Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Paralelna kompresija in praralelna uporaba eq-ja

13 odgovorov v tej temi

#1 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 796 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 06 februar 2006 - 08:13

oj!

Po tujih forumih berem, da se veliko uporablja paralelna kompresija in paralelna uporaba eq-ja!
Ali se tudi vi poslužujete tega načina ter v čem vidite oz. slišite prednosti in slabosti ?

LP
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#2 Diodibuh

Diodibuh

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 240 prispevkov

Objavljeno 06 februar 2006 - 09:09

jest sem se zacel tega posluzevat predvsem v masteringu, dodam zraven se 2x mono kanal (L+R) in uporabim kar fajn kompresije gor. pri enih stvareh zna zelo fino delat, malo napumpa komad, je pa se vedno precej dinamicen.

#3 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 796 prispevkov

Objavljeno 06 februar 2006 - 02:32

QUOTE (diodibuh)
jest sem se zacel tega posluzevat predvsem v masteringu, dodam zraven se 2x mono kanal (L+R) in uporabim kar fajn kompresije gor. pri enih stvareh zna zelo fino delat, malo napumpa komad, je pa se vedno precej dinamicen.

Kaj si hotel točno s tem povedat pravzaprav?
Mislim si ampak nisem siguren !

Pri masteringu dodaš še en stereo track in ga močno kompresiraš ter ga dodajaš k originalnemu tracku?

To jst delam pri bobnih!

#4 Diodibuh

Diodibuh

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 240 prispevkov

Objavljeno 06 februar 2006 - 03:06

ok
master delam ponavadi tako, da imam lev in desni kanal locen (beri 2x mono track). ta dva tracka dupliram, ju mocno skompresiram (oz. pravilno slovensko: komprimiram:-) in potem vzporedno dodajam originalu. v praksi pomeni ponavadi to, da ju dodam ksnih 20-40% glede na original. malo napumpa komad, hkrati pa je se vedno dinamicen. seveda pa je vse odvisno od komada, kaksen je in koliko dodajam.

#5 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 762 prispevkov
  • Interests:Audio, Video, Broadcast, Film, Multimedia

Objavljeno 29 marec 2006 - 04:42

En primer: Dobis stereo track za masterirat. Posnetek je malo pretemen, vokal pa zveni ok. Nic lazjega. Vokali so ponavadi v centru, tako da lahko naredis M/S. Stereo kanal dupliciras, tako da imas dva popolnoma identicna in casovno na sample natancno postavljena trakova (enega pod drugim). Na prvem treku naredis Mid, na drugem tracku naredis Side. Oba moras seveda peljati na group channel (ali aux input v PT) da lahko M od prvega in S od drugega track-a nazaj skodiras v stereo tehniko. Sedaj lahko loceno EQjas, kompresiras, stimas level na obeh kanalih, ker imas Mid in Side LOCEN! Lahko si pa se bolj predrzen in ta signal samo dodajas k originalu - v tem primeru bi imel se tretji kanal s stereo trakom, ki ga ne bi spreminjal... to bi bila pa potem prava paralelna zadeva. Npr EQ na Side, COMP na Mid in oboje dodano k originalu - PERFECT! smile.gif No... pa prijetno experimentiranje...

Lp,

b.
Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#6 satoration

satoration

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 173 prispevkov
  • Interests:glasba, tehnologija, filozofija

Objavljeno 01 maj 2006 - 04:29

Daj prosim, malo bolj natancno pojasni, ker je zanimivo... Jaz sicer podobno finto uporabljam (kao NY compression trick) za ritem sekcijo - na AUX posljes vse bobne + bass, ekstremno skomprimiras + dodas eq v stilu loudnessa in to umiksas kot efekt zraven osnovnega tracka... Razlicne sounde dobis z razlicnim eqjem oz. z razlicnimi nastavitvami attacka in releasa na kompresorju ter razlicnim razmerjem med tem dodatnim signalom in originalom...

Ni mi pa cisto jasen tvoj postopek - kako naredis MS iz dveh stereo trackov - ce bi mi kdo dal nalogo naj to naredim bi se lotil takole - dupliciral originalni stereo track, ju na sample natancno uskladil, nato oba kanala enega stereo tracka panal na sredino, da funkcionira kot mono - drugemu pa bi na enem kanalu obrnil fazo in nato poiskal zvocno prijetno razmerje med tistim mono trackom in tem stereo z enim fazno obrnjenim kanalom... - ali je to to? Sem razumel prav ali gre drugace? Zakaj posiljanje na group oz. aux? Me res zanima, ker bi z veseljem sprobal...

Pa se to - kaj nato umiksavas zraven originala? A ni problemov s fazo oz. "flanger" efektom, ce umiksavas tak signal k skoraj identicnemu originalu?

Pa se to vprasanje - si opazil, da ni vseeno ali obrnes fazo levemu ali desnemu kanalu ali je to zgolj moja subjektivna zaznava? Ves mogoce kaksno pravilo glede tega?

#7 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 762 prispevkov

Objavljeno 01 maj 2006 - 04:59

QUOTE (satoration)
Daj prosim, malo bolj natancno pojasni, ker je zanimivo...

zanimivo in zabavno smile.gif

M/S in NY sta loceni stvari. Pri M/S nic ne dodajas, tu dejansko locis stereo informacijo (kodiras) na dve informaciji: na enemu kanalu dobis samo stvari, ki sta na L in R kanalu enaki (od original stereo trak-a, ki ga kodiras), na drugem kanalu pa dobis stvari, ki sta na L in R kanalu razlicni. Tako dobis iz stereo signala dva "MONO" signala ki ju lahko LOCENO stimas. Seveda je zadeva v taki obliki neuporabna za poslusat, zato moras vse skupaj nazaj zakodirat v stereo (in to naredis tako, da signal peljes na grupo in ga dekodiras nazaj v normalni stereo signal).

Zdele sem mal gledal na netu, ce se je kdo lotil napisast kaj o tem smile.gif
http://www.tcelectro...t_mastering.pdf

Poglej pod sekcijo Advanced Mastering / MS Mastering Techniques

Lahko se poigras z kodiranjem in dekodiranjem signala sam, lahko pa uporabis ze narejene plugin-e, ki delajo to zate.
1. Steinberg-ov ToolsOne (v Cubase-u ali Nuendo-u)
2. Voxengo MSED (FREE)
http://www.voxengo.com/product/msed/

Tako, sedaj bi moglo bit vse jasno smile.gif

Lp,

b.
Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#8 muzikant

muzikant

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 547 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2007 - 09:56

Prišel sem na idejo, da bi tudi sam probal s paralelno kompresijo--> torej, ko imaš že spannane kanale, torej razdeljeno na levi in desni kanal, dodaš stereo kanal(how?) na katerem je so vsi tracki v enem stereo kanalu? potem ga skompresiraš in dodajaš h mixu?

#9 Matej Grginic

Matej Grginic

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 420 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2007 - 10:42

Prednosti so očitne, pomaga pri punchu in definiciji....skratka super.
Slabost je pa v tem, da tako definitivno bolj ali manj uničuješ fazno sliko, sploh če nisi najbolj pozoren na latency od pluginov.

Zadnje čase se vsemu paralelnemu malo izogibam in se mi zdi da delam čistejše mikse.

#10 minimalB

minimalB

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 762 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2007 - 11:25

QUOTE (muzikant)
torej, ko imaš že spannane kanale, torej razdeljeno na levi in desni kanal, dodaš stereo kanal(how?)

Kanal (naj bo stereo ali mono ali se kaj vec), ki ga zelis paralelno kompresirat posljes PRE-FADER aux send na grupo. Grupo obdelas po okusu (npr. mocno skompresiras, navijes eq, povecas stereo image, etc.) in ga potem dodajas poleg originalnega kanala. Zato se mu tudi rece "paralelno" ker ti ostane original signal nedotaknjen in paralelno dodajas njegovega lastnega mutanta...

Zakaj PRE-Fader? Zato ker v nasprotnem primeru sprememba glasnosti na originalu upliva na obnasanje insertiranih naprav na grupi. In to je zelo slabo. (razen ce si to res zelis, to pa je ze konkretno kreativno mixanje)

Je pa res kar pravi GreasyGranny, pazit je treba na faze. V glavnem - ce delas interno (ITB) in ima sequencer postiman ADC - automatic delay compensation, potem ne bi smelo bit tezav...

Lp,

b.
Bostjan Pirnar
www.minimal.si

#11 muzikant

muzikant

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 547 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2007 - 12:37

torej vsak kanal daš še enkrat ali vse skupaj*?

#12 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 796 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2007 - 01:46

QUOTE (muzikant)
torej vsak kanal daš še enkrat ali vse skupaj*?

Kanale katere hočeš pošlješ na grupo in jih obdeluješ naprej.

Npr. bobni so grupirani nato pa še kick in sanare pošlješ na drugo grupo in jih še dodatko mompresiraš ali eq-jaš,.... nato pa to dodaš v mix po potrbi..

#13 graylow

graylow

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 250 prispevkov
  • Interests:elektronska (minimalistična) glasba

Objavljeno 19 maj 2013 - 08:15

kreativno paralelno procesiranje posameznega kanala, grupe ali celotnega miksa je danes praktično integralni del "moderne" produkcije čeprav je takšen pristop že kar nekaj časa znan...neglede na to da sem še mlad na tem področju mi je kmalu postalo jasno da v tej smeri audio inženiringa biva ogromno headrooma za sonično identiteto miksa ali posameznega sounda...za mene je to nova razsežnost in pristop v produkciji in zvočnemu dizajnu kar je nekako naslednji korak v evoluciji produciranja ko ti je enkrat v praksi popolnoma znana uporaba osnovnih orodij (EQ, kompresor, limiter...) evo tuki en odličn posnetek kako to zveni v praksi

Prispevek uredil/a: graylow, 20 maj 2013 - 05:35 .

Music is what feelings sound like

#14 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 776 prispevkov

Objavljeno 20 maj 2013 - 11:29

QUOTE (graylow @ 19. May 2013 20:15:16) <{POST_SNAPBACK}>
kreativno paralelno procesiranje posameznega kanala, grupe ali celotnega miksa je danes praktično integralni del "moderne" produkcije čeprav je takšen pristop že kar nekaj časa znan...neglede na to da sem še mlad na tem področju mi je kmalu postalo jasno da v tej smeri audio inženiringa biva ogromno headrooma za sonično identiteto miksa ali posameznega sounda...za mene je to nova razsežnost in pristop v produkciji in zvočnemu dizajnu kar je nekako naslednji korak v evoluciji produciranja ko ti je enkrat v praksi popolnoma znana uporaba osnovnih orodij (EQ, kompresor, limiter...) evo tuki en odličn posnetek kako to zveni v praksi

odlična obrazložitev, vredno ogleda! thumbsup.gif

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov