Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Izolacija vrat

12 odgovorov v tej temi

#1 goblinsly

goblinsly

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 31 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2013 - 06:51

Pozdrav,

Prejšnji projekt izolacija stene, pri kateri ste mi tukaj veliko pomagali je končana, zdaj je potrebno izboljšati vrata. Cena je zelo pomembna, večinoma uporabljam material, ki mi je ostal od prejšnjih projektov, torej les, gips, kamena in steklena volna.

Moja trenutna vrata imajo cirka 40kg, in sicer okvir poceni votla vrata spremenjena v masivna in sicer 2 x 1.25cm gips plošča, vmes pa 0.5cm steklena volna, preko tega pa pač okvir od vrat ( les debeline 3mm ).

Zanimajo me le frekvence ki jih zajema govor ( normalen ali glasen ), izolacija nizkih tonov npr. iz wooferja ali kaj podobnega je popolnoma nepomembno. Trenutna debelina vrat je 4 cm, maksimalna debelina pa recimo da zaenkrat je 10 cm, če pa to ne bo OK pa tudi več. Vprašanje je kateri material naj uporabim, da povečam debelino vrat .. ali še več mase ( les, gips ) ali absorbcijske materiale ( kamena dp8, steklena volna .. )

Ker vem da bo s amatersko izvedbo in poceni materialom samo z enimi vrati težko doseči željen učinek ( da se govora z ene na drugo stran ne sliši ) imam v planu še drseča vrata oz. ploščo, npr. 4 cm iverke. Na tej sliki se dobro vidi kako bi stvar izgledala:

Kot je narisano ... z rdečo masivna vrata ki jih imam namen izboljšati, z zeleno drsna vrata, s črno stena. Stena je sestavljena če gledamo s smeri drsnih vrat takole:
4 x 1.25cm gips plošče pritrjene z vijaki, 5 cm tervol kamena volna DP8 in na koncu še 1x 1.25cm gips plošča. Pri trenutni debelini vrat bi bila razdalja med masivnimi in drsnimi vrati 14 cm.

Upam da je informacij dovolj.

Prispevek uredil/a: goblinsly, 02 julij 2013 - 07:00 .

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 02 julij 2013 - 10:40

Trenutna vrata - 2X1,25cm gips plošča + 0,5cm airgap zapolnjen s stekleno volno = cca. 160Hz le slabih 2dB TL (Transmission Loss-a), potem dol nima vpliva, pri 500Hz ima TL cca. dobrih 10dB... povprečen TL = 8:(
(izračuni temeljijo na "acoustic mass law in je zgolj teoretično ne kako bo zares v praksi!!!).
Moški vokal ima povprečno cca. 10% jakosti izpod 100Hz.

Steklena volna in na sploh porozne izolacije nimajo učinka na zmanjševanje prenosa hrupa iz prostora v prostor! Masa!
Če bi že naj airgap kaj vplival potem ne cm ali 2, vsaj 10cm in več in ločene konstrukcije, v tvojem primeru dvoje vrat in ne da imajo vrata "v sebi" airgap!

Preberi si glede "entry level" BBC radio studijskih vrat na njihovih white papersih ki jih imajo bojavljene na svojih spletnih straneh pa tudi tu kje direkten link, brskaj, star pdf/no scan, nima search opcije, tam proti 100 strani menda:
http://downloads.bbc...ticpractice.pdf

Poleg mase (ki je lahko optimizirana s sendvič kombinacijo različnih materijalov... a to stane) je pomembno kakšna tesnila imaš, kako se bodo vrata naslonila/sedla na podboj, prag!!!
Tukaj bo najšibkejši člen!!!

Max. 10cm debela (ena-1!) vrata, gips plošče (vrata iz gips plošč zlepljenih med seboj npr. bo nepraktično ampak ok, masa gips plošče je cca. 700kg/m3 odvisno od proizvajalca, jaz sem vzel ta parameter) = cca. povprečen TL slabih 40, kar ni tako slabo (v teoriji), npr. pri 100Hz je cca. 30dB izolativnost, pri 50Hz še zmeraj kar nekaj cca. nekaj več kot 20dB.

Če imaš les takšne gostote ali več, še bolje, lahko sendvič kombinacija... (suh!!!) poceni les - smreka je cca. 450kg/m3, bukev cca. dobrih 600kg/m3, hrast cca. 700Kg/m3 plus (kakor gips plošča), ebenovina preko 1100Kg/m3 cena = smile.gif

Teoretično!!!
Nenad Patkovic

#3 goblinsly

goblinsly

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 31 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2013 - 12:05

Hvala za tvoj izčrpen odgovor,

Tega pa nisem pričakoval, da bodo imela vrata tako slabe karakteristike ... 40 kg mislim da že kar spadajo pod kategorijo masivnih vrat .. Kakšno maso vrat pa bi potem rabil da bi lahko rekel, da bo govor omejen ?

Ta "primarna" vrata bi potem spravil na to maso ( gips plošče in les ), tista druga vrata, sliding doors bi pa ravnotako naredil kot kombinacijo lesa in gipsa ... zaradi mene lahko tudi 5 in več cm ... kako bi bilo pa potem ? Tisti prostor med vrati pustim tako kot je, ali kakšen absorbcijski material ?

Vedno znova slišim, da je primarnega pomena masa. Ampak še vedno je kar težko izbiti iz glave razne volne in pene ... verjetno ker so prodajalci dosti promovirali zadevo, pa ker sem imel sam eno praktično noro dobro izkušnjo z eno steno, ki sem jo postavil iz takega materiala in praktično ne prepušča govora ... ampak očitno je kaj drugega v igri ...

Za konec .. če je osnova vrat npr. 3 cm debel les in se potem na njega dodaja les in mavec ... ali igra pri izolacijskih sposobnostih veliko težo kako veliki so te kosi ? Npr. primerjava 1 velik kos gipsa napram 4 manjšim ? Po možnosti stisnjeni skupaj s fugo ali s čim podobnim ? Izhajam iz tega da v skrajni meji lahko vrata napolniš s peskom, ki je sestavljen iz miljona zrnc - kosov, pa bo zadeva delovala super ..

#4 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 03 julij 2013 - 09:31

Rekel si 1,25cm gips + 0,5 steklena volna + 1,25cm gips = 17,5kg/m2?
... se opravičujem, pri podatkih sem se zmotil, torej za 17,5kg/m2 = TL te pregrade je cca. 27, pri 200Hz = cca. 23dB, pri 100Hz = cca. 17dB, pri 50Hz = cca. 11dB.
je razlika velika.
... hja vidiš to ti je ekspres svetovanje na daljavo:)

In še zmeraj imej na umu tesnenje, naleganje!!!
Ker drugače ne boš nič naredil.

Probaj če ti to zadostuje za tvoje namene.

Les - kakšen les, gostota?

Če ne verjameš glede mase, sposodi si vreče mivke in zabarikadiraj prehod:)

No dobro, na kakšen način bi pena ali volna lahko omogočala "blokado" zvoku?!

Ja lahko se naredi nosilni okvir in stranice vrat (ponavadi iz kovine) in popolni z mivko, to preverjeno deluje + res dobro tesnenje!!!
Nenad Patkovic

#5 goblinsly

goblinsly

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 31 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2013 - 10:20

Les bi dal za osnovo kar iverco in na njo mavčne plošče ... Me pa res zanima ali je velika razlika če na iverco pričvrstim mavčno ploščo v enem kosu ali pa mavčno ploščo v 4 kosih in vmes zapolnim ( lahko tudi z mavčno maso .. ) ...

Glede naleganja sem mislil da bi uporabil 3 mm les ( pozabil ime, pogosto na zadnjem delu omar ), ker je tanek bi lahko z njim pri isti debelini naredil več "stopnic" in posledično več stikov ..

Prispevek uredil/a: goblinsly, 03 julij 2013 - 10:20 .

#6 goblinsly

goblinsly

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 31 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2013 - 07:03

Morda še dodatno vprašanje glede moje stene ( 4x 1.25cm gips plošča, 5 cm DP8 tervol, 1x 1.25cm gips plošča ). Danes sem v baumaxu gledal nosilce za gips plošče in so kar poceni, sploh za moje dimenzije. Ali kaj pridobim, če snamem dol gips in imam za osnovo na vsaki strani 1.25cm gips ploščo, vmes tervol, na to steno dam nosilce ( da ločim steno ) in na njo 3x 1.25cm gips ploščo, med obema stenama bi bilo npr. 2 cm prostora ... bi se to sploh splačalo glede na to, da je omejitev pri vratih in mislim da ima stena že sedaj dosti večji STC kot jih bodo vrata kadarkoli imela ? Več kot polovico stene prekrivajo tudi omare ...

#7 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2013 - 11:13

Prosim pozorno preberi vse kar sem do sedaj napisal!!!
Nehaj s porozno izolacijo kot nek airgap ipd.! ter neko kvazi izboljšanje, temu sem dal razlago, kdaj je lahko izboljšanje!
Masa in zelo dobro tesnenje in odlično naleganje vsekakor!!!
Misliš MDF najverjetneje - tisto kar je na "omarah od zadaj".
Lahko zapolniš stike plošč, glej da bo uspešno in enako masivno.
Iverica je lahka.
Kaj ti ni jasno?!
Kaj imajo omare na zadnji polovici stene za opravit?!
Nimam pojma kakšen STC imajo stene, si omenil, da ne gledam nazaj?
Nenad Patkovic

#8 goblinsly

goblinsly

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 31 prispevkov

Objavljeno 04 julij 2013 - 12:54

Aha no potem dam raje namesto airgap-a še eno plast gipsa.

Možno da je MDF ... pri meni je 3mm debel, na eni strani gladek, na drugi hrapav. V bauhaus-u kot ime navajajo "surovi". Sem pa danes stehtal en kos in stvar prevedel na kubik in dobil da je masa okoli 1000 kg na kubik.

Glede stene ne vem kakšen STC ima ... grobi material je 5x 1.25mm gips plošče in 5 cm DP8 tervol. Imam pa občutek da so vrata šibki člen in da se s steno zaenkrat nima smisla ukvarjati.

Iverco sem za bazo drsnih vrat vzel ker je poceni ( 1,2cm ), rabim jo samo zaradi trdnosti, na njo bom pa pritrdil bolj primeren material - gips plošče.

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov

Objavljeno 04 julij 2013 - 09:35

Masa vrat je brez veze da bi bila večja kakor predelna stena.
Lahko seveda maso prerazporediš na dvoje vrat, potem tisti večji airgap (kakor par mm ali cm) bo nekaj doprinesel.
Ampak spet te bom opozoril na tesnenje, naleganje, če to ne bo šttimalo in fino porihtano, ne bo kaj dobrega!!!
Nenad Patkovic

#10 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 05 julij 2013 - 08:12

V hiši sem dal med home-studijem in dnevno sobo akustično izolirana vrata... niti se nisem kaj preveč ubadal s specifikacijami, hotel sem le imeti akustično izolirana.
Če imamo z bendom vajo, se da v dnevni sobi normalno gledati TV. Nekaj malega se še vedno sliši, ampak vprašanje, če se ne bi toliko slišalo že čez samo steno. Pred montažo teh vrat se seveda v dnevni sobi ni dalo pogovarjati.

Vrata popolnoma zatesnijo spodaj, ko jih zapreš (neka gumijasta prečka pritisne ob tla) in ključavnica nima luknje.
Panti so dvojni, ker so vrata dosti težja, ter ko so jih montirali, so podboje popolnoma za "purpenali". Pri običajni montaži vrat, se da purpen samo točkovno.

Cena vrat je bila dobrih 500€, z rezultatom pa sem več kot zadovoljen...

#11 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 982 prispevkov

Objavljeno 05 julij 2013 - 08:27

Podobne izkušnje imam z raznimi protipožarnimi vrati (cene brez montaže med doobrih 500-800€), če se pa gre resneje, potem pa dvojna, če gre za res zahtevne potem pa custom rešitve + soundlock.
Je pa tukaj govora, da se iz ostankov gradnje nekaj zakrpa, naredi.
Nenad Patkovic

#12 goblinsly

goblinsly

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 31 prispevkov

Objavljeno 05 julij 2013 - 06:51

Začel sem z inštalacijo tesnil in razlika je ogromna. Vrata sama po sebi presenetljivo dobro blokirajo zvok, glede na to da so sestavljena iz odpadnega materiala, se bom pa moral precej potruditi s tesnili, vrata in okvir čeprav so bila kupljena nova, so slabe kvalitete, stranice niso ravne, okvir tudi ne, ponekod je špranja 1 mm, ponekod 1 cm ... vse to sem moral popraviti z lesonitom in s kitom.

Daleč največja razlika se je poznala ko sem naredil tole:

Iverca sicer ni najbolj primerna za to zaradi nizke mase ampak v tem primeru se je odnesla odlično. Upam da se na vratih vidi kje sem jo namestil na obstoječ okvir. Sam izgled pa zaenkrat prosim ignorirajte, tudi tega se mislim lotiti, ko bo izolativnost zadovoljiva.

Prispevek uredil/a: goblinsly, 05 julij 2013 - 06:52 .

#13 goblinsly

goblinsly

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 31 prispevkov

Objavljeno 08 september 2013 - 01:16

Če morda še kdo spremlja, takole napreduje zadeva.
Vrata so trenutno sestavljena iz 2x 0,3 cm hardboard, 2x 1,25cm gips plošča, 1x 1.6 cm MDF. Na okvir in tla sem dal MDF letvice in tako dobil dodaten stik.

Še par slik:

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov