primeru konkaven, in pa še - kam naj potem vtaknem wc in kuhinjo ? Na sprednji del stene (kot smo že rekli ) ne morem zaradi inštalacij. Torej morata bit nekje ob strani (kar je tudi že preteklost) ali na sredini ...

Dajta mi tole malo bolj objasnit.

#19 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 28 april 2007 - 07:25

Ma nima veze s pozicijami wcja in kuninje.
Glavna leva in desna stena (ki razmejujeta kontrolno sobo od snemalne oz. bolj natančno snemalno sobo in wc-e, druga pa snemalno sobo in kuhinjo), naj bosta namesto proti kontrolni sobi navznoter, obrnjeni nazven- v snemalni prostor.
Tako se tudi frontalna stena studia (kjer imaš studijsko šipo), pomakne "v snemalni del/prostor".

Na kratko povedano, ta stena ki meji (odmisli wc in kuhinjo) med kontrolno in snemalno ima sedaj "U" obliko s trebuhom proti kontrolni sobi.
Naj ima "U" obliko proti snemalni sobi.

A je sedaj bolj jasno?

#20 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 28 april 2007 - 11:07

Aha. Saj se mi je že prvič zdelo, da si tako mislil, NLP. Če naredim to, se zgodi naslednje:

• drastično se mi zmanjša studijski prostor (razen, če vse skupaj prestavim paralelno nazaj v control room, zmanjševati le-tega je pa spet slabo); v studio imam namen stlačiti tudi 8 ljudi naenkrat (ker sem med drugim tudi član okteta); s sedajšnjim načrtom imam 7 x 5.5m (od tega 5 x 5.5m stoječe ), kar mi je načeloma ravno dovolj; če premaknem osrednjo steno navznoter v studio, zgubim takoj 1-2m ...
• seveda ima premaknitev še kako skupnega z wc-jem in kuhinjo. Če ju pozicioniram podobno, kot sedaj, in potem premaknem srednji del stene naprej v studio (kot predlagaš), dobim v kontrolni sobi med obema (wc-jem in kuhinjo) koridor do studijskega okna cca 1.5m dolžine ter 2.5m širine; če v to na koncu postavim monitorje, bo zvok utesnjen, brez širine, pa še izgledalo bo za en k... :smt019

Če si opazil, sem že med prvo in zadnjo varianto povečal control room na račun zmanjševanja studijske sobe (pomaknil 0.5m vse skupaj bolj v studio + in jasno poševne stene v studijski prostor). Vem, da je velikost control room-a pomembna, ampak mi je dejansko velikost studia še bolj. Vem tudi, da je bolje imeti konveksen prostor kot konkaven, da se zvok ne koncentrira ampak razpršuje ...

V vsakem primeru imam namen poleg absorbcije dat par difuzorjev v obe sobi, kar bi moralo vsaj nekaj pomagat.

Nekako ne bom mogel imeti vse idealno, to sem vedel že na začetku cry.gif . Do sedaj smo skupno prišli do dveh pomembnih izboljšav, to sta simetrija control room-a, ter dvig strehe ter s tem velikost celotnega studia. Kaj več, se bojim, bo težko. Utesnjen sem že tudi s časom, pa še (če po pravici povem), sem že tolikokrat risal celo zadevo, da mi gre že mal na bruhanje ... :smt120
In sedajšnja postavitev mi je končno všeč (=obdajajo me pozitivne vibracije, ko pogledam na skico ... :smt023

Hvala za predlog vseeno ... Sicer je možno, da si spet kaj premislim, kar sicer ne bi bilo prvič :wink:

#21 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 29 april 2007 - 12:09

Velja.
Saj veš: v bistvu si že imel odgovor, iskal si le potrditev smile.gif

Osebno bi lahko s takim budžetom naredil iz tega prostora kar nekaj. Tudi tvoja odločitev bo imela neke rezultate, vidim da si prej malo poštudiral glede tega in našel nek zaključek.
Seveda je lahko tak.
Ste oktet in mislite kaj posnet, normalno. Zato si omisliš nek studio, ki bi v osnovi pokrival sedanje in možne prihodnje zahteve.
Ne potrebujete pretirani popedinanega prostora, samo da se bo "v redu slišalo".
Na tako malem prostoru (gledano tudi v celoti), bo takšna zasedba izvedla kar nekaj "hrupa" laugh.gif , temu primerno so modalne frekvence sobe odzivne.

Vem da se ponavljam, jaz bi šel v "univerzalno sobo" varianto. Control room bi bil lahko ločen (ker imaš kar interesantne stene- ki so del strehe- naklon, pod stojno višino v kotih! je lahko dober prostor za velike bass absorberje...), z improviziranimi stenami/ -odličnimi gobo trapsi.
...tudi če imaš dodatne zahteve (wc, kuhinja...), ki ponavadi rezultirajo v to kar sam misliš.

V bistvu ne spremeniš nič, le stene kontrolne sobe niso prave zidane stene, ampak neka sendvič/bass absorber konstrukcija.
Čeprav imaš wc in kuhinjo ne pomeni, da potrebuješ čisto rigidne stene.
Če greš v trenutku snemanja na wc ali v kuhinjo, se bo pri snemanju prav tako slišalo kaj počneš, podobno kot da bi imel zidane stene. Pač zadosti izolacije potrebuješ in "pameten sendvič".

Pri difuzorjih se izogibaj policilindričnim, ker potrebujejo kar nekaj prostora da razvijejo difuzijsko polje (tega nimaš na pretek), idi k primitivi roots/QRD variantam, lahko tudi 2D.

#22 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 29 april 2007 - 06:47

Vidim da sta dodebatirla laugh.gif

A ndro31, ti si potem vezan da je tam wc in kuhinja z fiksnimi priključki.
To sem šele sedaj skontal :oops: tongue.gif

Ja ni kej se boš pa moral za rezultat, dober rezultat, malo potrudit z akustiko v CR.(control room)

off-topic:
Tut men je šlo na bruhanje ko sem risal in skiciral načrte, skice in predloge za moj plcek, ampak verjemi da se splača :twisted:
Veselo na delo.
;-)

#23 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 03 maj 2007 - 06:25

Se strinjam, NLP. Prostor mogoče ne bo čisto idealen, bomo pa poskušali potem z notranjo akustiko popedenat, kolikor se bo dalo.
Ixi, tako je. Inštalacije so problem ...

Mimogrede, mal sem poskušal računat modalne frekvence sobe. Malo sem zmeden, ker ne vem, če naj uporabljam klasično formulo za kvadratno sobo. Za dolžino in širino itak ni problem, problem so poševne stene. Kaj naj tu vzamem, povprečje višin? Ali pridejo v poštev vse višine od min do max ? Sicer računal po formuli 565/L (v feet-ih) - po knjigci The Master Handbook of Acoustics (F. Alton Everest).

Za hec sem zračunal še prostornino studijske sobe - tu padem že nekako v srednje velik studio :twisted: (po zgornji knjigi), 85m3 oz. cca 3000 feet3. Pretirana obarvanost se naj bi pojavljala šele pod 1500 feet3. Mix soba bo 54m3 oz. cca 2000 feet3, torej bo za silo dovolj prostora ... No, če bi ga imel več, ne bi bil nič jezen tongue.gif

Bil v Merkurju (za Bežigradom), vprašanje zate, ixi (oziroma, kdorkoli bo vedel): imajo več vrst gum, nekako sem gledal najbolj osnovno (=najcenejšo), so pa različne debeline – od 1 do 5mm. Po moje bi zadoščala 3mm ? Je pa tako – m2 pride pri tej debelini cca 13 EUR, kar je prilično drago. Tako da je nemogoče, da bi to gumo uporabil vmes med gips ploščami ali tudi po celotnih tleh. Gledal sem tudi peno (za pod laminat), ta je dosti bolj ugodna, cca 0.5 EUR m2 (3mm), sem nekako takole razmišljal:

• Gumo dam na vse stike sten/tlakov ter tudi poševne stene/špirovci, tako da ne bo nikjer direktnega stika
• Peno dam med tlake ter osb plate, kot plavajoči pod

Opazil sem tudi lepenko (debela cca 2-3mm), jo imajo prav tako v zvitku, tudi ta je cenovno zelo ugodna, m2 je cca 0.25 EUR.
Kaj je bolje, ali dam med gips plošče (stene) to lepenko ali jih raje nalepim skupaj z elastičnim silikonom ?

Mal sem še razmišljal tudi za vrata in studijsko okno med sobama. Za šipo sem zvedel, da se dobi trojni termopan, spodaj so karakteristike, se kar pozna glede na dvojni, sploh če daš različne debeline šip, bolje čim večja razlika :

• dvojni termopan - 4 / 16 argon / 4 mm 32 dB
• dvojni termopan - 6 / 14 argon / 4 mm 36 dB
• dvojni termopan – 8/ 12 argon / 4 mm 37 dB
• trojni termopan – 6 / 8 zrak / 4 / 14 argon / 4 mm 39 dB

Za vrata grem jutri v podjetje Magsis za magnetno tesnenje, bom videl, kaj se da naredit v tej smeri. V vsakem primeru bom dal dvojno gumo okoli, vrata pa bodo po vsej verjetnosti lesena (polni). A ma kdo kakšne tabelce za različna vrste vrat (oz. materialov), kolko gre dejansko skozi ?

#24 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 21 maj 2007 - 09:04

Lep pozdrav po dolgem času tongue.gif

Sicer nisem utegnil sproti dopisovat na forumu, se je pa vmes kar nekaj dogajalo :twisted:

Prejšnji teden smo prekrili in dvignili streho ter montirali nove stopnice ....

stopnice_500.jpg

Povečaj ...

Po zaključku del na strehi je prišla ekipa za strojne tlake, narejeno tako, kot je bilo načrtovano - 4 cm tervola TP-S ter 5 cm betona z vlakni (brez mreže). Takole je bilo samo s tervolom ....

predtlaki_500.jpg

Povečaj ...

... in takole je sedaj .... biggrin.gif

tlaki_500.jpg

Povečaj ...

Prostor je po dvigu strehe postal občutno večji, upam, da se vidi razkošje na slikcah :twisted: Se hecam, je pa res dosti boljši občutek, ko si notri ...

Jutri začnemo z gradnjo, material se že nestrpno prestopa na mestu, kjer bi morali biti parkirani avti :twisted: To je bila spet svoja zgodba, ko sva s kolegom in njegovim "tavelikim" tovornjakom obračala pred Bauhausom in nalagala dobre 3.5 tone gips plošč ter tervola :twisted:

material2_500.jpg

Povečaj ...

Za peno med nosilci sem se že odločil, bo nekaj takega, kot je primerek na sliki, debelina 1cm. Isto zadevo bom dal tudi med tlake ter OSB plošče. Cena je 1.5 Eur/m2, Merkur za Bežigradom.

pena_500.jpg

Povečaj ...

pena2_500.jpg

Povečaj ...

To je zaenkrat to, seveda se slišimo, ko bo kaj novega tongue.gif

Prispevek uredil/a: andro31, 14 december 2014 - 07:09 .

#25 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 21 maj 2007 - 11:03

ni kaj, lepo se razvija.
spomni se nas še kaj!
Nenad Patkovic

#26 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 25 maj 2007 - 12:07

Evo opet mene ....

Par novih slikc, zadeve gredo naprej, tole je bilo včeraj, ko je ekipa nanesla skupaj vso potrebno orodje in material ....

delavnica0_500.jpg

Povečaj ...

Takole pa danes, v polnem zamahu :twisted: ...

delavnica_500.jpg

Povečaj ...

Kot se vidi, je konstrukcija za vzdolžne stene že postavljena, tudi tervol se s kupa počasi premika na pravo mesto biggrin.gif

tervol_stene2_500.jpg

Povečaj ...

tervol_stene3_500.jpg

Povečaj ...

Tervol se sicer dobro drži med lesenimi morali, vendar smo za vsak slučaj dali še špago ...
Pena se je izkazala za zelo dobro, tako struktura, kot tudi debelina 1cm. Kot rečeno, smo jo dajali med praktično vse stike les - beton oz. les - špirovci ...

detail_moral_500.jpg

Povečaj ...

Tako, grem spat, jutri pa veselo naprej laugh.gif

Prispevek uredil/a: andro31, 14 december 2014 - 07:14 .

#27 benetom

benetom

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 87 prispevkov
  • Interests:Rock, računalništvo, kitara,...

Objavljeno 25 maj 2007 - 05:55

Lepo napreduješ smile.gif Keep us posted btw !

#28 zmatej

zmatej

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 533 prispevkov

Objavljeno 25 maj 2007 - 07:13

Ja lepo videt kako se stvari premikajo smile.gif

#29 andro31

andro31

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 145 prispevkov

Objavljeno 07 junij 2007 - 11:25

Spet se javljam biggrin.gif

Od zadnjič so se zadeve spet premaknile v pravo smer tongue.gif
Takole je izgledal naslednji korak, ko smo več ali manj končali s polaganjem prve 15cm plasti tervola med špirovce ter prvih vzdolžnih letev konstrukcije za gips, med katere pride še 5 cm tervola ....

prvi_remelni_na_stropu_500.jpg

Povečaj ...

Kako izgleda detajl pritrditve vzdolžnih letev na špirovce ...

detail_remel_500.jpg

Povečaj ...

Takole pride še ostalih 5cm tervola med vzdolžnimi letvami (vmes bo prišlo par cm zraka, sicer ne ravno namensko - streha je namreč malo izbočena, in je bilo treba konstrukcijo ravnat pač po vaservagi, bo pa to v končni fazi verjetno koristen efekt, podobno kot v stenah, kjer bo pač 10cm lufta ....

tervol_na_stropu_500.jpg

Povečaj ...

Takole smo rešili zadevo glede vmese povezave med legama, ki bi drugače morala ostati vidna sredi studijske sobe, tako smo potuhtali sledečo rešitev, kovinska konstrukcija vpeta na dva špirovca ter obe legi :

povezava_med_legama_500.jpg

Povečaj ...

detail_povezava_med_legama_500.jpg

Povečaj ...

detail_povezava_med_legama2_500.jpg

Povečaj ...

Paroprepustna folija je ob varjenju konzole veselo cvrčala laugh.gif

Ostale povezave bodo skrite v stenah.

No, trenutni izgled pa je takšen tongue.gif :

vmesna_stena_500.jpg

Povečaj ...

Mater, bolj čisto po tleh, kot v naši dnevni sobi tongue.gif :
Kot se vidi, so vzdolžne letve položene, konstrukcija vmesne stene je že na pol dokončana, v ozadju tudi konstrukcija zadnje stene ....
Takole še enkrat vmesna stena ....

stena_med_sobama_500.jpg

Povečaj ...

... ter zadnja stena ....

strop_zadnja_stena2_500.jpg

Povečaj ...

... in takole konstrukcija za vrata / prehod med sobama ...

vrata_med_sobama_500.jpg

Povečaj ...

vrata_med_sobama2_500.jpg

Povečaj ...

... in tukaj bomo opravljali nujne potrebščine tongue.gif ...

wc_priprava_500.jpg

Povečaj ...

Tudi zunanja stena bo deležna 15cm tervola, tukaj se bodo porabili kar ostanki / odrezki, ki jih ni malo ...

zunanja_stena_500.jpg

Povečaj ...

Če se slučajno še kdo spominja, je bilo tam spodaj desno včasih okno :twisted:
No, takole sedaj izgleda od zunaj biggrin.gif

zazidano_okno_500.jpg

Povečaj ...

Ko bo zunaj prišla še nova fasada (enkrat drugo leto ... mogoče biggrin.gif ), bomo tudi to pozidali ...

Seveda pa ni šlo čisto vse brez težav, ob polaganju tervola smo ugotovili, da smo ga nabavili premalo cca 100m2. Klical v Kalcer, kjer so veselo prijavili, da tervola DP8 ni mogoče dobiti vsaj do julija ali celo avgusta :smt013
Poleg tega smo ugotovili, da je cca 1/3 DP8 debeline 5cm neke čudne kvalitete, oz. ničemur podobno :evil: Vse skupaj še najbolj spominja na en precej slab DP3 :roll: Vse se trga, in popolnoma mehko ...

tervol_pokvarjen_500.jpg

Povečaj ...

Spet klical v Kalcer, ter jim predočil problem, začuda so takoj obvestili Termo, kjer so zadevo očitno vzeli bolj resno, v rekordnem času (1 dan) so poslali njihovo ekipo, da je zadevo kar preverila pri meni doma :twisted: , kjer so res ugotovili "odstopanje od standardne kvalitete" biggrin.gif Glede na težave so obljubili, da bodo poleg zamenjave poskušali priskrbeti tudi manjkajočo količino biggrin.gif Upajmo, da bo res tako, jutri zvem kaj več ...

No, toliko za enkrat, še en dober teden dela, potem pa na zaslužen dvotedenski dopust - z avtodomom po Franciji biggrin.gif Juhu !!!

Prispevek uredil/a: andro31, 21 december 2014 - 01:15 .

#30 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 07 junij 2007 - 11:40

Koliko si jo pa naročil vsega skupaj, da je bilo 100 m2 premalo?

Jaz jo dobim v torek 450 m2, pa mislim da jo bo kakih 100 m2 ostalo. :oops:

Je pa naročena DP8 10 cm.

BTW... kdo ti je delal leseno konstrukcijo? Sam?

LP

Dodaj odgovor

2 uporabnikov bere to temo

0 članov, 2 gostov, 0 anonimnih uporabnikov