Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Blokada zunanjih nizkih frekvenc v stanovanju

8 odgovorov v tej temi

#1 yocker

yocker

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 2 prispevkov

Objavljeno 13 maj 2018 - 02:48

Lepo pozdravljeni.Imam zelo hud problem zaradi vdora nizkih frekvenc verjetno nekje med 10 in 20 hz v stanovanje v bloku, 4. nadstropje. Te frekvence proizvaja izredno močna talilna peč v Železarni Ravne, od katere sem odsdalje cca 800 m zračne linije, stanovanje pa je okoli 50 m višinske razlike od te peči. Peč obratuje skoraj neprestano, najhuje pa je v nočnem času, ko zaradi teh frekvenc ne morem spati, me prebuja večkrat ponoči, kar je močno načelo moje zdravje, boli me glava, imam izgubo ravnotežja, po dosedaj prebranem pa mi sledijo še krvožilna obolenja, diabetes ipd.

Prosim za pomoč, s kakšnim materialom bi lahko izoliral notranje stene v stanovanju, ker sem z oknom obrnjen proč od te peči ali bi bilo dovolj če bi izoliral steno, ki je neposredno obrnjena proti peči, ali prenašajo te frekvence vse stene vključno z stropom in tlemi. Če bi dobil merilnik, kje bi lahko videl lestvico škodljivih tlakov zvoka, pri nas to ni urejeno z zakonskimi predpisi.

Hvala lepa za pomoč.

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 979 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 13 maj 2018 - 04:53

Načeloma bi pomagala le "soba v sobi".

To je drago, potreben je prostor, pri tako nizkih frekvencah ne bi imelo nekega resnega učinka.

Potrebno bi bilo najeti certificiranega merilca, to stane od cca. 500€ navzgor (+ potni stroški + dnevnica + poročilo... cene imajo različne...).

Seveda je urejeno z zakonskimi predpisi, samo kakšni so normativi ti bo razložil najeti merilec.

Kakšne pa naj bi sledile tehnične rešitve bo pa velik problem.

To bi morale storiti Železarne.

Pozanimajte se pri njih kaj osebno menijo o tem, seveda razložite problem... za začetek.

Osebno menim da ne bo nič iz tega, razen če se ne združi (čim) več ljudi in naredite medijski "pomp" ter se obrnete tudi na kvalitetno pravno pomoč.

Podobno se dogaja naseljem, kjer so preblizu postavili vetrne elektrarne.

Nenad Patkovic

#3 yocker

yocker

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 2 prispevkov

Objavljeno 14 maj 2018 - 06:31

Lepa hvala za odgovor.  Pripisal bi le toliko, da imajo ljudje, ki so v bližini vetrnih elektrarn res hud problem z nizkimi toni, sigurno pa je tlak zvoka zaradi manjše moči elektrarn bistveno manjši, kot pa od elektro talilne peči v ŽR, ki ima enormno moč milijone watov in bistveno večji in za zdravje zelo škodljiv vpliv. Sicer pa sem se že obrnil na nekaj naslovov, inšpektorica je šla v železarno, pogledala paprje, ki so stari nekaj let o nekih meritvah, pa napisala da je vse ok, tipično, ne da bi naročila nove meritve, pa ne da bi povedala kdaj železarjem, saj bi sicer in zmanšali moč tisti dan in zaprli zaščite, katere so sicer redno odprte ponoči....  tako gre dobiček z železarne v žepe ruskih lastnikov, vodilni v ŽR pa nimajo jajc in morale da bi zaščitil nekaj tisoč prebivalcev Raven in okolice.

Žal zakonskih predpisov s področja nizkih tonov v Sloveniji ni, določena je le gornja stopnja DB ponoči, čeprav so nekaj že poskušali spremenit nekateri poslanci pa jih je ministrstvo za okolje utišalo, naj bi se nekaj premikalo na Ministrstvo za zdravje v tej smeri, čez koliko let ali desteletij pa bo pa še nihče ne ve.

#4 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 048 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2018 - 02:36

Glede na to, da je amplituda pri takšni razdalji najverjetneje dokaj nizka, bi bilo morda vredno poskusiti maskirati hrup z roza ali rjavim šumom.

#5 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 979 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 16 maj 2018 - 08:00

Jetam, ne kapiram kaj točno si hotel povedat, on bi rad imel samo mirne noči.

Yocker, ja veš da inšpektorji ne bi niti upali naredit kaj "napačnega" glede dda gre za resen denar in industrijo a vseeno kot sem napisal, verjetno nisi edini prizadet in se združite, prej se pogovori z IVD-jem glede nizkih frekvenc in omejitev.

Nenad Patkovic

#6 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 048 prispevkov

Objavljeno 17 maj 2018 - 04:01

Hotel sem povedati, da je hrup, ki ni konstanten, ali pa je skoncentriran v nek ozek frekvenčni pas, bistveni bolj moteč od širokopasovnega šuma. Če ta hrup zakrijemo z nekim konstantnim šumom, je lahko manj moteče, četudi je amplituda zvoka višja. To se uporablja npr. tudi za "zdravljenje" tinitusa.

#7 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 979 prispevkov

Objavljeno 18 maj 2018 - 09:33

... torej naj si v sobi predvaja ponoči preko zvočnikov ali slušalk šum?

Nenad Patkovic

#8 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 048 prispevkov

Objavljeno 19 maj 2018 - 06:45

<script> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-a...lytics.js,ga'); ga('create', 'UA-3457651-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); </script>

... torej naj si v sobi predvaja ponoči preko zvočnikov ali slušalk šum?

Da, če deluje za tinitus in za dither, bi lahko tudi za peč.

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 979 prispevkov

Objavljeno 20 maj 2018 - 02:51

Meni osebno bi se zmešalo, pa res nizkih frekvenc ne bi zamaskiral.

Nenad Patkovic

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov