Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Merilni mikrofon

10 odgovorov v tej temi

#1 avbarr

avbarr

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 119 prispevkov

Objavljeno 18 april 2013 - 06:35

Pozdravljeni!

Če sem zgrešil rubriko, se opravičujem. Lahko bi šlo tudi pod live tehniko rubriko..

Torej, zanima me kakšna je pravilna postavitev merilnega mikrofona v prostoru,
ko recimo meriš frekvenčni odziv zvočnika v FFT. Je kar nekaj stvari, ki sem jih našel
na ostalih forumih, od tega da moraš paziti na floor bounce, pojav comb filtra itd..

Vseeno me pa zanima, ali mogoče kdo od vas pozna kak link, knjigo ali kaj podobnega,
kjer so predstavljeni in razloženi načini meritev, postavitve mikrofona
(za prostor ali za merjenje odziva zvočnikov), napake ki se lahko pojavijo ipd.

Res bi rabil nekakšen guide.. =)

Najlepša hvala!

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 18 april 2013 - 10:16

... tale knjiga je nekoliko novejša okoli te teme:
http://www.amazon.co.....d Measurement

Drugače pa imaš za vsak merilni program tudi navodila.

Par izhodišč, ki jih ni v knjigah, ali pa so v nekaterih na hitro omenjene:
- zaradi večje zanesljivosti uporabljaj sweep signal, ki je najmanj občutljiv na hrup iz okolice;
- meri večkrat v isti točki trenutne postavitve sprejemnika in oddajnika;
- dobro je da preveriš ponovljivost rezultatov z drugim programom, premnogokrat se lahko izkaže da se HW in driverji tepejo in prikažejo napačen rezultat, jaz uporabljam v glavnem ARTA in REW ter Babyface z novejšim računalnikom (starejši računalniki imajo mnogokrat zelo slabe USB ali FW chipsete in so lahko meritve zmazek...);
- ko spreminjaš pozicijo sprejemnika in oddajnika v RTA načinu uporabljaj pink noise, ojačenja bodo s premikanjem izvora in sprejema se spreminjala v oslabljenja in obratno, kot na tehtnici, vsak manjši prostor pa ima neko najbolj idealno (večji prostori lahko več) pozicijo za sprejemnik in oddajnik, tam kjer je ta sprejemnik se reče sweet spot, ki pa ni nujno da je to tudi praktična postavitev v konkretnih primerih...sad.gif;
- pri merjenju je potrebno si natančno označit kje točno je sprejemnik in oddajnik (tudi višina le-teh je pomembna), drugače ni prave primerjave before/after;
- če meriš splošen odziv prostora (večji prostori, dvorane...) uporabiš vertikalno/navpično usmeritev mikrofona, ko meriš v kontrolnih sobah frekvenčni odziv zvočnikov pa horizontalno pozicijo mikrofona usmerjenega v dotični zvočnik oz. v akustično os, le-ta je mnogokrat omenjena v navodilih zvočnikov;
- meri se mono, kanal po kanal in se primerja L/R (ali surround...), v specialnih binauralnih merjenih se meri stereo z dummy head napravo, ki simulira našo percepcijo, ki pa seveda v praksi ni to to smile.gif ;
- potrebno se je naučit kaj je katera refleksija, devijacija od katere površine, to se boš naučil s kilometrino;
- najbolj pomembna odčitavanja so frekvenčna linearnost, RT30 ali RT20, IR oz. Impulse Response, waterfall pri REW pri ARTA pa Burst Decay, drugo je že naprednejše;
... je še nekaj tega a mislim da bo to zadostovalo za začetek.
Nenad Patkovic

#3 eskim

eskim

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 198 prispevkov

Objavljeno 21 april 2013 - 01:35

A so rezultati meritev lahko odvisni tudi od tega katere monitorje uporabljaš?

Lp

#4 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 22 april 2013 - 03:04

hja pri frekvenčni linearnosti se lahko odraža, če so zvočniki nelinearni, za RT ni problema če nekoliko "lažejo", tudi IR, waterfall in Burst Decay ne bo kaj vplivalo.
Vprašanje je tudi kakšna je velikost prostora in s tem najnižja modalna in posledično če zvočnik gre toliko nizko da jo/jih vzburi.
Dodecahedronski zvočniki se ne uporabljajo pri kontrolnih sobah, morda si jih kdaj na kakšni sliki videl, ko se omenjajo akustična merjenja.
Nenad Patkovic

#5 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 777 prispevkov

Objavljeno 10 oktober 2013 - 06:40

Da ne odpiram nove teme bom kar tu napisal, namreč imam namen kupit merilni mikrofon, v nižjem rangu okoli +/- 100€. Nekaj sem gledal po tujih forumih in neke primerjave, vendar nikjer ni rečeno kateri je dejansko najboljši za svojo ceno.

Gledam sledeče:
- http://www.thomann.d...er_ecm_8000.htm
- http://www.thomann.d...verack_rtam.htm
- http://www.thomann.d...dynamic_mm1.htm
- http://www.thomann.d...esonus_prm1.htm

#6 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 10 oktober 2013 - 10:23

Neke jake razlike ni med temi mikrofoni... razen ko gre za dražje B&K, DPA, Earthworks... (s takšnimi mikrofoni se lahko povsem odlično snema recimo instrumetal ipd. probaj to z Behringerjem:()
Nizkoproračunske kapsule dela več ali manj isto podjetje, nato jih po kvaliteti segmentirano proda naprej.
Proizvajalci na ohišje poštemplajo svoj brand, ne vem če se v elektroniki kaj močno razlikujejo...

Kolikor sem par krat zasledil so bile neke serije od Behringerja slabe oz. so imeli mikrofoni kar nekaj dB frekvenčnega odstopanja kot je obljubljal (tudi več kot 3,4,5dB, kaj je res osebno nimam izkušenj), to pa ni malo, sploh za merilni mikrofon.
Moj B. je zelo ok, sem ga stestiral, občasno ga skalibriram in tudi ni edini merilni mikrofon ki ga imam, je kar trpežen in še kar vztraja:)
Za ziher bi osebno šel raje z Beyerdynamics-om, glede na to da je razlika v ceni relativno majhna.
Nenad Patkovic

#7 muzikant

muzikant

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 547 prispevkov

Objavljeno 11 oktober 2013 - 01:20

DBX uporabljam redno v live in je super... sem uporabljal tudi DPA pa ni bilo nekih očitnih razlik... mogoče če bi delal res kakšne zelo natančne meritve ali ne vem kaj, ampak se mi zdi da se povsod drugot pri teh stvareh prej zatakne kot pri tem...

#8 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 11 oktober 2013 - 08:51

Nekih razlik naj ne bi bilo razen pri višjih frekvencah, tukaj je tudi star zlajnan primer:
http://realtraps.com...microphones.htm

Problem je če nimaš možnosti primerjave s kakšnim drugim mikrofonom, če res prav kaže.

Opozoril bi tudi (iz izkušenj), da je potrebno biti tudi izjemno pozoren pri natančnosti merilnih programov, odstopanja so včasih neverjetna, včasih je kriv program, včasih, rač. ali vmesnik:(
...znajo pokazat čisto ali nekoliko drugačne podatke.
(Smaart, REW, Arta, Praxis, Easera, ETF, WinMLS, Clio, WinAudioMLS, Room Tools, Sample Champion, Dirac... kar dosti sem jih primerjal na različnih sistemih, z različnimi vmesniki, (izvzemam tiste ki so zapakirani v samosvoj sistem - redki in zelo dragi) prav pri vsakem se zna kregat interface, program in računalnik, zato priporočam dvojno včasih trojno preverjanje.)
Nenad Patkovic

#9 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 777 prispevkov

Objavljeno 11 oktober 2013 - 01:26

Hvala za odgovore, si bom moral vzet še malo časa za odločitev, mislim pa da se bom odločal med Dbx in Beyerdynamic-om, nenazadnje že sam pogled na etiketo Behringer ne vliva dovolj zaupanja smile.gif . Čeprav se mi zdi pri DBX-u krivulja pri najvišjih frekvencah malo sumljiva napram drugim, 6dB nekaj pomeni...

lp

#10 kmet

kmet

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 45 prispevkov
  • Interests:produkcija (ljubiteljsko) :)

Objavljeno 29 april 2015 - 09:23

Jaz sem si ravnokar naročil DBXa.

me pa zanima nekaj drugega. kaj mi pomaga "frekvenčno linearen" mikrofon, če nimam frekvenčno linearnega izvora zvoka?

Naj povem da sem kar se akustike tiče še bolj fantiček v povojih, zato prosim za en "kmečki" nasvet, kako lahko sam doma izvedem meritve. :)

#11 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 29 april 2015 - 10:03

Potrebuješ ali povprečen studisjki zvočnik ali live, naj bi bili vsi relativni frekvenčno linearni, lahko pa to tudi preveriš in približaš merilni mikrofon čim bolj akustični osi na nekaj cm in boš videl ali je koliko toliko flat response.

Še bolje je delat takšno testno meritev na prostem.

Preberi si glede meritev na začetku vsaj priročnike :)

Nenad Patkovic

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov