Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Snemanje klasične kitare

20 odgovorov v tej temi

#1 Vegislav

Vegislav

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 25 februar 2011 - 03:18

Zdravo,

Zanima me še vaše mnenje, kako posneti klasično kitaro, kar se da profi. Kateri mikrofoni bi bili najbol primerni, postavitev, odboji od tal.
Najbol me zanima, da je čim manj nezaželjenih zvokov od nohta in škripanja strun.

#2 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 25 februar 2011 - 04:12

Dobra soba oz. dvorana je nujna! Mikrofona ne postavi preveč blizu, da zajameš naravni zvok, kot se razširi malo dlje od inštrumenta in zmanjšaš pretirano potenciranje motečih artefaktov - nohtov, strun, itd., kar se pretirano ojača, če mikrofon postaviš preveč blizu - če uporabljaš cardioid mice, potem je tu še proximity efekt, ki je na klasični kitari lahko zelo moteč, tako da vsekakor z mikrofonom ne preblizu! Da pa bo zvenelo dobro od daleč moraš snemati v lepo zveneči sobi. Po možnosti uporabi kak stereo par - če je namen res profi posnetek in ni problema s financami (sicer se pa da kaj tudi sposodit) uporabiš recimo Schoeps MK21, Sennheiser MKH8040 in podobno.

#3 _ID_

_ID_

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 101 prispevkov

Objavljeno 25 februar 2011 - 04:58

Če nimaš primernega akustičnega prostora bo res težka! A niso zvoki škripanja strun in nohtov/trzalice naravni pojav pri igranju akustične kitare!? Ne vem zakaj bi to hotel izločiti. Potem bo to zvenelo preveč umetno in lahko konec koncev dosežeš željen zvok s soft instrumentom, ki ga igraš preko midi. Meni osebno se vredu sliši na tem posnetku: http://www.youtube.c...feature=related , še posebej od polovice naprej, ko je zadeva stereo!

#4 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 25 februar 2011 - 07:59

QUOTE (_ID_ @ 25. Feb 2011 18:58:06) <{POST_SNAPBACK}>
Če nimaš primernega akustičnega prostora bo res težka! A niso zvoki škripanja strun in nohtov/trzalice naravni pojav pri igranju akustične kitare!? Ne vem zakaj bi to hotel izločiti. Potem bo to zvenelo preveč umetno in lahko konec koncev dosežeš željen zvok s soft instrumentom, ki ga igraš preko midi. Meni osebno se vredu sliši na tem posnetku: http://www.youtube.c...feature=related , še posebej od polovice naprej, ko je zadeva stereo!

To je sicer akustična in ne klasična kitara - kar je malo drugače... Se strinjam da nekaj nohtov in škripanja strun bo vedno not - ampak treba je posnet in odigrat tako, da je tega čim manj...

Meni se recimo tale sliši dobro celo na youtubu: http://www.youtube.c...feature=related

Drugače pa je meni ljuba tudi tale tehnika snemanja klasične/flamenco kitare z dvema mikrofonoma (ni pravi stereo, ampak samo snemanje z dvema mikrofonoma):

V priponki je en moj primer s to tehniko postavitve - mikrofoni: na telo usmerjen je bil velikomembranski Gefell UM70, na 12 polje in malenkost usmerjen proti luknji pa Gefell M70, predojačevalec DAV BG1U - mikrofona sta bila ca 40 - 50cm od kitare - na tem mojem primeru ni čisto nič EQja ali kompresorjev - nič obdelave, samo dodan reverb)

Za mehek zvok in čim manj zvoka nohtov pridejo v poštev tudi kakšni kvaliteti ribbon mikrofoni: (v tem videu tudi lahko lepo vidiš kako daleč so lahko (in naj bodo) postavljeni mikrofoni)

Upam da kaj pomaga...

Pripete datoteke

Prispevek uredil/a: satoration, 25 februar 2011 - 08:02 .

#5 Vegislav

Vegislav

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 27 februar 2011 - 05:48

uh, hvala! Zelo koristne informacije! ja ta posnetek ki si ga sam doma snemal je bomba! res zelooo natur, velik instrument in poln. Jaz sem zelo za to, da se čim manj kompresorja uporablja, ker uniči življenje v glasbi. Moram pa si vzet čas in razmisliti o vsem, oni mikrofoni so kar dragi=P Se pa tudi strinjam da kak ribon bi lahko še najbolj natur posnel...

Prispevek uredil/a: Vegislav, 27 februar 2011 - 05:48 .

#6 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 28 februar 2011 - 12:28

QUOTE (Vegislav @ 27. Feb 2011 18:48:28) <{POST_SNAPBACK}>
uh, hvala! Zelo koristne informacije! ja ta posnetek ki si ga sam doma snemal je bomba! res zelooo natur, velik instrument in poln. Jaz sem zelo za to, da se čim manj kompresorja uporablja, ker uniči življenje v glasbi. Moram pa si vzet čas in razmisliti o vsem, oni mikrofoni so kar dragi=P Se pa tudi strinjam da kak ribon bi lahko še najbolj natur posnel...

Ja, tisti omenjeni so dragi, pa tudi kakšni drugi podobni v tem rangu stanejo isto ali še več.

Imaš pa tele, ki jih nekateri klasičarji kar hvalijo, da so zelo naravni - in niso tako dragi:

http://www.thomann.d...ode_nt55_mp.htm // Lahko pobaraš tudi v Audio-pro za ceno. wink.gif

Marsikdaj snemajo klasično kitaro (v dobrih dvoranah, cerkvah, Alhambri, hehehe) s stereo tehniko "spaced omni" - torej postavijo v precejšnji oddaljenosti od kitarista dva razmaknjena omni kondenzatorja. Tale Rode NT55 par naj bi bil zelo linearen - lahko pa menjuješ kapsule, in z cardioid snemaš v coincident stereo tehnikah (XY, ORTF, itd.), ki so primernejše za takrat, ko želiš dodatno dodajat reverb in snemaš v bolj "zadušenem" studiu ali sobi, se pa obnesejo tudi v akustičnih prostorih, amapak s "spaced omni" tehniko dobiš zraven največ naravne akustike prostora.

Primer snemanja s spaced omni:

Drugače pa je tu še en primer snemanja z mojo priljubljeno tehniko dveh micov - en pri vratu - praviloma usmerjen na 12 polje, drugi pa na telo kitare (se mi zdi da ta tehnika najbolj zajame celoten spekter kitare od blizu - za naraven zvok od daleč in za najbolj zajeto akustiko prostora pa se mi zdi najboljša "spaced omni"):

http://www.youtube.c...feature=related

Aja - pozor - pri vseh tehnikah, še posebej pa pri tisti z dvema mikrofonoma, ki ni stereo, je zelo pomembna postavitev mikrofonov - to pa lahko preveriš samo s poslušanjem in premikanjem - kjer ti zveni najboljše, tam je prava pozicija, hehehe...

Prispevek uredil/a: satoration, 28 februar 2011 - 12:33 .

#7 monitor

monitor

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 48 prispevkov

Objavljeno 01 marec 2011 - 11:49

jaz sem klasični kitarist in tudi snemat sem probal že veliko. Najbolj všeč mi je bila SM tehnika z AKG C414(za bidirekcionalno) in katerikol dobr neumann za center. Najraje bi šel v cerkev in dodal en XY na sredino cerkve...

Dober kitarist bo dvigoval prste leve roke kadar bi to pomenilo škripanje strun, nohti pa se z razdaljo kakšnega metra ne slišijo več toliko in tudi to mora kitarist pač obvladat tehniko. Če kitarist tega ni sposoben, potem ni vredno, da si tehnik razbija glavo s postavitvijo, ker bo dober mikrofon pobral tako ali tako vse.

#8 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 01 marec 2011 - 12:45

QUOTE (monitor @ 1. Mar 2011 12:49:07) <{POST_SNAPBACK}>
jaz sem klasični kitarist in tudi snemat sem probal že veliko. Najbolj všeč mi je bila SM tehnika z AKG C414(za bidirekcionalno) in katerikol dobr neumann za center. Najraje bi šel v cerkev in dodal en XY na sredino cerkve...

Dober kitarist bo dvigoval prste leve roke kadar bi to pomenilo škripanje strun, nohti pa se z razdaljo kakšnega metra ne slišijo več toliko in tudi to mora kitarist pač obvladat tehniko. Če kitarist tega ni sposoben, potem ni vredno, da si tehnik razbija glavo s postavitvijo, ker bo dober mikrofon pobral tako ali tako vse.

Misliš MS tehniko, ne? Meni je tudi všeč, a sem s to tehniko doslej snemal zgolj akustične kitare za en pop-rock projekt - po eksperimentiranju z mikrofoni, ki jih pač imam in s sobo v kateri se je snemalo, se mi je za flamenco kitaro najbolj obnesla ona tehnika z dvema mikrofonoma - t.im. "spaced pair", ampak najbrž zna bit tudi MS super.

#9 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 01 marec 2011 - 12:51

men je pa 414-ka (zlata) mal preveč tečna za kitare snemat... naslednjič bom gor ruknu kakšnega royerja,pa da vidmo če bo bolje... (sigurno bo).
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#10 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 01 marec 2011 - 01:54

QUOTE (kochobass @ 1. Mar 2011 13:51:30) <{POST_SNAPBACK}>
men je pa 414-ka (zlata) mal preveč tečna za kitare snemat... naslednjič bom gor ruknu kakšnega royerja,pa da vidmo če bo bolje... (sigurno bo).

Ja, v tistem omenjenem MS stereo primeru je nastavljena na osmičko in služi kot SIDE mic - "blind spot" je obrnjen proti kitari - mic pa zajema prostor - za ta namen je po moje to odličen mic - njena "tečnost" pa zna koristit bolj prezentnemu zvoku. Če je MID mic kak dober Neuman, mora ta kombinacija po moje kar dobro delat... Imaš pa seveda tudi "srebrne" vintage variante 414k, ki bi naj bile čisto drug mikrofon od teh ta novih in zlatih.

Prispevek uredil/a: satoration, 01 marec 2011 - 01:54 .

#11 monitor

monitor

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 48 prispevkov

Objavljeno 01 marec 2011 - 09:50

Hja, men 414 ni tečen, ampak kliničen in za side je to super z enim neumanom al pa tud kakšnim toplim rodeom za sredino.

sicer pa ja:my bad-MS biggrin.gif

#12 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 056 prispevkov

Objavljeno 02 marec 2011 - 12:40

Dajte pri 414-kah pisat celo oznako, ker so čisto različni mikrofoni.

Če se držim teme...

Po mojih izkušnjah, je M/S na kitari tehnika, ki bo v vsakem primeru zvenela solidno. Če ni časa/monitoringa, pade M/S, drugače pa je dobra ta SDC + LDC postavitev. Za realno sliko pa AB.

Če je tudi glasba klasična, bi verjetno izbral AB.

#13 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 02 marec 2011 - 09:20

zlata 414-ka? ...kaj je kle za dopisat pri oznaki? ena ma led diode in digital style knofke za nastavljanje mikrofona, drugi ima pa navadne knofke? a je še kera zlata 414ka (ki ni vintage) , ki obstaja biggrin.gif
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#14 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 056 prispevkov

Objavljeno 02 marec 2011 - 11:56

Zlate so XL II, ki je trenutno v produkciji, malo starejše so B-XL II (skoraj enake) in starejše so B-TL II.
Razlike med novimi in starimi so kar očitne, in iz tvojega posta se ni dalo razbrati, ali gra za novo ali staro, si pa napisal vsaj zlata, drugi še tega ne.

#15 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 02 marec 2011 - 12:15

maj mistejka
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#16 Vegislav

Vegislav

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 19 oktober 2011 - 03:05

Evo, končno sem kupil mikrofon primeren za akustične kitare, oz vsaj mislim tako. Ima kdo kakšne izkušnje z Audiotechnica ATM450?

Meni se zdi zelo solidna zadeva za takšen denar.

#17 matt

matt

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 47 prispevkov

Objavljeno 19 oktober 2011 - 08:54

Tu link do zanimive strani, kjer so opisane različne tehnike mikrofoniranja klasične kitare. Z audio primeri!

http://blog.urosbari...iques-explained

#18 Vegislav

Vegislav

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2011 - 11:37

Hvala! Super link, Uroša poznam drugače. Nisem pa vedel da ma tako porihtano...=) super! Zelo v pomoč!

Hvala

#19 Vegislav

Vegislav

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 05 november 2011 - 05:41

Kateri vam je bolj všeč? To je bilo posneto pravkar in na brzino. Original in še ''mastering'' =P Pač koliko se je dalo naredit iz slabega posnetka...

Lp Timi

Pripete datoteke

#20 _ID_

_ID_

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 101 prispevkov

Objavljeno 06 november 2011 - 03:44

Moje skromno mišljenje je, da je "mastering" preveč v ospredju. Ko poslušaš imaš občutek, da ti nekdo igra kitaro direktno na ušesih. Mogoče si pa to hotel!? Bomo videli, kaj bodo porekli še ostali!

#21 Vegislav

Vegislav

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 37 prispevkov

Objavljeno 07 november 2011 - 09:22

QUOTE (_ID_ @ 6. Nov 2011 15:44:47) <{POST_SNAPBACK}>
Moje skromno mišljenje je, da je "mastering" preveč v ospredju. Ko poslušaš imaš občutek, da ti nekdo igra kitaro direktno na ušesih. Mogoče si pa to hotel!? Bomo videli, kaj bodo porekli še ostali!

Sej to ni mastering, pač par efektov sem dodal, zato sem pod narekovaji napisal. En kolega je rekel da se mi reverba mešata oz kregata...ta je bla zanimiva. Verjetno ker nimam niti malo sobe akustično porihtane... Mikrofon je pa bil približno 1,5m vstran.

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov