Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Mastering - The basics

57 odgovorov v tej temi

#31 majikal

majikal

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 160 prispevkov

Objavljeno 04 april 2007 - 02:22

Res je pomembno kaj potem pride zraven....

je pa seveda stvar okusa... sem bolj v dahowovih (dub, dnb, electro) vodah kakor pa kakšnih rockerskih... to seveda zelo pogojuje moje slišanje...

#32 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 04 april 2007 - 03:40

Meni je tudi dahowov najbolj vsec... razen, da bi malo vec naravnosti, da bi bilo perfect... smile.gif

Pa da je igra tak kot treba naj se vsak napise postopek...

#33 Unity

Unity

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov

Objavljeno 04 april 2007 - 10:56

Se pridružujem satorejšnu glede opisa postopka smile.gif Drugac pa, ko mi bo koncno omogočen dostop do ftpja bom dal gor isto raw semple inu mojo demo verzijo. Tole je sicer super ampak bi rad vidu kako bo na elektronki zgledal smile.gif v kratkem.... (upam).

PS: mam v mislih cca 30s loop, sam powejte kako bi mel semple ker jih je velik (kik, sner, fx, hh, bass, 2 leada, 9 'melodijc'...). All in one, grupirane, vsak posebi?

#34 dAHOW

dAHOW

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 54 prispevkov

Objavljeno 05 april 2007 - 12:40

Tenks za spodbudo!

majikal: Zanimivo, tudi jaz uporabljam Adame (P22A) 8)

satoration: Se strinjam. Bogve kako bi se ta obnašal z dodatnimi kitarami ipd. Jaz sem pač naredu tisto kar mi je najbolje zvenelo samostojno - pa še ljubitelj recikliranja starih ritmov sem, tako da vse malo, bolj kot na punk, na "hip-hop" vleče.

Drugače pa ne maram "wall of sound" tehnik (npr. metallica), kjer se reže in kompresira samo v ta namen, da je vsak zvok čim bolj v ospredju. Pol pa vse zveni sterilno in bobni so isti kot če bi igral na palčke, triangel in hare-krstna činele. smile.gif
Osebno mi je eden redkih dobrih tovrstnih posnetkov, ki je med drugim tudi na Honor roll od Katza, Tool-ov album Aenima. Enkraten prostor in uravnovešenost z dovoljšno surovostjo, ki ustvari občutek banda in ne trigger samplov, plastičnih "ultra" perfektnih kitar ipd...

Pa še postopek:
Overhead: Comp TC Native (Att 7, Rel 176, 5:1, do -6db za zlepit in malo umirit činele) -> TC Native Reverb (majhen svetel prostor za malo stereo efekta) -> PSP MixTreble (harmonične frekvence na visokih - za sizzling)

Kick-Snare: Waves RBass (45Hz za slabše odnose s sosedi) -> EQ (rez na 125Hz - 400Hz za toplino, dvig Hi Shelf 2.5kHz) -> Waves TransX Multi (ojačanje dinamike na celem spektru razen na cca. 125-500)

Vse skupaj: Zlepljeno z VoxengoTapebus -> RComp (Att 4, Rel 200, 4:1, Opto smooth, do -4db) -> limiter
www.myspace.com/dahow

#35 Mark

Mark

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 93 prispevkov

Objavljeno 13 april 2007 - 04:09

Že kar nekaj časa od zadnjega posta, pa upam ,da je še aktualno.
Sem imel danes malo več časa in se še sam poigral.
Za razliko malo bolj rock pristop >> mix

#36 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 14 april 2007 - 01:04

dobr kick, menda mi je kick tvoj najbolj vsec
snare pa od ixija

hehe ka dela dobr mix biggrin.gif

#37 Unity

Unity

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov

Objavljeno 22 april 2007 - 12:39

vidm da je tema mal zaspala tongue.gif ftp je up and running tak da bom v kratkem dal en semplich gor da se mal poigrate! Soundtrap-ponudba za primer masteringa še velja? smile.gif

#38 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov
  • Interests:Music producer, Musician, synth lover, sound programmer, Mixing engineer, humorist :)

Objavljeno 22 april 2007 - 02:08

seveda. Mal sem zaseden ker v polno delam nov album, pa sej veš
zdaj nasnemavam kitare s kišto pa vokale, pa sem čist notr padu smile.gif

ko bo material na voljo povej smile.gif

lp
Sometimes a mistakes makes a best piece of music.

#39 benetom

benetom

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 87 prispevkov
  • Interests:Rock, računalništvo, kitara,...

Objavljeno 24 april 2007 - 12:16

QUOTE (Unity)
}iveli!

Veliko sem prebiral tale vaa forum, predvsem glede masteringa, ampak nisem nikjer zasledil nekega
isto preprostega (sej vem da mastering ni preprosta zadeva, mislim bolj v smislu as simple as it gets) tutoriala, neki s
imer bi laik na tem podro
ju za
el. Ali pa
,
e mi kdo od vas pove, kakane osnovne prijeme uporablja pri tem, malce bolj podrobno seveda, me being the noob and all smile.gif hvala!

Nadvse priporočam "The holy grail" knjigo Bob Katz - " Mastering Audio ".
Obvezno čtivo za bodoče master inženirje !

#40 exorciser

exorciser

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 108 prispevkov
  • Interests:Mjuzik

Objavljeno 21 november 2007 - 01:33

ko smo lih pri kicku in osnovah masteringa, me zanima ena malenkost...

sam sem naredil kick iz treh različnih, tako, da sem uporabil hi/low pass...kick mi je kar všeč, vsaj tako ga na domačih monitorjih slišim.

zanima pa me, če dam komad masterizirat, ali bo studijski mojster urejal kick ali ne (urejal: uporabil compresorje, EQ, etc)? od česa je to odvisno?

#41 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 829 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 21 november 2007 - 08:55

Mačeloma ne more kajdosti delata na samem kicku, če mu daš stereo track.
Če mu daš multi channel potem se lahko poigra z EQ-em, compressorjem, ipd.

Ponavadi se da kot MC (multi channel) grupo bobnov (+percussion), bass, grupo kitar, grupo vokalov, grupo backvokalov, synthe+SFX, FX,...
Pa lahko doelava za raznimi forami.
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#42 SkyMan666

SkyMan666

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 220 prispevkov

Objavljeno 21 november 2007 - 11:08

Vendar, če je tip res specializiran samo za master in ma recimo kake pregrešno drage Eq-je (Manley....), se nekako da tudi popravljat posamezne stvari ala kick itd..... Vendar so že predhodniki omenili besedo ki se začne na I..... Pri nas v Sloveniji ne poznam nobenega inženirja, ki bi se ukvarjal izključno z masteringom..... Če mi je kaj poznano so edini Siddharta, ki so verjetno trenutno najbolj "premožni", nesli v Milano delat master..... Popravte me če sm se zmotu..... Pri masterju je že Ixi povedal, kaj je potrebno..... Mastering studio sploh nima nobene veze z snemalnim studijem. :wink: Tudi kak T-Racks 24 odpade (pomoje) :roll: laugh.gif :smt106
Tudi cifre so kar kaki 2 očesi z glave ven, pa še kaka ledvička zraven za dodatek (pa še ni dovolj.... laugh.gif )

Neč dečki, Manley Stereo Mastering al pa TC Mastering 6000, pa gasa..... :wink:

=:: SkyMan <--> Samo Mrak ::=

#43 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 829 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 21 november 2007 - 11:31

Dober master se da nrediti tudi s kakšnimi drugim stvarcami kot so Manley ipd.
Tko, da se jst nestrinjam s temi trditvam, draga oprema dobre master 8)
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#44 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 21 november 2007 - 07:36

mastering je že kar zelo poceni razvada, sploh raznorazne priznane online mastering bajte, pa tudi abbey road, sony,...ma v bistvu koga želiš, še inženirje izbiraš, glede na njegov portfolio (vsekakor: bolj priznan - dražji).
Ne vem zakaj bi moral lazit osebno v milano (sploh pa Italija :roll: ), razen zaradi enega luštnega izleta ali lastne reklame, ker da poleg svetiš ko delajo, si zelo želijo, ja...
Nenad Patkovic

#45 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 21 november 2007 - 11:28

skyman... v sloveniji obstaja mastering inžinerji... in ne boš verjel,celo masterin studio s top opremo wink.gif ...
manley slam! ...massive passive... studerjev tejp... drugi tejpi... tavelki pmc-ji ...weiss... itd...

da se dobro pr nas nardit,ampak še bolše bi blo če bi biu pr masterju lahka zraven... :/
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik
in še kak projekt za spotoma ;)

#46 SkyMan666

SkyMan666

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 220 prispevkov

Objavljeno 21 november 2007 - 11:47

Ti, prvo kot prvo, nism reku, da ni nobenega, nego da JAZ osebno ne poznam nobenega (je****, ne morem vedet vsega, zato sm pa tole, ker vsak dan človek zve kaj novega).....
In VERJAMEM, da stakneš kje na Horjulu tudi Weiss-e itd..... laugh.gif Tudi za to nism reku, da ni....
Kar sm omenu glede masterja....Eh, preberi si post, ne bom pisal še enkrat....

Da se nardit dobro, stopostogarantdamajke da ja biggrin.gif, ma smo spet pri financah.... :roll:

P.s.: Garbage se je kej poboljšal :?: :twisted:

=:: SkyMan <--> Samo Mrak ::=

#47 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 22 november 2007 - 11:08

nvem... vem da si je kupu enga Brawnerja... to je pa to... tm je mal jeba k je mjhn roomčič za bobne :/ ...
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#48 Matej Grginic

Matej Grginic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 420 prispevkov

Objavljeno 28 november 2007 - 09:37

Kocho, manjše kot je bogastvo med nogami, večjo sobo za bobne rabiš! smile.gif Dej mi mail na PM, ti bom poslal en bobn, k smo ga nardili med vikendom.. smile.gif Me res zanima kaj bos reku na to...

#49 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 28 november 2007 - 07:10

QUOTE (GreasyGranny)
Kocho, manjše kot je bogastvo med nogami, večjo sobo za bobne rabiš! smile.gif Dej mi mail na PM, ti bom poslal en bobn, k smo ga nardili med vikendom.. smile.gif Me res zanima kaj bos reku na to...

No, neki zakoni fizike obstajajo, a ne?
Odvisno tudi kakšno deformacijo zvoka/ nizkih tonov želiš in kako jih boš spravil v neko harmonijo z ostalimi elementi...
Nenad Patkovic

#50 Matej Grginic

Matej Grginic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 420 prispevkov

Objavljeno 29 november 2007 - 08:46

Ja, ze, ze.. zakoni fizike... Sam obstajajo male sobe in obstajajo male sobe. Ene zvenijo kot sekret, ene pa ne... Sm pa slisu tud ze na tone velikih sob ki me ne navdusujejo..

Mas tud uiber hude modele k delajo izkljucno v malih sobah.. Tchad Blake

"Yes I like small, dead rooms. If it's small and live you may have to put some absorbers in there. Never had a problem with bass trapping.
I use a Neuman KU100 binaural head for the OHs.
In the dead rooms I've used there is no room sound to speak of but I do close mic everything.
The Sound Factory studio B vocal booth I used for years was just big enough for a medium size kit but the player needed to be quite agile to get out.
Does that help??

http://www.gearslutz...small-room.html

Q & A with producer, engineer and mixer Tchad Blake Tchad Blake who has worked with; Crowded House, the Finn Brothers, Elvis Costello, Peter Gabriel, Travis, Pearl Jam, Sam Phillips, Sheryl Crow, Los Lobos, Suzanne Vega, Phish, Tom Waits, Al Green, Tracy Chapman, The Dandy Warhols, and Soul Coughing and many more."

Vsakmu svoje.. sam nehimo ze morit, da za dobre bobne rabis telovadnco.. al pa ni mogoce dobit dobrega bobna.. BULLSHIT!

Vsi sanjajo kok mora bit ogromn studio, da bobni dobr zvenijo, sam full mal folka pol to nazadnje ponuca in miksa v stilu 80ih... Res noben ne dela vec Poison sounda bobnov... koji kurac pa pol rabis 3 sekunde reverba na room micih?!?!? Dons je itak VSE closemicano!! Ta klise okol bobnov pa folk ponavlja ko papige znova in znova... se najpogosteje ga pa slisim od folka, ki dejansko nima prov velik posnetkov za pokazat...

#51 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 29 november 2007 - 11:09

GreasyGranny: Se podpišem pod tvojo izjavo. smile.gif

LP
www.mmedia.si

#52 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 29 november 2007 - 12:49

Ja ta tema je že kar stara na GS-u.
V bistvu si si odgovoril sam. Se strinjam. Ampak sekret pa spet ne more bit-je premajhen :wink:
Neki gabariti morajo bit, da se nizke frekvence preveč ne izmaličijo, za live sobe kjer se snemajo bobni pa ne bi načenjal, ker tisto je stvar okusa in tehnik.
Načeloma se bi vsi izognili "kopalniški koloraciji".

Je pa še nekaj, v malem prostoru je pač potrebno čimveč basstrapinga (in ostalega), če je prostor premali se lahko zgodi, da bo ostalo premalo prostora za bobne in tistega ki se rad druži z glasbeniki:)
Vsekakor mali prostor bi naj imel porihtano akustiko, v kakšnem obsegu je odvisno od željene koloracije.

Enačba, katero verjetno že vsi veste:
f=344/2L
tako vidiš, kje se bod frekvence pričele lomit.
Je pa še nekaj izjemno pomembno; kakšen zvok si želiš, stil glasbe...recimo za garažni sound je lahko zaželjen zvok pretirano majhnega prostora, itd...

Določeni obstajajo, ki celo trdijo da je čisto prava enačba, kjer bi se naj pričele lomiti frekvence kar: f=344/L...po logiki fizikalnih zakonov je ta enačba jalova, a ti določeni trdijo da slišijo to mejo jasno...

Ne se jezit za brez veze, saj se pa ve, kaj se dobro sliši ali kaj se želi, pač to potem probaš tudi doseč. Če ne gre, pač ne gre, če pa je ok, je ok...big deal.
BTW: držim z vami, nisem nič kritiziral, le pripomnil. V bistvu sem čisto lepo komentiral:)

Vidiš Blaster, zdaj lahko svoj recording space zmanjšaš/ prepoloviš, je že prevelik.
upam da razumeš šalo laugh.gif
Nenad Patkovic

#53 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 29 november 2007 - 05:04

QUOTE (NLP)
Vidiš Blaster, zdaj lahko svoj recording space zmanjšaš/ prepoloviš, je že prevelik.
upam da razumeš šalo laugh.gif

Mislim da je live room velikosti 6,5 m x 9 m x 3 m kar tapravi. smile.gif

LP
www.mmedia.si

#54 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 29 november 2007 - 05:36

res je! ...strop bi lahko bil malo višji :smt033
Nenad Patkovic

#55 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 29 november 2007 - 05:57

QUOTE (NLP)
res je! ...strop bi lahko bil malo višji :smt033

Če bi bil "lahko", bi bil. Tako pa ni. smile.gif

LP
www.mmedia.si

#56 kochobass

kochobass

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 264 prispevkov

Objavljeno 01 december 2007 - 04:40

hmm... neve 33609+tc un ta hud sistem+l2 pa rata ta Napolitanka ... smile.gif
mi je pa zlo ušeč kako grabi kompresor =P

haha,čist sm ubou komad =)

http://www.uploadhut.../id108286/lepsi dar Master (preteran)1.mp3
Adam
Gušti
Anavrin
Moj experimental mjuzik

#57 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 01 december 2007 - 07:08

"dobro" si ga zdelal laugh.gif
Nenad Patkovic

#58 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 777 prispevkov

Objavljeno 15 februar 2008 - 05:29

@kochobass: a uni komad k si dva posta višje flikal link obstaja kje cela verzija za slišat, k se me kr dopade :wink: ???

Dodaj odgovor

2 uporabnikov bere to temo

0 članov, 2 gostov, 0 anonimnih uporabnikov