Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Mastering - The basics

57 odgovorov v tej temi

#1 Unity

Unity

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov

Objavljeno 19 marec 2007 - 08:56

Živeli!

Veliko sem prebiral tale vaš forum, predvsem glede masteringa, ampak nisem nikjer zasledil nekega čisto preprostega (sej vem da mastering ni preprosta zadeva, mislim bolj v smislu as simple as it gets) tutoriala, neki s čimer bi laik na tem področju začel. Ali pač, če mi kdo od vas pove, kakšne osnovne prijeme uporablja pri tem, malce bolj podrobno seveda, me being the noob and all smile.gif hvala!

#2 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 19 marec 2007 - 10:06

1. poslusaj!

2. res poslusaj... (ne zezam, resno mislim)

3. oblikujes idejo kaj so hoteli glasbeniki / producent / mixer povedat

4. oblikujes idejo kako to idejo prieljat ven, izboljsat, naredit se bolj slisno

5. ugotovis kje so kaksne napake - prevec boomy sound, prevec grobi visoki, slab balans, slaba stereo slika in ostale nadloge

(prvih pet tock ni dlakocepljenje - je bistvo) Sledi recept, ki se ga ne smes drzat.

6. v kvalitetnem DAW (Samplitude, Nuendo, itd.) odpres komad (super je, ce ni predhodno limitiran - peaki so lahko tudi pri -3db - vazno, da je mix usklajen in da dobro zveni, ko povecas jakost - ce ni tako - se poskusaj pomenit z mixerjem, ce lahko kaj popravi - ce si to kar sam - popravi mix...

7. Dodaj stereo spuro na kateri vklopis kak zelo hiter visokokakovosten kompresor in EQ (ja - to bo spura za paralelno kompresijo - ce se ne ves kaj je to - preberi naokrog - je dosti napisanega) Na to spuro posljes signal iz originalnega kanala in umiksavas po potrebi / okusu /zelji - kot efekt - pridobis na glasnosti in slisnosti detaljev, ne izgubis pa tranzientov... ki ostanejo nepokvarjeni na originalnem kanalu

8. Na originalnem kanalu vklopis kak mastering EQ a la Algorithmix, Refined Audiometrics, etc. da precizno obdelas kaksne probleme v frekvencni sliki (upostevaj barvo mixa - ne je povsem spremenit - samo poskusaj poudarit kar je dobrega in odpravit kar je slabega) predvsem pa delaj v sodelovanju s kompresorjem na masterju - EQjas tako, da lahko kompresor lepo dela - to izves s poslusanjem - ko se sound odpre...

9. Na masterju lahko vklopis se kak dodaten EQ po potrebi - recimo na kanalu z originalnim posnetkom samo popravljas probleme, s tem na masterju pa barvas celotno sliko, s paralelno kompresijo vred - ce jo sploh uporabis.
Na masterju lahko namesto EQja s katerim barvas (recimo Algorithmix Red - sploh dober za dodajanje subov, ce jih je premalo) vklopis kak Pultec EQ, ki doda nekaj evfonicne koloracije (brez da bi z njim kaj rezal ali dodajal - da samo signal gre skozi)
Sledi "analogen kompresor" - v mojem primeru UAD Neve 33609, ki naredi mix bolj kompakten in lepo dvigne glasnost - sploh ce si prav nastavil EQ (ni recepta - ko se zvok "odpre")
Na koncu pa se en nevtralen limiter - recimo UAD Precision, ki samo poskrbi, da ni overshootov... Limiter bi naj reduciral samo subtilno...
Za bolj agresivno in kreativno limitiranje pa pravkar sprobavam Flux Solera+, ki je genialno orodje. na masterju tudi pogosto uporabim kak efekt za razsirjanje stereo slike - zelo subtilno - trenutno to pocnem z internim parametrom v Samplitudu. Lahko pa se hecas tudi z MS ekvalizacijo in kompresijo - tako na paralelnem tracku ali tudi zelo subtilno na masterju...

Torej to je en (izmed mnogih) recept, ki pa se mora nujno spreminjati glede na okoliscine!

Aja pa se to - ce nimas vrhunskih AD/DA pretvornikov in vrhunskih analognih kompresorjev in EQjev ostani raje v digitalni domeni in masteriraj ITB... Da bi skozi povprecne pretvornike spustil skozi kak obicajen hardwarski kompresor nima smisla... Bo rezultat slabsi, kot ce bi vedel kaj delas s softwarom... Sploh s kvalitetnim softwarom - to je tudi nujno - kar nekaj pocat s povprecnimi plug-ini tudi nima smisla. Skoda cajta.

Peace

#3 dAHOW

dAHOW

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 54 prispevkov

Objavljeno 19 marec 2007 - 10:22

Običajno: (po vrsti)

1. EQ - Za balanciranje frekvenčne tonalitete
2. Kompresija, expand, ... - Za delo z dinamiko. Tukaj je v igri tudi (1.), kajti sam EQ lahko tudi veliko pripomore k dinamiki, še posebej, če gre za minimalistične aranžmaje.
3. Limiter - Za zvišanje glasnosti do skorajda neopazne meje. Sem proti tipičnim ultra-hot pop CDjem. Več: http://en.wikipedia....ki/Loudness_war

Vse skupaj delam na vsaj 24-bit, 96kHz in se izogibam ostalim eksotičnim procesorjem (exciter-jem, harmonizer-jem,...). Po potrebi uporabljam MS procesor za delo s stereo sliko in Waves MaxxBass za delo z najnižjimi frekvencami.

To bi bilo v osnovi to. 8)
www.myspace.com/dahow

#4 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 763 prispevkov
  • Interests:Audio, Video, Broadcast, Film, Multimedia

Objavljeno 20 marec 2007 - 10:03

QUOTE (dAHOW)
Po potrebi uporabljam MS procesor za delo s stereo sliko in Waves MaxxBass.

MaxxBass ni nic drugega kot harmonizer. V bistvu dela pravilne visje harmonicne frekvence in s tem dobis virtualni obcutek (nateg mozganov) da so se pojavile subsonicne frekvence.

OK za mix, npr za bass ali kick (seveda ce ne pretiravas), ti ga pa RES odsvetujem za mastering, sploh ce delas na stereo track-u.
Osebno menim, da je precej bolj zdravo uporabljat harmonizerje (ce ze) v samem mix procesu.

Lp,

b.

#5 dAHOW

dAHOW

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 54 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2007 - 04:03

QUOTE (minimalB)
QUOTE (dAHOW)
Po potrebi uporabljam MS procesor za delo s stereo sliko in Waves MaxxBass.

MaxxBass ni nic drugega kot harmonizer. V bistvu dela pravilne visje harmonicne frekvence in s tem dobis virtualni obcutek (nateg mozganov) da so se pojavile subsonicne frekvence.

OK za mix, npr za bass ali kick (seveda ce ne pretiravas), ti ga pa RES odsvetujem za mastering, sploh ce delas na stereo track-u.
Osebno menim, da je precej bolj zdravo uporabljat harmonizerje (ce ze) v samem mix procesu.

Lp,

b.

Se strinjam. Še posebej je to očitno nad 80Hz. Običajno ga uporabljam le za frekvence <60Hz in se za moje pojme kar dobro obnaša (dobro nategne možgane smile.gif - če se ne pretirava seveda.
Govorim pa tukaj o mixih, kjer ni možnega prehoda nazaj. Npr. Nazadnje sem reševal ene stare "experimentalne" mix-e elektronske glasbe, ki so bili posneti doma brez monitorjev z groove box-i (MC505, tr808,..) in se je v končni fazi kar lepo obneslo. Predvsem zvok ni bil več toliko suh.
www.myspace.com/dahow

#6 Matej Grginic

Matej Grginic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 420 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2007 - 10:29

Mastering ni tako enostavna stvar, kot se sliši. Ja, v osnovi gre za limitiranje, kompresiranje, EQ, lampe, trak ipd... ampak res samo v osnovi!

Gre za ZAUPANJE! Tega pa ljudje ne razumejo. Ko zmiksas plato si ponavadi precej zadovoljen s svojim izdelkom. Če ne, miksaj bolje. Ne pričakuje se od mastringa, da bo popravil napake, ampak, a bo izdelek naredil tako dober kot ima potencial bit! (ja včasih se popravljajo tudi napake..) To pa zahteva IZKUŠNJE. Pa ne samo velik glasbe slišat. Velik svojih masterjev slišat na radiu, TVju ipd.

Zelo podpiram vse, ki imate željo ukvarjat se z masteringom, ampak rad bi da bi do tega bili malo bolj realni. Ni enostavno, tudi nobena šola ti ne pomaga! Leta in leta izkušenj, potem se pa lahko pogovarjamo o masteringu.

#7 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 829 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 21 marec 2007 - 11:03

Pogoj za dobr masterin je poleg dosti znanja in posluha tudi dober studio, ki je dodelan akustično, perfekten monitoring in cel kup hardware-ja.
Prvi pogoj pa so dobra ušesa in inštalirani driverji od netopirja. tongue.gif :wink:
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#8 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov
  • Interests:Music producer, Musician, synth lover, sound programmer, Mixing engineer, humorist :)

Objavljeno 21 marec 2007 - 01:27

večna debata se nadaljuje................................

biggrin.gif
Sometimes a mistakes makes a best piece of music.

#9 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2007 - 04:06

"Najprej moraš imeti talent." laugh.gif

Je rekel znani mojster iz Primorske.

LP

#10 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov
  • Interests:Music producer, Musician, synth lover, sound programmer, Mixing engineer, humorist :)

Objavljeno 22 marec 2007 - 12:55

mislim da kvaliteten mix, z uporabo paralelnih kompresij, exciting kompresiranja, sub grupiranja (tu jaz uporabim tako nevaren mutiband compresion smile.gif, dupliranja kanalov ,avtomatizacijo, side chainingom (tako eq kot tudi delaya in reverba) in še ostalih metod, dosti pripomoremo k
temu da bomo imeli manj težav z masteringom, ker se v tem stadiju da
obračat stvari za 360. Za mastering se ne bom delal pametnega, vem pa da je 1. talent obvezen, 2. izkušnje in to samo cajt da in praksa
3. seveda oprema in prostor.

Zato zaupam mastering tistemu, ki izpolnjuje vse te pogoje , čeprav sam vem tehnike kar ni slabo, vendar raje delam na mixu, ker znam bolje kontrolirat stvari tu.

lp

#11 Unity

Unity

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov

Objavljeno 24 marec 2007 - 04:29

Ok, neki časa me ni blo, zdele sm vse prebral. Vedu sm že prej, da je to vse prej kot lahko in da brez izkušenj nimam kej praskat smile.gif Ravno zato sem vprašal za osnove, ker nekje človek mora začeti. In vsem se lepo zahvaljujem za odgovore!

Zdaj pa še nekaj, v bistvu podobna zadeva:
Očitno mi z masteringom še nekaj časa ne bo uspelo kaj konkretnega, tako da bi vas prašal, kako pripomorete glasbi že s samim mixom. Večina komadov, ki jih naredim (govorim o elektronski glasbi) je recimo vredu. Zdej ne govorim da bi bli vsem všeč, ampak ko jih poslušam recimo čez kak mesec, ko mi nehajo najedat smile.gif, nekaterih celo ne zbrišem. Ampak vseeno, ko jih poslušam oz primerjam z drugimi izdelki te zvrsti, ki so profesionalno zmixani in zmasterirani, mi najbol v ušesa stopi nek primankljal polnosti. Ne wem kako bi drugače razložu :/. Ne sliši se kompaktno, mogoče se zdi kot da bi vsak zvok špilal zase al pa kot da bi ble vmes krajše tišine (res kratke, ampak slišne). Sicer to ne velja za vse ampak vseeno. Pomoje da ni problem v masteringu ampak že v samem mixu. Do sedaj sm delu v Reasonu na bx-8 m-audio zvočnikih in midi kontrolerjem. Skromno, vem, toda študentski žep je bolj kot ne prazen smile.gif Vem, da bo treba Reason zamenat, in to hitro, ampak navada-železna srajca in to.

Zelo vesel bil kakršnih koli nasvetov, predlogov...karkoli smile.gif Hvala!

Lp

#12 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov

Objavljeno 24 marec 2007 - 05:09

Lahko ti lažejo monitorji, prostor pa to. Ali pa jih ne poznaš še dovolj.
Začni delat miks z kikom snarom in basom. Ko je to punch in dobro si na konju. Verjetno maš tihe komade glede na ostale in tu je že percepcija slabša. Dej nam gor en primer. Če mi pošlješ en komad ti nardim jaz
en hiter mastering da vidišče je to to. Za elektronske zvrsti se dobro spoznam.

lp

#13 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 24 marec 2007 - 11:50

Mastering inženir ti je podobno kot glavni kuhar v prestižni restavraciji; za tebe kuhajo in se znojijo izverzirani kuharji s solidnim okusom na koncu pa pride talentiran, iznajdljiv in izkušen šef kuhinje in doda malo te in one začimbe, še kaj začara, da uravnovesi in poudari okuse (presenca prave esence laugh.gif ) in pošlje natakarja da postreže mojstrovino.
Samo pri zvoku se pošteno znojijo tudi "šefi kuhinje"...

#14 dAHOW

dAHOW

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 54 prispevkov

Objavljeno 25 marec 2007 - 03:02

NLP, ta s kuharji je dobra smile.gif

Unity, upload-aj primer in bomo "vidli" v čemu je problem. Dostikrat so že aranžmaji, zaradi opreme, slabši. Lahko pa da manjka enostavno en kompresor na main kanalu.
Pri meni se je naprimer produkcija izboljševala vzporedno z boljšimi monitorji, akustiko v sobi ipd.
www.myspace.com/dahow

#15 Unity

Unity

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov

Objavljeno 25 marec 2007 - 08:32

Evo, tuki si lohk par primerov ogledate -> http://www.myspace.com/djsunity

Respa da so zripani v mp3 v 96kbps tako da kvaliteta ni najboljša. Bom dal kak mp3 drugam na voljo za download. Hvala!

#16 dAHOW

dAHOW

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 54 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 02:03

To kar sem na hitro slišal v tej kvaliteti, sem opazil, da imaš precej čist zvok (nekateri bi morda rekli preveč digitalen - računalniški) glede na ostale producente te zvrsti.

Za začetek provaj:
- bobnom dodati layerje (npr. organskemu snare-o dodaš še en tr909 snare za punch in crisp). Poglej si malo več o tem še na internetu -> Beat layering.
- igraj se malo več s samim kompresorjem, ker vse skupaj zveni malo preveč linearno - pa ne preveč. Nabavi si film od Charles Dye-a - Mix It Like A Record. V privem delu lepo predstavi prav ta problem digitalne dobe v zvezi s sterilnim zvokom.
- Izogibaj se tistim 150Hz - 200Hz na kicku in basu. Današnja tovrstna produkcija jih skorajda nima.
- provaj še kakšen harmonizer (distorzijo, tube emulator,..) na beat-u

Drugače pa večina znanih producentov (posebej hip-hop, rnb, breakbeat,..) reciklira beat-e. To pomeni, da vzame stare posnetke jih obdela (doda kak layer, EQ, comp.) in sestavi svoj ritem. Poglej na YouTube-u..
Na koncu si nabavi še kak drugi DAW z boljšim "audio summingom"...
www.myspace.com/dahow

#17 rotation

rotation

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 625 prispevkov
  • Interests:soundtech

Objavljeno 27 marec 2007 - 03:09

QUOTE (Unity)
Ok, neki časa me ni blo, zdele sm vse prebral. Vedu sm že prej, da je to vse prej kot lahko in da brez izkušenj nimam kej praskat smile.gif Ravno zato sem vprašal za osnove, ker nekje človek mora začeti. In vsem se lepo zahvaljujem za odgovore!

Zdaj pa še nekaj, v bistvu podobna zadeva:
Očitno mi z masteringom še nekaj časa ne bo uspelo kaj konkretnega, tako da bi vas prašal, kako pripomorete glasbi že s samim mixom. Večina komadov, ki jih naredim (govorim o elektronski glasbi) je recimo vredu. Zdej ne govorim da bi bli vsem všeč, ampak ko jih poslušam recimo čez kak mesec, ko mi nehajo najedat smile.gif, nekaterih celo ne zbrišem. Ampak vseeno, ko jih poslušam oz primerjam z drugimi izdelki te zvrsti, ki so profesionalno zmixani in zmasterirani, mi najbol v ušesa stopi nek primankljal polnosti. Ne wem kako bi drugače razložu :/. Ne sliši se kompaktno, mogoče se zdi kot da bi vsak zvok špilal zase al pa kot da bi ble vmes krajše tišine (res kratke, ampak slišne). Sicer to ne velja za vse ampak vseeno. Pomoje da ni problem v masteringu ampak že v samem mixu. Do sedaj sm delu v Reasonu na bx-8 m-audio zvočnikih in midi kontrolerjem. Skromno, vem, toda študentski žep je bolj kot ne prazen smile.gif Vem, da bo treba Reason zamenat, in to hitro, ampak navada-železna srajca in to.

Zelo vesel bil kakršnih koli nasvetov, predlogov...karkoli smile.gif Hvala!

Lp

Ena izmed resitev je ta, da si nabavis kak starejsi mixer in karto ki ima vec izhodov, in mixas na mixerju. S tem bi posnetki definitivno bili manj tanki.
Od outboarda bi bil fajn kak VCA master kompresor, veliko se jih uporablja ravno za elektroniko. Seveda lahko namesto tega uporabis tudi plug-in, a ti znajo (ko probas konkreten, ne vrhunski outboard) zveneti plasticno, sploh ce nalagas enega na drugega.

Miha

#18 Unity

Unity

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 06:11

QUOTE (dAHOW)
- Izogibaj se tistim 150Hz - 200Hz na kicku in basu. Današnja tovrstna produkcija jih skorajda nima.

Bi mi lahko prosim to še malo bolj raložil? to, o kiku in basu, ne o tovrstni produkciji namreč smile.gif

#19 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 07:19

kot prvo ne rabiš nujno analogen mixer, je dobro met ni pa nujno za začetek. če te moti rezek sound, pol dodaj topline. Topline so bassi.
Ampak v pravi meri, raje reži kot bustiraj. Uporabi kak plugin ki dela saturacijo. ali pa emulator lamp, da malo zamaže.
psp plugin so v redu za tovrstne stvari.
Bass in kick sta itak glaven element, da mix začne delovat.
Kick zelo dobro skompresiraj, dupliraj ga in experimentiraj različne eq.
(paralelna kompresija).

na bass paše dat side chain, zame je nujno, da kick malo pobere bassa
na skupni točki. Za eq bass je treba malo potrpljenja. Treba malo rezat
da kick lepo diha. Na 150-300 hz se lahko mažeta zelo.
Odvisno od kicka in bassa, nikoli ni formula ista.

lp

#20 Ploki

Ploki

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 988 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 08:08

jaz sem dobu najboljsi sound na kicku pri 50hz boost in cca 80-110 kr globok cut, kick je iz drumkit from hell superior, pac akustik kik..
me je kr presenetlo, nism vedu da se bo tko nizka frekvenca tko lepo usedla v mix.. sam visje je povsod dobu overtones ki so bli prav nagravzni smile.gif

#21 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 09:15

Kaj bi sele delali s slabo posnetim kickom (ne ueber duper cool soundi iz sampling libraryjev) - saj veste - tisti nazgravzni mali pokec, ki nima ne oblike, ne mase, ne nic? Za take paciente od zvoka je res samo hardware ali pa UAD-1, hehe - Neve EQ in 1176 znata prebudit take mrtve kikce...
Sicer pa ja - kick - ne pozabit na njegov attack... ki je precej visje - 2 - 5 khz nekje... odvisno od kicka... (ce boostas attack seveda uporai zelo ozek Q ) Subi so lahko sexy se nizje- vcasih low shelving pri 30hz - ki seveda postopoma dvigne tudi visje frekvence, da malo drma, (kombinirano s kaksnim low cut po potrebi, ki poreze ekstremne sub frekvence), impact pri 70 - 120HZ, pa ponavadi res noces imet guzve v osrednjem "electric bass" podrocju - 150 - 400Hz... Pa zelo prirocno je pogosto bypassat EQ, da slisis, koliko boljsi je neobdelan signal smile.gif Pa vse se enkrat, hehe..
Aja - pa ne boostat s slabimi plug-ini...

Pa ker je ze ta thread v mastering sekciji - slabega mixa in guzve med kickom in bassom noben mastering ne more resit - lahko malo popravis guzvo, a v osnovi nimas kaj dosti moznosti - ce porezes prevec basov zmanjka ali bas kitare ali kick... Tudi multiband kompresija ne pomaga kaj dosti - lahko dobis samo dolgočasen nedinamičen sound smile.gif))

#22 Matej Grginic

Matej Grginic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 420 prispevkov

Objavljeno 28 marec 2007 - 10:49

Ta debata bi imela ful vec smisla, ce bi se pogovarjali na konkretnem audio primeru. Drugace je vse nekako splosno. Predlagam, da tisti ki rabi pomoc obesi kak primer, potem pa tisti, ki pomaga stvar popravi in obesi popravljen zvocni primer, hkrati pa napise kej je naredil... to bi bilo precej bolj ucinkovito po moje. Res je, da je standardna fora, da kicku nasopas mal 3kHz, porezes 300, pa spet mal nabijes 50-60.. ampak niso vsi kicki posneti enako in ne delujejo enako v vseh kontekstih glasbe... Prosim ne narobe razumet, zelo pohvalno, da drug drugemu pomagamo, ampak brez konkretnega primera je to vse malo premalo...

#23 soundtrap

soundtrap

Anchko

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 224 prispevkov

Objavljeno 28 marec 2007 - 11:02

Ja to je 100%. Treba imet konkreten material in ga analizirat.
Standardne formule so nekak teorija, pol pa ko delaš mix, delaš vse žive
vragolije, od bustanja, rezanja...., ki ni nujno da so standard.
Seveda treba ločit bobne posnete live od samplov za eletroniko.
Tam lahko lepo menjavaš kike dokler se pač ne usede v mix in pol
samo malo potweekaš pa je.

Da ne blodim preveč........... pustimo malo še prostora za Unitija

smile.gif

lp

#24 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 28 marec 2007 - 12:36

Evo,

ce je komu za trenirat...

Primer izpred pol leta. Kolega mi je poslal ta dva koscka (snema punk band od svojega brata) in povedal, da so imeli na voljo 2 vhoda na kartici EMU 0404 - snare in kick je posnel na en kanal (imel je shure kick mic in 57ko), dva overheada pa na drug kanal (mono) - bili sta 2 beta58 zmiksani na en kanal...

KICK & SNARE: www.satoration.org/kick_snare_surovo.wav

OVERHEAD: www.satoration.org/overhead_surovo.wav

Lahko si nalozite in poskusate iz tega zelo home-recording scenarija potegnit maksimalno...

Kolegov DEMO MIX: www.satoration.org/originalni_demo_mix.wav

Kolegu sem pomagal z nasvetom in ilustracijo (sicer bi z danasnje perspektive se malo drugace naredil - a ne bistveno drugace):

MOJ MIX: www.satoration.org/satoration_mix.mp3

Postopek (kar iz maila - ne da se mi se enkrat pisat)
-------------------------------------------------------------------------------
Evo to je pokusaj mixa - malo veci panning, da dobijem vise prostorskog uticaja - ca. 18 u ljevo over i 12 u desno kic-snare. Na kicku/snare Neve eq - malo low mid scoop, bass boost - , high mid boost ca. 3khz, samo malo cut visokih - dobices jih od overheada..., 1176 kompresor (nateran - visok gain, brz attack i brz release, ratio - all buttons mode i visok output gain, tako da malo "eksplodira" kick i snare), na overheadu - neve eq malo bass cut - mid boost oko 700 - 1000hz za tjelo bubnjeva in samo malo "shine" frekvencija, LA2A kompresor, da malo sredi ekscesnu dinamiku i udeblja sound; ambience plate140 - malo vise senda od overheada i malo manje od kick-snare, onda sam jos slao na drugi fx send bus, gdje sam oba signala zgnjecio sa PSP mastering compressorom - attack najmanji, release ca. 800 msc, treshold ne znam - nizko dole, svi auto release i make up gain iskljuceni, radnja na peak a ne na RMS... i to nazad dodao nekih -20 ka originalu. A - posle gnjecenja na tom fx busu jos Eq neve - sa low shelf + 2db i hi shelf ca. + 1,5 db.

Onda sam napravio jos mali mastering ovog stereo mixa - Fairchild compressor, pultec eq (pass through), precision limiter i timeworx mastering limiter... (svaki radi samo manje nego 1db gnjecenja...)

Sad je jos uvijek jako i vise 3D i vise otvoreno, tako da ima jos prostora za bas, gitare, vokal i to... Probaj nesto u tom pravcu...
--------------------------------------------------------------------------------

Tako priblizno, se opravicujem za hrvascino (se slabo po vrhu), a res se mi ni dalo se enkrat pisat.

Pa vesel trening!

#25 Unity

Unity

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 21 prispevkov

Objavljeno 29 marec 2007 - 12:24

Sem se zdej vrgu delat s pomočjo vaših postov, ko bo en semplich, bom nalozu nekam smile.gif

#26 dAHOW

dAHOW

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 54 prispevkov

Objavljeno 03 april 2007 - 12:58

QUOTE (Unity)
QUOTE (dAHOW)

Bi mi lahko prosim to še malo bolj raložil? to, o kiku in basu, ne o tovrstni produkciji namreč smile.gif

Hmm.. provaj celoten mix ekvalizirat tako, da malo znižaš to območje in bi mogu dobit mehkejši mix. Po moje boš takoj vedu o čem govorim. Je pa res, da je to območje, ki vsebuje precej "udarca" in je treba z njim rokovat previdno. No, podobno so že drugi rekli.

Na primeru bi bilo najboljše... 8)
www.myspace.com/dahow

#27 dAHOW

dAHOW

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 54 prispevkov

Objavljeno 03 april 2007 - 08:57

Moj mix: http://www.studenti....ow_demo_mix.mp3
www.myspace.com/dahow

#28 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 829 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 04 april 2007 - 08:25

Ker imam čas danes v službi sem se malo poigral s temi dvemi tracki.
Iz tega res nemoreš narediti nek briljantenizdelek laugh.gif
Pa vseno malo za šalo in malo za res :twisted:

mix >>>
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#29 majikal

majikal

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 160 prispevkov

Objavljeno 04 april 2007 - 08:47

Zdele sem poslušal mixe na Adamih....

Najboljši mi je od dhowa, malo boljši od satorationovega...
satorationov mi je najbolj naraven, čeprav mu manjka na živosti in masi...

ixijev pa je pa na snerih tak čuden.... pa kicki zadonijo, je pa najbolj odprt.... ker je meni pomembno.....

to so samo feelingi pa hitrem poslušanju..... 8)

bom še jaz probal naredit mix :wink:

#30 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov

Objavljeno 04 april 2007 - 02:02

Kul decki!

Dahow - super ti gre, sicer je malo tak "tehnoiden", a glede na to, da si bolj v elektroniki je to samo koristno, hehe...

Ja, moj mix je bolj "sramezljiv", ni napicen do kraja, kicku manjka malo teze... A v mislih sem imel, da pride se kaj zraven, pa potem se mastering le tega... Zato je moj RMS tudi malo nizji... A s kickom bi se se dalo poigrat - a ker je na isti spuri vpliva na snare - pol pa pac kompromis... Mogoce je ixi tu prevec zrtvoval snare na racun kicka in je zadeva malo manj naravna in prevec midlasta za moj okus...

Vse skupaj - kul - fajn trening...

Aja - napisite, kaj ste poceli...

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov