Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Nadzor nizkih frekvenc v mixu

19 odgovorov v tej temi

#1 DomaDIS

DomaDIS

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 129 prispevkov

Objavljeno 18 avgust 2014 - 10:08

Živjo.

Zanima me, kaj priporočate za nadzor nizkih frekvenc v mixu?

Trenutno imam KH/Neumann 120a, ki začnejo konkretno delati okoli 60 Hz. Imam dokaj urejeno akustiko kontorlne sobe, vendar pa je volumen kritičen za poslušanje bass frekvenc.

1. Trenutno sem v dilemi ali nabaviti SUB (KRK 12s / KRK 10s ali kaj podbnega v tem cenovnem rangu z opcijo nastavljanja cross-over frekvence) zraven obstoječega sistema. Pri tem me skrbi, da bi dosegel ravno nasprotni učinek, kot si ga želim.

2. Druga opcija pa je misel na to, da bi kupil slušalke (všeč so mi Sennheiser HD26) v rangu do 400 eur (ali kaj več če bi dosegel željeno), ki imajo precizen low midrange in bass, sub bass range. Je to sploh možno kontorlirati s slušalkami? Zanima me predvsem za področje od 20 Hz do 75 Hz, ki se ga ponavadi bolj občuti, kot na prvo žogo sliši.

Pri vsej stvari mi je pomemben "samo" detajlni vpogled v frekvenčno sliko v omenjenem območju.

Imam pa že EX-29, vendar mi kljub dovolj basa za moje pojme, ne zadoščajo za to kar iščem.

LP, Kristian wink.gif

#2 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 18 avgust 2014 - 12:34

Yamaha NS-10M + en konkreten analyzer pa imaš dovolj basa. smile.gif

Da ne govorim o tem, da so KH120 3x bolj spedenani speakerji od omenjenih Yamah...

Jaz nikoli ne bi kompliciral z wooferji.

LP

www.mmedia.si

#3 DomaDIS

DomaDIS

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 129 prispevkov

Objavljeno 19 avgust 2014 - 10:27

Po odgovoru sodeč woofer ni rešitev. Osebno tudi sam slutim, da je temu tako. Ima še kdo kakšno mnenje, ki mogoče zagovarja uporabo wooferja?

Kaj menite glede uporabe slušalk? Predvsem me zanima slišnost frekvenc, v primeru, da na udarcu bassa ali kicka signal sweepamo na eq-ju z notch filterom ( +20db) čez omenjeno področje.

Pri mojih slušalkah EX-29 vpliv slišim šele okoli 50 Hz čeprav je igran ton E1 z osnovno frekvenco "41 +/-3Hz" in so slušalke "definirane" od 20Hz do 20000Hz.

Je vzrok v mojih ušesih, te slušalke tega ne zmorejo ali nobene dejansko ne igrajo tako nizko?

Glede na omenjen konkreten analyzer, me zanima ime katerega izmed njih. Pri sami analizi z analyzerjem me zanima ali je potrebno base štelat glede na všečen referenči mix (težko je pravzaprav določiti všečnega, če dejansko sploh ne slišim, kaj se spodaj dogaja) ali obstaja kakšen splošen predpis v dB glede na glasnost srednjega in zgornjega frekvenčnega obnmočja? Mogoče določitev glede na siteme na katerih se stvar posluša.

Za morebitne odgovore hvala wink.gif

LP, Kristian

#4 Katoda

Katoda

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 898 prispevkov

Objavljeno 19 avgust 2014 - 12:02

Pod doloceno frekvenco basa vec ne slisis ampak cutis, tako da slusalke pa to, pisi propalo

#5 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 19 avgust 2014 - 09:27

(težko je pravzaprav določiti všečnega, če dejansko sploh ne slišim, kaj se spodaj dogaja)

to je to...
odkar sem nabavil woofer in poslušam referenčne zadeve je zabavno gledat, kdaj woofer kaj počne in kdaj že skoraj pade v standby hehe...
mam cuttanega na 50hz kadar bolj resno delam in 75hz kadar se zabavam pa mi paše da mi mal bolj jajce trese.

nearfieldi mi grejo dost flat dol do 40hz, ampak ne morš verjet kok dobre produkcije še ful dogaja v spodnji oktavi smile.gif

Daft Punk - RAM, ma odlične base...
od massive attack mar hočeš, bloc party tud. tu pa tam kakšni metalci. je pa hecno ko maš woofer in poslušaš Daft Punk, potem daš pa neki low-tuned nevem kaj metal, je pa cuttan na 40hz in izpade prav patetično brez powerja smile.gif

Prispevek uredil/a: Ploki, 19 avgust 2014 - 09:28 .

#6 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 20 avgust 2014 - 04:41

Res je sploh če se gre za elektroniko, basa ni nikoli preveč.
Nisem že nekaj časa tonski ampak uživam v glasbi, filmu:) in projektiram studie in brez resne urejene nizke regije je vse bolj tak.

Sub prinese svoje težave in ga je potrebno primerno integrirat v prostor, še bolje 2 sub-a! integracija je boljša.
Dobro urejen in sestavljen sistem s sub-i je lahko kot kakšen velik fullrange/mid/mainfield zvočnik.
Priporočam, če je le mogoče, da je sub sealed dizajn, je bolj precizen in nekoliko manj občutljiv ko se gre za povprečno ali slabo akustično urejen prostor.

Renomirane firme, katerih sub-i niso sealed, vsaj ne pretiravajo in preizkoričajo port in so še zmeraj odlična izbira, tukaj v tej ligi ni Krk-ov:( ampak ATC, PMC, Quested, (sedaj) Neumann ali K&H, Blue Sky (menda so vsi sealed in odlični glede na ceno), Focal, Barefoot... potem pa cenovno kar kar in nekoliko audiofilski a odlični; JL Audio!, Velodyne!, REL Acoustics!, Seaton Sound!, SVS Audio!, Rythmik Audio, Lipinski...

Tudi akustika seveda mora bit ustrezno urejena, sploh urejen resen bas traping, drugače se boš lovil kam sub postavljat kjer se ti ne bodo preveč ojačevale ali izničevale frekvence itd.

Kot pravi Katoda pozabi na pravo doživljanje nizkih frekvenc preko ušesa, saj ga čutimo s celim telesom.
Tudi za zelo visoke frekvence ni enak občutek preko slušalk... a to je tema zase.
Nenad Patkovic

#7 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 21 avgust 2014 - 10:10

čeprav, sem nekje prebral da to kar naj bi veljalo za sealed vs ported načeloma ni spet 100% res.

Poleg tega da majo sealed precej nižji izkoristek, če ni primeren driver, zaradi kompresije zraka v škatli ki deluje kot fedra, znajo sealed dizajni trpet za popačenji, ker driver bolj katapultira iz škatle kot bi ga moralo, stisne ga pa premalo notr v škatlo. Pol so kao servo sistemi ki sporočajo ojačevalcu kaj v resnici woofer počne v primerjavi s tem kar naj bi počel, zato da ojačevalec kompenzira za kompresijo zraka v škatli in nevem kaj še... znanost cela

po drugi strani, dober ported dizajn (Z neočitnim portom - Adam ga ma dol, Sub 6 od focala ga ma zadaj) da driverju za dihat. no tu je pa potem nevarnost da driver preteraš ker ma preveč svobodno gibanje in je distorzija zarad tega ker ma momentum in ga odnese preveč ven ali preveč not, kar se v sealed škatli ne more zgodit, pa tud to pol kompenzirajo s servom...

težko si je predstavljat kakšne količine zraka spodnje frekvence v resnici pomenijo

edit:
hehe pol so tu še premiki boksa in zrcalni wooferji. ni zastonj znanost in ni zastonj bolj sveža veja reprodukcije

Prispevek uredil/a: Ploki, 21 avgust 2014 - 10:15 .

#8 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 21 avgust 2014 - 10:42

Vse to je več ali manj res in nič 100%sad.gif
Pri vsakem specifičnem dizajnu je zgodba zase.
Novi driverji imajo mnogo boljše zmogljivosti kakor stari, zato se postoma sčasoma proizvajalci sub-ov vedno bolj zatekajo k sealed dizajnom, zaradi nekih prednosti pred ported ali pa ported ne zlorabljajo.
Da še zminimalizirajo distorzije ipd. nudijo dodatne "samokorekcije", nekatere so dobre nekatere niso in izdelki nekje vmes...
Miselnosti in mnenj je ogromno, je pa relativno koliko imajo kritiki izkušenj, "uho", niso imeli primernih prostorov in pričakovali čudež...
Vsak tudi ima svoj okus... ni nujno da je komentar povezan z neko nevtralno in izkušeno profesionalno izkušnjo...
Tudi slabi sealed dizajni lahko "plavajo"...
Novejše smernice sub-ov (vedno več) je sealed z anprednimi pomagali če je potrebno... spet ni nujno da je dobro...
Ko je soba akustično dobro tretirana pa se vse da lepo kompenzirat a to je povezano seveda z - €.
Sub je treba tudi dobro umestit v prostor, pa tudi direktno na tla ni v redu da se ga da ampak da se konkretno uredi mass/spring/mass podlaga, kjer leži.
Hvala za konstruktiven post Ploki!
Nenad Patkovic

#9 graylow

graylow

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 250 prispevkov
  • Interests:elektronska (minimalistična) glasba

Objavljeno 22 avgust 2014 - 07:24

Pr men je bla stvar taka da sm si že v štartu namislu da morm met woofer adam 10-tko zravn s2a....vse lepo in prav ampak čez čas se je pojavilo neko vibriranje pri določeni frekvenci na zadnji strani wooferja kjer je bla pršraufana plata, pa daleč od tega da sm pretjeravu z nastavitvami, na koncu sm ga meu že čist po tihem tolk da je blo mal za filing.
Pred parimi leti sm zamenju studio in sm se prestavu iz dokaj akustično porihtanega studia z wooferju v obično domačo sobico brez akustičnega tretmana in brez wooferja in morm reč da mixam veliko bolje, napake lociram prej in bol natančno pa tudi low end je bol skockan in tight. S2A mi prevaja tam nekje 50-40hz je že meja, kar je nižje se pa še sliši/čuti samo še če grem v kot sobe in dam glavo v omaro. Kar se tiče izboljšave je definitivno posledica kilometrine kr se že neki časa lomim in trudim razumeti audio dimenzijo, igra pa tudi ogromno vlogo filing v sobi, kr tam pod zemljo v prejšnjem placu sm biu kot krt...vem da je akustika na prvem mestu ampak bi prej zbrau sobo kjer čutim mentalno in čustveno udobnost.
Z mojga vidika je lažje mixat če maš par zvočnikov ki pokrivata ceu spekter oz. večino kokr pa štukat z wooferju.

Music is what feelings sound like

#10 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2014 - 08:23

A si se preselil, fino.
Ja, če je sistem s sub-i dobro sestavljen in "zapakiran" je enako dobremu fullrange sistemu, lahko vidite trend kako se po modulih sestavljajo mali sistemi v večje (na prvo žogo recimo Lipinski, ki so vrhunski zvočniki, tega je več).
Nenad Patkovic

#11 graylow

graylow

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 250 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2014 - 08:52

iz občinskih kletnih prostorov so nas nagnali kr majo remont in ceu cirkus...ko zdj gledam za nazaj je bolš, takrat se mi je pa svet podru smile.gif
Ja definitivno, če hočš woofer met v sistemu je nujno potrebna akustika in razčiščeni pojmi...tu ni prostora za brcanje v temo čene bojo sam mixi trpeli

#12 DomaDIS

DomaDIS

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 129 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2014 - 10:48

Hvala za zanimive odgovore. smile.gif

Mislim, da bom moral preizkusiti tako, da bom na kup prinesel sub, slušalke in še kaj, potem pa naj uho pove svoje... Osebno me delovanje naprav z mehanskega in električnega vidika ne zanima dosti, zanima me izključno ali stvar zveni (vseeno hvala za nekaj nasvetov v tej smeri wink.gif ), dela za moj okus dobro in ali me pripelje do želenega učinka.

V primeru, da ima kdo še kakšno uporabniško izkušnjo, glede mojega vprašnja, jumping0046.gif .

LP, Kristian

#13 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2014 - 11:45

QUOTE (graylow @ 22. Aug 2014 08:24:58) <{POST_SNAPBACK}>
Pr men je bla stvar taka da sm si že v štartu namislu da morm met woofer adam 10-tko zravn s2a....vse lepo in prav ampak čez čas se je pojavilo neko vibriranje pri določeni frekvenci na zadnji strani wooferja kjer je bla pršraufana plata, pa daleč od tega da sm pretjeravu z nastavitvami, na koncu sm ga meu že čist po tihem tolk da je blo mal za filing.
Pred parimi leti sm zamenju studio in sm se prestavu iz dokaj akustično porihtanega studia z wooferju v obično domačo sobico brez akustičnega tretmana in brez wooferja in morm reč da mixam veliko bolje, napake lociram prej in bol natančno pa tudi low end je bol skockan in tight. S2A mi prevaja tam nekje 50-40hz je že meja, kar je nižje se pa še sliši/čuti samo še če grem v kot sobe in dam glavo v omaro. Kar se tiče izboljšave je definitivno posledica kilometrine kr se že neki časa lomim in trudim razumeti audio dimenzijo, igra pa tudi ogromno vlogo filing v sobi, kr tam pod zemljo v prejšnjem placu sm biu kot krt...vem da je akustika na prvem mestu ampak bi prej zbrau sobo kjer čutim mentalno in čustveno udobnost.
Z mojga vidika je lažje mixat če maš par zvočnikov ki pokrivata ceu spekter oz. večino kokr pa štukat z wooferju.

mel sm enega zravn drugih:
Adam Sub 10 (Mk2), Adam Sub 12, Dynaudio BX30a, Bluesky 12

Adam Sub 10 je daleč najbolj podvržen "Adam" sindromu, to je totalno prenateran port. Distorzira že precej kmalu pri precej visokih subih in precej nizkem SPL. "Fartwoofer" bolj kot "Subwoofer", jaz si ga ne bi kupil nikoli. Sub 12 je drugo vesolje proti Sub 10, tudi ostala dva, kljub starejšemu dizajnu.

edit: da ne boš vzel narobe, samo razumem zakaj je bila tvoja izkušnja z wooferjem manj kot pozitivna smile.gif

Problem full-range kišt je da nearfield fullrange kište še nism vidu u lajfu:)

QUOTE (DomaDIS @ 22. Aug 2014 11:48:35) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala za zanimive odgovore. smile.gif

Mislim, da bom moral preizkusiti tako, da bom na kup prinesel sub, slušalke in še kaj, potem pa naj uho pove svoje... Osebno me delovanje naprav z mehanskega in električnega vidika ne zanima dosti, zanima me izključno ali stvar zveni (vseeno hvala za nekaj nasvetov v tej smeri wink.gif ), dela za moj okus dobro in ali me pripelje do želenega učinka.

V primeru, da ima kdo še kakšno uporabniško izkušnjo, glede mojega vprašnja, jumping0046.gif .

LP, Kristian

Js sm si kupu Akg K702, da bom mel referenco za bas... ma ja smile.gif se ne izzide

Prispevek uredil/a: Ploki, 22 avgust 2014 - 11:53 .

#14 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2014 - 02:03

Praviš "delovanje naprav z mehanskega in električnega vidika ne zanima dosti, zanima me izključno ali stvar zveni...".

Če ni predpogojev iz mehanskega, električnega itd. stališča potem ne bo naprava v redu zvenela a ne smile.gif
Nenad Patkovic

#15 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2014 - 04:28

NLP, časi ko so audio inženirji bili inženirji in so še kaj pospajkali in skup zbili so mimo... smile.gif
čeprav jaz rad počnem oboje happy.gif

#16 graylow

graylow

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 250 prispevkov

Objavljeno 23 avgust 2014 - 06:46

U lajfu se vsi bol al manj najemo dreka predn se dokopamo do spoznanja smile.gif jbg če bi vedu bi drgač ukrepu.
Rad bi si pa enkrat dokončno poštimu plac v akustičnem smislu in poleg nabavu neke 3 sistemske badass spikere...Barefootke al pa Guzauski Swist GS3a Studio 1. Babicz jih ful hvali, pravi ko jih je prvič slišu se je sam čudu, so mu rekli če ma kej svoje muske zravn naj sproba...po parih minutah mu je blo skor slabo ob lastnih mixih ko je slišu napake...tk da đabe mu 25 letne izkušnje in oprema če je šele do predkratkim poštimu akustiko in zamenju prejšnje Krke al kk že...

no zdj pa loto špilat smile.gif

Prispevek uredil/a: graylow, 23 avgust 2014 - 06:49 .

#17 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 23 avgust 2014 - 12:35

3 sistemci so fajn. enkrat bom nabavil SM9 od Focala pa zraven dve Sub 6 Be.. smile.gif

Guzauski še nism slišu za njih, lih pogooglu, zgledajo super smile.gif spominjajo me na ATC trosistemce tamale vizualno

men so wooferji dost ok ce sm iskren

#18 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 23 avgust 2014 - 02:39

Guzauski Swist sem slišal in so bili zelo zanimivi za slišat, cena je scary:)
Novi Lipinski tudi z ločenim sub-om mi je bil nekoliko bolj všeč.
No tale GS-3A je v bistvu "ločen" sub s svojim ihišjem + tweet/mid modul in se lahko konfigurira sistem na različne načine.
Sub je sealed.
Nenad Patkovic

#19 Katoda

Katoda

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 898 prispevkov

Objavljeno 24 avgust 2014 - 11:28

ATC or go home

tongue.gif

#20 DomaDIS

DomaDIS

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 129 prispevkov

Objavljeno 25 avgust 2014 - 06:33

QUOTE (NLP @ 22. Aug 2014 15:03:49) <{POST_SNAPBACK}>
Praviš "delovanje naprav z mehanskega in električnega vidika ne zanima dosti, zanima me izključno ali stvar zveni...".

Če ni predpogojev iz mehanskega, električnega itd. stališča potem ne bo naprava v redu zvenela a ne smile.gif

Glede na to, da sem "strojnik" mi je jasno, da brez prave mehanike in elektrike ni tehnoloških rezultatov... Vendar, ni nujno da nekdo, ki hoče uživati v vožnji z avtomobilom in kupi "Nemca", pozna kako je vozilo dejansko narejeno smile.gif .

Vseeno pa so mi tudi taki odgovori všeč, saj sem se naučil, da med woofer-ji obstojajo "bencinski in diesel motorji".

LP, Kristian

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov