Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Opet absorber

16 odgovorov v tej temi

#1 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 11 januar 2014 - 11:36

Pozdravljeni,

nov sem na forumu tako da vsi lepo pozdravljeni. Po enem tednu iskanja in čitanja tukaj, nisem našel spcifičnega odgovora oz. mi mogoče domišljija in pomankanje znanja ne obrodita rezultatov biggrin.gif

Konkretno, zanima me do kam (navzdol) sega absorbcija kište z 15cm DP8 in 15cm airgapa zadaj? (Kišta airtight iz MDF-ja ali pa vezane plošče) In katere modifikacije bi doprinesle še k boljšim rezultatom (npr. membrana? ..)

Vse kar se dobro pribljiža mojem vprašanju je sledeče (NLP-jev post iz teme Akustika):

S samim dp8 10 cm direktno prislonjenim na steno boš imel absorpcijo cca. 100% do 150Hz oz. dokaj dobro do cca. 125Hz.
Če ga boš odmaknil od stene -airgap- pa še nižje.
Če bo izolacija debelejša še nižje in če dodaš še membrano še nižje.
(npr. 12mm debel vezan les z malo airgapa in 10cm tervola dp8 ki je postavljen diagonalno na kot prostora ima max. peak absorbcije nekje okoli 70-80Hz, gre pa še nižje, nekje do 55-60Hz, potem učinkovitost naglo pada). Membrana je lahko tudi perforirana, tako da absorber posrka srednje in visoke f.

A se iz tega ne znajdem do odgovora na moje vprašanje. Hvala že vnaprej!!
Nejc

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 11 januar 2014 - 12:08

Dobrodošel na forumu.
Eno je porozni absorber, kjer "airtight" ne pomaga, eno so tipi membranskih absorberjev kjer je "airtight" kar pomemben, drugo so tipi ki imajo dušeno membrano in ponavadi niso "airtight".

15cm DP8 in 15cm airgap-a, ne vem koliko bo dejansko absorbirala, nimajo navedenih takšnih uradnih meritev (tudi stare uradne meritve, kjer je bil vzorec 50mm direkt na steno so umaknili odkar je Tervol prevzel Knauf:().
Iz izkušenj pa vem da bo do 100Hz sigurno delovalo, pa še kaj nižje.

Za nizke frekvence so potem primerne debelejši sloji porozne, pa membranski in helmholtz absorberji.
Helmholtz in membranski kolorirajo zvok, zato se jim ognit, sploh če niso prave konstrukcije.
O tem je že nekaj napisanega na forumu.

Vprašanje je pa predvsem, kakšen je specifičen prostor in kakšen pristop sploh potrebuje!

QUOTE (dirtymac @ 11. Jan 2014 11:36:13) <{POST_SNAPBACK}>
Pozdravljeni,

nov sem na forumu tako da vsi lepo pozdravljeni. Po enem tednu iskanja in čitanja tukaj, nisem našel spcifičnega odgovora oz. mi mogoče domišljija in pomankanje znanja ne obrodita rezultatov biggrin.gif

Konkretno, zanima me do kam (navzdol) sega absorbcija kište z 15cm DP8 in 15cm airgapa zadaj? (Kišta airtight iz MDF-ja ali pa vezane plošče) In katere modifikacije bi doprinesle še k boljšim rezultatom (npr. membrana? ..)

Vse kar se dobro pribljiža mojem vprašanju je sledeče (NLP-jev post iz teme Akustika):

A se iz tega ne znajdem do odgovora na moje vprašanje. Hvala že vnaprej!!
Nejc

Nenad Patkovic

#3 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 11 januar 2014 - 02:08

Hvala za tako hiter odgovor,

no, finta je v premičnih absorberjih - gobo (za pregradit bobne). Ampak s stvarjo sem hotel v tako skrajnost, da bi absorber spredaj na sredini pred bobnom pobiral nekje od 50hz naprej (ker nekako od tam naprej seka bas boben). In bi bil do višine npr. 1,2m, naprej v višini činel in OH mikrofonov pa 1D difuzor ki bi v frekvenčnem razponu činel ''pršil''. in tako okol in okol bobnov, samo da bi se difuzorji malo spreminjali, npr. za bobni na steni pa bi bili Skyline-i ki bi delovali nižje, ne vem, nekje od 800hz naprej. Da bi s tem probal ustvarit bogat zvok bobnov ?

Glede Helmholtz-ovih resonatorjev pa vem ja. kok je fajn pa kok ne laugh.gif Ga imam v placu laugh.gif ne vem ali je kej prida al ne, sam bobni ne špilajo kot je treba!

Bom danes popoldne še v sketchup-u zrisal zadeve, da se bomo lažje sporazumeval wink.gif

#4 jejsus

jejsus

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 149 prispevkov

Objavljeno 11 januar 2014 - 03:00

QUOTE (dirtymac @ 11. Jan 2014 14:08:44) <{POST_SNAPBACK}>
In bi bil do višine npr. 1,2m, naprej v višini činel in OH mikrofonov pa 1D difuzor ki bi v frekvenčnem razponu činel ''pršil''. in tako okol in okol bobnov, samo da bi se difuzorji malo spreminjali, npr. za bobni na steni pa bi bili Skyline-i ki bi delovali nižje, ne vem, nekje od 800hz naprej. Da bi s tem probal ustvarit bogat zvok bobnov ?

Ful zanimivo! Se mi poraja eno vprašanje pri difuziji, tako kot si opisal. Torej to bi imel fiksno montirane difuzorje, ali tako kot gobote na stojalih? Ker vsaka snemalna tehnika bobnov napiše svojo zgodbo in se drugače pokaže ho začneš širit sliko v stereo. Če boš z overheadi lovil stereo sliko činel bodisi z xy micingom ali pa na spaced stereo način bo verjetno tudi pri difuziji potrebna neka simetrija, ali se motim. Res samo ugibam in me zanima če sem v temo brcnil.

LP

#5 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 11 januar 2014 - 06:01

Zanimivo vprašanje! Po pravic povedano, pojma nimam huh.gif Drugače pa ja, gobo bi bil na kolesih, zgornji del kjer je difuzor pa zamenljiv z absorberjem. saj že rišem, da bo bolj jasno laugh.gif

#6 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 11 januar 2014 - 09:07

No, prilagam slike. Spodnji del (absorber) je 1m širok in 1,2m visok. V bistvu je malo večji, to je notranja dimenzija, da se dve plati izolacije lepo ''usedeta''. Zgoraj pa je 1D difuzor z 37 prekati, design frequency je 1200 Hz. Naredil bi še absorber istih dimenzij kot ta difuzor in iste globine kot spodnja škatla, da bi tako lahko menjal zgornji del.

Ko sem to risal sem dojel, da verjetno nima veze delat spodaj absorber za frekvenco 50 Hz, ker se ta frekvenca na dolžini enega metra (razdalja med absorberjem in bobnom) sploh ne more razviti! Ali si jaz to malo narobe predstavljam? verjetno gre nekaj zvoka mimo tega absorerja do prve stene, katere oddaljenost je 3m (57 Hz?), se tam odbije nazaj do zadnje stene (za bobnom), se spet odbije in tako prileti v absorber? laugh.gif

cela pravljica ...

Pripete sličice

• gobo.jpg
  • gobo2.jpg

#7 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 12 januar 2014 - 10:40

khm, po nenehnem prečesavanju Gearslutz ipd. je bilo govora o približno isti zadevi. Grandmaster ''boggy'' nekako odsvetuje to zadevo z difuzorji okoli bobnov dry.gif

#8 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 12 januar 2014 - 11:24

Pokaži, prilimaj dotičen thread, da vem kaj si čital od Bogić Petrović-a?
Drugače pa ja... sem te zato povprašal kaj bi sploh natančneje rad.

... aha vidim, da je moj post izbrisalo, forum je v prenavljanju in kaj izgine, vprašal sem da skiciraš vse skupaj in kaj/zakaj točno to želiš?
Nenad Patkovic

#9 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 08:16

evo, dotičen thread: http://www.gearslutz...hf-cut-off.html

tudi lepo razloži kako bi bilo binarno boljše kot QRD itd.

Meni je vse skupaj prišlo na pamet, ker bi bilo za ''live'' snemanje vaje potrebno pregradit bobne. Se pravi potrebujem Gobo-je. Ker pa moj prostor ni pretirano velik in bass absorberjev ni nikoli premalo, sem razmišljal o čim debelejših trapsih in ne tistih bogih 5cm na iverici, kot večina Gobo izgleda. Da pa potem bobni nebi bili preveč mrtvi pa bi jih obdal z difuzorji rolleyes.gif Spodaj so slike o mišljeni postavitvi.

PS: kar se tistega Helmholtz-a ala ''Sayers'' tiče, je poglavje za sebe. čaka na demolition biggrin.gif

Pripete sličice

• postavitev.jpg
  • postavitev3.jpg

#10 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 09:59

... binarni niso boljši kot Schroeder-jevi difuzorji (ti se spet delijo na 1D, 2D, QRD, PRD, optimizirani...), je pa vprašanje kakšen je prostor, za kaj se potrebuje, koliko je denarja itd.
Kakšna je točno soba - mere, in opiši vse površine iz kakšnih materijalov so.
Nenad Patkovic

#11 zmatej

zmatej

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 533 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 10:10

Sicer v akustiki nimam neki izkušenj, samo po mojem razmišljanju je v posnetkih ponavadi večji problem znebit se odvečnih činel kot jih dodat. Če bo difuzor ta spekter pršil nazaj bi znalo vse precej šumet? ... sej pravim - ugibam! dunno.gif

Morda bi bilo boljše da bi bil samo absorber?

#12 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 10:13

Vprašanje je kakšna točno je soba, če je velika lahko je marsikaj; od zdravo žive do zelo mrtve, pri majhnih nimaš kaj mnogo za razmišljat (v snemalni sobi, kontrolna je poglavje zase).
Nenad Patkovic

#13 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 10:33

pogovarjamo se o snemalni sobi seveda, ja. dimenzije so pa (Š,D,V) 3,8 x 4,06 x 2,4 m. Po tleh zaenkrat tepih, ki pa gre ven in bo za nedoločen čas beton. v enem kotu un po eni steni ala Slat Helmholtz, naj bi vlekel od ~ 164Hz naprej...teoretično. Na stropu pa oblaki iz 5cm Rockwool Airrock HD

Ne sprašujte kako pa zakaj, pred približno 8 leti se je ta prostor delal in je tudi moja angleščina pešala vsak pa je pod nos rinil Sayersa. Seveda izračunov nisem opravil pravilnih, tudi tepih še zdaj ne vem zakaj je po tleh slap.gif

Bo počasi kar čas za temeljito prenovo in potem še izdelava premičnih absorberjev ... bolj zdrava rešitev, ne?

Prispevek uredil/a: dirtymac, 13 januar 2014 - 10:29 .

#14 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 10:40

... briše mi odgovore...
v glavnem še enkrat:
"Kakšna je točno soba - mere, in opiši vse površine iz kakšnih materijalov so. "
Nenad Patkovic

#15 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 10:41

pogovarjamo se o snemalni sobi seveda, ja. dimenzije so pa (Š,D,V) 3,8 x 4,06 x 2,4 m. Po tleh zaenkrat tepih, ki pa gre ven in bo za nedoločen čas beton. v enem kotu un po eni steni ala Slat Helmholtz, naj bi vlekel od ~ 164Hz naprej...teoretično. Na stropu pa oblaki iz 5cm Rockwool Airrock HD

Ne sprašujte kako pa zakaj, pred približno 8 leti se je ta prostor delal in je tudi moja angleščina pešala vsak pa je pod nos rinil Sayersa. Seveda izračunov nisem opravil pravilnih, tudi tepih še zdaj ne vem zakaj je po tleh slap.gif

Bo počasi kar čas za temeljito prenovo in potem še izdelava premičnih absorberjev ... bolj zdrava rešitev, ne?

Pripete sličice

• 12012014335.jpg

Prispevek uredil/a: dirtymac, 13 januar 2014 - 10:43 .

#16 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 10:45

... briše in odmeva po forumu ko se prenavlja:)

to sem prej napisal:

A betonske so tudi vse ostale površine?!
Potemtakem sčisti sobo (vse ven), naredi resne bas trape da umiriš nizke, ker imaš krirične mere, v bistvu imaš en prerez skoraj kvadrat. Soba mora biti čisto mrtva, potem začni razmišljat o kakšnih refleksijah.
V tem primeru si ne moreš privoščit kakšnih normalno velikih policilindrih, tudi raje ne Schroeder-jih ampak ja MLS.
Osebno preferiram 2D BAD MLS.
... ampak o tem po tem, ko umrtviš dovolj sobo vse tja do najnižje modalne (cca. malo več kot 40Hz)!
Nenad Patkovic

#17 dirtymac

dirtymac

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 26 prispevkov

Objavljeno 13 januar 2014 - 11:14

my thoughts exactly!

Bom kr novo temo naredu za studio dizajn:

http://www.planetaud...?showtopic=6160

Dodaj odgovor