Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

M/S... ali ga potrebujemo?

12 odgovorov v tej temi

#1 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 20 april 2010 - 07:24

Torej... M/S, koliko ga uporabljate, zakaj ga uporabljate, ali je sploh smiselen glede na to da danes skoraj ni več mono odjemalcev zvoka (radio,tv).

Gregor?
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#2 Matej Grginic

Matej Grginic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 420 prispevkov

Objavljeno 20 april 2010 - 07:50

Kot snemalna tehnika mi zveni prevec fake, kvazi stereo...

#3 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 20 april 2010 - 08:04

jaz ga uporabljam dosti v mixu. ampak cisto v kreativne namene.
i.e.: ozanje samo basa, ozanje stereo slike, vecanje stereo slike (do 6dB), svetljenje samo sida, panorama..

Prispevek uredil/a: Ploki, 20 april 2010 - 08:05 .

#4 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 20 april 2010 - 08:32

Ok ... pri mixu štekam da gre za kreativni proces, pri snemanju pa npr. izogibanje drugačnemu zvoku dveh strani pri snemanju enega sourca (npr. A-B-janje akustične kitare).
Predvsem me zanima mastering...

Gre samo za združljivost sterea z monom,ali ga uporabljate predvsem za npr. kompresiranje mid signala (kick,bass,vokal) in barvanje side kanala oz. za in your face master?
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#5 Gregor Zemljic

Gregor Zemljic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 210 prispevkov

Objavljeno 20 april 2010 - 11:10

QUOTE (kochobass @ 20. Apr 2010 08:24:31) <{POST_SNAPBACK}>
Torej... M/S, koliko ga uporabljate, zakaj ga uporabljate, ali je sploh smiselen glede na to da danes skoraj ni več mono odjemalcev zvoka (radio,tv).

Gregor?

Ne vem zakaj ne bi bil smiselen....namen M/S tehnik je predvsem kontrola stereo slike....ne razumem kaj bi to imelo z mono odjemalci - katerih je če mene vprašaš še vedno ogromno....

Zvok na FM radiju, TV, na vinilu se še vedno oddaja/zapisuje v M/S tehniki.....eden izmedc razlogov zakaj ponavadi komadi drugače zvenijo na radiu ali pa na TV je , da končni radijski/TV kompresor dela na M/S principu in tako tudi ekvalizira/kompresira.

QUOTE (kochobass @ 20. Apr 2010 09:32:52) <{POST_SNAPBACK}>
Ok ... pri mixu štekam da gre za kreativni proces, pri snemanju pa npr. izogibanje drugačnemu zvoku dveh strani pri snemanju enega sourca (npr. A-B-janje akustične kitare).
Predvsem me zanima mastering...

Gre samo za združljivost sterea z monom,ali ga uporabljate predvsem za npr. kompresiranje mid signala (kick,bass,vokal) in barvanje side kanala oz. za in your face master?

Pri masteringu gre lahko za zelo kreativni proces pri uporabi eq/compresije/distorzije/reverba posebej na Mid in posebej na Side kanalu.
Lahko je pa popolnoma tehničen princip - recimo za predpripravo mastra za vinil , kjer moraš uporabiti eliptical filter = HPF samo na Side kanalu, ker se stereo basov zaradi omejitev medija in principa zapisa ne da rezat na vinil.

Pri večini miksev Eliptical filter pomaga prihranit kar nekaj energije, ker basov v stereo sliki večinoma ne rabiš...pazit moraš samo na kakšne "panning" tome in podobno...

Super je tudi za procesiranje stereo zvokov - loopov, synthov, akustičnih kitar...etc

Jaz osebno večinoma "čistim" M in S kanal posebej z relativno ozkimi filtri in relativno nizkimi gaini tako da naredim čim manj "fazne" škode.....s tem imam večjo kontrolo nad "prihrankom" energije , ki jo lahko potem vložim v dodajanje (boost) "tonalnih" frekvenčnih sklopov.

Zelo pogost problem pri večini "home" produkcij je "zapackanost" stereo slike in raznorazni "resonančni" problemi , ki iz tega izhajajo.
Ločeno ekvaliziranje M in S kanala , mi omogoča , da to "ščistim " in s tem pridobim na širini in preciznosti stereo slike in "punchu" na mono zvokih - še posebej basih.

Fazni problemi so v večini primerov zanemarljivi ali pa so glede na končni rezultat - izboljšavo zvoka - nepomembni.....
Resnica je pa tudi , da določeni miksi ne prenesejo M/S procesiranja, ker so že v štartu tako precizno narejeni in imajo zvoki točno določeno mesto v stereo sliki, da lahko kakršnokoli procesiranje naredi več škode kot koristi.

M/S kompresijo bolj poredko uporabljam.....včasih pa dejansko lahko reši nerešljivo situacijo.....večkrat sem dodal harmonic distortion samo na side kanal.....enkrat pa poskusil dodati tudi reverb....pa mi nekako ni bilo všeč....sicer moram pa to še malo raziskat....

Počasi razmišljam o nabavi analog SPL M/S coder/decoderja ali pa celo Manley-a. Zanimiv mi je tudi Crookwood router z M/S matrico....tako da bom lahko te procese bolj enostavno delal tudi v analognem svetu. Zdaj to večinoma počnem digital....

LP G

#6 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 20 april 2010 - 11:42

super post! goodpost.gif

#7 embe

embe

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 266 prispevkov

Objavljeno 06 maj 2010 - 11:57

Kaj pa eMeSanje čez XY (x-y)(x+y)?
Ima kado kakšne izkušnje??
Po teroriji.....
zvok,zvok,zvok...

#8 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 07 maj 2010 - 07:39

QUOTE (embe @ 7. May 2010 00:57:12) <{POST_SNAPBACK}>
Kaj pa eMeSanje čez XY (x-y)(x+y)?
Ima kado kakšne izkušnje??
Po teroriji.....

Zakaj se mi zdi da je tole kompliciranje? =)
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#9 embe

embe

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 266 prispevkov

Objavljeno 10 maj 2010 - 09:38

QUOTE (kochobass @ 7. May 2010 08:39:48) <{POST_SNAPBACK}>
Zakaj se mi zdi da je tole kompliciranje? =)

m=(x+y)
s(l)=x-y
s(d)=y-x

l=(x+y)/2+(x-y)=3/2x-y/2
d=(x+y)/2+(y-x)=3/2y-x/2

s(l)+s(d)=0

mono stereofonija!
zvok,zvok,zvok...

#10 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 11 maj 2010 - 11:41

QUOTE (embe @ 10. May 2010 22:38:34) <{POST_SNAPBACK}>
m=(x+y)
s(l)=x-y
s(d)=y-x

l=(x+y)/2+(x-y)=3/2x-y/2
d=(x+y)/2+(y-x)=3/2y-x/2

s(l)+s(d)=0

mono stereofonija!

Ufff.... ponavadi sem vedno vklopil pa na uhlj pokodiru&pozicioniru majke... računu še nikol wink.gif

hvala za formulo
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#11 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 050 prispevkov

Objavljeno 11 maj 2010 - 01:47

Je videt, da si basist. tongue.gif

To gre za klasično M/S matrico, takšno se uporabi tudi pri masteringu.
Fora M/S postavitve mikrofona je, da se pri že dekodiranem signalu ob predvajanju u mono načinu izničita side kanala, in ostane samo mono mikrofon - isto, kot če bi snemal samo z enim mikrofonom (ni težav s fazo).

Če pa klasičen stereo ("XY") pretvoriš v M/S, nato pa nazaj v stereo in to v mono, je isto, kot da bi stereo pretvoril v mono, isto je tudi če odvzameš side.

M/S procesiranje se je včasih v masteringu uporabljalo pogosteje kot danes zato, ker bi prevelike špice na side kanalu povzročile distorzijo ali celo skakanje gramofonske igle, danes gre pa samo za korekcijo, da zveni bolje.

M/S proti navadnemu LR stereu je kot kompozitni video (ena žica za barvo, druga za svetlost) proti RGB. V obeh primerih dobiš barvno sliko.

#12 Gregor Zemljic

Gregor Zemljic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 210 prispevkov

Objavljeno 11 maj 2010 - 08:38

QUOTE (jetam @ 11. May 2010 14:47:25) <{POST_SNAPBACK}>
M/S procesiranje se je včasih v masteringu uporabljalo pogosteje kot danes zato, ker bi prevelike špice na side kanalu povzročile distorzijo ali celo skakanje gramofonske igle, danes gre pa samo za korekcijo, da zveni bolje.

Bi hotel bolj natančno razložiti , kje si dobil te informacije?

Par informacij o tem kako se zvok zapisuje na vinil (meni osebno super razlaga) : http://www.vinylrecorder.com/faq.html

Moje mnenje je , da se danes M/S procesiranje v masteringu/mixingu uporablja neprimerno več kot se je kadarkoli....

LP G

#13 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 050 prispevkov

Objavljeno 11 maj 2010 - 10:58

To sem izvedel iz več virov (pogovori...), med drugim piše celo v navodilih ali brošurah za Fairchild 670, ki je kolikor vem prvi imel vgrajeno M/S matrico.
Verjetno mastering inženirji veste, da se je pri procesiranju za vinilke potrebno izogibat stereo wideningu, nizke frekvence se vrže na center, kick, snare in podobne "špice" se že pri miksu da na sredino, ker drugače igla ne more slediti nenadnim spremembam samo na eni strani.

Glede tega, da se M/S danes pogosteje uporablja, pa imam občutek, da gre za nekakšno renesanso oz. ponovno odkrivanje nečesa, kar se je pozabilo ob prihodu CD-jev, je pa res, da se prej uporabljalo predvsem za omejevanje širine, ne pa širjenje, kot danes.

LP

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov