Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Apple Mac Pro 2013

• Prosimo prijavite se za odgovor
27 odgovorov v tej temi

#1 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 17 junij 2013 - 11:17

Nov Apple Mac Pro, na voljo od septembra.

"Features":
- nič več PCIexpress dodatnih slotov
- samo en CPU (lahko da bosta na koncu dva) kar pomeni samo 4x RAM slot. (praktično enako kot prejšnja generacija single-cpu), 12 jeder, ampak še vedno 2x hitrejši kot prejšnja 2x cpu izvedenka

Zdej pa zares
- 6X Thunderbolt 2 (6x 20Gbit eksterne povezljivosti, kar pomeni da nadgradnja deluje tudi na vseh ostalih thunderbolt laptopih, minijih, etc)
za primerjavo, 1x TB2 ima enako prepustnost kot PCIe x4 in malo manjšo kot PCI-e 3.0 x4. S tem da razdeljenost na 6 portov (ki se še lahko daisy-chainajo!) pomeni večjo fleksibilnost, ker če imaš PCIe x16 port zaseden z 2x USB3.0 hubom ali 2x eSata ga niti približno ne izkoristiš.

- 2x AMD FirePro 6GB VideoRam

- en ventilator >> izjemno tih sistem

- zelo majhen footprint

- PCIexpress SSD (glede na tanovi MacBook Air vsaj 800mb/s in izjemno majhen latency)

http://www.apple.com/mac-pro/

Moji občutki so mešani. Po eni strani pozdravljam inovacijo ter predvsem uniifikacijo trga razširitvenega hardwera, saj to pomeni da ima komplet apple linija enako možnost razširitve (Thuderbolt), kar pomeni da ima trg večji potencial da se razvije. Ker se veliko dela danes na laptope je to tudi odličen način kako kompletno "razširitev" pustiš izven računalnika kar pomeni da je setup veliko bolj fleksibilen in migraciji prijazen.

Po drugi strani se je pa potrebno sprijazniti s tem da so računalniki postali manj "profi lahko sam čaram po njem" in bolj "naprava". V končni fazi se je dalo včasih menjat tudi FPU in še marsikaj... To je nažalost ali na srečo naslednji korak.

"Apple certified GPU" je dobil novi pomeni saj sta grafični karti v svojem formatu in ne PCIe kot je to v navadi.

Glede na povedano se mi tudi dozdeva da ciljajo bolj video editorje (6GB Vram) ampak za povprečen Audio je vsak Quadcore laptop zadosti.

Glede na majhen footprint in predvideno solidno ceno je pa tudi primeren za grajenje majhne render-farme.

Vaše misli?

Prispevek uredil/a: Ploki, 17 junij 2013 - 11:18 .

#2 baadc0de

baadc0de

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 320 prispevkov

Objavljeno 17 junij 2013 - 01:36

Meni se ideja da je racunalnik mocan, tih in majhen zelo dopade. Na en nacin ko kupis veliko kisto z veliko sloti in ventilacije je tako, da si placal tako velikost, tehnologijo in hlajenje za "worst case" ki pa ga bos ali pa tudi ne bos izkoristil. Z dodajanjem eksternih naprav je tako da te zavzamejo tocno toliko velik form faktor kot ga potrebujejo in same skrbijo za svoje hlajenje, spet toliko kot rabijo in v primeru pro komponent, imajo lahko svoj "user interface" kostumiziran glede na svoj namen. Zakaj bi imel breakout box za kable ali knofe, DSPje pa v masini, naj bo oboje zunaj pa je. Kar ne maram pri temu je cable clutter in se mi ne zdi vse skupaj cisto najbolj elegantna resitev. Ce bi obstajal wireless thunderbolt, no, to bi pa bilo nekaj smile.gif

Vseeno je pa glede performansa tukaj Apple na tenkem ledu in zaradi enega procesorja bodo hitro do neke mere upravicene primerjave z i7 PCji. Ceprav mislim da vidim kam pes taco moli. Vecina video / photo aplikacij zdaj uporablja GPU za intenzivno racunanje, tako da CPU ni vec tako obremenjen, pri avdio pa razen Nebula mislim da kar orenk zaostajamo s tem. Vgrajen GPU ima neprimerno vec TFLOPS kot CPU...

Je pa zdaj vec kot kadarkoli do zdaj mislim da na Applu da nastavi dobro ceno. Eno je R2D2 izgled in inovativna uporaba prostora / hlajenja ampak konec dneva kupujemo TFLOPS/€ ki dela v nasih aplikacijah in dB/€ tisine z OSom ki nam najbolj pase..

#3 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 763 prispevkov
  • Interests:Audio, Video, Broadcast, Film, Multimedia

Objavljeno 17 junij 2013 - 09:59

Meni je pa to bolj tko-tko... kot prvo, me silijo kupovat TB naprave ali pa neke PCIe konverterje... in da mi potem vse visi poleg racunalnika naokoli in se nabira prah... imam raje en velik racunalnik...

In bog ne daj, da moras to potem se kam odnest...

Kaj pa vem...

To da je tih je sicer res super...

Lp,

b.

Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#4 baadc0de

baadc0de

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 320 prispevkov

Objavljeno 18 junij 2013 - 07:38

Ja saj ce imas namen ze od prvega dneva noter tlacit 3 kartice, potem to ni dobra ideja / koncept kar so predstavili. Ce ti je out of the box z eno periferno napravo (recimo audio interface na TB) ok in bi dodal tekom casa se kaj eksternega potem I guess da je to to. Jaz bi v tem konceptu res raje videl nek wireless TB, ampak jebiga, ni se tech tam da bi koncept dohajal in zato je koncept za nekatere situacije zgresen. Kot je nekdo napisal, avdio inzinirji z nebroj karticami smo bili ocitno out of scope-ani.

#5 boris

boris

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 191 prispevkov

Objavljeno 18 junij 2013 - 02:02

sem lastnik jabolka z procesorjem i7 8gb rama nevem kaj use .. ampak ko bo odslužu svoj nazaj na obično kišto smile.gif kup dnarja za monitor pa kup dnarja za to ono ovo studio one 2 se mi sesuje 1x mesečno .. al pa sem res tako trd uporabnik te zelenjave smile.gif

#6 Makexon

Makexon

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 41 prispevkov

Objavljeno 18 junij 2013 - 06:25

QUOTE (boris @ 18. Jun 2013 13:02:47) <{POST_SNAPBACK}>
sem lastnik jabolka z procesorjem i7 8gb rama nevem kaj use .. ampak ko bo odslužu svoj nazaj na obično kišto smile.gif kup dnarja za monitor pa kup dnarja za to ono ovo studio one 2 se mi sesuje 1x mesečno .. al pa sem res tako trd uporabnik te zelenjave smile.gif

Kaj govoriš bedarije, tudi sam imam isto stvarco in laufa k urca, sicer uporabljam logica, ampak idi nazaj na windowse in se joči zraven, ker ti bo žal wink.gif

#7 Katoda

Katoda

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 898 prispevkov

Objavljeno 18 junij 2013 - 06:33

trolololo

Prispevek uredil/a: Katoda, 18 junij 2013 - 06:34 .

#8 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 18 junij 2013 - 09:49

25cm X 17cm, ne ga srat (edino teže ni navedene, ampak ajde no, več kot da pretiravam!!! 5kg, morda ajde no 10kg ne bi moglo bit!!! ... "stari" velik je imel cca. 18kg), to je izjemno portabilno, specifikacije pa tako govorijo svoje, četudi je "samo" 75% realno, dizajn in miselnost je res zanimiva.
... malo sem pomislil, da bodo nekoliko zaspali ko je zapustil našo dimenzijo SJ.

Meni osebno je res luštna naprava, mogoče me končno da ga prav zaradi vsega tega prepričajo (pustimo OSX VS WIN, a mogoč je tudi WIN na tem).
Upam da se ne motim, thrill faktor pri meni deluje.

To je neke vrste mobilna zadeva seveda brez ekrana, tipkovnice (+ zunanja zahtevana s strani različnih uporabnikov - morebitna periferija, ki jim bodo sigurno druga podjetja sledili z raznoraznimi eksternimi ohišji, kjer bo lahko parkirano več različnih ekspanzijskih naprav...).
... če še dodamo strošek za dostopne naglavne skenerje ki nam berejo kaj "mislimo"... + google goggles ipd.
...smile.gif hmmm...
... ali pa večji tableti namesto zaslona...

Pozornost so mi dobesedno usmerili da je to res nekaj drugačnega, tako ali drugače.
(že zdaj mi iz mojega laptopa marsikaj visi pri mobilnih "seansah").
... mogoče bo on-board zvočna na nivoju RME...smile.gif samo to še manjka.

"Negativno" zaenkrat je edino njihova uradna marketinško usmerjena spletna stran in klikanje in čakanje na več in več informacij, da izzvem čim več in sem vedno bolj in bolj ogret... no to je tudi namen ne:)

... zanimivo bo gledanje kopiranja drugih PC/WIN proizvajalcev... kaj ko se bodo dokaj približali, presegli... kakorkoli ideja max. šteje, vsaj pri meni.

Samo še ročaj manjka, verjetno bo kakšen proizvajalec naredil kakšno "torbico" ipd.
... mimogrede - kakšna bo šele naslednja generacija?!:)
Nenad Patkovic

#9 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 18 junij 2013 - 11:06

... HDX kartam so ocitno res steti meseci wink.gif ce pa ta zverina ne bo vsega balasta poganjala z zero latency v native, pol pa tud ne vem kaj bo wink.gif
www.mmedia.si

#10 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 19 junij 2013 - 02:59

UAD userji so ga najebali... oz. so primorani prodati UAD karte in iti na appolo/satellite sistem.

Meni je sicer všeč.
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#11 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 19 junij 2013 - 03:12

Potem smo ga tudi RME HDSPe userji naj*****. Sej se dobi kaksn TB expansion case al kaj takega ... Da not vtaknes vse PCIe in Hdd/ssd?
www.mmedia.si

#12 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 19 junij 2013 - 05:39

http://www.magma.com/
obstajajo tudi mnogo cenejše firme, ti so hudo predragi a kvalitetni
kar pa mogoče ne obstaja pa še bo:)
Nenad Patkovic

#13 baadc0de

baadc0de

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 320 prispevkov

Objavljeno 19 junij 2013 - 08:00

QUOTE (NLP @ 19. Jun 2013 18:39:48) <{POST_SNAPBACK}>
http://www.magma.com/
obstajajo tudi mnogo cenejše firme, ti so hudo predragi a kvalitetni
kar pa mogoče ne obstaja pa še bo:)

Ja, recimo http://www.sonnettec...ct/thunderbolt/ in kitajci ne bodo pocivali, brez skrbi wink.gif Ce bi kupoval non-native toolse bi brez skrbi vzel HDX.

Prispevek uredil/a: baadc0de, 19 junij 2013 - 08:02 .

#14 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 19 junij 2013 - 08:14

... no malenkost sem razočaran, marketing bebavi pač... nisem se mogel spomniti od kod mi je ta ideja znana, malo pogooglal, enak princip so uporabili že pri PowerMac G4 Cube:), tam so bile tudi enote (CPU, GPU...) okoli thermal core-a, pač je zdaj okrogel z novejšo naprednejšo tehnologijo:) ... 13 let stara ideja...
http://en.wikipedia....wer_Mac_G4_Cube
"The new Mac Pro brings upgraded internal components and has been redesigned for the first time since its introduction in 2006. Apple's Phil Schiller said that Apple wanted to do something a bit different with the new box and design something that would last for years to come. He said that he was pleased with the result. "Can't innovate anymore, my ass!" he said in response to critics." - different and innovate your ass ja:)
http://arstechnica.c...ndrical-design/

Zanimiv članek:
http://gizmodo.com/t...esign-512574427
Nenad Patkovic

#15 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 763 prispevkov

Objavljeno 20 junij 2013 - 01:39

QUOTE (baadc0de @ 19. Jun 2013 21:00:03) <{POST_SNAPBACK}>

Ce se ne motim je firma Sonnettech prav pozegnana s strani RME, baje dela vse B.P.
Mislim, da sem bral prav na RME forumu o tem...

Lp,

b.

Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#16 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 20 junij 2013 - 05:00

Ampak to pomeni ... nabaviš ohišje za PCIe (rabil bi vsaj takega za 3) + extra ohišje za diske??? wtf, bomo meli cel rek samo računalniškega sranja po novem al kako?

www.mmedia.si

#17 baadc0de

baadc0de

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 320 prispevkov

Objavljeno 20 junij 2013 - 08:42

QUOTE (Blaster @ 20. Jun 2013 18:00:25) <{POST_SNAPBACK}>
Ampak to pomeni ... nabaviš ohišje za PCIe (rabil bi vsaj takega za 3) + extra ohišje za diske??? wtf, bomo meli cel rek samo računalniškega sranja po novem al kako?

Kaksen vecji bi komot imel oboje noter. Recimo 3U ohisje s full length PCIeji in 6 bayi za diske. Na recimo dveh TB portih. Pomoje idealka za audio expansion.

#18 Katoda

Katoda

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 898 prispevkov

Objavljeno 20 junij 2013 - 09:17

Z avdio vidika se se zmer preplaca ker moras placati za 2 profi video karte, ki jih ne potrebujes. All in all je tanov Mac Pro = badass Mac Mini IMHO

#19 baadc0de

baadc0de

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 320 prispevkov

Objavljeno 21 junij 2013 - 03:34

QUOTE (Katoda @ 20. Jun 2013 22:17:45) <{POST_SNAPBACK}>
Z avdio vidika se se zmer preplaca ker moras placati za 2 profi video karte, ki jih ne potrebujes. All in all je tanov Mac Pro = badass Mac Mini IMHO

Sure, vote with your wallet. Najboljsi del prostega trga.

#20 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 24 junij 2013 - 08:23

Vsake kvatre se zgodi da moraš nadgradit cel sistem, ker to da pizdiš da ti 5 let stara karta ne bo več delala je približno isto kot da bi pizdil da nimaš več kam vtaknit FPU karte. ;-)

#21 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 24 junij 2013 - 11:13

ne bo ravno držalo... vsak pa ima pravico do svojega mnenja.
www.mmedia.si

#22 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 25 junij 2013 - 12:40

QUOTE (Blaster @ 25. Jun 2013 00:13:57) <{POST_SNAPBACK}>
ne bo ravno držalo... vsak pa ima pravico do svojega mnenja.

Ma ja sej ne mislim nič slabega!

Sam pač da se standardi nadgradijo in da "backward compatibility" pač enkrat odpove. Sej ko je prišel ven PCIe so tudi vsi s PCI HDSP kartami najebali, bolj v tem smislu.

Prispevek uredil/a: Ploki, 25 junij 2013 - 12:41 .

#23 baadc0de

baadc0de

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 320 prispevkov

Objavljeno 25 junij 2013 - 09:34

QUOTE (Ploki @ 25. Jun 2013 01:40:13) <{POST_SNAPBACK}>

Sam pač da se standardi nadgradijo in da "backward compatibility" pač enkrat odpove. Sej ko je prišel ven PCIe so tudi vsi s PCI HDSP kartami najebali, bolj v tem smislu.

Kot tudi ni nic novega da so PCji imeli neko tranzicijsko obdobje ko si imel noter komot tako PCI kot PCIe slote, Apple pa je direkt presaltal s PCI64 na PCIe. C'est la vie. Kar se tice profi video kart ki so noter, so veliko bolj sposobne kot CPUji v TFLOPsih, tudi ce bi bili stirje noter. Tako da je upat da bo cimvec razvijalcev zacelo razmisljat v to smer, da ne bo Nebula osamljen primer. Recimo kaksni Steven Slate bi bili dobra tarca najbrz.

#24 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 25 junij 2013 - 12:18

QUOTE (baadc0de @ 25. Jun 2013 10:34:28) <{POST_SNAPBACK}>
Kot tudi ni nic novega da so PCji imeli neko tranzicijsko obdobje ko si imel noter komot tako PCI kot PCIe slote, Apple pa je direkt presaltal s PCI64 na PCIe. C'est la vie. Kar se tice profi video kart ki so noter, so veliko bolj sposobne kot CPUji v TFLOPsih, tudi ce bi bili stirje noter. Tako da je upat da bo cimvec razvijalcev zacelo razmisljat v to smer, da ne bo Nebula osamljen primer. Recimo kaksni Steven Slate bi bili dobra tarca najbrz.

Bistveno!

Apple se je precej hvalil z OpenCL že v 10.6, potem pa ne vem kam je šla cela stvar. Ker v tem primeru 2xGPU res dobi povsem novo dimenzijo tudi za audio

#25 Katoda

Katoda

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 898 prispevkov

Objavljeno 25 junij 2013 - 03:56

mogoce cez 5let

#26 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 25 junij 2013 - 06:20

QUOTE (Ploki @ 25. Jun 2013 01:40:13) <{POST_SNAPBACK}>

ne razumeš ravno v čem je point. Ekvivalentnega hardware-a na thunderbolt-u NI. Lahko pa mi daš link do RME-jeve karte, ki je po specifilacijah enaka HDSPe RayDAT ali 2x Avid HDX na thunderboltu. smile.gif

No, o tem govorim.

O tistem, kar ti primerjaš, je bilo vse jasno. Enaka cena, isti hardware, samo drugi sloti. Zdaj pa te dobesedno pahnejo v 3x večje stroške za isti shit.

LP

www.mmedia.si

#27 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 763 prispevkov

Objavljeno 26 junij 2013 - 12:17

Jup, men tud to ne gre skozi... en kup kablovja okrog ene male okrogle crne skatle...

Predstavljaj si, da moras to se kam odnest...

Diski, PCI in PCIe expansion slot-i, etc... da sploh ne omenjam da so TB kabli zelo dragi in predvsem kratki, se pravi bos rabil imet vse relativno eno poleg drugega na kratki razdalji...

Una primerjava z BadAss MacMini mi je se najbolj vsec : )

Lp,

b.

Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#28 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 26 junij 2013 - 03:26

QUOTE (Blaster @ 25. Jun 2013 19:20:42) <{POST_SNAPBACK}>
ne razumeš ravno v čem je point. Ekvivalentnega hardware-a na thunderbolt-u NI. Lahko pa mi daš link do RME-jeve karte, ki je po specifilacijah enaka HDSPe RayDAT ali 2x Avid HDX na thunderboltu. smile.gif

No, o tem govorim.

O tistem, kar ti primerjaš, je bilo vse jasno. Enaka cena, isti hardware, samo drugi sloti. Zdaj pa te dobesedno pahnejo v 3x večje stroške za isti shit.

LP

Ko sem jaz šaltal na Mac Proja sem iskal nekaj kar je ceneje kot HDSPe za PCIe in preprosto ni obstajalo. In še vedno ne pravzaprav..
Zaenkrat obstaja za TB samo Apogee, UAD, Blacklion.

Ampak trend je postavljen; če misli audio na Apple preživet je edina opcija TB, s to potezo tudi silijo proizvajalce HWja da šaltajo na TB in s tem dejansko spravijo ta standard k življenju. 3 meseci so še dokler apple izda to zadevo... Bomo videli kaj bo takrat.

QUOTE (minimalB @ 26. Jun 2013 13:17:17) <{POST_SNAPBACK}>
Jup, men tud to ne gre skozi... en kup kablovja okrog ene male okrogle crne skatle...

Predstavljaj si, da moras to se kam odnest...

Diski, PCI in PCIe expansion slot-i, etc... da sploh ne omenjam da so TB kabli zelo dragi in predvsem kratki, se pravi bos rabil imet vse relativno eno poleg drugega na kratki razdalji...

Una primerjava z BadAss MacMini mi je se najbolj vsec : )

Lp,

b.

Nihče razen audio engineerji /producenti nimajo zadosti te štiri 3.5 slote ki so v MP. Ampak recimo da...

Tud ne vem od kje je en kup kablovja. Tričetrt stvari se da daisychainat na isti port, kar pomeni da maš en minirack ali custom enclosure in en kabel ven.

Kaj konkretno bi pa rad imel na PCIe, poleg interfejsov kar sem diskutiral gor.

Jaz osebno si lažje predstavljam nosit s seboj 2x2.5" 2TB bus-powered disk + računalnik ki gre v nahrbtnik kakor tastarega 20kg mac proja. Ni ga blo fajn okrog tovorit smile.gif

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov