Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

večkanalno snemanje kvarteta in okteta

3 odgovorov v tej temi

#1 modri dirkač

modri dirkač

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 13 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2012 - 09:32

Lepo vsi pozdravljeni, tonski zanesenjaki in mojstri.
Sem nov na forumu, a kar začnem. Prosim za nasvet za čim lepši in studijski posnetek. Čaka me snemanje štirih moških pevcev - štiriglasno petje kvarteta s solo vložki tenorja ali baritona in pa tudi osem moških pevcev z drugo skupino. To je klasično petje, kot na primer Slovenski oktet; torej brez vsakršne instrumentalne spremljave. Na razpolago imam šest malomembranskih AKG Perception 170 mikrofonov in dva velikomembranska AKG C4000. Snemali bomo v malo akustični, a veliki dvorani. Premišljujem, da bi pri štirih pevcih dal po en mikrofon vsakemu na približno 1 meter od pevca in par mik. bolj oddaljen, cca 3 metre stereo. Snemal bom na osem kanalno digitalno mašino, vsak kanal posebej, torej šest kanalov. S tem upam, da bom v postprodukciji dobil lepe rezultate z različno ( a spet kakšno? ) porazdelitvijo panorame levo in desno. Seveda bom kasneje pri stereo presnemavanju na drugo mašino -DAT, dodal rahlo kompresijo, expander, in reverb. Zanima me, ali je ta pot prava. Da najprej posnamem "suho petje" brez kompresije in šele potem pri montaži dodajam vse efekte. Imam sicer zunanje aparature za vse naštete efekte in komresor, a ne bi rad dodajal efektov le v računalniku, ker mi niso preveč všeč, pa še Cubase ne obvladam.
Lepo prosim vsakega, ki ima s tako zvrstjo snemanja že izkušnje, da mi posreduje svoj iskren odgovor. Hvala vsakemu posebej, za posredovano koristno informacijo in čas.

#2 5ER

5ER

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 61 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2012 - 10:44

Pozdravljen!

Dolgoletnih izkušenj sicer nimam, pač pa sem na to temo prebral marsikaj ...

Vsekakor ti priporočam članek
http://www.shure.com...sworship_ea.pdf
... še posebej od strani 41 naprej.

Ko boš postavljal mikrofone:
Prosi jih, naj "malo zapojejo", ti pa se sprehodi po dvorani in jih poslušaj. Izberi si pozicijo referenčnega poslušalca (lahko je to kar pozicija dirigenta), daj slušalke na glavo + dolg kabel, potem pa dajaj izmenično slušalke gor in slušalke dol, ter primerjaj sliko.
Več ko je mikrofonov, več je možnosti za probleme s fazo in medsebojnim izničevanjem.
Usmerjenost mikrofonov lahko primerjaš s konjskimi vpregami: vsaka vleče v svojo smer.

Si morda pomislil tudi na MS tehniko?
(Prednosti: dobro mono kompatibilna & kasneje lahko spreminjaš stereo sliko.)

Morda lahko solista še enkrat nasnameš kasneje.

O ekvalizaciji in kompresorjih:
Mislim, da bo bolje, da zajameš zvok brez vsega tega: to lahko dodajaš kasneje.
(Če ne v DAW-u, pa preko sendov iz zvočne kartice oziroma mikserja.)
Kajti, če boš stvar posnel že preko kompresorja (itd.) in boš kasneje morda ugotovil, da ti posnetek ni všeč, bo težje.

Želim Ti lep posnetek!

Prispevek uredil/a: 5ER, 13 januar 2012 - 10:59 .

#3 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 055 prispevkov

Objavljeno 14 januar 2012 - 12:43

Ne vem, zakaj bi rabil expander... Pa tudi s kompresijo ni dobro pretiravat.

Na tvojem mestu bi verjetno postavil par 170k v ORTF in C4000 (omni) v mogoče malo širši AB in ostale 4 170-ke k vsakemu pevcu po eno (ne preveč blizu, a mogoče malce bližje od 1m).

Pri mešanju začni z glavnim stereo parom in potem dodajaj ostalo po potrebi. Panorame bljižnjih mikrofonov baziraj po tem, kako je slišati na glavnem stereo paru, lahko pa tudi malo razširiš, pač poslušaj, kaj se ti zdi primerno. Vedi, da ni nujno uporabiti v miksu vse, kar je posneto.

Pa pri postavljanju mikrofonov poslušaj, če so težave s fazo.

#4 modri dirkač

modri dirkač

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 13 prispevkov

Objavljeno 14 januar 2012 - 11:27

Najlepša hvala za dobljeni dve mnenji. Tudi brošura je zelo dobra in jo bom temeljito prebral. Res, lepa hvala za tako hiter in uporaben odgovor. signs153.gif

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov