Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Gradnja studia

16 odgovorov v tej temi

#1 oidua

oidua

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 8 prispevkov

Objavljeno 15 junij 2016 - 08:50

Lep pozdrav vsem mojstrom.
Z željo po izdelavi akustično tretiranega snemalnega in kontrolnega prostora, sem se odločil, da se obrnem na vas.
Hvala že vnaprej za vsak odgovor ali pomoč.

Kot rečeno imam v načrtu izdelavo oz "gradnjo" studia za domačo uporabo. Soba je v prvem nadstropju, mansarda. Velikost je okoli 35 kvadratov. Celoten strop je knaufan in zadaj toplotno izoliran(ursa). Ostale stene so betonirane. Mansardni strop v najnižji točki(pri oddaljenih stenah) doseže 1,20m nad tlemi. Za lažjo predstavo prilagam načrt in nekaj 3d posnetkov prostora.

Ker nimam možnosti izkoristiti celega prostora, saj ga potrebujem v nadaljne tudi za nekatere druge sobe z namenom bivanja, imam namen izkoristiti LEVO stran prostora(levo od vhodnih in do konca prostora proti vhodu za baklon-vhod na baklon bi moral ostati seveda prost. S knaufa bi naredil pregradne stene. da bi ločil prostore namenu studia od ostalih. V studiju bi se snemali večinoma vokali in kitara.

Trenutno bi vas uprašal za predloge, kako bi bilo najbolj primerno in optimirano postaviti prostore za en kontrol room in record room. Kakšen vpliv ma oz. bo imela NESIMETRIJA prostora? Verjetno veliko težavo dela ta mansarda, ki pride kar do nizke višine. V koncu sobe /zgoraj levo) je tak majhen delček prostora, za katerega se mi ne sanja, za kaj bi ga izkoristil,... Glavno težavo mi dela postavitev sob v prostoru, kaj, kje ,kako,.. Verjetno bi bilo najbolje da bi spodnji levo del prostora namenil control roomu, zgornji del levega prostora pa record?. Če ma kdo kakšno idejo bi bil hvaležen.

V nadaljevanju imam še veliko vprašanj glede materialv, akustike,.... Pa naj to ostane za kasneje... Pa še najbolj pomembna stvar, budget, ni ravno velik, se pa z izgradnjo tudi ne mudi, ne teče voda v grlo,....

Hvala še enkrat za čas in odgovore. lpunnamed.jpg unnamed (2).jpg unnamed (1).jpg

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 15 junij 2016 - 10:21

Simetrija je izjemno pomembna, nesimetrija bo se tudi odražala različnemu frekvenčnemu odzivu levega in desnega zvočnika.

Simetrijo imaš, če obrneš smer poslušanja vzdolž stranice/ mere 6,14m

Nenad Patkovic

#3 boris

boris

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 191 prispevkov

Objavljeno 16 junij 2016 - 01:10

Moj nasvet:
Naredi si studio all in one sistem.

http://www.planetaud...l=&fromsearch=1

Vrjemi, čez čas boš bol srečen. Z nekimi dobrimi paneli sem prepričan, da se da skoraj vse rešit pa še dobro zgleda. Pa ceneje tudi, ..

v razmislek no ..

#4 oidua

oidua

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 8 prispevkov

Objavljeno 16 junij 2016 - 07:30

Hvala naprej obema za odgovor.

Tudi ideja all in one se mi ne zdi slaba. Kaj so po vašem glavne prednosti pz. slabosti pri eni in drugi varianti?

NLP: Sepravi da bi bili zvočniki in miza pred stranico, kjer pride dol mansarda? Je kaj moteče, če potem nimaš eye contacta s tistim ki snema? lp

Prispevek uredil/a: oidua, 16 junij 2016 - 07:46 .

#5 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 16 junij 2016 - 03:39

Lahko je tako kot sem napisal, pač se primerno akustično uredi, ali pa po dolžini a praviš da ne moreš vsega izkoristiti za CR in RR ampak moraš nekaj pustit za nekaj drugega - koliko je to m2?

Za kontrolno je seveda izjemno pomembna simetrija levo/ desno, nekoliko! manj pa spredaj/ zadaj.

Dobro razmisli koliko misliš vložit max. v akustiko prostora, potem pa še dodaj kakšnih, vsaj 50 ali 100% :)

Nenad Patkovic

#6 oidua

oidua

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 8 prispevkov

Objavljeno 17 junij 2016 - 07:15

Glede sobe- namen imam izkoristiti nekako levo stran- če potegnemo črto z leve strani vhodnih vrat pa do leve strani balkonskih vrat, okoli 20 kvadratov.

#7 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 17 junij 2016 - 09:37

Če misliš uporabiti za CR in RR samo levo stran potem nimaš neke izbire glede simetrije pri CR.

Pri 20m2 raje priporočam "all-in-one" varijanto.

Nenad Patkovic

#8 oidua

oidua

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 8 prispevkov

Objavljeno 26 junij 2016 - 03:25

Kako pa bi pri all in one varianti dobil simetrijo pri kontrolni mizi? Hvala za odg.

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 26 junij 2016 - 11:21

... ne gre ce bi samo na levo stran pozicioniral, logicno, zato sem napisal da nimas neke izbire.
  • NLP članom je to všeč
Nenad Patkovic

#10 oidua

oidua

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 8 prispevkov

Objavljeno 29 junij 2016 - 12:22

Hvala za odgovor. Po razmisleku sem prišel na sledečo idejo. Control room na levi strani pri vhodu, prilagam slike. http://pasteboard.co/22J7dgO5.png

Tako da bi imel simetrijo, ratio sobe mislim da je ok? Postavitev pa nekako takole... (slika ni moja, je pa vse podobno)539924d1457019517-mix-position-sloped-ce

#11 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 29 junij 2016 - 01:59

... pri mansardi ni neki razmerij, niso vse povrsine enako rigidne!

Simetrija mora biti tudi pri rigidnosti sten levo in desno.
Nenad Patkovic

#12 oidua

oidua

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 8 prispevkov

Objavljeno 29 junij 2016 - 02:04

Aha. Kaj pa če tudi levo steno, ki je betonska enako oblečem v tervol in cez knauf? Lp

Prispevek uredil/a: oidua, 29 junij 2016 - 02:09 .

• oidua članom je to všeč

#13 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 29 junij 2016 - 03:53

je potrebno desno prezidat enako kot nasprotno ali pa skrbno naredit tako da je resonancna frekvenca leve in desne povrsina enaka
Nenad Patkovic

#14 oidua

oidua

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 8 prispevkov

Objavljeno 29 junij 2016 - 05:17

Saj pravim, če betonsko steno obložim s tervolom in double leaf knauf, mar naj ne bi imela podobnega frek odziva kot montazna? To

#15 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 29 junij 2016 - 05:42

Tezko, lahko pa desno steno naredis iz ciglov.
Lahko pa premaknes kontrolno kaksnih pol metra v desno in naredis na novo montazno levo in desno, ce naredis se vec prostora lahko med novo montazno in ze obstojeco betonsko uporabis kot vokal booth.

Drugace pa se izracuna resonancna betonske, montazne samostojne in montazne ob betonski steni, menjavas pri kalkulaciji parametre dokler ne prides do dobrega rezultata ter se primerno odlocis in naredis.
Priporocam da se obrnes na strokovnjaka s tega podrocja in ti to izracuna, ce ne znas sam.

Vsekakor se lahko naredi na priblizno, samo pisem kako se dela resno.

Tudi notranja akustika mora biti seveda solidno narejena.
Nenad Patkovic

#16 oidua

oidua

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 8 prispevkov

Objavljeno 30 junij 2016 - 08:04

Hvala za odgovor. Skušal bom prilagoditi načrt in upoštevati tvoje predloge.

Zanima me še nekaj. Pri IXIjevem in tudi nekaterih ostalih primerih sem videl uporabo moralov in uporaba tervola dp8, čez pa gips plata. Zanima me, ali je to uporabljeno ZGOLJ za soundproofing ali pripomore tudi k akustičnem tretmaju, vpijanju frekvenc?

Zanima me, kako naj bi bile grajene nove montažne stene? http://www.bobgolds....ubleLeafSTC.htm Spet, je to zgolj za soundproofing?

#17 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 30 junij 2016 - 11:44

Odvisno.

Včasih se naredi "akustična školjka", ki služi uhajanju in apsorbiranju nizkih, srednje nizkih frekvenc in se nato ureja še notranja akustika z notranjimi akustičnimi elementi, takšna "školjka" ni prvenstveno namenjena soundproofingu oz. za srednje in visoke je, če je potreba za resen soundproofing je potem še izza takšne "školjke", rigiden prostor... lahko je resna soba v sobi, kvazi...

Bolj so "montažne" (to je mnogo dražje kakor zidanje ipd.) površine resno narejene, več soundproofinga omogoča a vendar za resen soundproofing je potebno da je notranja "školjka" res masivna in primerno! viskoelastično vpeta (dobro zasnovana) in da je "zunanji" prostor spet masiven in primerno narejen!

Varijant je veliko in se dela glede na potrebe in zmožnosti.

Nenad Patkovic

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov