Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Kompresoriji v mixu

6 odgovorov v tej temi

#1 dejanilly

dejanilly

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 137 prispevkov

Objavljeno 01 avgust 2014 - 08:24

Zdravo

Mene pa zanima kako kaj uporabljate kompresorje v mix-u ?
Ne same nastavitve ampak predvsem koliko kompresorjev ?

Ker tako sem študiral, če npr. za vsako subgrupo uporabiš drug kompresor a ni potem preveč različen zvok in na koncu "glue" ne uspe tako dobro ? A bi bilo bolj smiselno potem uporabljati samo en ali pa dva kompresorja (npr. 1176 in LA3A na vseh busih)
Ali pa je ravno fora v tem, da sounde ČIM BOLJ ločiš med sabo in "glue" delaš npr. samo na master busu ?

Upam, da me razumete kaj hočem vprašati dunno.gif .....
Vsak nasvet je dobrodošel....

Hvala

lp

#2 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 039 prispevkov

Objavljeno 01 avgust 2014 - 02:46

Moje mnenje je, da lahko kompresorje uporabiš za oboje, odvisno od nastavitev in kompresorja samega. Koliko, kje in kako, je odvisno od tega, kaj bi rad spremenil. Osebno bistveno pogosteje uporabljam kompresijo na kanalih, kot na grupah. Večina kanalov gre tako ali tako direktno na master.

#3 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 01 avgust 2014 - 03:05

Pozabi na koncepte - glue gor glue dol... važno da zveni dobro... wink.gif Dostkrat tudi brez kakršnegakoli kompresorja za kak tip muzike ali brez kompresorja na mix bussu ali brez kompresorjev na posameznih bussih.

Vokali, kick, bass kitara, ritem kitare in podobno, mi skoraj težko zvenijo OK brez kompresorja, ampak fader riding je lahko dostikrat boljši, a bolj zamuden... Pač cel hec miksa je BALANS... da so v vsakem trenutku inštrumenti in vokali v ugodno zvenečem ravnovesju... To je zame čist cel trik miksa - kako pa to dosežeš pa je čist vseeno - ali s kompresorji ali s pedantim furanjem faderjev ali kombinacijo, nastavljanjem EQ barve, pedantnim štelanjem reverbov - predvsem predelay cajtov in tweakanje delayev da sedejo v miks, itd.

Drgač pa je "glue" čist simple zgolj eno generalno poenotenje - torej, če ti mix zveni razštelano kao kompresor to malo pogliha in "zlepi"... Ampak fajn je če to dosežeš, še preden pokneš gor kompresor na cel miks...

Različni karakterji kompresorjev pa so bolj za barvo - ne za dinamiko... Torej - "glue" ne bo nič boljši ali slabši zaradi različne barve kompresorjev, ki jih uporabljaš na posameznih špurah, zgolj barva mixa bo drugačna...

Po uhi... wink.gif

No, direkt odgovor - moja navada, ki ni nujno dobra, je, da poknem kompresorje na vokale, kick, snare, bas kitaro (včasih, včasih jo raje vozim, če je že kompresirano posneta oz. ima basist lep enoten ton), pa na drum group ponavadi, včasih na overheade, ne pa zmeraj in na main buss - ni pa nujno, sploh če gre v profi mastering kasneje... A to govorim za sodobni jazz, world, indie pop-rock stile... Manj kompresorjev ali včasih nič za jazz, nekaj več za etno-pop, še več za bolj rockish reči... po feelingu...

#4 dejanilly

dejanilly

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 137 prispevkov

Objavljeno 01 avgust 2014 - 06:13

QUOTE (satoration @ 1. Aug 2014 16:05:59) <{POST_SNAPBACK}>
Pozabi na koncepte - glue gor glue dol... važno da zveni dobro... wink.gif Dostkrat tudi brez kakršnegakoli kompresorja za kak tip muzike ali brez kompresorja na mix bussu ali brez kompresorjev na posameznih bussih.

Vokali, kick, bass kitara, ritem kitare in podobno, mi skoraj težko zvenijo OK brez kompresorja, ampak fader riding je lahko dostikrat boljši, a bolj zamuden... Pač cel hec miksa je BALANS... da so v vsakem trenutku inštrumenti in vokali v ugodno zvenečem ravnovesju... To je zame čist cel trik miksa - kako pa to dosežeš pa je čist vseeno - ali s kompresorji ali s pedantim furanjem faderjev ali kombinacijo, nastavljanjem EQ barve, pedantnim štelanjem reverbov - predvsem predelay cajtov in tweakanje delayev da sedejo v miks, itd.

Drgač pa je "glue" čist simple zgolj eno generalno poenotenje - torej, če ti mix zveni razštelano kao kompresor to malo pogliha in "zlepi"... Ampak fajn je če to dosežeš, še preden pokneš gor kompresor na cel miks...

Različni karakterji kompresorjev pa so bolj za barvo - ne za dinamiko... Torej - "glue" ne bo nič boljši ali slabši zaradi različne barve kompresorjev, ki jih uporabljaš na posameznih špurah, zgolj barva mixa bo drugačna...

Po uhi... wink.gif

No, direkt odgovor - moja navada, ki ni nujno dobra, je, da poknem kompresorje na vokale, kick, snare, bas kitaro (včasih, včasih jo raje vozim, če je že kompresirano posneta oz. ima basist lep enoten ton), pa na drum group ponavadi, včasih na overheade, ne pa zmeraj in na main buss - ni pa nujno, sploh če gre v profi mastering kasneje... A to govorim za sodobni jazz, world, indie pop-rock stile... Manj kompresorjev ali včasih nič za jazz, nekaj več za etno-pop, še več za bolj rockish reči... po feelingu...

grazie smile.gif

QUOTE (jetam @ 1. Aug 2014 15:46:21) <{POST_SNAPBACK}>
Moje mnenje je, da lahko kompresorje uporabiš za oboje, odvisno od nastavitev in kompresorja samega. Koliko, kje in kako, je odvisno od tega, kaj bi rad spremenil. Osebno bistveno pogosteje uporabljam kompresijo na kanalih, kot na grupah. Večina kanalov gre tako ali tako direktno na master.

grazie smile.gif

#5 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 039 prispevkov

Objavljeno 01 avgust 2014 - 09:12

QUOTE (satoration @ 1. Aug 2014 16:05:59) <{POST_SNAPBACK}>

Ne vem, če bi se ravno strinjal. Večina kompresorjev ne omogoča nadzora nad vsemi parametri in izbrane konstante imajo kar precej vpliva na dinamiko - različne krivulje v release periodi, različna kolena, peak in RMS detekcija, pri stereo enotah ima vlogo še način združevanja signala, ki gre na detektor itd. Pa tudi razlike v razponu osnovnih kontrol niso ravno zanemarljive.

#6 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 05 avgust 2014 - 08:35

QUOTE (jetam @ 1. Aug 2014 22:12:29) <{POST_SNAPBACK}>
Ne vem, če bi se ravno strinjal. Večina kompresorjev ne omogoča nadzora nad vsemi parametri in izbrane konstante imajo kar precej vpliva na dinamiko - različne krivulje v release periodi, različna kolena, peak in RMS detekcija, pri stereo enotah ima vlogo še način združevanja signala, ki gre na detektor itd. Pa tudi razlike v razponu osnovnih kontrol niso ravno zanemarljive.

+1

uporabljaj kar služi namenu. A ne morš krotit transientov pa ne bi rad barval sounda? Vzem kompresor ko ma hiter attack in kliničen sound.
a bi rad debelil neko tolkalo brez da ga ubijaš? Ne rabiš hitrega transient responsa, rabiš neki da barva...

pr hardwaru je pa itak zgodba zase

#7 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 05 avgust 2014 - 10:28

QUOTE (jetam @ 1. Aug 2014 23:12:29) <{POST_SNAPBACK}>

Se strinjam... nisem bil natančen... Kar sem hotel povedat je zgolj to, da če uporabljaš različne kompresorje na posameznih špurah to ne vpliva na ta nek generalen "glue"...

In ja, se strinjam delujejo različno in glede na signal se lahko odločiš katerega bi imel... Nisem bil natančen... Res pa jaz to dojemam kot "barvo", za krotenje dinamike nekak bolj uporabljam fader riding... Kompresor pa samo malo ukroti signal in ga preoblikuje v moji rabi - kar dojemam kot bolj "fat" karakteristiko ali "tanjše" ali bolj "suho" so v tehničnem jeziku pač součinkovanja attacka, releasa, kneeja, itd. Res da vpliva na dinamiko, a zame je to kot drugačna "barva" signala... Ampak, je treba bit bolj natančen, ja...

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov