Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Kolumna 9 : Glasbopisje in aranžma

5 odgovorov v tej temi

#1 hans

hans

PA bloger

• Uporabnik
  • Pip
  • 41 prispevkov

Objavljeno 29 maj 2006 - 06:08

Kolumna 9 : Glasbopisje in aranžma

Bit vse te zadeve o kateri pišem, je to, da imaš v sebi enga hudiča, ki te drži za ušesa in ti šepeta:piš... Sestavljaš tone, gruliš in upaš, da se bodo note zložile in bo nastal super komad če ne evergren.

Eni to poskušamo kar tako, eni pa to znajo. To so tisti, ki jih lahko preberete ko gledate izbor Evrovizije ali slovensko popevko in so izpisani pod naslovom komada. Da so zadnjih ne kaj let priimki zelo podobni, je verjetno zgolj slučaj. Lani in predlani sem opazil sledeče priimke: Vlašič, Greblo, Legovič, Klinar, Golob…

Prav zanima me, kateri priimki bodo letos izbrani za slovensko popevko. Če bo kateri zgoraj opisanih manjkal, bom na RTV SLO poslal bombonjero. Kajti oni so tisti, ki to znajo in če nekdo zna, potem mora bit v špilu za razdelitev pogače. In tako vsepovsod po svetu in iz leta v leto ista zgodba. Marginalci pa se mečemo na zobe. Jst osebno nimam nč proti prej omenjenim priimkom le da včasih res nardijo čist navadno sranje pa jih vseglih uvrstijo na prireditve. In tu je moje sporočilo komisijam in od boga poslanim. Dajte kdaj priložnost tud kakšni bučki, ki ni končala akademije v Gradcu ali New Yorku. Glih tolk da mamo filing, da mamo šanso. Kajti, če bo šlo tako naprej, lahko RTV SLO nardi avtorske sezname za vnaprej (recimo 4 leta) in s tem prihrani čas in denar. Sebi in nam.O glasbopisju bom še povedal v prihodnjih kolumnah,predvsem o »velikih«.

Tokrat pa bom vsem vam nekaj povedal na posebnem primeru. Imenuje se Rok Golob. Prav gotovo spada med najbolj izobražene in naspidirane slovenske glasbopisce in glasbenike mlajše generacije. Če bi odločalo znanje bi bil prav gotovo špica prve lige. Pa ni. Zakaj? Zato, ker ga je nekdo naučil, da se kvaliteta muzike meri s številom sinkop, triol in taktovsko zapletenostjo. K sreči pa ni tako. Zato poduk tebi skozi Golobov primer. Tehnično znanje in virtuoznost je samo orodje, da lahko uresničiš vse, kar si zamisliš. Glasba pa v osnovi rabi prosto pot. Ko rabi enostavnost,mora biti enostavna. Ko rabi ležernost, mora bit ležerna. Če ji dodaš karkoli odveč, se z njo zgodi kot z juho, ki jo preveč soliš ali začiniš. Skratka svoboda misli in duha. In to znajo v dobrem komadu dobesedno ubit »aranžerji«. V zadnjem času hip hop pop extra fast produkcije so tudi aranžmaji taki. Eno samo zvončklanje pa mal godal šejkerji pa hu hu beck vokali pa šest kitar pa 4x orgle 2x klavir pa bobni s sempli vrženo skupaj skompresirano in porezano, da nobena stvar ne odskakuje in to je to. Prisrčno sladkobno skratka za kozlat. Če vse to še nekako razumem v pop produkciji mi ni jasno, kaj se dogaja na rock področju. Tako predvidljivo in neprepoznavno barvo kot jo imajo zdajšnji bendi je čista škoda cajta da muzicirajo. Zato vsi nažigalci, ki bi rdi prepričali publiko, včasih komad rabi da od začetka do konca igrate vsi vse. Včasih pa je treba uporabit domišljijo in komadu vdahnit nenavadnost.

Je pa res da če je komad za en klinc vam pa še tak aranžma ne pomaga. Razen če ga date Kozlevčarju za rihtat . Pol ste zmagal. Še eden od tistih, ki znajo dobr delat glasbo. Ko slišim njegov aranžma, mi grejo dlake pokonci in debela solza se pripravi da gre svojo pot…

Šmrc

Hans

#2 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 762 prispevkov
  • Interests:Audio, Video, Broadcast, Film, Multimedia

Objavljeno 29 maj 2006 - 12:00

Hans, ti si cist "ubrisan" laugh.gif Se dve kolumni napises pa te bodo zaprli!

Kaj bomo pa pol?

smile.gif

Lep dan ti zelim,

Lp,

b.
Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#3 BlackOrWhite

BlackOrWhite

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 437 prispevkov

Objavljeno 29 maj 2006 - 02:31

QUOTE (hans)
Zato, ker ga je nekdo naučil, da se kvaliteta muzike meri s številom sinkop, triol in taktovsko zapletenostjo.

Hehe, baje producent komada House Of The Rising Sun še danes luksuzno živi od avtorskih pravic... biggrin.gif

Ja, Kozlevčar ja.
Vas priimek spominja na kakšno besedo? :twisted:

šala mala.

#4 kosta77

kosta77

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 278 prispevkov

Objavljeno 16 oktober 2006 - 10:41

QUOTE (hans)
Jst osebno nimam nč proti prej omenjenim priimkom le da včasih res nardijo čist navadno sranje pa jih vseglih uvrstijo na prireditve.

je res, uvrstijo jih pa zarad gledanosti (menda)

QUOTE (hans)
In tu je moje sporočilo komisijam in od boga poslanim. Dajte kdaj priložnost tud kakšni bučki, ki ni končala akademije v Gradcu ali New Yorku.

sej ni nemogoče, se da. been there, done that. posebnost izbora je samo, da iščejo nekaj kar se jim zdi, da bo za na popevko, pa niso niti sami ziher kaj bi to točno blo, tko da je zmeri varianta nekak zraven prit. verjetno. sam zdej k rabjo prej note vidt je fajn , da nardiš to čimboljše, oz. daš aranzerju za pregledat, spisat.

lpk

#5 rotation

rotation

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 625 prispevkov
  • Interests:soundtech

Objavljeno 17 oktober 2006 - 09:14

QUOTE (kosta77)
QUOTE (hans)
In tu je moje sporočilo komisijam in od boga poslanim. Dajte kdaj priložnost tud kakšni bučki, ki ni končala akademije v Gradcu ali New Yorku.

sej ni nemogoče, se da. been there, done that. posebnost izbora je samo, da iščejo nekaj kar se jim zdi, da bo za na popevko, pa niso niti sami ziher kaj bi to točno blo, tko da je zmeri varianta nekak zraven prit. verjetno. sam zdej k rabjo prej note vidt je fajn , da nardiš to čimboljše, oz. daš aranzerju za pregledat, spisat.

lpk

Nisem bil tam, nisem probal, a strinjam se s Kosto da se da. Ce ima nekdo res tako fenomenalne ideje kot jih Hans omenja, sem preprican da mu vrata v izbor za Evrovizijo niso zaprta. Morda ne pride skozi prvic, a drugic, tretjic bi moralo iti.
Ob teh kolumnah se vedno vprasam ali pri nas obstaja le komercialna scena kot so MMS, Evrovizija, Slovenska Popevka..Rekel bi da ne. Kar nekaj je klubov in festivalov ki se ukvarjajo z alternativno glasbo. Tam je glasba na visjem nivoju, zraven pride kdor je dober, spodbuja se kvaliteto. A ocitno je, kljub kritikam, izbor za Evrovizijo zelo pomembna tema ki se ji posveca cas in prostor tam kjer njene kvalitete niso pomembne.
A taksne teme so pri nas in drugod zal vedno bolj priljubljene. Kdaj bomo torej zamenjali plosco in govorili o cem bolj pomembnem kot so nasi bedni festivali in izbori ki imajo alternativo?
Ever heard of Sajeta, Trnfest, Druga Godba, od Ljubljanskih klubov K4, KUD France Preseren, Channel Zero, Orto...?

Lp Miha

#6 Gaucho

Gaucho

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 3 prispevkov

Objavljeno 31 maj 2008 - 11:57

Hans, še en kamen si mi nastavil, ob katerga sem se spotaknil:)
Se spet strinjam ja, kar si napisal o Golobu,a do neke mere.(malo manj o Kozlevčarju,ampak pustmo malenkosti). Upam, da mi rata biti kratek...
"zagovor" raznih Golobčkov:
Glazbe je enostavno tolk na svetu, da ne more in ni in ne sme ostat omejena zgolj na kvalitetna besedila, sporočilnost itd itd...Čeprav nam večini to najbolj paše. Za vsakega se najde nekaj in v primeru Golob (in tip ni osamljen primer) je pač tako, da gleda on na muziko verjetno drugače kot ti oz. nekdo drug. njega premakne totalno zasinkopirana sinkopa in res zajeban vokalni aranžma za vokale in verjamem, da ima svojo publiko nekoga drugega pa taprav stavek v refrenu...Ampak, mislim, da je preveč, da bi zaradi tega govorili, da je tisto slabo in to dobr in da je tisto mim in to ne itd. Plus, da bi opozoril na problem našega trga za take golobe. Majhni smo-jebi ga in tisti % ljudi, ki jim je blizu muzika, kakršno se gre Golob, je v absolutnio številki blazno majhna in tako posledično izpade, da dela nekaj,kar je brezveze, nekaj, kar se ne dotakne ljudi. Zakaj tako mislim?Sam sem pred leti sklenil, da bom preposlušal in konzumiral čimveč muzike, da bom lahko bolj objektiven, bolj upravičeno kritičen in da bom bolj oblikovan. Sicer sem izpolnil nalogo, cilju še blizu nisem. Hvalabogu. Zdaj sem dost manj omejen pri poslušanju, vms sem bil priden in veliko vadil, si s tem omogočil, da me na rit fukne tudi kakšna stvar, ki me prej ni itd...Pa tudi, če se človek odpravi malo iz Slovenije, še boljše iz Evrope, , pogruntaš, da je muzike dosti več, kakor mi mislimo da je dejansko je. Oz. da ljudi skozi druge "kanale" premika levo in desno ritnico, in ne samo, enostavna pop pesem...To je za moje pojme domena pač največje mase ljudi in posledično se zdi, kakor,da tisto kar se proda, tisto velja.Nekaj res, veliko je pa tudi balasta. Enim Brazilcem, ki pojejo v pesmih sicer o enih in istih stvareh (tako kot cel svet), naš folk-pop- antavtorski svet ne pomeni ništa, in tripajo na povsem drugo noto. Ritem...pa dvomim, da lahko rečemo, da če se tam na ulci zbere 15 škrbastih tipov z bobni in žgejo in pojejo 3 ure non stop, pred njimi pa 300 ljudi miga z ritkami in uživajo, da pa zdaj to ni "vsebinsko" močno in zaradi tega ni "dobro"...zmota. Zato pravim, tudi Golob zihr premika s svojo musko nekatere "ljudi" plus da dvomim, da je to njegov primarni cilj. Meni sicer ne potegne najbolj njegova muzika, ampak rad bi samo demantiral misel, da tip ocenjuje kvaliteto glasbe po številu sinkop, not in obratov, ki jih spiše za komad. Dvomim. Je pač zahtevnejši v drugih merilih, ki po mojem mnenje niso domena povprečnega poslušalca.
Moj point(ker jopet bluzim): muzike je veliko več kot je poznamo in poslušamo. Za vsakega nekaj....
Moj nasvet(hehehe): čimbolj odpret uhlje in pogoltnit čimveč različne muzike ter se nonstop učit, vadit, pisat itd uživat v njej...Mislim, da več kot znaš, lažje ugotoviš, da nimaš pojma in da je treba še pa še...Zgodi se čuda stvari,verjemte:)
lp

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov