Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Ozvočevanje setupa tolkal

7 odgovorov v tej temi

#1 Peace-ninđa

Peace-ninđa

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 69 prispevkov

Objavljeno 30 julij 2014 - 10:47

Najprej pozdrav vsem forumašem!

Za potrebe manjših špilov se zanimam za nakup ozvočenja za percussion setup. V mislih sem imel aktivni zvočnik, ki bi ga lahko v lokalih uporabljal kot PA (kadar tudi kitaristi niso ozvočeni), v slabše opremljenih klubih pa kot monitor, na katerega bi si naštimal sound in potem signal poslal na hišni PA.

Od inštrumentov bi si želel ozvočiti:

- cajon (razmišljal sem o neki cenejši alternativi shure beta 91a, kak boundary mikrofon, morda za začetek vseeno sm57)
- conge (sm57?)
- bongose (verjetno sm57?)
- udu (nimam še ideje, verjetno bi začel s 57ko)
- pandeiro (za začetek 57)
- činele, zvonce, vibra slap, shakerje, blocke (razmišljal sem o dveh overheadih, npr. Behringer C2, ki jih hvalijo po forumih)
- jamblock na nogi (verjetno 57)
- LP pandeiro na nogi kot bas boben (verjetno za začetek 57 oz. kak čenejši bas boben mikrofon)

Od opreme imam trenutno eno sm57ko in mešalko Behringer eurorack mx 1604a s štirimi mikrofonskimi vhodi.

Razmišljam na tak način, da ne bi ogromono vlagal v opremo za ozvočevanje, saj imajo resni tonci na večjih dogodkih svojo opremo. Problem so bolj ti manjši dogodki v barih in mladinskih klubih, kjer navadno za tolkala zmanjka opreme, zaradi česar se mi je že večkrat zgodilo, da sem igral neozvočen poleg električnih kitar.
Za vse skupaj bi namenil nekje do 400€, lahko tudi rabljeno, seveda pa v končni fazi lahko tudi več, če pač s tem budgetom ne gre skozi. Muzika se giblje med flamenkom in latinoameriškimi/afriškimi etno zmesmi. Predvsem mi je pomembno, da imam dober sound na cajonu, ki je največkrat osrednji inštrument. Ostali inštrumenti bi se dodajali po potrebi.

Osnova setupa je cajon+splash+hihat shaker+jamblock na nogi, kar je nekako minimum kar bi rad imel hkrati ozvočeno. Lahko je osnova za ta budget to in bom potem po potrebi dokupoval mikofone in mešalko z več vhodi.
V tem primeru sem imel kot začetni komplet v mislih 1xsm57, 2xBehringer C2, 1x nek boundary mikrofon za cajon, kar mi verjetno nekako pokrije osnovo. Problem nastane pri tem boundary mikrofonu. Shure beta91a mi je v tem trenutku malo predrag, sploh ker ga še nisem imel možnosti sprobati. Sicer ga pol interneta hvali kot perfekten mikrofon za cajon, po drugi strani pa druga polovica zatrjuje, da je dovolj 57ka. Obstaja kakšna alternativa beta91ki? Pri tej vrsti mikrofonov mi je všeč, da se jih položi znotraj škatle in te potem na špilih ne ovirajo stojala, pa tudi zvok je neodvisen od tega koliko se nagneš na cajonu, ni bojazni, da bi udaril v mikrofon itd.

Glede monitorja sem razmišljal o The Box MA150, pri čemer sta me pritegnili cena in pozitivni komentarji. Zadržek je teža in pa spet cena, saj najbrž ne gre za zelo dober monitor. Tukaj sem v dilemi, če bi bil ta nakup zame smiseln, glede na to, da bi se uporabljal v prvi vrsti za ozvočevanje tolkal pri čemer bi mi prav prišel 15" zvočnik. Kje je na primer tista cenovna meja kjer se že lahko pogovarjamo o nekem uporabnem monitorju za moje potrebe?

Nekako razmišljam v tej smeri, da bi začel z neko osnovno vendar uporabno opremo, ki bi jo po potrebi nadgrajeval, vendar zgolj do točke, da bi zadostila potrebam po dobrem zvoku v nekem prostoru, kjer mi s hišnim PAjem in mikrofoni tega ne morejo omogočiti. Zaradi tega tudi ne želim porabiti preveč denarja, vendar pa ne bi na vsak način šparal na račun dovolj dobrega zvoka in izkušnje.

Bi se komu dalo malo pokomentirati izbiro mikrofonov, mešalke in monitorja in predlagati kako boljšo/drugačno rešitev? Sploh razmišljam v pravo smer?

Hvala in lep pozdrav,

Andrej

#2 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 829 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 30 julij 2014 - 02:08

V samem startu ti predlagam nakup dveh kondenzatorjev ala Rode M5 in 2 kom SM57, lahko tudi Audix i5.
Z Rode-ti boš pokril veliko večino setupa, z 57-kama pa za začetek cajon in jamblock.
Sm 57 ali Audix I5 , pa boš naknadno uporabil za conge..ect.
Neki čip mico ti ne svetujem, ker ti bodo potem ležali nekje v kotu.

Prav tako je z monitojem, slabši ko bo več problemov z mikrofonijo boš imel smile.gif
Monitorj glej vsa ranga cca 400 eur in naprej....vsaj kak EV ZLX-12 ...
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#3 Peace-ninđa

Peace-ninđa

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 69 prispevkov

Objavljeno 30 julij 2014 - 02:55

Hvala za predloge!

Še vedno se nagibam k temu, da bi za cajon nabavil en boundary mikrofon, cenejšo varianto beta91. Obstaja kakšna alternativa ali se mi bolj splača potrpeti s 57ko in potem kasneje kupiti en dober tovrstni mikrofon? 57ko sem namreč že uporabljal na par špilih in mi je sound zadaj nekako preveč zbasiran, spredaj pa se mi zdi da ne pobira toliko tistega tipičnega "šumenja" cajona. Morda bi se jo splačalo zaviti v kako stvar in jo preizkusiti znotraj cajona... Poleg tega se mi zdi prednost tudi v tem, da rabim eno stojalo manj.

Glede monitorja sem nekje prebral, da rabim za tolkala 15 inčni zvočnik zaradi distorzije. Bi 12" vseeno zmogel?

LP, A

#4 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 777 prispevkov

Objavljeno 31 julij 2014 - 04:56

QUOTE (Peace-ninđa @ 30. Jul 2014 14:55:55) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala za predloge!

Še vedno se nagibam k temu, da bi za cajon nabavil en boundary mikrofon, cenejšo varianto beta91. Obstaja kakšna alternativa ali se mi bolj splača potrpeti s 57ko in potem kasneje kupiti en dober tovrstni mikrofon? 57ko sem namreč že uporabljal na par špilih in mi je sound zadaj nekako preveč zbasiran, spredaj pa se mi zdi da ne pobira toliko tistega tipičnega "šumenja" cajona. Morda bi se jo splačalo zaviti v kako stvar in jo preizkusiti znotraj cajona... Poleg tega se mi zdi prednost tudi v tem, da rabim eno stojalo manj.

Glede monitorja sem nekje prebral, da rabim za tolkala 15 inčni zvočnik zaradi distorzije. Bi 12" vseeno zmogel?

LP, A

Med 12" in 15" teoretično ne bo take razlike, seveda pa odvisno od samega zvočnika...

#5 Peace-ninđa

Peace-ninđa

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 69 prispevkov

Objavljeno 04 avgust 2014 - 03:27

Super, bom poizkusil 12". V zadnjem tednu sem poizkušal na več načinov ozvočiti cajon z eno 57ko. Ker še nimam monitorja, sem zvok snemal in potem poslušal rezultate. Nekako se ne morem znebiti "boom" efekta, nekakšnega odmeva, ki ga mikrofon ujame skupaj z basi. Še najbližje želenemu zvoku sem prišel, ko sem luknjo od znotraj skorajda zaprl s povštrom mikrofon pa postavil za cajon. Kako bi rešil ta problem? Bi pomagala uporaba gobice na mikrofonu? Nekako bi si želel stvar rešit brez uporabe efektov, če je seveda možno.

Hvala in LP!

#6 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 05 avgust 2014 - 03:40

Sam sem percussionist in imam podobne težave v glasnejših zasedbah... sicer pa dost igram zdaj bolj performativne solo variante... kadar je možno zahtevam Bose L1 - ki je kot percussion monitor ali celo za manjše ozvočenje za percussion odličen... (kot edino ozvočenje mislim, kadar je zadeva na pol akustična oz. brez pravega ozvočenja in so ostali čani na svojih ojačevalcih, na Bosejčka pa se samo ti pripopaš...) Tudi L1 compact je soliden za manjše gige - pač malo stišaš visoke, pa je... Ne vem zakaj, ampak zelo naravno se tile boksiči sporazumejo s percussioni, če jih ne teraš v rock glasnost...

- Shure beta91a je res super za cajon - ga imam in priporočam. Tudi za snemanje, kot interni mic, pa tudi za kak kick posnet (kot eden izmed micov), pa kak calabash in podobno...

- Countryman Isomax-II omni imam za udu - dela odlično, je pa zelo linearen in ponavadi moraš precej dvignit "visoke" na EQju za definicijo prstkov... DPA 4060 sem tudi sprobal in je verjetno najboljši mic za vtaknit v udu - ne rabiš tolk EQjat visokih kot na Isomaxu... je pa Isomax tudi kao vodoodporen, tako da če uporabljaš kakšne finte z vodo v uduju ali calabash na vodi in podobno je Isomax dodatno super... Za udu je itak super da kombiniraš interni mic in še kakšno 57ko ali beta58A od zunaj... včasih pa je dovolj če je kak overhead malo bližje uduju kot činelam in ponucaš kar lovi...

- 57ka je super mic za perkašne in tudi samo s setom 57k se da percussione odlično ozvočit... sem pa ugotovil da še bolj sede beta58A - ni treba tolk EQjat visokih za dodatno definicijo "prstkov" - sploh ko so slabši mikserji imam rad mice, ki jih ni treba tolk obdelovat in lahko pustiš na mizi bolj ali manj linearno... beto58 uporabljam včasih kot edini generalni mic za različna tolkala v performansih - lepo zajema tako razne frame drume - za pandeiro bi bil super - kot front za cajon, konge, tablo, dumbeke, darabukke... skratka - sprobaj beto 58A - dela zelo lepo na celem rangu tolkal...

- 57ka mi sede tudi na djembi, zadaj na cajonu ali znotraj calabasha - afriške buče

- za cajon in conge mi je delal tudi Sennheiser e604 - zelo soliden poceni mic na clipu - smo jih nabavli enih par... tudi za bas del djembe (zataknjen na spodnji rob) ali zadaj na cajonu je delal v redu

- Beyerdynamics M99 je super mic zadaj na cajonu in za bass del djembe, cong, česarkoli...

- uporabljam tudi Sennheiser MD441 in Shure SM7B, a oba potrebujeta precej gaina in sta specifična - super mica, ki zahtevata tudi spodobno ozvočenje in dober mikser z dobrimi preampi, da prideta do izraza, sicer ti nič ne koristita... ne priporočam kot prvo izbiro, sta pa high-end, kadar ostalo ustreza... za hand percussion, na bassovskih zadevah na congah, itd.

Boom cajona odstraniš z EQjem - široko (wide Q) porežeš spodnje midle - tam nekje med 120 in 250Hz - na spodobnem ozvočenju in ok prostoru zna že samo tak cut naredit v redu sound cajona... drgač pa je treba kar fajn pošraufat - pa malo dodat visoke midle in visoke, pa spet drugje malo porezat ostrino, pa dodat malo basa... pač seveda odvisno od mica in zlo odvisno od posameznega cajona... Demfal s pojštri pa ga jaz ne bi... Tak cut ima beta91A že vgrajen in ga lahko vklopiš s stikalcem, čeprav mi je bolj všeč v linearni nastavitvi in da tak cut narediš na mikserju...

Za opisan set up - če ti je cajon osnovni inštrument bi riskiral nekaj več za en beta91A (a sporbaj prej, da ne boš potem rekel, da smo te nasrali, hehe...), ker imaš še spodaj nekaj akcije in tudi za front end cajon uporabi en "underhead" en malomembranski kondenzator, ki ga usmeriš k sprednji strani cajonu in ki bo lovil tudi wood blok na pedalu ali zvončke ali kar pač igraš z nogami... pa cajon bo dobil še dodatno naravno definicijo, če ga micaš od spredaj - tak način sem spoznal, ko sem ozvočeval Nadishana trio v Mariboru in je njihov percussionist David Kuchermann imel s sabo beto91A in zahteval še en "spodnji" mic usmerjen h cajonu, za kar sem upobrabil Rode NT5 - delalo je super... Lepo definiran in naraven sound cajon smo dobili... Zgoraj pa še dva overheada in to je to... Rode NT5 so zelo kul overheadi srednje nizkega cenovnega ranga, zelo lepo delajo tudi Shure KSM141 - bodisi v cardioid ali omni poziciji - slednje v dobrih placih ali open air in bližje inštrumentom... Obstajajo pa eni zlo poceni in super mici - Line Audio CM3 - imam en par in delajo super na perkašnih - jih tudi nosim s sabo kadar kje koga drugega ozvočujem, ker vem, da mi ne bo treba kaj dosti šraufat na mizi... Konkreten low cut pa roka... pa res so zelo poceni in delajo neverjetno dobro... malo preveri na netu... Prodaja jih en tip No Hype Audio... googlaj...

Povzetek - moj predlog za perkašne:

- vsaj 1x SM57 - pa to imajo skoraj vsi ozvočevalci, tako da ne kupuj, samo v rider napiši naj jih imajo par pri roki... wink.gif
- 1 x beta 58A - za pendeiro in druge ročne perkašne - kot close mic...
- 1 x Countryman Isomax-II O v udu (ali DPA4060, če imaš dovolj $)
- 1 x Shure beta91A v cajonu
- 1 x Rode NT5 (ali kaj podobnega) spodaj - za cajon in noge
- 2 x Line Audio CM3 za overheade (ali pa samo enega za OH in drugega spodaj...)

Pa nujno nek soliden reverb... da malo zmehča zadevo generalno... monitoring je pa problem, ker rabiš nekaj full range - da ti da dimenzijo zvoka in pogosto ceneni monitorčki ne sežejo dovolj globoko in nimajo naravnih visokih in potem perkašni zvenijo, kot da bi jih igral preko telefona... kar ni najbolj inspirativno - ponavadi potem raje igraš brez monitoringa, kolikor le gre...

Kljub vsemu napisanemu - ko igram sam imam pogosto za k... sound ker žal veliko toncev ne pozna perkašnov dovolj dobro ali pa je ozvočenje in monitorji na odru premalo "fino" za tole... Sicer se trudijo in vsaj "dol" naredijo ok sound, a na odru je pogosto katastrofa - premalo dimenzije ali pa čuden tanek in agresiven sound iz pod-dimenzioniranih monitorjev...
Pogosto pomislim - zakaj raje ne igram klasičnega seta bobnov... bi bilo dost manj sranja z ozvočevanjem... smile.gif

Prispevek uredil/a: satoration, 05 avgust 2014 - 03:49 .

#7 jodldajs

jodldajs

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 637 prispevkov
  • Interests:bobni, audio produkcija (akustika)

Objavljeno 05 avgust 2014 - 09:21

sam za 400 eur bo res bol malo muzike, najbrž z vrhunskega zvoka za ta denar ne bo, žal. lahko se opremiš z t.bone robo (ki ni tako slaba kot jo nekateri opisujejo) in imaš set up res samo za max luknje, kjer najbrž tudi ne boš rabil vrhunskega zvoka, sam da se bo slišalo.

lp, aleš

predlagam ti še da narediš eno slikico kako tvoj set up izgleda in kako imaš postavitev, pa ti bomo znali bolje svetovati. lp, aleš
''the great gretsch sound''

AKA - glasbena dejavnost, Aleš Kajtna s.p.

#8 Peace-ninđa

Peace-ninđa

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 69 prispevkov

Objavljeno 07 avgust 2014 - 12:24

HVALA!!!! super, res sem hvaležen za te komentarje. Sploh satorationu! Včeraj sem kupil Dynacord AM12, ker je imel zelo fajn ceno na bolhi tako, da imam monitor pokrit. Takoj, ko bom imel čas začnem probavat smile.gif

57ko sicer že imam, se pa močno nagibam tudi k nakupu bete91, zanimiv pa mi je tudi ADX 60, saj naj bi bil podoben cajonu prijazen mikrofon, pa še 80€ cenejši je. Nadishana trio poznam in si kar predstavljam, da jih ni enostavno ozvočevat pri vseh tistih eksotičnih inštrumentih.

Na mešalki imam samo 4 mikrofonske vhode, vendar pa je ne bom v kratkem menjal, ker sem šele začel z ozvočevanjem in niti ne vem še točno kaj mi ustreza smile.gif Res sem vesel teh informacij o mikrofonih, ki se obnesejo na tolkalih, ker mi bodo koristile tudi v prihodnje.

Ozvočenje sem si v tem trenutku zamislil nekako tako:

- beta91a oz ADX60 v cajonu (280€ oz. 200€)
- 57 za congo/bongó/udu bas sound (v setupu sem ga planiral predvsem na ta način)
- 2x overhead za manjša tolkala (Rode M5 MP, dobrih 150€)
- Dynacord AM12 monitor
- Behringer eurorack mx 1604a mešalka

To je nekako še 300-400€ vložka.

Bi bilo to ok za začetek in prijazno upgreadu?

EDIT:

še setup

Pripete sličice

• SETUP.gif

Prispevek uredil/a: Peace-ninđa, 07 avgust 2014 - 12:57 .

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov