Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Masking

6 odgovorov v tej temi

#1 eskim

eskim

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 185 prispevkov

Objavljeno 10 februar 2012 - 04:19

Zdravo!

Zanima me če lahko kakšno rečete na temo masking-a. Kdaj, zakaj, kako??... (predvsem me zanima, praktično kako se to dela)

Hvala že v naprej...

Lp

#2 embe

embe

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 264 prispevkov

Objavljeno 10 februar 2012 - 08:26

Kar se mene tiče je maskiranje neželjen pojav, konkretno, zvoka inštrumenta ne slišim, čeprav vem da igra. Bistvo efekta je v laskih na Cortijevem organu znotraj polža v notranjem ušesu. Poenostavljeno, sinus 1kHz vzburja določeno področje, pas, teh laskov. Minimalno nižja ali višja frekvenca mora imeti dosti večjo "moč", da pride do izraza, napram bolj oddaljenim, ker je njeno "področje" delno "zasedeno
zvok,zvok,zvok...

#3 Sclabo

Sclabo

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 285 prispevkov

Objavljeno 13 februar 2012 - 11:25

QUOTE (eskim @ 10. Feb 2012 04:19:59) <{POST_SNAPBACK}>
Zdravo!

Zanima me če lahko kakšno rečete na temo masking-a. Kdaj, zakaj, kako??... (predvsem me zanima, praktično kako se to dela)

Hvala že v naprej...

Lp

Bistveno je, da nekemu zvoku odstraniš nepotrebne frekvence, da se ti ne istočasno ne dogajajo v istem frekvenčnem območju. Včasih imata istočasno dva (navadno več) zvoka isto (vsaj delno) frekvenčno območje. Včasih je lahko to konstruktivno, včasih dekonstruktivno in moteče.

Poglej..frekvenca je TON. Če igraš naprimer ton C, si poleg njega defenitivno istočasno ne želiš tona Cis, ker je zvišan za pol tona in je nezaželjen smile.gif Lahko pa si istočasno poleg C naprimer želiš ton G. Problem nastane, ko ti nek zvok istočasno proizvaja ton G in Cis. Kaj storiti ? Na ta vir zvoka daš equlizer in z njim čimbolj uspešno odrežeš/stišaš ton Cis.

Lahko pa, da si včasih maskinga celo želiš. Več let se že išče univerzalni frekvenčni spekter, ki bi zamaskiral glasbo Damjana Murka. Temu se pa reče konstruktivni masking. Malo šale, pa še reklamo mu delam..

V glavnem - iščeš nezaželjene tone (tudi sklope njih), ki jih odstranjuješ z equalizerjem, včasih tudi z gate-om ali compresorjem, vendar to je poglavje zase.

Navadno se ti dokaj očitni masking pojavi v razmerju med bas kitaro in bas bobnom, ker imata osnovne frekvence (tone) v zelo enakem območju. Seveda se pojavlja praktično v razmerju med skoraj vsemi inštumenti, vendar med nekaterimi bolj očitno in moteče, med drugimi manj.

Predvsem delaj na uho in pozabi na številke, grafe, analizerje in podobno. Zvok je zvok, slika je slika.

#4 embe

embe

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 264 prispevkov

Objavljeno 14 februar 2012 - 04:35

Ja, čakamo fanta, da sploh pove, kaj ga zanima...

Mogoče v razmislek, Sch., ti govoriš kako za-maskirati.

(Malo teorijice; C in Cis si delita, v teoriji 15. in 16. frekv. v nizu alikvotnih tonov, C in G pa 3. oz. 2..)

zvok,zvok,zvok...

#5 Sclabo

Sclabo

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 285 prispevkov

Objavljeno 14 februar 2012 - 07:28

QUOTE (embe @ 14. Feb 2012 16:35:24) <{POST_SNAPBACK}>
Ja, čakamo fanta, da sploh pove, kaj ga zanima...

Mogoče v razmislek, Sch., ti govoriš kako za-maskirati.

(Malo teorijice; C in Cis si delita, v teoriji 15. in 16. frekv. v nizu alikvotnih tonov, C in G pa 3. oz. 2..)

Hvala za teoretični pouk. Hotel sem podati primer za razlago..se pravi nekaj "klasično" uporabnega in neuporabnega.

Saj pomoje je razumel, če pa ne, se bo pa oglasil smile.gif

Prispevek uredil/a: Sclabo, 14 februar 2012 - 07:29 .

#6 eskim

eskim

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 185 prispevkov

Objavljeno 15 februar 2012 - 01:42

QUOTE (Sclabo @ 14. Feb 2012 19:28:13) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala za teoretični pouk. Hotel sem podati primer za razlago..se pravi nekaj "klasično" uporabnega in neuporabnega.

Saj pomoje je razumel, če pa ne, se bo pa oglasil smile.gif

Hey!

Hvala za odgovore smile.gif

V bistvu me zanima kako postaviti mix tako, da vsak inštrument oz vokal sedi v svojem frekvenčnem območju.

Vem da je to povezano z masking-om, da z eq-jem porežeš določene frekvence ki se med seboj prekrivajo, ampak nimam še prakse s tem.

Bom poskušal čimbolj napeti ušesa...

embe... je možno dobit to teorijo o alikvotnih tonih smile.gif ?

hvala

lp

#7 embe

embe

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 264 prispevkov

Objavljeno 15 februar 2012 - 02:16

wiki

še ena

Prilimaj kak zvok...