Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Kvazi "stereo" z luknjo v sredini...

22 odgovorov v tej temi

#1 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 08 december 2006 - 03:36

Zanima me ali imate kaksne trike za znan efekt "stereo" sounda, ki prihaja samo iz leve in desne, v sredini pa je luknja - recimo nizki back vokali v pop komadu Cherry Blossom Girl zasedbe Air - no to so najbrz naredili z vokalnim duplexom, ki je panan L-R, a recimo kak synth pad ali percussion loop, ki je slisen samo na skrajni levi in desni?

#2 Malossi

Malossi

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 233 prispevkov

Objavljeno 08 december 2006 - 04:06

to pa tut mene zanima!

#3 Malossi

Malossi

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 233 prispevkov

Objavljeno 08 december 2006 - 04:09

čeprav a se ne da npr. pri cubase mixerju maš to funkcijo, da lahko pri stereo tracku posebej pannaš lev zvočnik(kanal) in desni ter če daš pan na levem kanalu skrajno levo in na desnem skrajno desno, bi najbrž moral doseči tut podoben učinek?!

#4 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 08 december 2006 - 04:23

Ni to to - to je navaden pan - ce imas stereo track in oba kanala na sredini - si ga spravil v mono smile.gif S tem samo dolocas sirino stereo slike, ne dosezes pa tega "psihoakusticnega" efekta zvoka samo iz obeh skrajnosti - v sredini pa nic...

#5 Malossi

Malossi

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 233 prispevkov

Objavljeno 08 december 2006 - 04:46

aha no tnx za pojasnitev- ker se že sam tut precej časa trudim dosečt ta psihakustični efekt, pa mi do zdej še ni ratal sad.gif - vsaj ne v taki meri, kot bi želel. Sem mislil, da mogoče okranclajo sound pr masteringu...

#6 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 792 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 08 december 2006 - 07:42

QUOTE (satoration)
Zanima me ali imate kaksne trike za znan efekt "stereo" sounda, ki prihaja samo iz leve in desne, v sredini pa je luknja - recimo nizki back vokali v pop komadu Cherry Blossom Girl zasedbe Air - no to so najbrz naredili z vokalnim duplexom, ki je panan L-R, a recimo kak synth pad ali percussion loop, ki je slisen samo na skrajni levi in desni?

jst sm to reševal na tak način da sem npr. pri synthu mel dva stereo tracka in nato sem enega paniral kompletno levo in drugega kompletno desno (pri pro toolsih se je dalo to zelo lepo nardit, ker si imel 2 sliderja na panu za stereo kanal) in sem s tem regoliral luknjo v sredini. Zadeva ni bila kaj bobro slišat v mono :roll:

poglej tle - stari tools ampak se vidi kako sta dva sliderja na stereo tracku http://www.kgw.tu-be...ompensation.gif
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#7 Malossi

Malossi

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 233 prispevkov

Objavljeno 08 december 2006 - 07:57

no sej točno to sem jst mislu, kar opisuje ixi!

#8 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov
  • Interests:Music producer, Musician, synth lover, sound programmer, Mixing engineer, humorist :)

Objavljeno 08 december 2006 - 10:58

ma pol si jih tudi zamaknil, da si dobil zamik faze ?
Sometimes a mistakes makes a best piece of music.

#9 SoulFood

SoulFood

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 437 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 01:02

saj ni treba zamaknit... samo fazo obrneš, pa je...

Drugače me to spominja na MS stereo... mislim, da smo meli že debato na tem forumu...

Še nikoli pa nisem slišal, da bi s tem center zbrisal... :shock:

#10 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 792 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 07:30

Meni ni delalo nikakeršnih faznih problemov smile.gif

#11 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov
  • Interests:Music producer, Musician, synth lover, sound programmer, Mixing engineer, humorist :)

Objavljeno 09 december 2006 - 10:08

hmm , aja če fazo obrneš smile.gif, hmm samo mi ni jasno kako zbrišeš center.

#12 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 279 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 12:59

Fantje, edina varianta je fazo obrnit, oz. če hočeš manj tragičen efekt od tega, da skenslaš center (mono), uporabiš na stereo špuri npr. Waves S1-Imager.

Tista dva sliderja v Pro Toosih sta samo za širino stereo slike, ne pa za obračanje faze. Kar pomeni, da če je skrajno levo in desno, je isti joke, kot če daš v Nuendu ali Cubase-u PAN slider na sredino (na stereo špuri).

LP

#13 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 01:12

QUOTE ([Blaster)
]

Tista dva sliderja v Pro Toosih sta samo za širino stereo slike, ne pa za obračanje faze. Kar pomeni, da če je skrajno levo in desno, je isti joke, kot če daš v Nuendu ali Cubase-u PAN slider na sredino (na stereo špuri).

LP

Exactly my point...

Sicer pa sem se malo eksperimentiral - pri back vokalih je najbrz res finta v nasnemavanju - sem pozorno poslusal in ne gre za isti take - torej - vec enakih nasnetih vokalov (t.im. duplex) , ki jih panas ekstremno levo desno - majhne razlike v posnetkih tudi ustvarijo rahel "chorus" efekt... Pri synthih pa najbrz enako - enake linije dupliras in pannas levo desno, z malim zamikom ali pa kaksno blago random kvantizacijo dinamike in ritma, da ni faznih problemov, pa da zveni bolj zivo... Mogoce se kak waves S1 za dodatno razsiritev stereo slike (vse te spure speljes na subgrupo na katero poknes S1, ki skrajne pole slike potisne izven zvocnikov smile.gif )

Ce pa se kdo pozna kaksno drugo finto, naj javi...

#14 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 792 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 02:03

QUOTE ([Blaster)
]Fantje, edina varianta je fazo obrnit, oz. če hočeš manj tragičen efekt od tega, da skenslaš center (mono), uporabiš na stereo špuri npr. Waves S1-Imager.

LP

Blaster, nebo držalo tako kot praviš !!
Probaj pa boš slišal, sej imaš zdej "tulse" doma :twisted:

Vzami en stereo synth, ga daj na dva stereo kanala (isti synth) nato pa na enem kanalu paniraj oz. premakni oba sliderja levo na drugem pa oba sliderja desno pa potem povej če je isti šmorn kot v nuendu če je slider na centru !!!!
Pri pro toolsi maš za stereo track dva sliderja in ti vsak deluje za svojo stran L-R, pri nuendu pa maš samo en slider za stereo pan!!!!!

je pa tudi opcija z wavesi z S1 tko kot je blaster že omenil, da tudi tu synth daš na stereo špuro, jo dupliraš in na oba daš gor S1 plugin, ter enega skriviš v levo drugega pa v desno :wink:

#15 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 02:30

QUOTE (ixi)
Vzami en stereo synth, ga daj na dva stereo kanala (isti synth) nato pa na enem kanalu paniraj oz. premakni oba sliderja levo na drugem pa oba sliderja desno pa potem povej če je isti šmorn kot v nuendu če je slider na centru !!!!
Pri pro toolsi maš za stereo track dva sliderja in ti vsak deluje za svojo stran L-R, pri nuendu pa maš samo en slider za stereo pan!!!!!

Saj nima veze - pac panas en slider namesto dveh - jaz itak uporabljam v Nuendu dva mono kanala za stereo... (pri VSTi sinthih to seveda ne gre) A se vedno to samo doloca sirino stereo slike, kot pravi blaster... Ce pa vzames dva enaka stereo (ali tudi skoraj! identicna mono) kanala v kateremkoli programu in jih panas L-R se sele najbrz naredi omenjen trik... Poanta je, da se samo z enim stereo kanalom tega ne da naredit..

#16 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 03:21

najboljše da imaš več stereo trakov pol pa delaš zamike pa panaš skrajno levo desno, daš pitch shift na en kanal pa kratek delay da spet poduplira smile.gif pol pa še paralelno kompresiraš pa daš gor na ta trak waves imager, pol pam še izotpe ozone pa uporabiš njegov mutiband
stereo imaging. Pa še reverb posebeje spelješ v druge kanale in fazno zamakneš. Pol pa imaš zmazek . hehehe.

Na mojem junotu 106 imaš en gumb Chorus smile.gif ki nardi res lep stereo wide fx,
nima veze z luknjami je pa sigurno Fat. biggrin.gif

Lp

#17 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 279 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 06:45

Ma Pro Toolse sem skenslou drugi dan, k sm jih meu.

ixi, saj vem kok je to... Isti drek, ku če dam stereo bus output na mešalno mizo (2 mono) in tam paniram levo desno...

Skratka, ni to to, kar bi on rad. smile.gif

Drugače pa previdno z S1! In ne uporabljal kakšnega gromozanskega reverba, če misliš faze obračat, ker boš naredu katedralo.

LP

#18 crneha

crneha

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 59 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 07:39

panorama vst

#19 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 09 december 2006 - 08:16

Hvala - zelo koristno! Wave arts je zelo kul firma...

#20 majikal

majikal

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 160 prispevkov

Objavljeno 10 december 2006 - 07:21

recimo.....

učinek levo desno dosežeš z paningom, ali pa z delayem...
Če prihaja močen zvok iz leve, ga boš skoraj isto glasno slišal na levem in desnem ušesu, s tem da bo do desnega potreboval malo dalj časa...

Vzameš mono zvok, ga daš na dva kanala (LR), potem pa en kanal malo zamikaš (najbolj zanimivo pride šele z avtomatizacijo )... Govorim o časiih recimo do cca 10 ms ali še manj (ene par semplov)....

en je bil JP panning delay ali nekaj podobnega....

zanimovo je pa tud to:
ko zvok potuje od zadaj naprej, je naše uho tako narejeno da zadaj slabše slišimo visoke, s tem da zvoku počasi režešvisoke lahko dosežeš občutek da zvok potuje nazaj .....

potem je pa tu še doppler.....

#21 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov

Objavljeno 10 december 2006 - 09:32

Ok, ma zdaj se že ponavljamo malo smile.gif Začnemo s stereo in končamo z mono smile.gif

#22 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 10 december 2006 - 10:26

Jp, jaz tudi mislim, da je zadeva bolj ali manj pokrita... razmisljanje na glas, nekaj namigov. Kul.

#23 davidMB

davidMB

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 10 prispevkov

Objavljeno 09 julij 2007 - 03:10

En način kako to naredis zelo enostavno... sicer nisem prepričan da si hotel ravo to a vednar:

Na stereo track počiš en stereo delay, ki mu lahko nastavljaš zamik v ms.
(recimo kot je double delay v Cubase)
In delayas samo levega ali desnega za par ms drugega pa na 0ms. (repetition daš prav tako na 0%, mix pa v štartu na 100%,...)

Pod 10 ms pride Haas efekt v kriticno zono za fazo in tam se začnejo dogajati take zanimive reci... malo še poexperimentiraš z nastavitvami (odvisno od source sounda) in dobiš nekaj podobnega o čemer si govoril...

lp, D

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov