Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Pomoč pri masteringu

23 odgovorov v tej temi

#1 BegaProject

BegaProject

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 5 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2008 - 10:09

lep pozdrav vsem skupaj!

Kolikor sem do sedaj bral je na tem forumu kar nekaj mojstrov za mastering in me zanima, če bi lahko kdo od vas za vajo naredu mastering najinega komada. Sva se že sama neki trudla, samo nisva še dovolj podkovana. če je kdo za izziv je komad na naslednjem linku http://www.sendspace.com/file/k5mcqx

lp

B.P.

#2 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 798 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 02 julij 2008 - 11:05

Pa ne mastering MP3 komada strongbench.gif
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#3 BegaProject

BegaProject

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 5 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2008 - 01:20

o super bom postov wav file. se opravičujem za napako. zdej me samo še zanima, a ti to kej računaš(ixi), kako je z temi zadevami. ker tudi v prihodnje bi rabila nekoga za mastering.

link za komad http://www.sendspace.com/file/geqhtp

lp

BegaProject

#4 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 279 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2008 - 01:36

Seveda računa. Saj ni prostovoljno gasilsko društvo. jumping0046.gif
www.mmedia.si

#5 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 798 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 02 julij 2008 - 01:52

PGD Sp. Kugota smile.gif

#6 BegaProject

BegaProject

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 5 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2008 - 02:32

vprašu sm njega! drugač pa sem nov v teh zadevah in me stvari zanimajo, sej ni nč narobe če človek vpraša.

lp

#7 microsound

microsound

OBRAČALEC GUMBOV

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 788 prispevkov
  • Interests:Live sound,recording,mixing,editing,badbinton

Objavljeno 02 julij 2008 - 03:11

če hočeš dostojen mastering nardit rabiš zelo dobro akustično tretiran plac,dostojni HW in SW ...to pa stane zelo dosti denarja...
in dvomim ,da ti bo kdo đabe nardil,sploh k je vložek v opremo velik,razen če ni v igri kakšno nadaljno sodelovanje...in drugačni dogovori.
Tko nekak to poteka v našem svetu ,tudi kle je denar sveta vladar,razn če je izvajalec(avtor) res tko hudo dober,da se v njem vidi dolgoroično sodelovanje,potem se stvari malo drugače dogovarjajo.
..glasba je bog in jaz sem verski fanatik...

Alan Vranič - Mikro
051-386-161

#8 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 279 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2008 - 03:34

QUOTE (BegaProject @ 2. Jul 2008 15:32:50) <{POST_SNAPBACK}>
vprašu sm njega! drugač pa sem nov v teh zadevah in me stvari zanimajo, sej ni nč narobe če človek vpraša.

lp

Saj ti je odgovoru. smile.gif

Če pa sprašuješ izrecno njega, se pa za to uporablja zasebna sporočila.

LP
www.mmedia.si

#9 BegaProject

BegaProject

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 5 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2008 - 05:19

microsound, hvala za odgovor. kako pa se kej vrtijo potem cene za mastering v sloveniji oz. koliko računate vi ki ste tle na forumu, a bi lahko okvirno napisal?

#10 For

For

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 47 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2008 - 12:02

A to je komad? whistling.gif

Ok, saj jaz sem tudi amater in se ljubiteljsko s tem ukvarjam...

Predvidevam pa da mojstri za mastering potrebujejo ločeno posnete steze (bobna, bas, kitare, vokal ipd) in potem iz tega nekaj naredijo?

Tole kar si ti dal je ena ritem podlaga ....in nič drugega??? Ne razumem?
ROCK!

#11 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 798 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 03 julij 2008 - 07:12

Samo kot info, mastering se ponavadi dela na stereo tracku, vse bolj pa je v modi multitrack mastering, ki že malo sliči na neke vrste remix !

Cene masteringa so ponavadi za komad od 40 € naprej (plata 10kom/200€ =>)

#12 For

For

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 47 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2008 - 08:38

ixi, a te lahko prosim za en primer (komad) pred in po masteringu .....zanima me res...
ROCK!

#13 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 798 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2008 - 08:47

A to kar sm jst delal ???

#14 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 03 julij 2008 - 12:47

Kolikor jaz štekam tak minimal techno bi se takole lotil masteringa (da lepo in jasno sune, da basi niso nič sramežljivi, da dobi malo več "jasnine", detaljev in definicije, a da vseeno ni pregrobo in presvetlo):

MASTER DEMO

Če ti je kul brez problema ponucaj, tale je free - sam ne se navadit, hehe.

Sicer pa namig - zelo ok in poceni tip za mastering je Carl Saff iz Chicaga. Ima zelo dobro opremo, izkušnje in nenormalno ugodne cene. Prvi primer ti naredi zastonj, da vidiš če ti je njegov pristop kul, pa ne sprejme plačila dokler nisi zadovoljen. To je en tak "customer service", ki ga pri nas redko doživiš.

peace

#15 E.B. King

E.B. King

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 519 prispevkov
  • Interests:muzika tako ali drugace + standardne cloveske zelje in goni

Objavljeno 03 julij 2008 - 08:28

js bi se se malo pri mixu pomudil, preden bi dal ta komad v mastering-kick je malo prevec "all over the place", mu ne bi skodilo malo kompresije, pa tudi z basom se mi zdi da se ne razumeta najbolje(sicer mi je ze v osnovi mi je bas malo tko tko-bi ga cez kak ohmicide spustil bi blo prec boljs smile.gif ), zaradi kicka ki ima prevec basa za ta bas smile.gif s sidechainom na bas bi bilo ze precej bolje... Pa tudi un chord, ki pride v 1:25 , ma prevec basov oz. nizkih srednjih in se tepe z basom, tko da bi to malo eq-jal...Hja, ce delas v abletonu, lahko postnes session, drugače pa audio tracke, da semalo poigram z mixom. Ceprov opozarjam, da js tut nimam tretiranega placa, tako da ne bo tipi topi, se bom pa vsekakor potrudil smile.gif
Ebay the baby, get more equipment.

#16 For

For

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 47 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2008 - 11:57

QUOTE (ixi @ 3. Jul 2008 09:47:40) <{POST_SNAPBACK}>
A to kar sm jst delal ???

Vseeno mi je ....sam da slišim. Lahko tudi to kar si ti delal .
Rad bi slišal razliko...
ROCK!

#17 E.B. King

E.B. King

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 519 prispevkov
  • Interests:muzika tako ali drugace + standardne cloveske zelje in goni

Objavljeno 04 julij 2008 - 12:09

napis u googla "mastering before after", npr.: http://www.xarc-mastering.com/demos/ ali pa http://www.discmaker...rence/index.asp itd...
Ebay the baby, get more equipment.

#18 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 798 prispevkov

Objavljeno 04 julij 2008 - 06:28

Tuki maš tut na forum primerke masteringa:

http://www.planetaud...p...ost&p=14675

#19 BegaProject

BegaProject

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 5 prispevkov

Objavljeno 04 julij 2008 - 02:28

ja vem da bi mogu dat po posameznih trackih, bom postov kmal. drugač pa hvala za feedback... se učimo wink.gif

#20 zmatej

zmatej

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 533 prispevkov

Objavljeno 04 julij 2008 - 05:11

Jst bi tud en začetniški master nalimaql, sam mi je neki Upload na forumu nagajal jumping0046.gif

#21 For

For

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 47 prispevkov

Objavljeno 04 julij 2008 - 11:31

QUOTE (E.B. King @ 4. Jul 2008 01:09:33) <{POST_SNAPBACK}>
napis u googla "mastering before after", npr.: http://www.xarc-mastering.com/demos/ ali pa http://www.discmaker...rence/index.asp itd...

Hvala ti

Tole kar je potiho je pred masteringom, tisto bolj na glas pa po masteringu?

Se opravičujem ....ampak ne vem kakšen sistem imate to .....predvidevam da je tako.

edit:
hmm ...uf tole je res zanimivo ...kako to delate? Kaj sploh naredite da zvok tako "odprete"? Neumna vprašanja, saj vem ....kaj čem .....zanima me res....

Ok, saj vem da so to več ali manj skrivnosti...zanima me, ali gre za drago opremo ali za veliko znanja. Mogoče oboje?

Recimo da jaz nekaj zčaram ...nekakšne bobne naredim v nekem programu, posnamem bas, kitare, vokale ipd...je nujno da imate vse to ločeno posneto in zakaj ne mp3?
A je vseeno če so vse te posnete instrumente dam neobdelane kakšnemu mojstru?
Lahko tudi mix dam in dobim podoben izdelek?

Prosim res me zanima to? Ne me zdaj na križ dat. .....vem da so vprašanja malo čudna....pač, nič ne vem o tem ashamed0002.gif

Hvala
ROCK!

#22 Katoda

Katoda

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 898 prispevkov

Objavljeno 05 julij 2008 - 02:50

Tole kar je potiho je pred masteringom, tisto bolj na glas pa po masteringu?

Ja

zanima me, ali gre za drago opremo ali za veliko znanja. Mogoče oboje?

definitivno oboje

je nujno da imate vse to ločeno posneto in zakaj ne mp3?

1. hmmm....da?
2. ker je slabše kvalitete od wav fajla

Money rules the world

#23 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 05 julij 2008 - 12:31

QUOTE (For @ 5. Jul 2008 00:31:16) <{POST_SNAPBACK}>
edit:
hmm ...uf tole je res zanimivo ...kako to delate? Kaj sploh naredite da zvok tako "odprete"? Neumna vprašanja, saj vem ....kaj čem .....zanima me res....

Ok, saj vem da so to več ali manj skrivnosti...zanima me, ali gre za drago opremo ali za veliko znanja. Mogoče oboje?

Recimo da jaz nekaj zčaram ...nekakšne bobne naredim v nekem programu, posnamem bas, kitare, vokale ipd...je nujno da imate vse to ločeno posneto in zakaj ne mp3?
Lahko tudi mix dam in dobim podoben izdelek?

Prosim res me zanima to? Ne me zdaj na križ dat. .....vem da so vprašanja malo čudna....pač, nič ne vem o tem ashamed0002.gif

Hvala

Ni skrivnosti, gre za poslušanje in izbiro ustreznega postopka, kako "odpreti" sound, kar pa piliš v praksi, še prej prebereš v knjigah, gledaš pod prste drugim, bereš forume, veliko eksperimentiraš z različnimi kombinacijami procesorjev, itd.

Vsak ima kakšno svojo metodo, ki je drugi ne obvladajo enako dobro ali delajo čisto drugače. Recimo Križaj dela nek ezoteričen "two step parallel mastering", ko obdeluje posebej različne frekvenčne pasove ločenih stemov - skratka zelo advanced in najbrž bolj ali manj uspešno samo v njegovih rokah. Nihče ne ve točno, kako dosega Ted Jensen svoj ubijalsko glasen, a vseeno masiven in dovolj prijeten sound - res da dela v glavnem že z vrhunskimi miksi, clippa high-end AD pretvornike, a to počnejo tudi drugi, pa on vseeno še nekoliko izstopa recimo... Potem pa je tu cela četa "normalnih" mastering mojstrov, ki naredijo spodoben izdelek z bolj ali manj klasičnimi metodami - poišči po netu, pa Bob Katz je zelo didaktičen - poglej malo njegovo spletno stran in knjigo po možnosti...

Pa miks je eno, mastering drugo. Obstaja tudi vmesna stopnja - stem mastering. Če imaš jasno idejo, kako naj zveni mix, daj v mastering raje stereo mix - pač posnami ali renderiraj mix v višji resoluciji in pusti dovolj headrooma - naj diha in naj dobro zveni, ko daš zvočnike bolj na glas - ne obremenjuj se pretirano s končno glasnostjo - če dobro poka in je slika usklajena, ko daš na glas je kul in bo tudi master lahko dober.

Tako jaz najprej preverim, če je master kul - miks dam na glas in primerjam z masterjem pri "psihološko" enaki glasnosti (volume knof je nižje).

Ponavadi miks zveni bolje, a ko je master res dober je hkrati glasnejši in ima bolj usklajeno in prijetnejšo barvo - nikakor pa se ne zadovolji s sicer glasno, a "zmečkano" zvočno sliko... Tudi master mora imeti občutek dinamike in "svežine", ne pa glasne zvočne gmote (razen če je to namerno)...

Ker glasnosti dandanes res ni problem doseči. Problem je naredit dovolj glasno, da je primerljivo z ostalimi komercialnimi produkcijami in hkrati prijetno ter usklajeno.

Pomembno je tudi da primerjaš iste stile - recimo tak minimal tehno, kot je bil ta primer, s katerim se je zažel ta thread ne moreš primerjat s kakšnimi zelo glasnimi in agresivnimi Juno Reactor, ki uporabljajo čisto druge sounde in zvočni spekter, ampak si recimo za vzor vzameš Plastikmana, ki je zvočno bližje...

P.S. Pa dokler ni zadeva finiširana uporabljaj najvišje možne resolucije - 32floating ali 24bit, sampling frekvenco po zmožnostih, valjda nikakor nižje od 44,1kHz. Valjda aiff ali wav format, nikakor kakšnih komprimiranih variant - v 16/44,1 se pretvori pri masteringu, prav tako delaš mp3je ali ogge ali flace ali karkoli drugega za na net iz končnega masterja, nikakor pa komprimiranih fajlov ne masteriraš.

#24 For

For

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 47 prispevkov

Objavljeno 05 julij 2008 - 09:08

Uf! wacko.gif cry.gif

Zapleteno tole ......trikrat sem prebral ....razumel pa bolj malo ...no ja, vsaj približno vem za kaj se gre.

Hvala za odgovor. wavecry.gif
ROCK!

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov