Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Difuzor

7 odgovorov v tej temi

#1 kmet

kmet

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 45 prispevkov
  • Interests:produkcija (ljubiteljsko) :)

Objavljeno 03 julij 2015 - 03:48

Izdelujem si difuzorje iz lesenih stolpcev 5x5cm. Zanima me razlika, če jih odrežem ravno, ali pa če vrhe recimo za 30° nahnijem... se zelo drugače obnaša?

#2 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 03 julij 2015 - 09:43

Difuzor je premarsikatera geometrična struktura, vprašanje je kateri difuzorji so dobri in kateri manj.

Schroederjevi (in še nekaj novejših) so teoretično in praktično toliko preverjeni in dodelani da so eni boljših sploh ter izračunljivo predvidljivi od kod to kod bodo delovali.

Sicer klasični schroederjevi so se do dandanes tudi zoptimizirali tako da so lahko nekoliko manj globoki in delujejo vseeno dovolj nizko in slične optimizacije.

Če si delaš difuzor po Schroederjevi teoriji potem se drži kalkulacij, bodisi 1D ali 2D, QRD ali PRD.

Nič rezat pod koti, zaokroževat... to delajo nekateri proizvajalci da se njihovi produkti razlikuejejo in so nekaj posebnega, doprinese pa nič kaj pametnega razen odklon od točno dodelane enačbe.

Če se gre delat večje praštevilo, recimo 2D QRD nad PN13 ali 1D QRD nad PN19 se lahko odpoveš divider-jem ali separatorjem med posameznimi well-i (letvami ali palicami) in še zmeraj bodo lepo efektivni.

Natančnost izdelave difuzorja bi naj bila +/- 0,15cm.

Predpogoj teoretične enačbe je da je difuzor izdelan iz neskončno rigidnega materijala a v praksi je materijal ki je nekoliko trši dovolj, če ne gre za res nizke frekvence (recimo izpod 100Hz a ti bi bili tudi izjemno ogromni), bi pa dal prednost naravnim materijalom - les, kakor npr. stiropor.

Frekvenčni razpon bi naj bil priporočljiv 4 oktave.

Praštevilo je priporočljivo določiti da fmax deliš z fmin in izbereš najlbližji prime number - PN.

Širino well-a je priporočljivo da izbereš tako da hitrost zvoka deliš z 2Xfmax.

Največjo globino well-a... no to pa je že malo bolj komplicirano ampak če se držiš pravila razpona difuzije 4 oktave bo ok.:)

Pazi samo da imaš dovolj dober kalkulator! ker brezplačni radi preveč zaokrožujejjo in ne upoštevajo tega kar sem napisal.

Nenad Patkovic

#3 kmet

kmet

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 45 prispevkov
  • Interests:produkcija (ljubiteljsko) :)

Objavljeno 07 julij 2015 - 07:33

NLP hvala za izčrpen odgovor. Danes sem dobil domov smrekov les, tako da se lotim dela. Še ena stvar.. kaj pa če sem si zamislil več kot 4 oktave? Cca 340hz do dobre 3kHz... ni pravega učinka?

#4 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 08 julij 2015 - 12:54

Smreke se izogibaj ker ni dovolj stabilen materijal, bukev ali pa samba sta relativno dovolj stabilni ali pa vezani les.

Pazi razlika je kaj je difuzija in kaj scattering, scattering gre še oktavo nižje in višje in ni ta prava difuzija je pa koristna.

Če je dizajnirana frekvenca difuzorja 340Hz npr. boš moral bit res dobro oddaljen od difuzorja da se lepo razvije difuzno polje!

Konstrukcija difuzorja je pogojena od velikosti prostora in potem vidiš kaj potrebuješ!

Npr. če vidiš da je difuzor primeren za od 500Hz X 4 oktave + nagnjenost površin (razširiš difuzno polje, nagnjenost se misli da se nagne difuzor ne pa da mu režeš well-e) kjer so difuzorji + scattering = difuzor je dovolj dober.

Če imaš velik prostor in lahko konstruiraš difuzor da gre nizko (brez scatteringa) recimo 340Hz se delajo crossover difuzorji/ difuzor v difuzorju ali celo difuzor/ v difuzorju/ difuzor (podobno kakor zvočniki in crossove-rji)...

Takrat se crossover frekvence difuzorjev v difuzorju izračunajo od kod do kod kateri dela in + celoten rezultat.

Če povprečen difuzor pokriva s svojim difuznim polje (npr. 1000 - 4000 Hz + scaterring) bo dovolj dobro saj bo pokril večino slušnega polja (cca. 500 Hz - 8000Hz s scaterringom), če takšne difuzorje geometrično zamakneš bo difuzija še bolj bandwidth in bo to to.

Težko opišem vse... difuzorji in vse ostalo se konstruirajo glede na prostor, želje/ potrebe in kaj je smiselno.

Nenad Patkovic

#5 darios

darios

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 4 prispevkov

Objavljeno 25 februar 2016 - 11:08

Če smem kar v tole tematiko napisati ker me nekaj zanima!

Z difuzorji nimam izkušen postavitvijo in izdelavo itd, skratka tam pač so v studio kjer sem bil. Skratka zanima me nekaj, sem zasledil sledeče stvari na spletu. Če se nameščajo na zadnjo steno, bi naj menda bila oz. bi bilo potrebno izračunati dolžino med točko kjer skratka jaz sedim in zadnjo steno in s to dolžino bi se naj ugotovilo katera frekvenca je najnižja, ki bi jo naj difuzor zajemal in tako bi vedel kateri difuzor je primeren za tvoj prosto. pa me zanima če mi lahko kdo lahko kaj razloži več glede te postavitve na zadnjo steno al je vseeno, ker sn glede tega pa res zmedeni.

Hudič je tale internet ko dobiš 100 informacij pol pa vedi kaj je res in kaj ne :D

#6 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 26 februar 2016 - 12:04

Njeprej preberi:

http://www.planetaud...?showtopic=3685

http://www.planetaud...?showtopic=3993

http://www.planetaud...?showtopic=3994

Najprej si preberi tole, je kar nekaj povzetkov knjig in da razumeš neke osnove.

Ni dosti strani glede na kolikor strani imajo strokovne knjige, skušal sem paš strniti na čima manj.

Potem si snami ztale program (so še bolšji ampak bo ok):

http://www.subwoofer....com/qrdude.htm

prebreri o čemu je reč:

http://www.subwoofer...der.com/qrd.htm

da vidiš globino vprašanja, ki ga zastavljaš.

... potem pa lahko debatiramo dalje.

Nenad Patkovic

#7 darios

darios

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 4 prispevkov

Objavljeno 26 februar 2016 - 10:48

Hvala NLP.

Ko bom začel preurejati svoj prostor, bom pa definitivno si poiskal osebo za tale projekt, da mi uredi akustično prostor, ker vse to skup je za mene ne glede kako v detajle so opisane stvari in je zgolj neka teorija ki jo razumem in ne razumem, tako da se ne morem primerjati z nekom, ki dela s tem in ne samo da pozna teorijo ampak pozna tudi prakso, tako da pozna kako se tem stvarem streže. Ne želim biti vse ved in ampak vsak človek pokriva svoje področje.

#8 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 26 februar 2016 - 12:59

Tako je še najbolje, , pa ni samo difuzija ampak cel zastavljen projekt in elementi, samo pazi koga boš izbral, ker velika večina projetov ki jih delam popravljam za nekom drugim, tudi za resnimi imeni.

Nenad Patkovic

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov