Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Predelava sobe v Mix oz. Control Room - NLP design

261 odgovorov v tej temi

#31 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 20 oktober 2006 - 03:09

Aha ja, prvo bi najprej v osnovi omilili nizkofrekvenčni response sobe (kar je očitno g. ixi počasi začel), potem pa gremo pač veselo dalje smile.gif.

Vsekakor se bi bilo potrebno zadeve lotit najprej z merjenjem in nato začet...
  • Matej M. članom je to všeč

#32 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 20 oktober 2006 - 10:38

Katere zanima praktično kaj o reverbu v kontrolni sobi naj pogleda:

http://www.soundonso...acoustic_3.html
in
http://www.realtraps...art_monitor.htm

seveda je tega ogromno, kogar več zanima naj malo "pregoogla" ali pa si sposodi kakšno kvalitetno knjigo o akustiki (avtor Alton F. Everest npr.).

Seveda pa iz vse te teorije na koncu praktično izveš le grobe približke.
Zato moraš med postopnim dodajanjem akustičnih elementov nenehno periodično merit in primerjat izračune. Če je prostor že v osnovi daleč od optimalnega se je treba tega držat kot pijan plota, zato je skoraj osnovno imet program kot je v linku naveden ETF acoustic. Imajo še druge hujše programe ampak je ta kar enostaven.
Bongoman vidim da nekaj spremljaš to področje in da veš nekaj; pomagaj in svetuj kaj, tudi kakšen praktičen nasvet lahko.

#33 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 21 oktober 2006 - 11:56

Mi je čisto jasno da je potrebno v prostoru najprej naredit meritve in nato opredelit absorbetje in difuzorje, ipd. Samo za take male prostore je skoraj 100 % potrebno narediti take kotne absorberje kot jih planiram in mi je predlagal Mr. NLP tongue.gif
Okno je pogled v zunanji svet :wink: , prek njega pa mislim imeti debelo zaveso kot v gledališču 8) ! Tepih mi je povsem jasn zakaj in kako, in ga imam že ogledanega! Cena pa je :shock: cca 100 tisoč (200 x 140 cm) Jaooo :smt017
Prostor bo nekje cca po prihajajočih praznikih parzen in ga bom tudi temelito poslikal in obesil fotke sem gor! Nato pa se bomo začeli konkretno pripravljati na projekt ter si zadali končni datum, in vedeli kaj več o bugetu (denarju-koliko imamo na razpolago)
Načeloma neki nebi obračal sweet spota kot si to predlagal, če pa bo potrebno pa tudi to nebo nek velik problem laugh.gif malo mi bo škoda ba bom tolikokrat hodil pa tepihu ki bo stal 100 jurjev ! hahah
Ne malo bo problem zaradi odpiranja vrat, ker teža kotnega absorberja nebo majha in na vratih bom pojačal s tečji, toda ideja se mi je porodila da na spodnji del vrat pritrdi kolesce katero bo bistveno prevzelo silo teže nase ti bom razbremenil tečaje (pante) :smt006
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#34 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2006 - 10:59

QUOTE (ixi)
Mi je čisto jasno da je potrebno v prostoru najprej naredit meritve in nato opredelit absorbetje in difuzorje, ipd. Samo za take male prostore je skoraj 100 % potrebno narediti take kotne absorberje kot jih planiram in mi je predlagal Mr. NLP tongue.gif
Okno je pogled v zunanji svet :wink: , prek njega pa mislim imeti debelo zaveso kot v gledališču 8) ! Tepih mi je povsem jasn zakaj in kako, in ga imam že ogledanega! Cena pa je :shock: cca 100 tisoč (200 x 140 cm) Jaooo :smt017
Prostor bo nekje cca po prihajajočih praznikih parzen in ga bom tudi temelito poslikal in obesil fotke sem gor! Nato pa se bomo začeli konkretno pripravljati na projekt ter si zadali končni datum, in vedeli kaj več o bugetu (denarju-koliko imamo na razpolago)
Načeloma neki nebi obračal sweet spota kot si to predlagal, če pa bo potrebno pa tudi to nebo nek velik problem laugh.gif malo mi bo škoda ba bom tolikokrat hodil pa tepihu ki bo stal 100 jurjev ! hahah
Ne malo bo problem zaradi odpiranja vrat, ker teža kotnega absorberja nebo majha in na vratih bom pojačal s tečji, toda ideja se mi je porodila da na spodnji del vrat pritrdi kolesce katero bo bistveno prevzelo silo teže nase ti bom razbremenil tečaje (pante) :smt006

Glede vrat je dobra ideja, kajti če vrata in štoki niso konkretno masivni, je seveda možno da teža absorberja preveč obremeni vrata.
Glede okna; okno ti bo konkretno kvarilo prvi odoj od desnega zvočnika in rušilo zvočno sliko (gledano na zadnji sliki; kjer si prikazal pozicijo tvojega mesta poslušanja). Težka zavesa ne bo naredila nič pametnega, mogoče tja do (kaj pa vem, izredno odvisno od gostote tkanine, njene propustnosti zvoka in oddaljenosti od stene) cca.- v dobrem primeru- 200-300Hz.
V vsakem primeru pa ne bo simetrično z levo stranjo, ki je stena. To steno bi moral pokrit z dobrim panelnim absorberjem (o njem ko pridejo na vrsto) in torej prav tako simetrično prekrit okno, kar pa je morda škoda, zaradi dnevne svetlobe...
Zato sem predlagal obrniti "vpogled" v zvok. Kajti na obeh straneh od mesta poslušanja (L/R) boš imel neko simetrijo (kajti tudi stene so lahko med seboj iz različnih materialov, kar določa njihovo frekvenco). Potem bi ti dve steni do cca. 40% pokril s prej omenjenimi panelnimi absorberji.
Avtomatično se potem obrne tudi pozicija tepiha, kateri mora pokrivati le to slabo polovico sobe- "dead end" (enako stropni panelni absorberji, ki bi ti takorekoč viseli nad monitorji, mizo, rackom, in cca. nekje do tvoje točke/glave), torej ne boš hodil po tepihu ampak ga boš imel pod mizo in malo pod nogami.
"Live end" sobe za poslušanje pa mora biti refleksiven (tudi pod), tam bi lahko bilo tvoje okno, ki ga ne bi pokrival z zaveso, medtem ko na drugi nasprotni steni pa ne bi imel enako zvočno tretirano.Sploh pa "live end" pomeni da je ta del sobe "živ" za vse frekvence, le zvok je potrebno dobro "premešati" z dobrim difuzorjem za hrbtom (malo bo zapleten in dražji od ostalih načinov akustičnega tretmana). Zatorej raje več denarja vloži v akustiko kot v tepih, ki ga tako noben ne bo opazil pod mizo.
Mater, res si najdel drag tepih laugh.gif !

P.S.: bo pa ena neugodna zadeva; ko boš obrnil smer poslušanja, boš imel vhod v prostor za zvočniki in monitorji, kar je lahko nevarno, če se hočeš tega izognit, boš pač moral uporabiti slabšo varijanto- "vrnit" smer poslušanja in pokrit okno s panelnim absorberjem. No pa sva spet tam...

#35 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 22 oktober 2006 - 06:20

Ja smer poslušanja recimo obrnemo tako kot si predlagal! Potem pa se spet pojavi problem z absorberjem na vratih, kateri nebo popolen, difuzer na stropu bo spet potrebno pazit kam ga namestit, da se bodo vrata brez problema zapirala in odpirala!
QUOTE (NLP)
P.S.: bo pa ena neugodna zadeva; ko boš obrnil smer poslušanja, boš imel vhod v prostor za zvočniki in monitorji, kar je lahko nevarno, če se hočeš tega izognit, boš pač moral uporabiti slabšo varijanto- "vrnit" smer poslušanja in pokrit okno s panelnim absorberjem. No pa sva spet tam...

Pa še to ja zna biti zelo zabavno!
Aja glede tepiha idea.gif ta tepih je cca 3 cm debel, strižen. Saj majo tudti kalsične tepihe, tanke kteri zgledajo da so kao striženi!

Opcija katere bi se rad izognil pa je fiksno zaprtje okna - to pomeni da ga enostavno ni več v prostoru in ga zadelam :-?

#36 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 22 oktober 2006 - 08:33

Ne, ni frke glede okna, da bi ga moral zadelat. Le pokril bi ga z absorberjem, to pomeni da absorber po potrebi pač odmakneš in imaš okno na voljo. Tile panelni absorberji bi naj stali kar na tleh (kakor pri meni), le da bi jim montiral "noge" kakor pri "realtrapsih" in vseh teh modularnih absorberjih. Nikakor ne zadelaj (zazidaj) za zmeraj okna!
Zelo priporočljivo je tudi da so absorberji nagnjeni "v strop" za nekaj stopinj, kar lahko omogoča takšno stojalo za absorberje. V bistvu je to podoben princip kakor pri meni, le malo bolj dodelan (jaz jim imam prosto nagnjene na steno, pa tudi ni nič narobe, le pazim da je levi absorber enako nastavljen kakor desni).
Stropni absorberji pa bi morali viseti iz stropa, obešeni na npr. gumificiranih ketnicah (dobiš jih v "baumaxih" in "obijih"), na tak način boš lahko tudi te absorberje obesil in naravnal, jih malo zamaknil in nagnil.
Sem mislil da se ta nagnjenost in modularnost na mojih slikicah studia bolje vidi.
Veš sem malo razmišljal glede tepiha; tisto o striženem in ne zankastem tepihu je zelo priporočljivo, takšne dajejo na pode profi studijev, je pa res da so takšni studiji mnogo večji in je izpostavljenost tepiha bolj direktna zvoku/torej imajo svojo funkcionalnost. Pri tebi gre za majhen studijo, kar pomeni da bo ta tepih (kot sem že omenjal) izredno zakrit (tudi za zvok)- zato bi vzel "približek" idealnega tepiha in ne preveč kompliciral (enim lahko celo sam postrižeš zanke)! Res je 100 kSIT močno preveč (jaz sem dal za zelo zadovoljivega cca. 20kSIT-površina cca. 16m2).
Difuzor pa predlagam na "hrbtu" za poslušalcem. Res ga boš potreboval in na koncu boš izredno zadovoljen s to investicijo (vseeno ne bo taka kot za tepih, razen če ne želiš res odličnega). Menim da si izkušen z delom v studiju, kar pomeni da si se že srečal s pravimi difuzorji, potem znaš cenit kako takšna naprava prav "poveča" sobo saj "randomirizira" odbojne čase in njihovo smer. Če bo na zadnji steni ne bo vplival na odpiranje vrat saj bo dolžinsko prilagojen.

#37 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 22 oktober 2006 - 08:44

Pa še to, absober na vratih ki bo malo dodelan da se bodo dala vrata odpret in bo od zgoraj "štuklan" - ni res da ne bo popoln, ene malenkosti sicer res naredijo lahko velike spremembe, ta pa je zelo mala in ni te vrste. smile.gif

#38 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 22 oktober 2006 - 08:45

Ok, glede tepiha in okna tongue.gif
idea.gif Kaj meniš na to, da prvo naredim izolacijsko steno na vseh 4 stenah z 10 cm DP8 in 2 cm lufta, in nato delam basse trape ??? Ali prvo postavim bass trape in nato izolacijo sten ??? Ni vseeno a ne :?: idea.gif

Difuzer mora bit čene je nebom naredil dosti in bom vsak tolar oz € vložil skoraj zastonj :wink:

#39 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 22 oktober 2006 - 10:08

QUOTE (ixi)
Ok, glede tepiha in okna tongue.gif
idea.gif Kaj meniš na to, da prvo naredim izolacijsko steno na vseh 4 stenah z 10 cm DP8 in 2 cm lufta, in nato delam basse trape ??? Ali prvo postavim bass trape in nato izolacijo sten ??? Ni vseeno a ne :?: idea.gif

Difuzer mora bit čene je nebom naredil dosti in bom vsak tolar oz € vložil skoraj zastonj :wink:

Ja prvo porihtaj stene, nato dodaj "corner" absorberje šele, ko boš imel stene porihtane (to sem že enkrat poudaril). Nekaj cm lufta v steni je dobrodošlo.
Vprašanje glede difuzorja ne razumem, povej mi drugače prosim!

#40 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 23 oktober 2006 - 07:18

QUOTE (ixi)

Ja da difuzer moramo obvezno narediti, če ne je polovica dela in denarja investirana zastonj, tongue.gif

#41 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 23 oktober 2006 - 10:41

Hja, ja je zelo zelo priporočljivo, kajti marsikomu zmanjka volje pri finišu smile.gif .
Pri LEDE dizajnu studia dead end (kjer so pozicionirani zvočniki) tretirajo kot že ime pove s samimi absorberji (priporočljiva je tudi kombinacija z nekaj difuzorji na izbranih pozicijah), live end pa se lahko povsem tretira z difuzorji (no pa seveda bass trapi v ekstremitetih sobe- kotih).
Če ne dodaš vsaj enega dobrega difuzorja na zadnjo steno (lahko tudi na strop in stranske stene v drugi polovici sobe) boš imel direkten nerazpršen odboj od te zadnje ravne stene- reflektor, kar bo seveda zelo otežilo poslušanje.
Vsekakor pa denar vložen v absorberje je zelo dobra in nujna investicija, tisti "mali" a pomemben dodatek- difuzor, pa je (po mojem mnenju) prav tako nuja!

#42 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 24 oktober 2006 - 08:41

Pojavil se je že prvi problem in sicer v TERMO d.d. ni mogoče dobit Tervola DP8! Naročiš ga lahko minimalno 200 m2 cry.gif

@NLP => kaj grem potem v opcijo 2 x 5 cm debeline ali obstaja kaj podobnega temu oz. plan C tongue.gif

#43 bongoman

bongoman

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 75 prispevkov
  • Interests:akustika, produkcija, projektiranje

Objavljeno 24 oktober 2006 - 09:11

termo nima maloprodaje probaš lahko v Obnovi (top dom) Celovška 492, saj men je teta na Termotu tko rekla nej se tam pogleda za maloprodajo :smt026

#44 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 24 oktober 2006 - 09:15

QUOTE (ixi)
Pojavil se je že prvi problem in sicer v TERMO d.d. ni mogoče dobit Tervola DP8! Naročiš ga lahko minimalno 200 m2 cry.gif

@NLP => kaj grem potem v opcijo 2 x 5 cm debeline ali obstaja kaj podobnega temu oz. plan C tongue.gif

Porkaduš, a je to mogoče... Ej včasih sem res jezen na slovenske firme, res so vse zrele da jih pokupijo internacionalke. (mogoče jih imajo v kakšni gradbeni firmi na zalogi)

Ok, sorry, ja seveda ni hudo 2X5 cm uporabljat, edino bolj "štorasto"/nerodno je. Ostani na tej gostoti DP8-80kg/m3.
Ne jemlji steklenih vlaken (enake lastnosti ampak hudo srbeča/nezdrava?).

Pri "superchunksih" ne bo problema ker nalagaš en kos na drugega, ampak pri (kasneje ko jih boš delal) panelnih-ravnih absorberjih pa bodo majhne komplikacije. No, pa bomo že kaj naumili smile.gif .

#45 Malossi

Malossi

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 233 prispevkov

Objavljeno 27 oktober 2006 - 09:29

QUOTE (ixi)
Okno je pogled v zunanji svet :wink: , prek njega pa mislim imeti debelo zaveso kot v gledališču 8) !

Kje boš pa dobil blago? A maš kakšno pocen varjanto? Ker mislim jst tut to dat čez okno!

#46 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 02 november 2006 - 12:50

Malossi. kot sem že omenjal bi se težkih zaves izogibal (razloge sem že povedal), pa tudi odvisno je kje imaš okno/ob zvočniku ali za hrbtom...

IXI: tukaj imaš en link kako bi lahko izgledala tvoja mix soba (kotni bass absorberji so tukaj pač ravne plošče, tisti superchunksi so nekoliko preprostejši in zelo/malo bolj efektivni in imajo enak namen):

http://gearslutz.com...?t=54765&page=3

#47 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 02 november 2006 - 02:52

Lepo zgleda wink.gif sploh outbord :smt007
Ja samo jaz bom tangiral k bolj svetlim odtenkom!
Danes se začne akcija izpraznjevanja sobe tko da zdaj pa zeres!
S soboto grem pogledat za tkanino - verjetno žamet!
Tako kot sem že omenil da bom zidove oblekel v dp8 in iverko nato pa na to naredil še design iz žameta!
Kakšna bi bila razlika med opcijo kar se tiče izolacije:
1) zid - 10 cm DP8 - iverka 16 mm
2) zid - 5 cm DP8 - iverka 16 mm - 5 cm DP8 - iverka 16 mm

Opcija 2 na skici :

#48 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 02 november 2006 - 03:50

QUOTE (ixi)
Lepo zgleda wink.gif sploh outbord :smt007
Ja samo jaz bom tangiral k bolj svetlim odtenkom!
Danes se začne akcija izpraznjevanja sobe tko da zdaj pa zeres!
S soboto grem pogledat za tkanino - verjetno žamet!
Tako kot sem že omenil da bom zidove oblekel v dp8 in iverko nato pa na to naredil še design iz žameta!
Kakšna bi bila razlika med opcijo kar se tiče izolacije:
1) zid - 10 cm DP8 - iverka 16 mm
2) zid - 5 cm DP8 - iverka 16 mm - 5 cm DP8 - iverka 16 mm

Opcija 2 na skici :

Načeloma bi lahko bila opcija 2, sicer ni predvidljivo (izračunljivo) saj je to v principu dual membrane design, namreč vsaka membrana doda nekakšen učinek, dve pa je treba malo merit smile.gif .
Malo prebrskaj po forum.studiotips, će ima kdo s tem direktne izkušnje (menim da ne bi smelo bit panike).

Žamet pa pazi, pihaj skozi, lahko daš tudi žamet (vzorec) pred zvočnik in si nekaj zašpilaj. Bolj je žamet akustičen lepše se bo slišalo/pihalo skozi.
Jaz sem rešil (poglej si ko sem iskal aku. tkanino) to s stretch materialom, izgleda pa kakor žamet, saj je tkanina rebričena.

Glede barve absorberjev pa valjda/ daš takčno farbo kot si želiš/dobiš smile.gif , samo sem ti hotel pokazat natančen princip postavitve. Tudi stropno/vogalne absorberje boš potreboval vsaj v prvi polovici mix rooma. Lahko, če ti je lažje, narediš kar superchunkse-priporočljivo.

#49 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 06 november 2006 - 02:39

Praznjenje se je le začelo 8)
Danes sem šel tudi naročit tervol v Top Dom v Grosuplju. Tervol DP8 mi bodo dobavli še le 20. novembra !!!

#50 Ibanezwizz

Ibanezwizz

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov
  • Interests:Bloody everything...

Objavljeno 12 november 2006 - 08:30

QUOTE (ixi)
Danes sem šel tudi naročit tervol v Top Dom v Grosuplju. Tervol DP8 mi bodo dobavli še le 20. novembra !!!

Good Luck! Pa saj veš; počasi se daleč pride... Lp.
I don't like your music!

#51 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 12 november 2006 - 09:36

QUOTE (ixi)

Ne more človek verjet da so tervol dobavili pred rokom!
Včeraj je bil že v trgovini!
V ponedeljek pa akcija!! :wink:

#52 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 12 november 2006 - 10:19

Super 8)

#53 SoulFood

SoulFood

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 437 prispevkov

Objavljeno 12 november 2006 - 10:50

Slike? biggrin.gif

#54 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 12 november 2006 - 06:09

QUOTE (SoulFood)
Slike? biggrin.gif

Po koncertu Gibonnia v Tvoliju jih obesim gor :wink: tongue.gif

#55 Ibanezwizz

Ibanezwizz

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov
  • Interests:Bloody everything...

Objavljeno 12 november 2006 - 06:26

QUOTE (ixi)
QUOTE (SoulFood)
Slike? biggrin.gif

Po koncertu Gibonnia v Tvoliju jih obesim gor :wink: tongue.gif

Ma kakšen Gibonni...

Shime! Demonstratus! Ortobar! LA finest a naše gore list! biggrin.gif
I don't like your music!

#56 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 12 november 2006 - 11:53

Pa res ta bluzator... a je res bolj pomemben od akustike laugh.gif

#57 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 13 november 2006 - 06:44

QUOTE (NLP)
Pa res ta bluzator... a je res bolj pomemben od akustike laugh.gif

haha - sej veste da je potrebno včasih tudi kaj za žensko naredit, da maš potem mir ko delaš svoje stvari!

Aja neki mi je Photoshop crknil tko da bodo slike danes ob cca 8:00! :oops:

#58 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov

Objavljeno 13 november 2006 - 08:01

evo par fotk skoraj prazne sobe :roll:

za predstavo še tole:

Slika 01
Povečaj

Slika 02
Povečaj

Slika 03
Povečaj

Slika 04
Povečaj

Slika 05
Povečaj

#59 SoulFood

SoulFood

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 437 prispevkov

Objavljeno 13 november 2006 - 04:09

biggrin.gif:D:D:D

Bo prav zanimivo gledat before/after fotke biggrin.gif:D:D:D

Srečno IXI!

#60 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 14 november 2006 - 08:56

Malo škoda bo teh atraktivnih tapet., a ne smile.gif

Dodaj odgovor

2 uporabnikov bere to temo

0 članov, 2 gostov, 0 anonimnih uporabnikov