Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Naredil si bom studio ;)

8 odgovorov v tej temi

#1 TJ6000

TJ6000

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 3 prispevkov

Objavljeno 27 julij 2015 - 09:04

Za lastne potrebe in potrebe bližnjih prijateljev si bom uredil en mali mix studio, za končni mix elektronske glasbe.

Želje so:

- čimbolj flat odziv

- čimmanj "fiksnih" predelav (prostor je v najemu)

- nizki stroški predelave (se pravi kar je možno bi bilo DIY)

Kaj imam:

- prostor, ki mu manjka strop (zelo visoka mansarda)

- nekaj znanja o teoriji in nekaj prakse (vse skupaj zelo malo)

- okvirno idejo kako bi prostor naj izgledal

Opis prostora:

Prostor je velik 3,6 x 2,4m; ena stena (na skici zgoraj) je betonska, ostalo je knauf. Stena na kateri so vrata, tudi ni do stropa (mansarda), ampak je višine 3m. Na tleh je parket.

Kaj želim narediti:

1. strop

Ker je prostor v sredini mansarde je nad mano 6m luknje, zato bi strop na višini stene na kateri so vrata izdelal z knaufom.

Enostavno bi montiral profile in na njih pritrdil plošče z spodnje strani.

Kaj naredit z zgornjim delom? Lahko pustim golo? Dam čez nekaj poceni izolacije? Kaj tretjega? Nekdo mi je predlagal, da naj navrtam spodnje ploščem povrhu dam izolacijo in bom na ta način v bistvu že imel nek absorber?

2. bass trap

Če je le mogoče jih nebi montiral po celotni višini, ampak samo na zgornjih 1m (zaradi vrat), druga varjanta je da naredim zadevo premično (sem videl v eni drugi temi.

3. stenski in stropni absorberji

Najraje bi naredil en kup absorberjev enakih dimenzij in jih potem montiral po prostoru kjer bi bilo potrebno (poiskusi in meritve)

4. difuzorji

Na steno za zvočniki in na steno za poslušalcem bi dal difuzor iz "kockic". Razmišljal sem tudi, da bi na stranskih stenah malo kombiniral, recimo: 2 absorberja in 1 difuzor, in spet ponovil... 

5. mize

V prostoru bi bile 2 mizi: 1x višja na katero bi postavil monitorje (zaslone) in monitorje (zvočnike), in ena nižja in ožja za opremo: načeloma samo mikserček, audio vmesnik, tipkovnica, miš... Dimenzije so razvidne iz skice, plan pa je, da se lahko tamalo mizico prestavlja naprej in nazaj in se tako ujame najboljša pozicija.

Zadeva je seveda še zelo v fazi "razmišljanja", zato so dobrodošli vsi predlogi, tudi če mi popolnoma spremenijo postavitev, in ostale zamisli.

Nekako okvirna časovnica pa je, da se do konca avgusta naredi strop, vmes z mizarjem izdelama absorberje, difuzorje, basstrape, in potem nekje na jesen zadevo začnem zlagat skupaj in testirat...

Kot sem že omenil, nekaj malega znanja imam, imam tudi mizarja, ki nima dveh levih rok, ampak manjka mi pa detajlov!

Zato bi vas prosil za konkretne nasvete kakšne materiale uporabit, kako pravilno izračunat difuzor, ipd...

Za lažjo predstavo sem prilepil skico.

Hvala vsem že v naprej ;)

Pripete sličice

• mixdown studio 27072015.jpg

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 27 julij 2015 - 10:52

Dobrodošel TJ6000!

Čim bolj flat odziv si vsekakor vsak želi:)

Ker je prostor v najemu bi bilo dobro narediti vse akustične elemente modularne, sestavljive/ razstavljive.

Nekoliko več vložka ampak to je tudi relativno...

DIY ni problem, "samo" potrebno je imeti dovolj dober plan.

Mansarda je ok.

Pustimo osebno prakso in teorijo...

Koliko misliš vložit v prostor (materijal + stroški mizarja...)?!

Kako bi naj prostor izgledal ni pogojeno kako je akustično urejen, marsikajse lahko skrije tako ali drugače in se prilagodi željam.

Iz skice ne vidim (mogoče ne vidim ker je ura že malo "napeta"...) katera stena je betonska in kakšna je knauf konstrukcija?!

Brez zamere ampak nekaj je svojevrstna predstava prsotora in drugo kako bo prostor psihoakustično dobro deloval, da boš lahko imel dobro translacijo miksov!!!

Je kar nekaj repitev in le malo za tako majhen prostor oz. skrbno načrtovan.

Manjši je, težje je.

Kockice ali late tu in tam ni kar tako...

Še sub-i?...

Zvočniki naj bodo na zelo solidnih težkih stojalih, decouplani od poda.

Ekrani so lahko zgodba za sebe, ne potrebuješ 2 površin!!!

Tista ta potrebna naj bo čim manjša!!!

Ne manjka ti samo par detajlov ampak celoten načrt akustičnega dizajna, ki bo deloval v tem prostoru in kasneje v podobno velikih. če se seli kontrolna.

Nisi še v fazi detajlov, kaj šele resnejšega posega.

Razisli kakšen naj bo vložek v vse skupaj, da je vsaj neka orijentacija.

Dobra kontrolna = primeren akustičen dizajn + detajli.

Eno brez drugega bo tako po "domače", brez zamere.

Nenad Patkovic

#3 TJ6000

TJ6000

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 3 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2015 - 04:35

Za material imam na razpolago 500€.

Betonska stena je tista nasprotno od stene z vrati - ampak tudi ta ni cela betonska, diagonalno od vrat je bil prehod, ki so ga zaprli z knaufom.

Zvočnike damo na stojala, zasloni na mizo z tipkovnico (tak je bil prvi plan, ampak sem vmes imel "preblisk").

Sub je v oklepajih - ga bomo dodali če bo nujno potrebno.

Glede mansarde - problem ni mansarda kot taka, ampak, da je ena stena (ta na kateri so vrata), samo do višine 3m - naprej do strehe pa je velika luknja ;) Nasprotna stena je cela zaprta.

In še glede zadnjega komentarja: "po domače" - se popolnoma strinjam, amoak sem mnenja, da bo akustično približno urejen prostor, še vedno veliko veliko boljši od miksanja v dnevni sobi! Pač še vedno smo v fazi hobi-program...

Imam  še eno idejo kako izboljšat akustiko: Nenad se oglasi na kavo, pogleda prostor, in kaj pametnega pove:)

#4 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2015 - 09:39

da bo akustično približno urejen prostor, še vedno veliko veliko boljši od miksanja v dnevni sobi! Pač še vedno smo v fazi hobi-program...

pravzaprav lahko z neprimerno akustično ureditvijo narediš kar grde luknje v odzivu sobe in včasih ni najbolje.

Imam  še eno idejo kako izboljšat akustiko: Nenad se oglasi na kavo, pogleda prostor, in kaj pametnega pove:)

le daj.

jaz sem imel 4-5x večji budget, pa nism mel v budgetu nenada, zdaj pa je low-end za pobruhat in se praktično ne da delat.

#5 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 28 julij 2015 - 02:23

500€ za materijal?!

Ko boš vsaj pri par krat več kot je rekel Ploki, boš lahko kaj naredil.

Ta "moja kava" te bi prišla vsaj potni stroški (0.37€/km X 2 smeri) + kakšnih par sto € za porabljen čas, oglede, pogovore kako in kaj in nenazadnje približne nasvete.

Kot primer:

v tujini so načrtovani projekti od 5000€ - 10000€ dalje brez "kavic", vsak prihod letalska karta + stroški bivanja + porabljen čas + vsaka meritev cca. jurja... pa še kaj najdejo... prodajo pa ti na koncu copy/ paste projekt, ki so ga prodali že vsaj 10, 20, 30... strankam z manjšimi korekcijami!

Eden takšnih domačih primerov na tem forumu je med sticky-ji, za enim projektom ki ga je to renoviran dizajner načrtoval za drugo stranko (en naš član foruma) sem moral "popravljat", čeprav je že pokasiral svoje pa še 2 naročnika mu je pripeljal poleg sebe...

Lahko tudi pogooglaš nekatere! (niso vsi enaki seveda, da ne bom izgledal preveč zagrenjen:)) svetovno znane akustične dizajnere, že po slikah vidiš kam pes taco moli oz. kaj preprodaja.

Včasih se kaj "čudežnega" skriva izza tkanine ipd. ampak redko kdaj.

Ko pa pride resna stranka z resnim projektom - beri par sto tisoč budget ali milijon... potem pa so storitve še X 2, 3...

Tako da brez zamere, raje čitam knjigo ali grem športat ipd. kot pa da si delam stroške.

Nenad Patkovic

#6 TJ6000

TJ6000

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 3 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2015 - 06:27

No tudi vam en "brez zamere":

1. Če nimam denarja za resno ureditev je bolje, da ne delam nič? Razumem, da so meje (pri vsaki stvari so), koliko je treba vložit, da dobiš nek vsaj približno željen rezultat - ampak kako je potem mogoče, da sva s kolegom v njegov prostor za vaje z bandom nalimala en komplet absorberjev za dobre 100eur, dodala še v vsak kot en okvir z tervolom in vseeno dobila dosti boljšo akustiko? Tudi po meritvah je bila razlika očitna! Vem, da se nama je "posrečilo", saj sma delala brez potrebnih priprav, meritev, izračunov in znanja, ampak posrečilo se nam je tudi pri kolegici, ki ima doma mali broadcast studio? Če se je 2x "posrečilo", kaj ni pol mogoče, da bi se še pa tretjič posrečilo? Sploh, če bi dejansko prej naredil meritve in kaj načrtoval že od začetka?

2. Če nekomu ne ponudim pretežno resnega denarja (recimo 1000€ za ogled), bo raje bral knjigo (kar sicer dela premalo ljudi!), kot pa, da bi pomagal potencialni stranki?

To je nekako tako kot preveč slovencev jamra vsak dan na kavi: "ni dnarja, ni služb..." Mu poveš za delo v kakem podjetju (ponavadi proizvodnja), pa ti reče, da je pa raje doma in na socialki, ko pa da bi delal za 600€ na mesec...

Pa da ne bo pomote: imam svoje podjetje, imam "lepe" urne postavke, dobro nam laufa, tudi moj obisk je z lahkoto 1000€ (v sloveniji), ker pač gre za specifično zadevo, kjer nas ni zelo veliko profesionalcev, ki to delamo. Res je tudi, da v tujini (sicer samo parkrat), sem z lahkoto pokasiral vsaj 2x več + stroške. 

Ampak še vedno bom tistemu, ki si moje profesionalne storitve ne more privoščit brezplačno svetoval, kaj naj naredi v obstoječi situaciji, da bo brez ali z čimmanj stroški rešil problem! Pomagam tudi "konkurenci", oz. tistim, ki so tudi plačani za podobno delo v svojem podjetju in tistim, ki imajo imajo vsaj voljo, da bi sami naredili, pa imajo kup problemov kerj jim manjka ustrezno znanje, oprema ali oboje! Takšnim, ki imajo voljo še posebej rad pomagam, ker se zavedam, da smo vsi bili enkrat na njihovem mestu in nam znanje ni padlo z neba! Preveč je lenuhov, ki nebi nič delali, da bi še tiste, ki imajo voljo kaj naredit zatiral! 

Evo to je bil moj "brez zamere", zaradi mene lahko pobrišete celo temo, da vas moje neznanje in nepripravljenost na milijonsko investicijo ne bo motilo!

#7 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2015 - 07:19

Mislim da nisi dobro prebral kaj sem hotel podati na znanje.

To ni bilo namenjeno ravno točno tebi ampak na splošno kako in kaj.

Morda je nerodno, da sem to napisal prav v tej temi ampak bi raje napisal sticky thread, saj do sedaj nisem napisal javno kaj takšnega.

Zato se opravičujem, če si narobe razumel napisano.

Mnogokrat ko pridem na ogled, se oglušijo na dogovorjene potne stroške + kakšno dnevnico v okviru 50 ali 100€, če so dalje doma tudi kaj več.

Večkrat sem prespal na lastne stroške v hostlih z obljubami, tu bo stal studio in dajva debatirat, pa jutri bi ti še nekaj pokazal... to se je zgodilo res mnogokrat, na koncu niso nič delali in niti plačali teh osnovnih stroškov.

Češ imam preveč časa in da mi je dolgčas in v čast tratit svoj čas.

Enkrat se mi je celo zgodilo, da sem članu foruma ponudil zastonj svoje usluge samo da ne čita forume tipa Sayers kjer je polno bedarij (pa tudi dobrega ampak ponavadi ne veš kaj je v redu in kaj ne) in nekaj prekopira ali posluša njihove nasvete, potne stroške pa bi imel da bo nekakšna nula.

Na koncu; moja vera ne dovoljuje denarnega plačevanja.

Nova hiša, nov avto, nov studio, uspešen producent.

Primer:

http://www.planetaud...?showtopic=5199

lastnik tega studia je znan kaskader, en svetovalec je kar nekaj zasral in v paniki potrebuje mojo pomoč, češ je slišal da se res spoznam.

Malo očaran, ko slišim to iz ust resnega uspešnega človeka sem privolil  in rekel dajmo kakšno pogodbo napisat.

Ne a ti ne veš kdo sem jaz (res nisem vedel, pogooglal sem preden sem prišel) jaz sem človek besede, kolikor boš rekel da je vredno + nepredvideni stroški + morebitni zapleti vse bo pokrito, moje 4 felne na avtomobilu stanejo več kot bo tvoja storitev.

Na koncu je bilo 50 prespanih noči v njegovi vili, kar mi je hotel celo zaračunat, cca. dobrih 6 mesecev so delali + moj ogled in nadzor, več kot 8000km na poti... dal mi je nekaj simbolčnega 2200€... in je rekel en v ZG bi mu naredil za 500€.

Sem rekel imam priče, tvoje delavce, tvojega sina... no potem pa te naj oni plačajo.

Ko sem izvedel da je tudi dober znanec z nepridipravi sem lahko rekel le adijo.

Ko sem povlekel enkrat pred leti črto in videl da sem v resnem minusu (imel sem še redno resno službo in se mi je pokrivalo...) sem nehal biti humanitarec.

... pa še zdaj sem, ko gledam kako renomirani svetovalci kasirajo.

Še nekaj sem ugotovil; ljudje bolj spoštujejo ko je potrebno plačat kot pa tisti ki mu svetuje ali zastonj ali neko simbolično ceno (reciva potne stroške).

Vse je na internetu ali v knjigah celo eni rečejo... ja kaj pa si me potem klical in mi delal stroške?!

Član in moderator sem tega foruma od začetka leta 2006 (in tega http://www.rumski.com/forum/) in od takrat do dandanes brezplačno svetujem, menda več stotinam DIY-ersem, ampak kar lahko svetujem v okvirjih forumskega kontakta in kaj je nekako trotl ziher kot lahko vidiš v stotinah threadov ni problem, ko pa pridem na ogled in na resen pogovor pa je nekaj drugega.

Lahko se tudi v tretje posreči DIY akustika brez svetovanja, saj večina studijev je narejenih na blef, celo tistih ki mislijo da so dobro narejeni:)

Če imaš uspešno podjetje pa tako ni problemov, 500€ je premalo za materijal da lahko nekaj malo resnejšega narediš.

Potem takem ti ne bo problem vložit par krat več.

Glede potnih stroškov in dnevnice bilo katerega svetovalca pa tudi potemtakem ni problemov.

Hotel sem samo povedat da je breplačnih kavic pri meni preveč in si delam škodo, in da se naročniki ne zavedajo koliko to v realnosti stane, ne pa da bi te hotel šikanirati ali bilo kaj ker si omenil malo denarja.

Preberi si še enkrat kar sem prej napisal, res si si narobe razlagal.

Upam da sedaj razumeš kaj sem hotel sporočiti (z mojo kot ponavadi preširoko razlago:)).

Nenad Patkovic

#8 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 29 julij 2015 - 09:21

TJ6000: broadcast je druga stvar... za spoken-voice solidno naredit je dosti tudi omara in štiri debele deke (preverjeno)

za plac za vadit.. valda je boljše še nabutaš nekaj materiala, tudi če bi tri kavče noter fliknu bi bilo boljše.

če maš pa critical listening po celem frekvenčnem rangu, potem je pa to druga pesem...

ker če imaš nekje luknjo/bump boš tisto predoziral ali pa skinil. in pač nikoli ne bo OK. :) za hobi je OK že slušalke.

oz so slušalke boljše kot shitty akustika

sicer pa nenad na polno tala nasvete po forumu, ampak za sobo zrihtat si je treba vzet konkreten čas.. več kot "mal ti bom pomagal" čas.

prvi obliž čez akustiko je pa že na tem forumu miljon povedanega. če boš dal konkretno vprašanje boš tudi dobil konkreten odgovor.

prosim prosim ne pa širit tega toksičnega passive-agressive stila "zaradi mene lahko pobrišete celo temo, da vas moje neznanje in nepripravljenost na milijonsko investicijo ne bo motilo"

ker nobenemu ne koristi :)

Prispevek uredil/a: Ploki, 29 julij 2015 - 09:22 .

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 30 julij 2015 - 10:35

Hvala Ploki.

Nenad Patkovic

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov