Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Kolumna 10 : Tekstopisje

2 odgovorov v tej temi

#1 hans

hans

PA bloger

• Uporabnik
  • Pip
  • 41 prispevkov

Objavljeno 02 junij 2006 - 09:25

Kolumna 10 : Tekstopisje

Tokrat je kolumna pred ponedljkom, ker grem v Anglijo na seminar 8)
Pridno delajte muziko in evo vam še nekaj modrih navodil :twisted:

Pogosto slišim, da je slovenski jezik za glasbo težko uporaben. Ker tudi sam včasih napišem kaj tazga kar se rima in klipa v taktu moram priznat, da te izjave niso tako iz trte zvite. Moram pa takoj povedat, da mi je ta jezik zelo lep. Estetski. Čeprav bi dr. Toporišiču odmrle ledvice če bi bral tole kolumno in moj pravopis.

Zase vem, da nisem pesniški genialec, so pa mi zvezde namenile en drug talent. Da se infiltriram v pisca nekega teksta in da zlahka ugotovim, kje je iskren oz. kje mu je zmanjkalo špure in je tekst mašil z »umetniškimi« bedarijami. Zato me niti ne zmoti abotni besednjak naše turbo pop scene kot me zmotijo tako imenovani poezisti sloscene. Prav gotovo je na mojem spisku na prvem mestu Zoran Predin. Verjetno niste spregledali v zadnjih dveh letih njegovo pojavljanje v vseh mogočih medijih in kritiki t.i. turbo scene: Pa ne da bi Zoranu oporekal to pravico. V svojem enormnem opusu nam je zapustil nenadkriljivo glasbeno in besedno zapuščino. Le moje mnenje je tako, da ne kritizira pravih. Kajti kritika bi morala biti uperjena na radijske urednike, ki vrtijo sperverzirano tekstopisje. Vendar Zoki ni bik. Radijci so občutljive duše. In lahko si mislijo:Klinc te gleda štajerc zateženi. Te pa ne bomo vrtel. Pa ne bo tolarčkov od avtorskih, pa zastonj objav koncertov da ne govorim o povečanem vrtenju komadov na vseh radijskih postajah pred valentinovim. In še to. V poeziji boste težko našli refrene v Zoranovi muziki pa so približno tako pogosti in obširni kot pri Wernerju in Verbotnovi. Da zaključim okol Zorana. Kot sem rekel enormon opus na trenutke izjemne kvalitete vendar nič več kot to. In mislim, da ko se bo Zoran umaknil iz tožniške pozicije bo našel v sebi novo polje ki ga bo zoral in posejal in nam bo ponudil odličen pridelek.

Bolj kot z Zoranom pa se zadnje desetletje ukvarjam z skupinama mi2 in Zmelkow. Na prvi pogled zajebantski ekipi ki prodajata štose na rockovskih žurih. Pa ni tako. V tekstopisju obeh ekip bo le pozoren poslušalec našel tisto prvinsko in enostavno klepanje stihov ki te pribijejo na tla. Brez laži in celofana. Preprosto in pošteno. Pa tisti ptiči od posodi mi jurja so blizu. Avtohtono. In ti, ki bereš in ne veš o čem pišem ti povem: Gani čez poslušanje s srcem. In za te slovnske ekipe in njihove izdelke moraš odpret vse registre da boš lahko razumel kaj ti hočm povedat. Da so čisti iskreni in da ob njih lahko potuješ na morje ali pa objokuješ izgubljeno ljubezen.Brez patetike.

Za konc pa še en moj ki ga lahko down loadate in freeupdejtate.Napisal sem ga za prjatla, ki je šu lan postilat postlo v nebesa.

Prjatu moj
Zakaj odšu si
Je tolko vina
Še u kleti
Je tolko špeha
Za narezat
Pa tolko vicov za povedat

Pjatu moj
Zakaj odšu si
Gdu zdej zastavo
Bo obesu
Za praznik bel
In tardeči
Čevape peku
Na žerjavki…

Hans

#2 SoulFood

SoulFood

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 437 prispevkov

Objavljeno 03 junij 2006 - 08:44

super hans!

Čeprav se pa glede zorana ne strinjam... Ni vreden stat v senci Iztoka Mlakarja glede tekstov IMHO... wink.gif

Lepo se imej na seminarju! Kakšen pa je, če smemo zvedt? Kaj studijskega? biggrin.gif:D:D:D:D:D

LP!

SoulFood

#3 hans

hans

PA bloger

• Uporabnik
  • Pip
  • 41 prispevkov

Objavljeno 12 junij 2006 - 05:13

Hello!
Evo vrnil se z Anglije z seminarja za filmsko glasbo, pa pustimo sedaj to!
Nared je nova kolumna katera nosi naslov,.... :wink:

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov