Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

SAZAS vs. Avtorji

• Prosimo prijavite se za odgovor
66 odgovorov v tej temi

Anketa: SAZAS (92 članov je oddalo svoj glas)

Ali ste zadovoljni z delom Sazasa?

1. Da, z njimi še nisem imel nobenih težav (8 glasov [8.70%])

Odstotek glasov: 8.70%

2. Niti ne, mislim da tam ni vse ok (37 glasov [40.22%])

Odstotek glasov: 40.22%

3. Sploh ne, z njimi so že bile težave (34 glasov [36.96%])

Odstotek glasov: 36.96%

4. Te teme ne spremljam (10 glasov [10.87%])

Odstotek glasov: 10.87%

5. Drugo (3 glasov [3.26%])

Odstotek glasov: 3.26%

Glasuj Gosti ne morejo glasovati.

#31 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 13 maj 2008 - 08:48

Bil sem zdravstveno odsoten in sem malo preletel vse tole...
Žal mi je, da ne morem operirat s konkretnimi imeni, datumi in "načini" deljenja in "nedeljenja" denarja..., ker sem sam (in še dva...) bil osebno vpleten z "najvišjimi" gospodi v nekem bolj "osebnem" poslu in to v njihovem najbolj turbulentnem obdobju ko so se osebno zelo obtoževali...
Lahko vam rečem samo to (ker nimam denarja za odvetnike); NE! ni pravično, ne moralno, vsega je po malo kar ste vsi po malem naštevali, pa tudi zabukowski menim da ne zavaja. Zadeva je v bistvu večplastna in kompleksnejša.
Ni pa mi treba verjet.
Nenad Patkovic

#32 magicfinger

magicfinger

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 85 prispevkov

Objavljeno 13 maj 2008 - 09:46

Zgleda pa, da štrajk uporabnikov avtorskih pravic (gostincev) deluje. V naši službeni restavraciji je birt ugasnil glasbo. Drugo leto dobim manj Eurčkov.

Glede SAZASA ima sicer vsak neko svoje videnje, sam pa menim, da bi moral biti sistem transparenten. Ne glede na varovanje osebnih podatkov, bi morali imeti za vsakega avtorja vpogled koliko je dobil iz naslova avtorskih pravic.

To argumentiram s tem, da gre pri "delanju" glasbenih izdelkov za DEJAVNOST. In podobno, kot lahko na AJPESU ali v iBONU, za vsako društvo, s.p.-ja, d.o.o., d.d. pogledam, koliko prihodkov so imeli v prejšnjem letu, bi to veljalo za avtorje po prihodkih iz avtorskih pravic.

Prav tako bi moral biti sistem tak, da bi imel avtor vsakem trenutku možnost vpogleda, kolikokrat se je nek njegov komad zavrtel v tekočem letu. Ta možnost pa bi bila izvedljiva, če bi se SAZAS-u preko www iz vsake radijske postaje javljala trenutno predvajana skladba.

Vem, da so to pri sedanjih razmerah v SAZASU "utopične" želje, čeprav vsi vemo, da se to da narediti.

Mogoče na kratko naša zgodba...... pri projektu nas je bilo 6 enakovrednih "solastnikov" avtorskih pravic. Pri lanskem obračunu so enemu od nas, ki ima prijavljene skupaj z ostalimi iste komade poslali totalno drug seznam kot nam. Dobil je več kot pol manj kot drugi. Po pritožbi so mu na koncu izplačali enak znesek kot nam....... ampak...... seznam je bil spet drugačen kot naš smile.gif

Evo, lani sem dobil 200 ojrotov... fajn se mi je zdelo, pravzaprav sem jih bil bolj vesel kot plače. Da pa se bom trikrat peljal v LJ, in dobil zraven še 30 EUR pa ni vredno živcev in slabe volje. Raje grem na šprancir.

#33 kosta77

kosta77

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 278 prispevkov

Objavljeno 13 maj 2008 - 11:33

--- nadaljevanje sage ---

no, se strinjam, da je zadeva večplastna, ampak nekako je postalo dejstvo, da ima SAZAS več obrazov, in je precej odvisno kateri gleda tebe, kajne.

Se mi pa zdi, da najbolj najebejo/najebemo mali avtorji - beri ne mini avtorji (izplačila par evrov letno) temveč razred med 200 in 1000 eur. npr, odokativno.

Zakaj:

a) količniki - za različno število predvajanj obstaja različen znesek izplačila, ki je seveda zelo zelo (zelo) nelinearen, npr. 400 predvajanj ti prinese menda 18x več kot bi bil znesek po količniku za malo število predvajanj, ob tem velja omeniti predvajanja pod 10x, ki gredo v nič (kot tudi marsikaj drugega), ne v nič, samo ne dotičnemu avtorju.

Ob tem recimo sploh ni važno, da recimo jaz zapolnim par ur programa z vrtenjem parih (res dolgih) jazz skladb, dobil bom 0 eur (ne vem če se kakršnkoli jazz vrti več kot parkrat, ampak pri večjem številu skladb ki se vrtijo vsaka pod desetkrat, skupno pa vseeno kar precejkrat, je izredno nepoštena ta 0.

Recimo 6 skladb, vsaka po 7x, 42 vrtenj po 4 minute (realno še več) - 160 minut - honorar - O koma josef.

cool.gif koncerti - enostavno bo potrebno spremenit sistem, zakaj: lastniki lokalov plačujejo majhne zneske (menda sedaj pavšal) za male koncerte, če ta vsota ne presega neke meje, gre vse skupaj v skupno vrečo, in se lahko obrišemo pod nosom.

Meni par mojih skladb z dveh koncertov na Lentu in še par drugimi (nekaterimi neplačanimi, oz. še neplačanimi prispevki Sazasu) ni prineslo več kot smešnih 2 ali 3 evrov, kar ne presega niti meje izplačila za to izpostavko.

Pri takem ravnanju ne razumem zakaj bi si mi sploh želeli da Sazas pobira denar v našem imenu.

Medtem ko je Sazasov račun za neko promocijo (tudi par mojih skladb je bilo vmes) znašal 300 eur. Lastnik se je menda potem zmenil za nek drug znesek, vedar me precej jezi, da bi od teh 300 eur potem jaz po silnih finančnih peripetijah bil deležen ... hmmm ... evra in pol?

c) komunikacija - na Sazas sem (zaradi njihove načelne nekooperativnosti) poslal zahtevo preko inf. pooblaščenke - in dobil podatke na kratek vpogled - za tega sem moral zaprositi, o kakem pisnem odgovoru nočejo slišati, saj se boje, da bi podatki prišli v javnost in bili napačno interpretirani.

Možno, vendar zaradi netransparentnosti.

d) komunikacija 2: na RTV sem poslal zahtevo (preko pooblaščenke) o vrtenju mojih skladb - po dolgem mletju so izdavili, da vse na papirju oddajo Sazasu in nimajo baze, ki bi omogočala vpogled - je morda potem čudno, da se podatki v velikem loncu razdeljevanja malce premešajo?

jih dodam še, ampak moram it ... bis spaeter ...

(mimogrede, največjih smešnic sploh ne smem napisat, da me ne izključijo he he ...)

p.s.: ne glede na zgoraj napisano - Sazas dela bolje kot je delal doslej, več pobere, več razdeli (no, pa tudi zgine več he he), in res potrebuje le dodelan sistem baz podatkov, elektronsko komunikacijo z radijskimi postajami za playliste in še par malenkosti. npr IPFjev smisel za komuniciranje z avtorji in uporabniki.

Od IPFja sem v enem letu dobil več podatkov kot od Sazasa v 7 letih.

ah da, le zakaj ne dajo za direktorja nekoga, ki nima veze z glasbo in od Sazasa razen plače nima koristi, to bi precej spremenilo situacijo. Npr mene smile.gif
www.klemenkotar.com
www.nulakelvina.com

#34 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 15 maj 2008 - 02:57

Lep pozdrav vsem zadovoljnijm in nezadovoljnim v zvezi z SAZAS-om!

Ker sem bil deležen po mailih, gsm-u in še drugače takšnih in drugačnih mnenj, izkušenj,...... blalababla...... se danes govoril z g. Zupanom in se dogovoril za informativen sestanek interesentov članov foruma PlanetAudio.

Odprl sem novo temo, kje se prosim vpišite vsi ki vas zanima tale info sestanek, na katerem nam bodo podrobneje odgovoril na vsa zastavljena vprašanja, možen bo tudi vpogled v dokumentacijio je zagotovil g. Matjaž

Link do teme:

Informativni sestanek na SAZAS-u

http://www.planetaud...?showtopic=1693
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#35 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 777 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2008 - 07:24

No, kdor je danes prebiral Žurnal24 si je lahko pod rubriko pisma bralcev prebral naslednje:
Ni denarja, ni muzike
13. maj 2007, str. 4, ljubljanska izdaja

V članku Ni denarja, ni muzike g. Zupan odgovarja, da SAZAS vztraja pri tarifah, ki so določene po primerljivih tarifah s sosednjimi državami. G. Zupan je na pogajanjih ves čas obljubljal, da bo izdelal natančno študijo primerjave tarif z Avstrijo, Italijo in mogoče tudi z drugimi državami EU, pa obljubljenih primerjav ni nikoli predložil. V OZS smo pripravili primerjavo med tarifami kolektivnih organizacij v tujini, poleg tega pa na pogajanjih seznanili SAZAS še s primerjavo med avstrijsko kolektivno organizacijo AKM in SAZAS, ki jo je pripravil Inštitut za intelektualno lastnino, študijo glede tarif v Sloveniji in EU, ki jo je izdelal Pravni inštitut Ekonomske fakultete ter tabelo italijanskih tarif združenja SIAE. OZS je na pogajanjih vztrajala, da se tarife v vseh posameznih razredih in podrazredih tarif določijo tako, da se ugotovi in uporabi povprečje tarif istovrstnih kolektivnih organizacij, ki zastopajo enake pravice kot SAZAS, in sicer iz petih držav EU – Italija (SIAE), Avstrija (AKM), Nemčija (GEMA), Velika Britanija (PRS) in Češka (OSA). Vsako od navedenih tarif se uskladi ob upoštevanju bruto domačega proizvoda na prebivalca v enoti kupne moči in hkrati se za določene tarife upošteva dejstvo, da vsebujejo tudi del tarif, ki se nanašajo na uporabo iz naslova sorodnih pravic. Za gostilne in restavracije velike do 100 m2 tako velja, da v Sloveniji plačujejo dobrih 33 evrov, v Italiji dobrih šest, v Avstriji 19,50 evra, v Veliki Britaniji dobrih 22 ter v Nemčiji 11,50 evra. So to primerljive tarife? V tej akciji govorimo o previsokih tarifah SAZAS in ne vseh kolektivnih organizacij na področju avtorskih pravic. Seveda lahko nekdo od uporabnikov glasbe reče v javnosti tudi, da je skupna vsota, ki jo morajo uporabniki glasbe plačevati vsem upravičencem, toda to je zaradi tarife SAZAS. Leta 2006 je namreč OZS sklenila s kolektivnima organizacijama ZAMP in Zavod IPF skupna sporazuma o tarifah za člane OZS za plačevanje nadomestil za predvajanje glasbe v okviru obrtnih in obrti podobnih dejavnosti. S tema sporazumoma so se znižale tarife ZAMP in Zavoda IPF v povprečju za približno 50-60%.
Blaž Radujko, pravni svetovalec iz OZS

vir:Žurnal24

#36 SGS

SGS

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 1 prispevkov

Objavljeno 16 maj 2008 - 01:18

IPF ni konkurenca SAZAS, je kolektivna organizacija (prisotna že kar nekaj let), ki pobira IZVAJALSKE pravice od istih odjemalcev kot SAZAS - naj si kdo vzame par minut, da razišče koliko poberejo in kam gre ta denar. Izvajalcev je neprimerno več kot avtorjev, pa jih 90% za IPF sploh ne ve ! Sam kot precej aktiven izvajalec, tega statusa ravno finančno ne čutim - to pa naj bi bilo pravično?
Najbolj aktivnim izvajalcem drobiž, ostalim pa nula - če je pa treba po SAZAS udar't, pa ni problema. Pri IPF načeloma vse štima, samo razdeljenega denarja je bolj malo.

Kar je zapisano drži :

http://www.zavod-ipf..._JULIJ_2007.pdf
http://www.zavod-ipf...RABO_ADMISS.pps
http://www.zavod-ipf...no_poroilo_2007

Tako kot drži tudi:

http://www.zavod-ipf...-dne-13-6-2007/

Skupščina je v nadaljevanju glasovala o novem nadomestnem članu Sveta zavoda. Kandidati za to mesto so bili:
- Janez Hvale
- Domen Kumer
- Franci Zabukovec
- Karmen Stavec
- Dušan Zore

Pred glasovanjem sta svojo kandidaturo umaknila Jože Potrebuješ in Primož Grašič, predlagani kandidat Peter Lovšin pa ni bil prisoten.

Skupščina je izvolila volilno komisijo v sestavi:
- Lara Baruca – predsednica
- Vili Bertok
- Igor Misdaris

Rezultat tajnega glasovanja z glasovnicami:
- Janez Hvale (2)
- Franci Zabukovec (1)
- Domen Kumer (1)
- Karmen Stavec (1)
- Dušan Zore (17)

2 člana sta bila vzdržana

Več sreče na volitvah prihodnjič Franci, ko boš kramp zamenjal za knjigo? Pa brez zamere! Izvrsten glasbenik si...
SINDIKAT GLASBENIKOV SLOVENIJE
http://www.sindikatglasbenikov.si/

#37 zabukowski

zabukowski

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 185 prispevkov

Objavljeno 16 maj 2008 - 05:28

Hvala za pohvale, upam da lahko jaz pohvalim tudi tebe. Moja "velika" kandidatura, ki jo navajaš, ni bila ravno v mojem stilu, tako da to od sedaj naprej
prepuščam tistim, ki jim gre to bolje od rok (npr. kandidatu s 17 glasovi) - se bom raje dokazoval z glasbo bounce.gif .

Za knjigo pa nisem siguren, kaj s tem misliš ?

Mogoče pa se za začetek lahko podpišeš s polnim imenom, da ne bo tole spet potekalo v klasični "anti SAZAS" bojni taktiki.

LP
Zabukowski (Franci Zabukovec)
Bolje je izdati CD kot prijatelja ...

#38 zmatej

zmatej

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 533 prispevkov

Objavljeno 22 maj 2008 - 07:59

QUOTE (zabukowski @ 12. May 2008 14:11:38) <{POST_SNAPBACK}>
IPF ni konkurenca SAZAS, je kolektivna organizacija (prisotna že kar nekaj let), ki pobira IZVAJALSKE pravice od istih odjemalcev kot SAZAS - naj si kdo vzame par minut, da razišče koliko poberejo in kam gre ta denar. Izvajalcev je neprimerno več kot avtorjev, pa jih 90% za IPF sploh ne ve ! Sam kot precej aktiven izvajalec, tega statusa ravno finančno ne čutim - to pa naj bi bilo pravično?
Najbolj aktivnim izvajalcem drobiž, ostalim pa nula - če je pa treba po SAZAS udar't, pa ni problema. Pri IPF načeloma vse štima, samo razdeljenega denarja je bolj malo.

Danes sem nekaj gledal po strani IPF, kjer piše tole: "Upravičenec ste, če so vaše posnete izvedbe bile objavljene na komercialno izdanem fonogramu in nato predvajane na radiu ali televiziji v Sloveniji. "

Ali to pomeni, da dokler ne izdaš plate, nisi upravičen do teh pravic, če se kaj tvojega obrne na radiju? Kaj naj bi se štelo kot "komercialno izdani fonogram"?

Pa še nekaj mi je padlo na pamet za tiste, ki bi radi preverili število predvajanj: Verjetno bi se morali podatki o predvajanjih ujemat pri obeh organizacijah? big_boss.gif

#39 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 22 maj 2008 - 08:10

"komercialno izdani fonogram"? => original plata v prosti prodaji.
"Ali to pomeni, da dokler ne izdaš plate, nisi upravičen do teh pravic" => mislim da, poleg tega je fora, da ponavadi razne kompilacije sploh niso prijavljene smile.gif

Podatki se načeloma morajo ujemat, ker medijske hiše pošiljajo tako playliston na SAZAS, IPF in ZAMP.

#40 BlackOrWhite

BlackOrWhite

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 437 prispevkov

Objavljeno 22 maj 2008 - 10:18

QUOTE (zmatej @ 22. May 2008 08:59:55) <{POST_SNAPBACK}>
Ali to pomeni, da dokler ne izdaš plate, nisi upravičen do teh pravic, če se kaj tvojega obrne na radiju?

Da. Žal.

#41 zmatej

zmatej

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 533 prispevkov

Objavljeno 22 maj 2008 - 11:54

Se pravi lahko teoretično vrtijo na radiju samo tvoje komade, pa zato, ker stvari nisi izdal na CDju ne dobiš nič, čeprav IPF za to pobere denar?

Svašta shoot2.gif

#42 zabukowski

zabukowski

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 185 prispevkov

Objavljeno 22 maj 2008 - 01:36

No, ta bi bila malo huda evilgrin0040.gif

Dosedanja praksa je, da skladbe ki niso izdane na fonogramih, sploh ne moreš prijavit na IPF, torej tudi oni denarja za te skladbe ne poberejo.
Je pa to dosti logično s perspektive založb - oni pač poberejo 50% IPF denarja za skladbe, ki so izšle na fonogramih, ki so izšli pri založbah - to je pač njihov interes.
Trenutno edina rešitev za tiste, ki plasirajo skladbe po radijskih postajah v lastni režiji je, da ustanovijo svojo založbo in zadeve izdajo na svojih fonogramih, kar je pa spet zgodba zase.

Ta omejitev je že bila predmet raznih debat in polemik na skupščinah IPF-a, tako da je možno da se bodo te reči kdaj tudi spremenile (če so se slučajno že, naj me kdo popravi !!!).
To bi bilo edino smiselno, saj je količina vrtenih komadov, ki niso izšli na fonogramih iz leto v leto večja, kar jasno kaže tudi na krizo glasbenih založb.
Njihova klasična vloga, kot jo poznamo iz preteklosti, je vedno manjša, glasbena industrija pa vedno bolj bazira na posameznih skladbah (singlih) in ne fonogramih.

Sedaj pa si predstavljajte scenarij, da fonogrami več ne bi izhajali - kaj bi pa potem založbe sploh počele oz. pobirale ?

LP
Zabukowski
Bolje je izdati CD kot prijatelja ...

#43 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 777 prispevkov

Objavljeno 22 maj 2008 - 02:28

Pa naj se prestruktruirajo v tisto kar se danes obnese.... kje v svetu so še uspešne založbe razen kompanije vodilnih (warner,sony,....)?
Tuji izvajalci si postavljajo vsak svojo založbo - če to sploh lahko tako poimenujemo - in očitno da se jim splača. Seveda se gre bolj za izdajanje singlov kot pa albumov.
In pa kdo sploh še kupuje fonograme ala CD? Pri nas morda že še, ker je politika okrog tega precej šlampasta, hkrati pa jo stiskajo še založbe ki jim vedno bolj voda v grlo teče. Koliko milijonov skladb je imel Apple na iTunesu prodanih, pa razni Beatporti in podobno. Če pa se pri nas končno nekdo spomni in začne glasbo prodajat prek spleta se pa takoj spravi na njega cela delegacija založb in organizacij ker baje slepari in ne vem še kaj.....

#44 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 22 maj 2008 - 02:36

Ena izmed slovenski založb je že postavila svoj portal => http://www.mzone.si

#45 sven

sven

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 32 prispevkov

Objavljeno 21 junij 2008 - 07:38

Da ne odpiram nove teme, vprašal bi nekaj gledaj avtorstva. Zadnje čase po internetu vse več krožijo glasbeni izdelki s primeri: originalni izvajalec je seka alekšić - aspirin, najde se kakšen 14 ali 15 letni smrkavec, ki prvič sliši za torrente, naključno najde crackan virtual dj ali kakšen traktor po možnosti in je že nov slovenski "DJ"..v track doda par efektov da se vse skupaj sliši še 3 x bolj katastrofalno kot je v resnici, nato se podpiše "njegov nickname" - aspirin. Kako je z avtorstvom v tem primeru, glede na to da glasba javno kroži po internetu? V takih primerih bi mogel Sazas ukrepat?

#46 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 22 junij 2008 - 04:45

Načeloma bi morali to poštimat v samih založbah oz. zastopstvih kot je SAZAS ipd, a vprašanje je kako to nekomu dokazat da je to on naredil:
Npr. DJ PAPAK - "TABLET" nameča nekaj fx-tov nov doda še en loop in gasa na mulo gor. Nadobudni iskalci medmrežne glasbe pa download in tko kot si rekel akcija po lokalih. Nato pa pride inšpekcija in reče hočem originale za vse skladbe katere imaš sedaj tukaj pri sebi smile.gif Nimaš, ti kopije zaplenijo in imaš nekaj dni časa pa predložiš originale smile.gif če ne kazen. In tukaj se pomoje tudi ustaavi.....

Če že gledamo na medmrežje je, tko da album še pred uradnim izidom skineš dol z neta ine ga maš premierno smile.gif)) tko da curlja že na medmrežje pri samih založbah, raznih podjetjih za razmnoževanje, mogoče SAZAS, mogoče pa si sami izvajalci dajo mp3je na net ???

Nevem kaj pa vi mislite o tem ???

#47 muzikant

muzikant

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 547 prispevkov

Objavljeno 22 junij 2008 - 07:04

Glede tega zadnjega je v veliko primerih tudi naslednje:
Izvajalec posnet album še pred izdajo da nekemu "frendu", da ga "malo preposluša", ampak naj "nikar ne daje naprej"... potem pa čez dva dni gasa na internet ph34r.gif

#48 sven

sven

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 32 prispevkov

Objavljeno 22 junij 2008 - 07:41

Se strinjam ixi.
Npr:
Zanima me, nekdo izmed nas bo avtor komada, prijavil ga bo na sazas ter ga avtorsko zaščitil. Na netu bo pa objavil samo preview komada v demo obliki, šlo bo za isti komad, morda le nemasteriziran ali kakorkoli že, potem ga bo en smrkavec zloadal ker mu bo všeč, poigral se bo z VDJ in se podpisal pod izvajalca. Kaj lahko narediš v tem primeru? Sprašujem ravno zato, ker poznam takšen primer in se sazas ni potegnil za avtorja, temveč je pustil zadevo pri miru.

Glede komadov, po moje pirati dobijo komad na drugačen način, izvajalec pošlje posnetek na radijske postaje, nekdo nato kvalitetno zripa komad, se malce poigra in ga vrže na mulo..mislim, da že v tem primeru gre za kršenje pravic če se ne motim?
Kako kaj avtorji rešujejo takšne zadeve, verjetno je dobiček ob izidu albuma uradno slabši, vsak že ma komade, le zakaj bi kakšen nezahtevni poslušalec kupil original CD če že vse ima, pa čeprav v 96 ali 128 rip kvaliteti. Za gostince vem, da morjo imet vse original, a kako je s posamezniki in z gostinci ki si lastijo jukeboxe, na jukeboxih tud vem da ni kaj dosti originalnega, sem naletel že na primere RADIO RIP by blabla..mislim da sazas pobira bolj dnar kot pa kaj naredi..

#49 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2008 - 10:34

Pomojem nebi oz. ne naredijo nič !!! kajti če smrkavec ne prijavi komada ,a SAZAS v bistvu neveš kdo in kaj je in se tudi menoreš obrn na osebo, ki je "remiksirala" štiklc ! To men pomen to da se lahko vsak dela noraca iz mojih, tvoji in tujih komadov !!! pa mu nihče nič ne more ??? A imam prav ????

lpX

#50 sven

sven

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 32 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2008 - 04:17

No primer o katerem sem govoril, da 15 letni smrkavec sname crackan vdj in ustvari svoje lastne "remixe" pa da malo poslušate in pokomentirate.
No za nameček si je še izdelal naslovnico albuma, ki se prodaja pri vašem prodajalcu časopisov. jumping0046.gif
Lahko si downloadate tudi celoten album, pa veselo poslušanje.
http://musicspy.word...rhamster-album/
kaj bi lahko sazas storil v takšnem primeru?

Ixi, ja imaš prav. wink.gif

Pripete datoteke

#51 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2008 - 06:33

Jaooooo, Seka mu bo glavo odbila !!! Pa še marsi kdo smile.gif))

To pa je plemenito dejanje smile.gif

sekaj miki smile.gif))))

#52 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2008 - 06:35

Aja P.S. Rabi kdo kak RMX ???? danceee.gif drunk.gif finger.gif help.gif hump.gif MIXMAISTER ixi on da FLOOOR smile.gif)))

#53 kosta77

kosta77

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 278 prispevkov

Objavljeno 24 junij 2008 - 07:26

QUOTE (ixi @ 23. Jun 2008 19:35:25) <{POST_SNAPBACK}>
Aja P.S. Rabi kdo kak RMX ???? danceee.gif drunk.gif finger.gif help.gif hump.gif MIXMAISTER ixi on da FLOOOR smile.gif)))

hja, mojga delaš že 1 let ...

smile.gif
www.klemenkotar.com
www.nulakelvina.com

#54 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 830 prispevkov

Objavljeno 25 junij 2008 - 07:22

QUOTE (kosta77 @ 24. Jun 2008 19:26:42) <{POST_SNAPBACK}>
hja, mojga delaš že 1 let ...

smile.gif

ashamed0002.gif

#55 Debaser

Debaser

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 7 prispevkov
  • Interests:Kitara, recording music, having fun in the bed, beer, Jack Daniels, reading

Objavljeno 07 julij 2008 - 05:56

Uh kakšna dolga tema. Moje mnenje je, da SAZAS posluje OK, a je naklonjen samo nekaterim avtorjem. V mislih imam to, da neko že točno veš kakšen komad moraš narediti da bo kaj od SAZASA prišlo. Ta liga pa verjento ni za nekatere avtorje, ki niso navajeni samo izkoriščati glasbe, ampak glasbi tudi kaj prispevati. Če si avtor konformist in ti je všeč štancanje komadov, ki so vsi na isto foro, se ti obetajo brezskrbni in lepi časi. Če bi rad bil "veljak" odmisli eksperimentiranje in inovativnosti, zadovolji se s simpl, povprečnim, delaj povečini sam in najami dobre glasbenike, ki znajo uresničiti tvoje ideje. Oni bojo dobili IPF ti pa SAZAS:) Aber SAZAS geld is way better. Tvoje orožje je potem najboljša glasbena produkcija in veze, ki si jih boš v temu krogu nabral. Ta krog ljudi se širi in sedaj se že grizejo med seboj tisti, ki niso čisto na vrhu in oz. so bili na vrhu nekoč. Vse to še ne pomeni, da ne smeš biti dober muzičar in fejst fant/dekle. Ravno nasprotno, v teh krogih najdemo zelo dobre glasbenike, ampak žal glasbo obravnavajo samo kot posel in nič več.

Drži se tega verovanja (pa ti bo dobro). yes.gif

1.)SAZASov honorar je Božja Beseda in je resnica
2.)Bogov je več: to so glavni glasbeni uredniki na radijih in izvršni producenti na tv-jih
3.)Najbolj izplačani avtorji so Božji sinovi in so Bogu podrejeni. Nekateri izmed njih bi radi bili Bogovi in tudi že so.
4.)Nepreverjenim idejam se je treba izogibati
5.)Tisti iz točke 3. dajejo zgled, ki ga je pri služenju Bogu treba posnemati

Teh naukov je gotovo še več. Res škoda za vse tiste, ki so avtorsko veliko bolj aktivni kot "razdijske zvezde". Privoščim vsem in svetujem, da vsak ostane na svojem bregu. Čuvaji glasbe vs. izkoriščevalci glasbe.
Sicer nisem pristaš ločevanja v glasbi in nasploh ločevanje na ene in druge. Tako jaz vidim zadevo. Pa res mi je žal, če sem koga užalil. Upam tudi, da nisem koga motiviral! Ampak, res je pa škoda da ne moreš tako kot včasih napisati enega mega hita in samo še od tega keš vleči, da lahko delaš potem svojo stvar. Sebično, vem.

Ajde narod!
Debase me!

#56 muzika61

muzika61

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 85 prispevkov
  • Interests:PROAUDIO, kitara,jazz,blues

Objavljeno 24 december 2008 - 11:59

Dobra debata. In prav je, da je burna. Moje mnenje, da je dogajanje v Sazasu v podobni tranzicijski fazi, kot dogajanje v naši državi.
Vedno iste face cirkulirajo po vrhovih. Vsi obljubljajo več, boljše,..., ampak kakšnih bistvenih sprememb ni opaziti.
po moje
- proSazas ; načeloma so se dobro organizirali in prispevki se pobirajo; torej sistem zbiranja financ nekako klapa; mislim, da prvič v zgodovini.Cash flow je soliden. Imajo upravne in nadzorne organe, statut, etc., etc. Zmanjšali in skontrolirali so nekatere stroškovne postavke, kar ni slabo. Deloma s svojimi kriteriji vplivajo na kvalitetnejšo slo glasbo. Dosegli so minimalni procent vrtenja slo glasbe na radijskih postajah....

contra Sazas - silno drago obratovanje, če še drži, da smejo za svoje delovanje porabiti 1/3 celotnega cashflowa - DDV(bilanca). Zunaj se podobne institucije trudijo to porabo zmanjšati za polovico. Sumi netransparentnega delovanja, ala prodaja nepremičnine in najem prostorov pri isti firmi,....etc,etc. Tako v Sazasu, kot v slo politiki in v slovenski estradi; srečujemo vedno ene te iste face. Ne vem tudi, zakaj morajo naše zasedbe gostovati na npr. štantu hrvaškega Sazasa, kot sem nekje prebral... na MIDEMU, ki bi bila pomembna točka za slo glasbenike. Uspešne slo bende je že v EU težko najti. Vem, da imajo skandinavci posebne fonde v katere so-nalaga denar tudi država za pomoč pri preboju v tujini, saj so taki muzikontarji konec koncev tudi uspešno tržno blago. Pri nas pa gre vse po načelu; raje prvi šerif u selu, nego zadnje sviralo u gradu:-))

rešitev(moj predlog): Če gre samo za obračunsko službo in punktiranje predvajanj, ter prireditev in nastopov, bi lahko našli mnogo enostavnejših in učinkovitejših načinov, kot je npr. sedanja formacija Sazasa. Veliko ciklajočih se funkcionarjev, odborov, etc.,etc ni bila nikoli dobra deviza za uspešno misijo tovrstnih organizacij.. Torej učinkovita operativa in izvedba; nek konstanten, profesionalen nadzor nad operativo, učinkovita služba izterjave in izključno matematični sistem izplačevanja in odločanja. Vsi avtorji naj odločajo; vrednost glasu pa naj bo neka ponderirana enota , ki bi pomenila npr. število avtorskih del,bla,bla,etc in se seveda tudi spreminja. Temeljito bi bilo potrebno spremeniti oceno skladbe, glede na vrednost(umetniško, izvedbeno..). Ma se včasih vrti kej tako oporečnega, da skoraj z avtom iztiriš. Verjetno bi se dalo brez vsakih problemov na tak način zmanjšati stroške poslovanja in razliko nameniti, po bla.,bla, bla ključu mladim talentom, obubožanim avtorjem, za avtorje zanimivim projektom, itn. Torej, če je misija Sazas-a še vedno njihovo pod kraticami naznačeno ime, so zadeve zelo enostavne; gre za matematično preciznost v dorečenosti pravil in matematično precizna izvedba dorečenega, s ciljem, da slo avtorji dobijo v finančnem smislu to, kar jim pripada in da izplačila omogočajo stimulacijo in participacijo veliko večji množici avtorjem , ki bi s tem izboljšali in popestrili slo glasbeno podobo.
Se pa moramo zavedati , da smo še krepko v tranziciji in tudi vse enostavne zadeve dobijo svojo masko. Imamo še vedno premalo nagravžno bogatih ljudi, da bi lahko patronirali višji zavesti sobivajočih.

Pač, tak je moj pogled. Tokrat sem se odločil, da ne bom podpisoval nove pogodbe s Sazasom, ne sklenil sodelovanja s IPF-om, niti
se odločil za sodelovanje s kakšnim glasbenim sindikatom; ampak ne zaradi njih, ampak zaradi mene, ker dobivam izplačila za 15. in več let stara jajca, vmes pa nisem skoraj nič naredil. Predlagal jim bom (pismeno), naj ustanovijo sklad za npr. pomoč obubožanim avtorjem in deponirajo moja stara sredstva tja (sploh ni nekakšen velik denar in nikakor nisem bogat(audiopro-manijak); gre za mojo osebno jezo nad samim sabo). Ker pa imam namero še delati, vsaj upam, bom ob moji morebitni aktivaciji temeljito premislil s kom bom podpisoval pogodbo.
Lp Jagnček

#57 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 04 februar 2009 - 02:54

edini plus je bil tale razpis... mi smo bili eni izmed izbrancev in smo dobili nagrado, ki jo bomo vložili v zelo kulturen preamp tongue.gif
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#58 EQulibrist

EQulibrist

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 12 prispevkov
  • Interests:Live Sound....uglavnem je to...drgač igram bobne, ampak samega sebe nerad ozvočujem.....Pač, rad delam to...imam kar nekaj let, ampak so tud starejši, oziroma bolj izkušeni (lahko tudi mlajši), katere z veseljem in brez kompleksov...poslušam.....kar naprej, kolegi in kolegice .....Sem na StandBy.......<br /><br />Dejan Dino Vučković

Objavljeno 23 marec 2009 - 12:39

Pozdrav...Evo da si tud jaz malo pridružim opštenarodnom veselju.....Nimam nekih pohval za SAZAS, ker se mi zdi da so stvari preveč same sebi prepuščene, še ena loša kopija Zahoda...Če bodo stvari tako šle naprej, potem band-i, k ne igrajo totalno komercialno-mitingaške muzike, ne bodo imeli več kje za igrat, razen v svoji lastni ali pa sosedovi garaži (če bo sosed lahko registriral kakšno garažno društvo in tako pobral kakšen prispevek za bobnarjeve istambul-ke ali pa za kakšno lampo za VOX-a)...Kot sem samega sebe komentiral: "Bez alata nema zanata...", tako da mislim, bratje , da nam nivo kvalitetne produkcije (in reprodukcije) pada, a prag bolečine se viša, tako da bomo še lep čas gledali razne Murko-te in druge Gizmo-te, kako se, v duetih, šopirijo po naših gozdovih in radijih, medtem ko kvalitetni "etno band-i" dobivajo pohvale po zahodu, a bogami i u bivši nam i širši Domovini.....Eto, toliko, ne bi rad bil preveč napadalen, ampak enostavno me raspiiiiiiip ko gledam razne komercijalne televizije in ne vidim da šlo kaj na boljše....Ajde...se še slišimo...če kdo uspe razbit te temne oblake ki mi visijo nad glavo, naj prosim komentira.....Black Dog Dino
Učim da naučim....PA kako bude...

Dejan Dino Vučković

#59 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 23 marec 2009 - 02:39

Osebno pa so meni Murkoti in Frediji luštna humoristična "glasbena" popestritev, pa čeprav je njihova ciljna publika tudi velikokrat samonamišljena:), če jim je naj nas zabavajo in ne jemljimo tega z jezo, tudi živet ne morejo od tega na koncu koncev, naj imajo nekaj minut ali ur slave v življenju...

Motijo me bolj tisti, ki komaj folgajo in skačejo iz veselice na veselico, joške skačejo po sceni, krače/ noge od dortmunda rušijo oder, neki nekaj brizga, pijani tipi se slinijo in valjajo, tudi stepejo.... ali pa so v vsakem komadu omenjene neke banane pa še grdi tipi so (potem imam že raje tiste prej omenjene vesele bjonde ipd.smile.gif...)... vsebina sploh ni važna, komadi so medsebojno "luk a like", in pobirajo resen denar, da kar frči tako od sazasa kot od organizatorjev.

Vendar žal problem ne leži v njih ampak v povprečnem človeku (ljudje so ovce, kdaj je že to Jezus rekel:)), oni sami si to želijo, žal.
Pa še v večini so.
Nenad Patkovic

#60 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 777 prispevkov

Objavljeno 02 marec 2010 - 09:38

Ljubljana, 02.03.2010, 20:06 | STA / I.A.

Gostinci so razočarani nad sodbo vrhovnega sodišča, ki je potrdila odločbo Sveta za avtorsko pravo RS v zvezi s plačevanjem avtorskih nadomestil Sazasu. Po novem bodo nadomestila za uporabo glasbe v svojih lokalih po novem plačevali glede na prihodke. Za bifeje in bare je določeno 0,80 odstotka od prihodka uporabnika (+ 8,5-odstoten DDV), za okrepčevalnice in picerije 0,56 odstotka od prihodka uporabnika, za restavracije pa 0,32 odstotka od prihodka gostinca.

Vrhovno sodišče ni upoštevalo niti enega argumenta Obrtno-podjetniške zbornice (OZS). Hkrati odločba pušča vrsto odprtih vprašanj ter ustvarja zmedo in pregreva že tako vroče ozračje med člani OZS in Sazasom, pravijo v zbornici. Poleg tega po odločbi tarife veljajo le za člane OZS, kar jih postavlja v neenakopraven oziroma diskriminatoren položaj, še dodajajo.

Odločba vrhovnega sodišča tako po mnenju sekcije gostincev kot tudi po mnenju OZS omejuje medijsko kulturo v Sloveniji, s tem pa tudi možnost obveščanja javnosti. Radio in televizija sta namreč osnovna obveščevalna medija, zato bi bilo pravično, da bi se za uporabo teh medijev dogovorili o enotnem pavšalnem znesku, ki bi bil dostopen vsem. Ne nasprotujeta pa temu, da se za drug način predvajanja glasbe, npr. preko CD- ali DVD-predvajalnika, plačuje po drugačni tarifi, saj tu uporabnik sam izbira glasbeni repertoar.

Zaradi možnosti, da bodo nekateri lokali posledično odstranili avdiovizualne naprave iz poslovnih prostorov, bodo po mnenju OZS najbolj prizadeti poslušalci oz. obiskovalci lokalov, v veliki meri pa tudi avtorji, glasbeni izvajalci ter mediji.
V OZS bodo o nastalem položaju obvestili Slovensko turistično organizacijo in ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika, se poskušali sestati s Sazasom ter nekaterimi vodilnimi avtorji v Sloveniji in se poskušali dogovoriti bolj pravične tarife.

vir:24ur.com

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov