Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Kaj za snemat vokal na poti?

20 odgovorov v tej temi

#1 Vale

Vale

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 797 prispevkov

Objavljeno 06 november 2013 - 12:40

Hellow smile.gif

Rabim nek nasvet glede snemanja vokalov na poti.

Drugo leto štartam s svojo radijsko oddajo in ker nisem vedno v slo rabim nek recorder, ki dobro posname vokale, po možnosti na usb, da lahko posnetke na izi prenašam na laptop.

Thanks!

#2 DomaDIS

DomaDIS

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 129 prispevkov

Objavljeno 06 november 2013 - 07:20

Zoom in Tascam snemalniki so za moje pojme odlična zadeva. Delujejo preko SD kartic.
Res je, da zadeva primarno zajema stereo signal (lahko tudi surround), ki ga nato skonvertiraš mono. Lahko pa, če je potreba nanj priklopimo external mic, ki pa je običajno mono. Vsaj tako je pri mojem zoom-u H2.

LP Kristian

Prispevek uredil/a: DomaDIS, 06 november 2013 - 07:29 .

#3 Ziga

Ziga

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 199 prispevkov
  • Interests:Studijsko delo na sploh, vsega novega kar bom zvedel bom vesel :)

Objavljeno 06 november 2013 - 09:42

Iščeš nekaj popolnoma standalone ali boš imel vsaj laptop verjetno vedno zraven?

#4 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 06 november 2013 - 12:31

QUOTE (DomaDIS @ 6. Nov 2013 08:20:57) <{POST_SNAPBACK}>
Zoom in Tascam snemalniki so za moje pojme odlična zadeva. Delujejo preko SD kartic.
Res je, da zadeva primarno zajema stereo signal (lahko tudi surround), ki ga nato skonvertiraš mono. Lahko pa, če je potreba nanj priklopimo external mic, ki pa je običajno mono. Vsaj tako je pri mojem zoom-u H2.

LP Kristian

Še bolje, Zoom h4n lahko uporabiš kot USB interface tako da ne rabiš niti konvertirat niti preko SDja it.

QUOTE (Ziga @ 6. Nov 2013 10:42:53) <{POST_SNAPBACK}>
Iščeš nekaj popolnoma standalone ali boš imel vsaj laptop verjetno vedno zraven?

Zoom h4n je oboje!

Moje mnenje: Zoom h4n + en dober špiker mikrofon. RE20, al pa kak ribbon srednjega razreda. če nimaš tok keša pa kaka mali kondenzatorc

#5 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 827 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 06 november 2013 - 10:01

Zoom h4n + EV RE20, Shure SM7B, RODE Broadcaster. pa ene sluške in palba...
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#6 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 06 november 2013 - 11:59

http://www.pauljoy.c...oom-h4n-review/
http://www.photograp...rders-compared/
Nenad Patkovic

#7 Vale

Vale

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 797 prispevkov

Objavljeno 07 november 2013 - 02:54

Hvala za pomoč.

Malo sem še pogooglal in glede na to, da koristim iphone me zanima kako bi se kaj to obneslo...zgleda uporabno.

Rode rec app:

Apogee mic za iphone:
http://www.thomann.d.../apogee_mic.htm

Po testu sodeč fajn dela:

Hvalijo, pa syncam lahko na hitro z biločem.

#8 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 07 november 2013 - 02:54

Zoomovi preampi so veliko preveč noisy za ribbone ali dinamične mice, pa tudi za kondenzatorje... razen če se kdo ravno ne dere not... Ali misliš vokal ali "govor"?

Za pravo high-end kvaliteto si oglej kak Sound Devices SD702 : http://www.sounddevi...m/products/702/ + Sennheiser MKH 50 - eden najbolje zvenečih "supercardioidov": http://www.sennheise...duit/en/187/167 - standard za film in TV produkcijo, pa še kakšne pevske vokale bi brez problema posnel... Uporabljajo ga tudi v Hollywoodu za snemanje dialogov v interierjih - to dvoje skupaj je "top shit" za terensko snemanje govora in vokalov... in dovolj majhno in prenosno... Če ti denar ni problem, je to to... Aja, pa kak Rycote zeppelin še rabiš če boš tudi od zunaj snemal...

Prispevek uredil/a: satoration, 07 november 2013 - 02:56 .

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 07 november 2013 - 04:04

uhhh to pa je že malo preveč pro za radijsko oddajo:)

Jaz sem tega imel http://www.sounddevi...oducts/usbpre2/ in je super, primerjal sem ga z RME Babyface in ima boljše preampe, zvok "tu nekje", narejen kot tank... skratka odličen.

Miha ne kondenzatorca, razen če ne boš imel mrtve sobe, polovil ti bo vso živost sobe...
Nenad Patkovic

#10 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 07 november 2013 - 04:23

QUOTE (NLP @ 7. Nov 2013 18:04:16) <{POST_SNAPBACK}>
uhhh to pa je že malo preveč pro za radijsko oddajo:)

Jaz sem tega imel http://www.sounddevi...oducts/usbpre2/ in je super, primerjal sem ga z RME Babyface in ima boljše preampe, zvok "tu nekje", narejen kot tank... skratka odličen.

Miha ne kondenzatorca, razen če ne boš imel mrtve sobe, polovil ti bo vso živost sobe...

Ma ja, mogoče je too much, a odvisno za kaj in kje in kakšen nivo kvalitete... Usbpre2 je super, sam potem rabiš še "bit bucket" - torej še en recorder na katerega snemaš - ne vem pa če lahko recimo usbpre priklopiš na iphone... ki bi bil čist kul samo kot snemalnik... saj je nenazadnje močnejši od kakšnih predpreteklih PC-jev na katere smo čist solidno snemali muziko pred leti... smile.gif

MKH 50 je prav zato odličen - ker NE zajame vse živosti sobe, je namreč supercardioid in se uporablja prav za to - za zajet visokokvaliteten govor-vokal v živih sobah... Je pa res malo hudo dosti $$... Ne bi predlagal, če ne bi videl da ima Mike tak studio, z opremo, ki da vedeti, da mu je nekaj do high end kvalitete... Morda želi tole za posnet tudi kakšne vokale na terenu ali kaj takega - ali kak govor za uporabit v komadih (kot recimo govor Giorgia Moroderja v Daft Pank komadu), ne vem... pač odvisno od potreb/pričakovanj... Za take resne reči pač Zoom + kr neki majk pač ne bo dal zadovoljive kvalitete... Za kak online blog/radijsko oddajo pa že Zoom H4n prek teče... oz. še zmeraj malo bolj high-end rešitev, brez potrebe po dodatnih majkih: http://www.nagraaudi...agra_SD_eng.pdf - pa si pač izbereš enega ali dva izmed njihovih izmenljivih mikrofonov... (recimo njihov high end stereo mic in mono cardioid kadar snemaš samo govor od blizu...) Če imaš dovolj $$ se ne bi zafrkaval z Zoom/Tascam handheld ligo - to ni TO...

Prispevek uredil/a: satoration, 07 november 2013 - 04:35 .

#11 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 07 november 2013 - 11:41

Nagra bi bila zanimiva ja.

Vprašanje koliko kvaliteten je audio codec/konverter chip v iPhone-u (5-tka ima Cirrus Logic-ov codec ampak nekih detajlov ni objavljenih)... neko čudo boljše od povprečne on board zvočne v laptopih najverjetneje ni.

http://www.chipworks...-the-iphone-5s/
http://www.head-fi.o...5s-audio-output

... če gre za starejši iPhone je seveda še slabše.
Potem je Zoom in Tascam avion, kaj boljšega pa raketa, proti bilo kateremu iPhone-u.
... razen da se kupi mikrofon z že vgrajenim konverterjem in da se lahko vključi v iPhone in da ni občutljiv kondenzatorc, če so pogoji snemanja slabi... potem bi bil potreben še nek reflection filter, pa ne kakšen SE Elestronics ipd. "kar nekaj" "rešitve"...
Nenad Patkovic

#12 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 12:52

QUOTE (satoration @ 7. Nov 2013 15:54:33) <{POST_SNAPBACK}>
Zoomovi preampi so veliko preveč noisy za ribbone ali dinamične mice, pa tudi za kondenzatorje... razen če se kdo ravno ne dere not... Ali misliš vokal ali "govor"?

Se pravi preveč noisy za vse mikrofone sploh? tongue.gif

To je tud pri ribbonu treba pazit zgleda sad.gif

... razen da se kupi mikrofon z že vgrajenim konverterjem in da se lahko vključi v iPhone in da ni občutljiv kondenzatorc

"Apogee MiC, cardioid condenser microphone for iPad, iPhone (30-pin Dock Connector) and Mac, digital connection, plug in and thomann record, gain control knob, Monitor level with multi-color status LED"

Prispevek uredil/a: Ploki, 08 november 2013 - 12:52 .

#13 zmatej

zmatej

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 533 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 07:16

Če mora bit zadeva zelo mobilna, potem bo Zoom H4n pa en navadn dinamični vokalni mikrofon. Za govor snemat dovolj... cool.gif

#14 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 10:20

Ne bi rad preveč pametoval, a res ne priporočam dinamičnega mikrofona in Zoom H4... Uporabljal sem že tako stari Zoom H4, kot Zoom H4n in tudi Tascam DR100 mkII - vsi so OK z internimi cardioid stereo mici - lahko se posnamejo kakšne vaje, ideje, tudi kakšne sound efekte, itd. - če niso pretihi... Nanj lahko priključiš kak prenosni Sound devices preamp in snemaš indie filme brez problema (če ne uporabljaš time code)
Tudi signal iz mize se je posnel solidno, a je pri Zoomih treba imet možnost za precej znižat signal, da ne klipa, ker ostane na "mikrofonskem" levelu...
Sicer sem sam uspel posnet nekaj dialogov za en dokumentarec s Shure KSM141 in SM81 v Zoom H4, a so bili govorci zelo blizu in sem tudi nato zvok precej obdelal v računalniku, če uporabljaš kaj takšnega kot je SD702 in Sennheiser MKH50 pa je signal že takoj zelo dober in dodatna obdelava ga lahko naredi vrhunskega... na nivoju tujih dokumentarcev, filmov... Skratka - odvisno koliko je budgeta in kakšna so pričakovanja... S kondenzatorcem z visokim izhodom - high sensitivity - so Zoom preampi še uporabni, za dinamične mikrofone pa res ne... vem iz izkušenj, lahko pa poslušate tudi tale test:

In za zanimivost primerjajte kvaliteto zvoka in odsotnost šuma na SD702... wink.gif pri ca. 7:50 min.

In en video kako zveni Sennheiser MKH50 v ne-tretirani živi sobi - kot da bi intervjuvanci govorili v studiju: (od ca. 1:17 min. dalje so intervjuji)

Shotguni so super za izolacijo od hrupa in zvoka prostora, a v manjših prostorih ne delajo enako dobro in naravno kot supercardioidi. So pa tudi uporabni... Sam sem snemal dialoge za en dokumentarec z Rode NTG3 shotgunom, ki je zelo zelo soliden za svojo ceno in so bili rezultati v interierjih čisto OK... A z MKH50 bi lahko bilo vrhunsko... Za eno TV serijo smo uporabljali kar Sennheiserjeve MKH 60 shotgune tudi v interierjih in zadeva ni bila slaba, a verjetno bi MKH 50 (ki ga žal nismo imeli) dodal še kak % več kvalitete v nekaterih primerih - in manj dela v postu...

P.S. Za kakšno gverilsko javljanje s terena, kjer zvok ni pomemben - "samo da se razume kaj govorijo" - pa je dovolj dobro marsikaj...

#15 embe

embe

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 266 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 05:15

Koliko denarja je v igri???
zvok,zvok,zvok...

#16 Vale

Vale

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 797 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 06:10

Torej posnet morem samo svoj govor za oddajo, želja je lep clean posnetek brez nekega šuma ipd. To bom večinoma delal po hotelskih sobah, ker vedno več potujem. Ne rabim najboljšega setupa, je pa želja kvaliteta. Imam iphone 5s in bi mi v bistvu bilo idealno, če lahko kaj tam gor navesim. Ne bi rad polek nekega recorderja še mic-a zraven kupoval. Al iphone + mic al pa nek recorder, če se pač to da in da ohranim neko normalno kvaliteto. Rad bi čim bolj simpl in da mi to vzame čim manj prostora v kufru smile.gif

Računal sem nekje 250€.

Dankešn wink.gif

#17 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 07:49

... za 250€ se ne dobi glih neki kvaliteten mikrofon... klasike ki so jih omenili (sm7b, EV RE20, Rode so dražji od 350€ navzgor in brez snemalca itd.), ni glih 250€, bi pa naj bilo kvalitetno in vse v enem:
http://www.thomann.d...rofon_pro_s.htm
http://radiomagonlin...owtec_ixm_0601/

Nenad Patkovic

#18 DomaDIS

DomaDIS

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 129 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 10:13

Nisem čisto prepričan ali ste to zadevo omenili. Glede na to, da je želja po koriščenju iPhona, bi mogoče prišlo v poštev tole:

Rode iXY

http://www.rodemic.com/mics/ixy

LP, Kristian

#19 Vale

Vale

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 797 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 10:51

Nisem prej omenil, ker sem vmes ko sem vprašal tukaj za mnenja čist iz firbca pogledal kaj imajo kaj za iphone in se mi zdi zanimivo, simpl in dost bolj ugodno kot če grem v nabavo nevem kolk dragih micov. Nisem ravno strokovnjak za mikforone, vem pa da ne rabim dat 1000€, da lahko dobro posnamem in zmontiram vokale v oddajo smile.gif

Meni se to kar je predlagal DomaDIS od RODE več kot dovolj dobro sliši...

Test je tukaj http://www.ixymic.com/ pod "reporting". Mnenje?

Edini problem je ta, da ne paše na iphone 5s in bo vrjetno treba počakat, da zrihtajo nov konektor smile.gif

QUOTE (satoration @ 7. Nov 2013 14:54:33) <{POST_SNAPBACK}>

Za pravo high-end kvaliteto si oglej kak Sound Devices SD702 : http://www.sounddevi...m/products/702/ + Sennheiser MKH 50 - eden najbolje zvenečih "supercardioidov": http://www.sennheise...duit/en/187/167 - standard za film in TV produkcijo, pa še kakšne pevske vokale bi brez problema posnel... Uporabljajo ga tudi v Hollywoodu za snemanje dialogov v interierjih - to dvoje skupaj je "top shit" za terensko snemanje govora in vokalov... in dovolj majhno in prenosno... Če ti denar ni problem, je to to... Aja, pa kak Rycote zeppelin še rabiš če boš tudi od zunaj snemal...

Vse super in ta MKH 50 mi je top, ampak ne morem dat tolk keša, vsaj trenutno ne pa čim manj placa mi more vzet v kufru s katerim potujem in kjer že itak mam gužvo in sem na limitu s kilogrami smile.gif

#20 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 11:03

Aja, če je tako na stvari - samo tvoj govor za live reportaže iz hotelskih sob, potem pa lahko prideš z iphonom zelo poceni skozi s temle Rode lavalier micom: - omni lavalier, ki je narejen prav za smartphone in te pride zgolj ca. 45 EUR in je čist ok za to kar si napisal...

Me je zaneslo v high end, ker si napisal "vokale" in sem si predstavljal da recimo na turi kakšne vokaliste povabiš, da kaj posnamejo, itd. Pa ja, MKH 50 je mega, a za čisto druge namene in potem rabiš še nek resen snemalnik zraven, itd. in je to potem že ena nova torba na poti in desetkratnik omenjenega budgeta... tako pa si lahko za ta budget omisliš tisti stereo mic in ta lavalier in lahko posnameš marsikakšen zvočen "dnevnik" po poti...

Po potrebi pač potem malo "denoisaš" s kakšnim iZotope RX3... smile.gif

Prispevek uredil/a: satoration, 08 november 2013 - 11:12 .

#21 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 08 november 2013 - 11:51

... takšne "muhice" kot jih predlaga Satoration so odlične da ne posnameš tudi sobe, koliko pa je iPhone dober s svojo zvočno pa nimam pojma, presežki seveda niso, upam da je na broadcast kvaliteti (preveri prej kakšno muhico s svojim telefonom kako in kaj preden kupiš).

Tisti Rode ixymic imam občutek da bo pobral vse kar ni treba.
Nenad Patkovic

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov