Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Bass Traps

22 odgovorov v tej temi

#1 Irij

Irij

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 39 prispevkov

Objavljeno 29 december 2008 - 12:29

ok, da se enkrat zadevi pride do konca...

NLP, ti rad linke daješ od ene strani RealTraps se mi zdi, da se ji reče... Uglavnem prepral sem si vse članke na tisti strani, tako da so mi postale te osnove akustike nekak jasne...

stvar je taka... Rad bi dav Bass Trapse v moj "studio"/plac za vaje... (uporablamo za snemanje demotov, usmerjen pa sm v to smer de bi stvar počas dogradiv v nek "home studio")

Nebi naročal bass trapse prek interneta kot produkte neke firme, ker zgleda da se jih da dost komot narest iz tervola (sicer niso tolk efektivni, najbrž, a zaenkrat bo uredu)

Problem pa nastane tukaj...

dav sem vam slike dveh različnih bass trapsov, za v vogal...
kaj točno bi bla razlika, kolk bel je prvi efektiven..

glede na to da za prvega porabiš dost več matrjala za isto površino, kaj se splača?
doma imam dost tervola da prekrijem vogale prostora na način prikazan na drugi sliki, za prvega pa najbrž ne...

svetujte. Hvala =]

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 29 december 2008 - 02:23

Realtraps so klasika, ko gre za modularne akustične elemente.
Pozabi na peno, efektivna je v srednjem in visokem področju.
Nenad Patkovic

#3 Irij

Irij

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 39 prispevkov

Objavljeno 29 december 2008 - 04:33

že. ampak to naj bi oboje bli bass trapsi....
zanima me razlika med temi dvemi oblikami.

še eno vprašanje, pozanimal sem se o tervolu, ki ga imam doma. fotr pravi da je to "lahka" varjanta...

kolk manj efektivna je od "težje"?
bi lohk paredu recimo 2 plasti tega tervola ki ga imam, in bi bil efekt recimo enak kot pri "težji" varjanti?

#4 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 29 december 2008 - 07:19

Ne bi se spuščal v debato s penicami, povedal pa bi tole, če bi delali te elemente iz težjih pen, recimo 40 in več kg/m3 potem bi bili v redu.
Tile imajo cca. 15, morda 20kg/m3, morda...
Sploh pa je debilen ta profil, čemu služi, kakšna je funkcija, raje bi strošek ki gre v odpad in izdelavo orodja namenili dodatni masi in/ ali še debelejšemu elementu, cena bi bila enaka.
Kdor ne verjame naj gre v studijo, ki uporabljajo te auralexove, primacoutics, sonnox ipd. penice in z free SW roomEQwizardom premeri prostor, vsaj sweet spota.

Te komercijalne pene pozabite, edino kaj je okej je težak melamin od Basotecta/ BASFa (zelo drago in cenovno neprimerljivo s tervolom)...

Raje ti daj skup več plasti lahkega tervola, verjetno imaš DP3 (30kg/m3), ampak ne šparaj z debelino, lahko je tudi 20, 30cm debel.
Sploh pa kote lahko fajn nafilaš.
Nenad Patkovic

#5 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2009 - 10:21

Tudi jaz se bom spuščal v izdelavo bass trapov...

Torej je treba več plasti tervola stisnit v nek alu profil? Je še kaka druga varianta razen BASF-ove "prešanke"?
Kje bi se dalo dobit nekoga ali pa neko firmo ki bi naredila take alu profile za ne preveč €? smile.gif
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#6 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2009 - 10:38

Okvir bi naj bil perforiran, saj s tem povečaš absorpcijsko površino in s tem izkoristiš enak materijal še za kakšnih 30 in več odstotkov.
Perforacija je draga, takšen okvir iz pločevine (aluminij je drag in ni tako nosilen) in pobarvana je cca. 50-70€ z DDV/ kos (odvisno kakšno srečo imaš in prijatelje:)).
Tervol je mali strošek, par evrov na absorber (cca. 5-10€ odvisno koliko je težek DP5 ali DP8 ali še težji...). Potem pa še tkanina, to pa kakor se znajdeš (od cca. 5€ na tekoči meter - blago z napako do tudi 40€ na tekoči meter - Induplati recimo).
Če absorberje delaš DIY kot se šika in da kolko tolko lepo izgledajo, brez da šteješ svoj čas!!!, prideš nekje na 100 (to si se potemtakem moral lepo znajt in vprašljiva je kvaliteta) in tudi več evrov.
Nenad Patkovic

#7 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2009 - 10:40

Hvala! ...

Do absorberjev še pridem... prvo moram postaviti plac,naredit tla... in najti nekoga da pride mal pošnofat kako sliko imam v sobi(da vidim kaj je potrebno navlečt na stene) red_bandana.gif
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#8 smile4me

smile4me

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 14 prispevkov

Objavljeno 26 marec 2009 - 01:03

Pozdravljeni!
moj prvi post na forumu:)

Ali lahko za bass trapse uprabim stekleno volno od URSE, ker nam jo je kar nekaj ostalo(dovolj da nardim 4 trapse) in mi je brezveze it tervol kupvat?

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 26 marec 2009 - 02:13

QUOTE (smile4me @ 26. Mar 2009 13:03:57) <{POST_SNAPBACK}>
Pozdravljeni!
moj prvi post na forumu:)

Ali lahko za bass trapse uprabim stekleno volno od URSE, ker nam jo je kar nekaj ostalo(dovolj da nardim 4 trapse) in mi je brezveze it tervol kupvat?

Dobrodošel!:)

Lahko uporabiš seveda, ampak ursina steklena volna je zelo lahka - ni gosta, zato boš moral uporabiti dosti volne;
pripraviš okvirje kakšnih 20-30cm debele in nato tkanino na eni strani priklamfaš/ prilepiš, nato daš neko žičnato oporo (lahko plastificirana ograja posluži za to) jo našpanaš da bo zdržala ko boš tlačil volno, nato natlačiš kameno volno in spet daš na tej drugi strani žičnato oporo, vse dobro natlačiš, našpanaš in še zakriješ s zračno propustno tkanino.

Zelo dobro bi bilo da je okvir močno perforiran/ naluknjan, potem z isto količino materijala omogočiš še več absorpcijske površine.
Okvir je lahko iz lesa, kovine,... na koncu ga boš še moral morda prefarbati...

Glej da tkanina ne bo pretanka in premalo gosta!, saj bo potem prepuščala mikrodelce steklene volne, saj to zna bit za nekatere iritantno.
Kamena volna je mnogo bolja glede tega. Pa tudi v gostejši obliki se že dobi.

Da pa ne boš preveč raziskoval pa sem zate poiskal en link, kjer so narejeni po tem principu:
diy-bass-traps-broadband-absorbers
... to da uporablja bombažno volno, naj te ne moti.

Srečno z izdelavo!
Nato na koncu seštej ves materijal, svoje delo ovrednoti, pa potne stroške in pazi da jih izdelaš da izgledajo več ali manj kot kupljeni, pa poročaj o stroških.

Pa še nekaj, glej da boš povsod volno natlačil čim bolj enakomerno, da bodo absorberji vsaj približno enako absorbirali nizke... kako boš to naredil, poročaj... tu ti ne znam kaj dosti pomagat, pač pazi da če je ursa v roli, da porabiš vsaj enako "metrov" na vsak absorber. To bi lahko bila dokaj v redu orijentacija.
Nenad Patkovic

#10 smile4me

smile4me

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 14 prispevkov

Objavljeno 26 marec 2009 - 02:40

Najlepša hvala za odgovor. Ravno to sem rabil izvedet.

Ali igrajo mere kakšno ključno vlogo?

#11 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 26 marec 2009 - 02:43

Večji, globji in gostejši je, bolje je:)
Lahko si narediš po merah svojega protora.
In ne samo mere, tudi številčno koliko absorberjev boš imel je skoraj še bolj pomembno.

Za kaj več pa odpri novo temo, kjer bi moral dati natančne skice svojega prostora ali prostorov in opise kaj si želiš.
Nenad Patkovic

#12 smile4me

smile4me

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 14 prispevkov

Objavljeno 26 marec 2009 - 03:31

QUOTE (NLP @ 26. Mar 2009 14:43:33) <{POST_SNAPBACK}>
Večji, globji in gostejši je, bolje je:)
Lahko si narediš po merah svojega protora.
In ne samo mere, tudi številčno koliko absorberjev boš imel je skoraj še bolj pomembno.

Za kaj več pa odpri novo temo, kjer bi moral dati natančne skice svojega prostora ali prostorov in opise kaj si želiš.

sm kar odpru nov topic

http://www.planetaud...?showtopic=2582

#13 Ziga

Ziga

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 199 prispevkov
  • Interests:Studijsko delo na sploh, vsega novega kar bom zvedel bom vesel :)

Objavljeno 17 september 2012 - 09:01

Da ne bom nove teme odpiral bom kar tukej vprašal:

A mi lahko več bass trapov v sobi pomaga, če imam na višini monitorjev/ušes očitno neko fazno ničlo nekje med 40-80Hz (zvočniki so -3dB @49Hz KRK VXT6). Sklepam iz dejstva, da se konstantno štihnem pri miksanju kicka/basa, sploh če je kakšen sub-kick v igri, ker enostavno ne slišim, da se tako nizko v spektru nekaj dogaja, kar je potem še kako opazno na drugih sistemih. Predstavljam si, da absorberji pomagajo, če mi določene valovne dolžine "zvonijo", ampak ali pomagajo umiriti tudi take sorte probleme?

Trenutno imam direktno pred sabo superchunk v kotu od tal do stropa (soba je oblike "diamanta" - skoraj kvadratna z odrezanim vogalom), zato sem se po načelu simetrije postavil pred kot (v špico tega diamanta). Levo in desno od sebe ter na stropu nad sabo imam absorberje, ampak so 10cm debeli, zato na tako nizke frekvence verjetno ne vplivajo preveč.

Skratka, kaj mi je storiti?

#14 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 17 september 2012 - 10:01

Prvo naredi neke konkretne akustične meritve da vidiš kako in kaj.
Nato primerno problemu in prostoru uredi bass trapping.

Zvočna valovanja med seboj interferirajo, dogajajo se ojačitve, izničitve in faze vmes... pa še kaj...
Če se boš premaknil med poslušanjem malo naprej ali nazaj ali spremenil pzicijo zvočnikov... se bodo izničitve, ojačitve itd. spreminjale... a ko boš natančno premeril prostor boš videl da se devijacije obnašajo kot na tehtnici; enkrat druge bolj, spet prve manj in obratno.

Preberi vsaj to:
http://www.planetaud...?showtopic=3993
http://www.planetaud...?showtopic=3685

Ja, pravilno narejeni bas trapi odpravijo vse "te" moteče zadeve, če dopušča: prostor, znanje, izkušnje...sad.gif
Nenad Patkovic

#15 Ziga

Ziga

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 199 prispevkov
  • Interests:Studijsko delo na sploh, vsega novega kar bom zvedel bom vesel :)

Objavljeno 18 september 2012 - 06:47

OK, se javim ko dobim nek spodoben merilni mic pa pripopam kakšen graf semkaj. Potem pa dalje, kaj se da narest...

#16 Zergi

Zergi

dubwise!

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 455 prispevkov

Objavljeno 24 marec 2014 - 03:25

Pišem sem, da ne odpiram nove teme.

Kotov v sobi žal ne morem zafilat s superchunki, zato bom napravil stoječe corner trape. Zanima me koliko bolje je efektivna debelina trapa 20cm od 10cm (tervol dp-8). Kako je pa z višino, ker mi pod stropom tečejo radiatorske cevi pač ne morem postavit od tal do stropa - se kaj pozna, če je spodaj in zgoraj 30cm lufta (strop-panel; tla-panel), oz. samo zgoraj (strop-panel)?
Mere sobe žal niso idealne, ampak nekaj se bo pa le dalo iz tega narest.

#17 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 25 marec 2014 - 02:54

... koliko je debelina DP8 100mm vs 200mm pa boš se moral obrnit na kakšen laboratorij in dat/plačat izmerit in da vidiš kolikor tolikor "realno" razliko.
Vsekakor je kar 200mm bolje, za natančnejše info pa to kar sem napisal, lahko uporabiš prediksicijski SW ampak je kar nekaj glede na prakso:(
Če je govora o porozni absorpciji lahko imaš luft, ne bo neke opazne razlike.
Ne vem kakšne so mere ampak zmeraj se da naredit da je bolje:)
Nenad Patkovic

#18 Zergi

Zergi

dubwise!

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 455 prispevkov

Objavljeno 25 marec 2014 - 08:28

Kul, potem bom šel kar z 200mm (ter seveda naluknjane stranice). smile.gif

#19 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 25 marec 2014 - 09:52

Naluknjane stranice niso nujne, odvisno kakšne razmake boš uporabljal, če bodo majhni razmaki (10-20cm) je perforacija irelevantna, škodi ne.
Nenad Patkovic

#20 gomboss

gomboss

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 105 prispevkov

Objavljeno 29 oktober 2016 - 07:11

Zdravo, 

da ne odpiram nove teme... delam si bass trape "superchunke" in me zanima ali je pomembno da je tervol DP-8 narezan na enakokrake trikotnike ali so lahko različne mere posameznih stranic.

Hvala in lp

Prispevek uredil/a: gomboss, 29 oktober 2016 - 07:11 .

#21 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 30 oktober 2016 - 10:25

Lahko.

Nenad Patkovic

#22 gomboss

gomboss

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 105 prispevkov

Objavljeno 01 november 2016 - 09:44

super... hvala za odgovor NLP :)

#23 Bobo

Bobo

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 1 prispevkov

Objavljeno 08 marec 2019 - 09:08

Da ne odpiram nove teme za BASS trape,bi kar tukaj povprašal.

V sobi imam še narejeno kotne trape--16cm TP8,od tal do stropa,vendar je basov še vedno preveč in srednje/visoki del kar izgine.

Sedaj bi rad izdelal še kakšen trap,katere po netu imenujejo mass limb bass trap--prevoda ne poznam :-)

V teh trapih se uporablja material MLV---mass loaded vinyl,pa si ne znam točno prevesti v domači jezik.Kaj sploh je to?

https://aquietrefuge...s-loaded-vinyl/

Povprašal bi tudi če bi bilo lahko uporabil kaj podobnega in kakšna debelina bi naj bila.

https://mm-eshop.si/...ASAAEgIqOfD_BwE

Nekaj podobnega bi si rad naredil in ne vem kakšen material,bi bil najbolj ustrezen za membrano

http://www.primacous...specifications/

hvala za kakršnkoli nasvet

lp,B

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov