Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

NEUMANN KH310 - Test

32 odgovorov v tej temi

#1 turban99

turban99

Tim Urbanya

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 229 prispevkov

Objavljeno 19 oktober 2013 - 12:26

Ojla družba!

Na testu imam nove monitorje NEUMANN KH310 (nov model Klein & Hummel O300), če koga zanima jih lahko pride v naslednjih dneh poslušat!

Interesenti : tim@rushhour.si

za primerjavo imamo na voljo tudi Focal Solo 6 Be

cool1.gif bike.gif beer2.gif bounce.gif

#2 Psyko

Psyko

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 387 prispevkov

Objavljeno 20 oktober 2013 - 09:23

Vem da eni zelo prisegate na te zvočnike tako da vse kar bom napisal prosim ne jemat osebno smile.gif

Torej, kaj osebno pričakujem od studijskega zvočnika?

- frekfenčno uravnovešenost in odber prenos na druge sisteme
- natančno stereo sliko in 3d globino (prepoznavanje in pravilno umestitev inštrumentov v virtualni prostor)
- črvst in nizek bas
- dober low mid response
- dober hi mid response (presence)
- odprtost in dobro dinamiko pri večjih jakostih
- koherentno delovanje ne glede na dinamični material ali zvrst glasbe

Torej po uri poslušanja sem prišel do ugotovitve da Neumann 310 ne ustrezajo niti eni od zgoraj navedenih točk.

Rock glasba je zvenela čudno spolikano, brez dinamike, el. kitar sploh ni bilo, vokal je bil tanek, pretih in hkrati nerazločen.
Elektronska produkcija ni imela dovolj puncha, bas boben nobenega šusa ... frekfenčno porušeno. Mogoče bi kakšne specifične zvrsti (minimal, dnb, dubstep wink.gif ) boljše zvenele.
Klasika in akustična/dinamična glasba se je odrezala še najboljše, vendar je zmanjkalo tiste pike na i ... nevem kako bi to opisal. Rečimo da je manjkala emocija smile.gif

V primerjavi je Focal solo zvočnik pokazal več življenja, boljše base, boljši hi mid response, boljšo stereo sliko ... Predvsem pa so Fokali bli bolj kritični. Takoj si slišal napake v mixu...
Osebno bi pri Focalih imel še mal več detajla v hi midu - ampak zgolj pri mixih z veliko kompresije in distorzije.

To je to. Na koncu koncev pa vsaka ušesa imajo svojega malarja ... smile.gif

lp

#3 jantex

jantex

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 197 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 07:19

Glede na komentar lahko sumim na neustrezen prostor oz. karkoli drugega. Namreč začuda je pri meni ravno obratno. Iskreno: Focali niso imeli za burek smile.gif Neumanni imajo bolj linearnen frequency response, boljši time domain, se raztezajo nižje, bolj pokažejo napake, zlasti pa sta midrange in reprodukcija vokala povsem druga klasa napram Focalom smile.gif

Edino glede low-end puncha se strinjam, vendar to je lastnost sealed cabinet designa, ki ni hypan in resonančen, kot pri manjših reflex port zvočnikih...je pa bas veliko bolj precizen zaradi tega.

#4 Gregor Zemljic

Gregor Zemljic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 210 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 09:06

A pa dopuščaš možnost da so bili posnetki v resnici tako slabi, ali bolje rečeno takšni kot si jih opisal in da si prvič zares slišal kako v resnici zvenijo?

QUOTE (Psyko @ 20. Oct 2013 22:23:50) <{POST_SNAPBACK}>
- frekfenčno uravnovešenost in odber prenos na druge sisteme
- natančno stereo sliko in 3d globino (prepoznavanje in pravilno umestitev inštrumentov v virtualni prostor)
- črvst in nizek bas
- dober low mid response
- dober hi mid response (presence)
- odprtost in dobro dinamiko pri večjih jakostih
- koherentno delovanje ne glede na dinamični material ali zvrst glasbe

Torej po uri poslušanja sem prišel do ugotovitve da Neumann 310 ne ustrezajo niti eni od zgoraj navedenih točk.

Rock glasba je zvenela čudno spolikano, brez dinamike, el. kitar sploh ni bilo, vokal je bil tanek, pretih in hkrati nerazločen.
Elektronska produkcija ni imela dovolj puncha, bas boben nobenega šusa ... frekfenčno porušeno. Mogoče bi kakšne specifične zvrsti (minimal, dnb, dubstep wink.gif ) boljše zvenele.
Klasika in akustična/dinamična glasba se je odrezala še najboljše, vendar je zmanjkalo tiste pike na i ... nevem kako bi to opisal. Rečimo da je manjkala emocija smile.gif

V primerjavi je Focal solo zvočnik pokazal več življenja, boljše base, boljši hi mid response, boljšo stereo sliko ... Predvsem pa so Fokali bli bolj kritični. Takoj si slišal napake v mixu...
Osebno bi pri Focalih imel še mal več detajla v hi midu - ampak zgolj pri mixih z veliko kompresije in distorzije.

To je to. Na koncu koncev pa vsaka ušesa imajo svojega malarja ... smile.gif

lp

#5 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 09:08

Jantex dej povej mi še kako se ti zdijo Geneleci?

Karkoli razen tavečjih wall-mount kant

@Gregor Zemljič: Recimo razlike med dobrim in slabim so se men na SM9 slišale fenomenalno. Millencolin plata recimo (2005) ko sicer men osebno dela je na SM9kah zvenela flat as fuck (res odurno, pa še naclipan master tako da ni blo za nikamor) "get lucky" je bil pa kot da bi poslušal surround. (pa osebno sploh nism fan te plate, ampak produkcija je top notch)

1032A niti približno ne pokažejo te razlike. (al pa česarkol drugega)

Res me zanimajo teli neumanni zdaj... Psyko načeloma ne podleže hypu niti ni bil tak fan focalov da bi jih brez dobrega razloga dal pred druge monitorje (za razliko od mene ko recimo sem res fan focalov)

Prispevek uredil/a: Ploki, 21 oktober 2013 - 09:13 .

#6 Gregor Zemljic

Gregor Zemljic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 210 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 09:32

Meni se konstantno dogaja da nekdo ki pri meni posluša svoje mikse prvič zares sliši kako zares zvenijo , ker ven prilezejo vse napake in lenoba pri miksanju. Najboljši komentar do sedaj je bil: Ej stari, s telimi tvojimi zvočniki neki ni v redu, pr men doma se to d' best sliš smile.gif

Psyko ziher ne podleže hypu - sam trisistemski zvočniki terjajo nkaj časa in dela na njih da se jih navadiš....ne gre za poslušanje glasbe...ampak dejansko miksanje....štelanje parametrov etc...šele takrat lahko zares oceniš kako zvenijo.

Po mojih izkušnjah so pa vsi vrhunski zvočniki ponavadi dolgočasni in brezveze če na njih predvajaš dolgočasno in brezveze glasbo/mixe - lahko pa zvenijo fenomenalno če ima glasba in miks ta potencial v sebi...smile.gif

#7 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 09:57

SM9ke napram Twinom se mi ni bilo treba navajat pa so ravno tako 3 sistemci proti 2 tongue.gif

sej sem sicer že v tistem threadu zapisal.

Ma morm poslušat res te Neumanne ker mi je blazno zanimivo da so tako zelo polarizirana mnenja: eni pravijo da so crap, drugi pa najbolša stvar since sliced bread. Tok fejst polariziranih mnenj še pri nobenih monitorjih nisem zaznal.

Prispevek uredil/a: Ploki, 21 oktober 2013 - 09:57 .

#8 jantex

jantex

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 197 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 10:00

Se strinjam z Gregorjem, namreč low end na KH310 me na nek način nekoliko spomne na low end pri ATC-jih, ki ni tipa, da te udari v glavo in ni tipa, kjer slišiš ozko resonančno območje, ampak je enakomeren, poleg tega pa ima tudi pod cut-off frekvenco zelo počasen roll-off. In tudi res je, da so Focali bolj prijetni za poslušanje glasbe in so bolj exciting, na KH310 (nekako tako kot na ATC-jih) pa res zveni dobro samo res dobro narejena zadeva. Vsekakor so vse distorzije slišne mnogo bolj kot na Focal Solotih (za katere še vedno pravim, da so veliko boljši od Twinov...samo moje mnenje, seveda).

Poleg tega je tudi globina (front to back) na Neumannih res mnogo boljša kot na Focalih.

Kar se Genelecov tiče, so meni odlični, navkljub večnemu kritiziranju na mnogih forumih. 8040 in 8050 sta meni fenomenalna zvočnika, sta nekoliko bolj "in your face", ampak imata neverjetno globino. Nekateri sicer tarnajo, kako so sitni, vendar je to bolj posledica slabega prostora. Navsezadnje je George Massenburg poleg ATC SCM100 ravo Genelece 8050 postavil v svojo sobo v Blackbirdu, kar vsekakor nekaj pomeni.

#9 Katoda

Katoda

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 898 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 11:46

a ni tut B. Katz pred kratkim sel na Genelece 8260 al je to ze neki casa nazaj? Just sayin'

#10 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 11:54

No... Potem smo kar hitro približno tu.

Ne bom smetil te teme z Genelec/Focal primerjavo (SM9/1032A, SoloBe/8050) ampak zgleda da je množica "Neumann crowd" tudi "Genelec crowd"?

No, po naslednjem tednu ko bom imel malo več časa bom šel še te Neumanne poslušat... pa končno Opale proti Twinom. Najraje bi vse tri v eno sobo spravil, samo to bo že težko.

#11 Katoda

Katoda

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 898 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 12:49

drgac za ta denar in rang bi jst preveril se PSI monitorje.

#12 Psyko

Psyko

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 387 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 01:49

Poslušali smo večinoma mixe "svetovno" znanih artistov glede na zvrst. Pač material ki velja za "top notch" production.
Seveda prisluhneš tudi svojim mixom ... ampak ko vse preveč ok in zlikano zveni potem veš da ti nekaj ne štima tongue.gif

Kot sem že povedal, gre za stvar osebne preference.
Meni so pač obupni, kot tudi vsi Geneleci - pa sem kar nekaj časa imel priložnost na njih delat. Od ogromnih kant do malih nearfieldov.
Pač ta sound mi ne paše in nevem kaj si naj počnem z njim.

Primer ... nek mixs ki si ga navajen ... lead vokali ti zvenijo enako glasno na vseh sistemih, od studia do avta.
Na neumannih je bil vokal tolk pretih kot da bi mid dol potegnil za 4db. ... Bobni spet normalno glasni, el. kitare pa spet velik pretihe.

Pač vsakemu svoje, kot kaže sta res 2 taborja smile.gif je pa res da za pravo primerjavo bi moral nardit 2 mixa na različnih monitorjih. Mogoče pa bi zaradi "mrtvosti" 310tk mixi potem še bolj živo zveneli wink.gif

to z Bob Katzom je bolj marketinška fora ... mislim da jih ma sam v B studiu pr njemu. Ampak tut če jih uporablja, super! Nič narobe:D Mu pač pašejo ...

#13 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 21 oktober 2013 - 02:50

Huh, me mika, da bi šel poslušat, a raje ne bom, ko sem si ravno ta majhne KH120 omislil, pa da si ne naredim kakšnih luštov po "še"...

Nimam pojma, kako zvenijo 310ke, ampak 120ke so doslej najbolj miks friendly boks, kar sem jih imel... zlahka se orientiraš... kar sem menil tudi za Yamaha MSP-5 - in še menim, da so zelo kul, a Neumanni so še bolj - predvsem v midlih in basu so močnejši, pa bolj naravne visoke imajo - kar je zvenelo "spucano" na MSP-5 ti KH120 pokažejo da bo treba še malo delat... Verjetno je s ta velikimi podobno...

Prispevek uredil/a: satoration, 21 oktober 2013 - 02:51 .

#14 turban99

turban99

Tim Urbanya

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 229 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 04:19

QUOTE (jantex @ 21. Oct 2013 11:00:33) <{POST_SNAPBACK}>
Poleg tega je tudi globina (front to back) na Neumannih res mnogo boljša kot na Focalih.

Problem Neumannov je ravno ta, da nimajo globine. Vse je v eni liniji, nič spredaj-nič zadaj... Ko priklopiš Focale komaj slišiš kaj pomeni oder/stage 3d zvočna slika.

Lahko pa jih prideš poslušat, oboje v bistvu! wink.gif

bounce.gif

#15 jantex

jantex

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 197 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 06:11

Tudi sam te vabim na poslušanje in primerjavo s Focali...po opisanem sodeč bi sklepal, da gre za specifiko prostora, ne toliko za zvočnike smile.gif

#16 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 06:45

QUOTE (jantex @ 21. Oct 2013 19:11:00) <{POST_SNAPBACK}>
Tudi sam te vabim na poslušanje in primerjavo s Focali...po opisanem sodeč bi sklepal, da gre za specifiko prostora, ne toliko za zvočnike smile.gif

Potem je tudi SAE prostor neverjetno nenaklonjen Genelecom. huh.gif

Še vedno bolj zagovarjam teorijo ušes oziroma okusa

#17 turban99

turban99

Tim Urbanya

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 229 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 08:06

Ne bi rekel... Jih bom ta teden še probal stestirat na SAE in še v kakšnem drugem prostoru.

#18 muzikant

muzikant

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 547 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 10:24

Vidim da vsi nabavljate/mo monitoring wink.gif laugh.gif Je kdo kaj pogledal za adami S3X mogoče?

#19 turban99

turban99

Tim Urbanya

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 229 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2013 - 10:45

Nekaj me zanima, kako imaš nastavljene kh310 ? vse flat ?

#20 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 22 oktober 2013 - 09:31

Brez zamere ampak akustiko si privoščite, pa bo:)
SAE nima primernih prostorov za ocenjevanje... v bistvu malo je takšnih prostorov v SLO, razen če nimaš res dosti izkušenj in natreniranega ušesa.

Probajte poslušat na malih jakostih v slabih prostorih, skoraj kot slušalke.
Potrebno je tudi pazit da vas ne preslepijo "močnejši" zvočniki (da gredo nižje, da so glasnejši...).

Probajte več različnih postavitev, SBIR je izjemno nadležen.

No Satoration-ovi mali K&H bi še pasali za primerjavo, pa glede na to da sta oba iz MB (Turban in Satoration)smile.gif
... ko bi še kdo privlekel Opale...smile.gif

Opal-i vs. Adam S3X-H - Adami nudijo še bolj prostorski zvok in gredo nižje, razliko v ceni pa morda komu ne odtehta dodatnega stroška.

Turban pridem en dan naokoli, ko ti bo ustrezalo, javi.
Nenad Patkovic

#21 jantex

jantex

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 197 prispevkov

Objavljeno 22 oktober 2013 - 10:26

QUOTE (turban99 @ 21. Oct 2013 23:45:08) <{POST_SNAPBACK}>
Nekaj me zanima, kako imaš nastavljene kh310 ? vse flat ?

Drži, vse na flat.

#22 turban99

turban99

Tim Urbanya

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 229 prispevkov

Objavljeno 22 oktober 2013 - 11:17

QUOTE (NLP @ 22. Oct 2013 10:31:09) <{POST_SNAPBACK}>
Brez zamere ampak akustiko si privoščite, pa bo:)
SAE nima primernih prostorov za ocenjevanje... v bistvu malo je takšnih prostorov v SLO, razen če nimaš res dosti izkušenj in natreniranega ušesa.

Probajte poslušat na malih jakostih v slabih prostorih, skoraj kot slušalke.
Potrebno je tudi pazit da vas ne preslepijo "močnejši" zvočniki (da gredo nižje, da so glasnejši...).

Probajte več različnih postavitev, SBIR je izjemno nadležen.

No Satoration-ovi mali K&H bi še pasali za primerjavo, pa glede na to da sta oba iz MB (Turban in Satoration)smile.gif
... ko bi še kdo privlekel Opale...smile.gif

Opal-i vs. Adam S3X-H - Adami nudijo še bolj prostorski zvok in gredo nižje, razliko v ceni pa morda komu ne odtehta dodatnega stroška.

Turban pridem en dan naokoli, ko ti bo ustrezalo, javi.

Pridi danes! smile.gif

#23 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 22 oktober 2013 - 05:19

No sem bil pri Tim-u in poslušal, ne preveč analitično in brez kompliciranj, ni bilo kontrolerja za trenutni preklop ampak neki vtis je.
Osebno so mi oboji zvočniki všeč, vsak po svoje.
Ne zdi se mi da bi bili Neumann-i brez globine, je nekoliko drugačna, "klasična" in res da imajo bolj "in your face" zvok glede na Focal Solo. Posplošeno bi rekel da imajo Focal-i bolj "prostorski zvok".
Focal-i so bolj svetli, ne samo zato ker ne igrajo tako nizko ampak omogočajo detaljnejši vpogled ("modernejši" zvok).
... imajo pa Neumann-i kar opaznejši šum kakor Focal-i, ni hudo ampak pač pravim:)
Za kaj več pa bi bil potreben kontroler.
Sem nekako mnenja, da cca. 3800€ za par Neumann-ov ne bi dal, se mi zdijo precenjeni:(
Še zmeraj sem mnenja da je zelo dobro imeti zvočnik s "klasičnim" zvokom in zvočnik z "modernejšim" mikroskopskim vpogledom; pri "klasičnih" se moraš res trudit da zveni mix dobro, pri "modernejših" pa zelo hitro vidiš vsako malo spremembo (eq, reverb taili...).
Nenad Patkovic

#24 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 22 oktober 2013 - 07:55

huh.gif

goodpost.gif

#25 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 23 oktober 2013 - 12:56

Pismo... me zanima kako se obnesejo ob bok z Barefoot MM27 (v1)
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#26 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 24 oktober 2013 - 11:15

A jih še imaš?
Nenad Patkovic

#27 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 27 januar 2014 - 11:35

Poslušal na placu pri Tiborju, KH310. smile.gif

Mater... Če bi rekel da me niso prepričali bi lagal. Super-tight bass, glede na to kako majhni boksi so gredo tudi zavidljivo nizko!

Rabijo malo placa, morajo biti zadodst narazen da zadihajo. High-end je pri Focalih še vedno bolj sladek (za moje pojme) pa bolj precizno izpadejo na high-midih. Ampak definitivno monitor ki me je pozitivno presenetil.

Ni pa to moj tip monitorja. Mi Focali še vedno bolj sedejo. wink.gif Ko bi le meli low-end... tongue.gif

Prispevek uredil/a: Ploki, 27 januar 2014 - 11:35 .

#28 turban99

turban99

Tim Urbanya

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 229 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2014 - 10:14

QUOTE (Ploki @ 27. Jan 2014 23:35:23) <{POST_SNAPBACK}>
Poslušal na placu pri Tiborju, KH310. smile.gif

Ne morš vrjet kaj dela postavitev pri teh boxih... smile.gif Po vseh možnih postavitvah v različnih placih smo prišli do zaključka, da je KH310 nearfield monitor in pika. Oddaljenost od poslušalca pa maximalno 1,2m. Kak se premakneš iz sweet spota se vse porazgubi, drugače pa odličen monitor! wink.gif

#29 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2014 - 10:31

Bo držalo, blazno občutljiv speaker!

20cm bolj narazen smo jih postavli in se je popolnoma spremeni zvočna slika, frekvenčno in stereo.
Ampak bas ma res neverjetn fokus, po vseh portanih škatlah mi je focal še najbližje s "tight" basom, ampak teli majo res odziven bas.

#30 Psyko

Psyko

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 387 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2014 - 11:29

Še eno poročilo z mariborskega štaba cool.gif

Torej ja, spreminjam mnenje biggrin.gif
KH310 so odlični zvočniki; ampak v točno določenem placu in poziciji. So pa res ultra flat ampak z manj globine. Določenih zvrsti pač ne bi delal na njih, določene z veseljem. Eni pravijo temu bullshit - jaz temu možnost izbire tongue.gif

Bas in low-mid je res fenomenalno tight.
Če primerjam z mojimi s2x - adami delujejo kot da gredo nižje, ampak to bo najbrž zaradi ported designa. s2x gre tut krepko višje - 50khz se kr pozna, sploh za netopirje tongue.gif

Vglavnem oba zvočnika bi z veseljem mel v studiu - ampak sta popolno drugačne zveri.

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov