Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Kolumna 11 : Avtorske pravice

4 odgovorov v tej temi

#1 hans

hans

PA bloger

• Uporabnik
  • Pip
  • 41 prispevkov

Objavljeno 12 junij 2006 - 05:16

Kolumna 11 : Avtorske pravice

Če se peljete po Tržaški v Ljubljani od Viča proti Postojni, boste po kakšnem kilometru (od viškega križišča naprej na desni strani) zagledali lepo meščansko vilo z zelenimi naoknicami.Komot bi jo ponucal za snemanje kake pravljice ali nadaljevanke z žajfasto vsebino.V njej deluje famozno društvo SAZAS.Verjetno je ni organizacije v Sloveniji, ki bi se je bolj držal goljufiv sloves, kot te nam glasbenikom prepotrebene institucije.Naj se vrnem v leto 1996.Takrat so še funkcionirali v neposredni bližini Križank.Sprejeli so me zelo prijazno in gospodična mi je brž ponudila obrazce in papirje, pa seveda statut ipd.Ker ne štejem glih med ajnštajne se mi nikakor ni zlilo v glavo kako naj prijavim prihajajočo ploščo v katero smo polagali velike upe.Po enournem dresiranju o mehanskih pravicah in podobnih pogruntavščinah sem popokal obrazce in se napotil domov.Moram priznati, da je izpolnjevanje avtorskih obrazcev podobno prijetno početje kot gastroskopija ali...
Zato mi je razumljivo da mnogo glasbenikov teh zadev nima urejenih oz. čuti do njih odpor.Vendar sem kljub težavam izpolnil listine in jih vrnil v avtorsko hišo.V upanju na pritok denarcev sem potrpežljivo čakal na prvo kuverto z žigom sazas.Prvo leto je ni bilo.Na moj telefonski klic sem dobil odgovor, da so v zaostanku in da trenutno rešujejo zadeve iz leta 94.Leta 2002 sem prejel zelo debelo kuverto z ustreznimi oznakami.Srce mi je začelo hitreje biti.Bilo je v začetku junija in mrzlično sem iskal denar, da bom šel z družino šotorit na Jadran.Solze upanja in sreče so postale solze besa, ko sem prebral vsebino.Za toliko in toliko minut vam izplačujemo 176, 370, 154SIT...skupaj 1795SIT.In na koncu: vse dobre želje naš dragi avtor.Veliki trenutek je postal velika bolečina.Tisti trenutek sem razumel vse pljuvanje kolegov po tej "naši" instituciji.
Lansko leto je bilo prelomno, zaradi mnogih takih in drugačnih pritiskov, zamenjav itd.Dobil sem honorar, ki mi daje upanje da se premika na bolje.Enkrat vem da bo nekdo v tej združbi naredu vsaj približen red in na ta trenutek bom čakal.Do takrat pa sledeče:
arrow.gif vsem avtorjem svetujem ne glede na uspešnost vestno izpoljnjujete formularje in prijavljajte svoja dela.
arrow.gif da vršite pritisk na vse inštance, ki se ukvarjajo z avtorstvom in ne obupujte
Avtorski agenciji:
arrow.gif da zmontirate v pisarne ogledala in pogledate resnici v oči.Ne zavidamo vam vaših luksuznih sob in računalnikov, ki jih mi glasbeniki nimamo, le svoj delež nam dajte.
arrow.gif da na dvorišču vile rezervirate dve parking mesti, ki naj bosta stalno prosti za tiste, ki vas obiščejo in vam služijo plačo.
arrow.gif prijaznost je edina odlika, za katero vam lahko podelim visoko oceno.
In na koncu: idea.gif ko se pogovarjamo o avtorstvu in pravicah obstaja v Sloveniji oseba, ki bi si od nas ustvarjalcev zaslužila vsaj kip iz gipsa, če ne iz brona.Guru bitke za avtorske pravice.Tomaž Domicelj.Edini, ki si je zares upal dregniti v osje gnezdo, ga brcati in žgati brez milosti.Fajt za pravo vero.Sej smo vsi kimali in se nekaj sprdali, vendar je on edini, ki je to javno brez dlake na jeziku opravil za vse nas posrance.Zato Tomaž: čeprav mi nisi simpatičen in te ne poznam in če boš slučajno riknu prej kot jaz in bo na tvojem grobu pisalo tu počiva Tomaž Domicelj,borec za glasbenikov lepši jutri, te obiščem, ti prižgem svečo in za tvojo grešno dušo zmolm eno desetko.

Hans

#2 BlackOrWhite

BlackOrWhite

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 437 prispevkov

Objavljeno 13 junij 2006 - 05:52

QUOTE (hans)
Po enournem dresiranju o mehanskih pravicah in podobnih pogruntavščinah ...

Uff, jst še zdaj ne razumem čisto najbolje vsega tega...:oops:

BTW.: ste člani IPF?

#3 kosta77

kosta77

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 278 prispevkov

Objavljeno 16 oktober 2006 - 06:30

a IPF dela?

a je zakompliciran vse popisat?

ma, če dela si loh kupm nov bicikl al pa kej...

#4 BlackOrWhite

BlackOrWhite

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 437 prispevkov

Objavljeno 02 november 2006 - 04:05

Ja, dela ja.
Popis je pa kar zoprn, ja. Jst zase še nism popisa naredil, ga pa nameravam v kratkem. Ma en primerk doma od človeka, ki je to izpolnil, ampak jao jao, ne vem, ne vem,...

Je to že kdo od vas naredil?

#5 rotation

rotation

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 625 prispevkov
  • Interests:soundtech

Objavljeno 02 november 2006 - 11:40

Mah nam ta kur.ev SAZAS v nas klub posilja papirje v katere naj bi vpisali kateri komadi se vrtijo ali igrajo na prireditvah. A ker gre za (vecinoma) za underground, izvajalci ali dj-ji igrajo oz vrtijo glasbo ki ni na nikakrsen nacin registrirana, zato nimamo kaj prijavit.
A razne terjatve kar dezujejo, kuverte so vedno bolj zajetne, vedno bolj se kaze da na SAZASU nimajo pojma o sceni. Milo receno-debili so.
Morda bi bilo smiselno da bi sli na kaksen pogovor k njim, a kaj naj se sploh pogovarjamo ce zahtevajo denar za koncerte kjer spilajo npr bandi zacetniki ki sploh niso nic izdali. Kam bi sel denar?
A v tem gnoju vseeno vidim svetlo tocko; SAZAS je zadnje case pod drobnogledom policije. Sicer ne verjamem da bo kaj pomagalo ker se tudi tuji bendi pritozujejo nad delom oz bolj tocno povedano-krajo denarja te organizacije v njihovih drzavah.
Ceprav nismo profitni klub bi zmogli in z veseljem dali kak tolar umetnikom, a SAZASU niti centa. Si ga ne zasluzijo.

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov