Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

GRADNJA DOMAČEGA STUDIA

24 odgovorov v tej temi

#1 mihc182

mihc182

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 6 prispevkov

Objavljeno 29 maj 2012 - 03:17

Imam problem oz. neke vrste prosnjo ali nasvet.
Igram harmoniko, klaviature, kitare(elektricno,akusticno,bas) poleg tega igram tudi v ansamblu.
Zelo rad bi imel doma glasbeni studio vendar zelo malo poznam to smer.

Imam pa ogromno zamisli za nove komade katere bi rad posnel.

Zelel pa bi da bi bili ti posnetki dobri. Ne čisto amaterski.
Zanima me ce je kdo ki se spozna na to in da bi mi svetoval kaj kupit ipd...

#2 Sclabo

Sclabo

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 285 prispevkov

Objavljeno 29 maj 2012 - 03:25

QUOTE (mihc182 @ 29. May 2012 14:17:20) <{POST_SNAPBACK}>
Igram harmoniko, klaviature, kitare(elektricno,akusticno,bas) poleg tega igram tudi v ansamblu.

V grobem potrebuješ:

- akustično urejen prostor
- zvočno karto
- par mikrofonov in kablov
- računalnik
- program za snemanje, ki ti najbolj odgovarja

Vse našteto je glede kakovosti nekako odvisno od tega koliko lahko v to vložiš, veliko pa tudi od iznajdljivosti.

Povej kaj več,...kaj bi rad snemal, v kakšne namene, kakšen prostor imaš itd.

lp,
Nikola

#3 NLP

NLP

arhitekt spektralnih platform prostora in časa

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 29 maj 2012 - 04:55

Torej kontrolna soba in snemalnica?
Kakšne prostore imaš?
Koliko denarja in truda misliš vložit v akustiko?
Nenad Patkovic

#4 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 29 maj 2012 - 04:58

QUOTE (mihc182 @ 29. May 2012 16:17:20) <{POST_SNAPBACK}>

Najdi si profi studio in se namesto tehniki posveti glasbi, aranžmajem, skladbam in kakovostni izvedbi. Če hočeš, kot praviš, da bi bili posnetki dobri in ne amaterski.

Nisem ti kaj dosti pomagal s svojim odgovorom, vendar ... v razmislek!

LP

www.mmedia.si

#5 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov
  • Interests:NIČ! ... pa malo akustike.<br />Trenutna zaposlitev:<br />arhitekt spektralnih platform prostora in časa

Objavljeno 29 maj 2012 - 05:13

Se strinjam!
Če ne drugače, vsaj dokler ne začneš živeti od glasbe.
Nenad Patkovic

#6 mihc182

mihc182

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 6 prispevkov

Objavljeno 30 maj 2012 - 07:47

QUOTE (Sclabo @ 29. May 2012 16:25:35) <{POST_SNAPBACK}>
V grobem potrebuješ: - akustično urejen prostor - zvočno karto - par mikrofonov in kablov - računalnik - program za snemanje, ki ti najbolj odgovarja Vse našteto je glede kakovosti nekako odvisno od tega koliko lahko v to vložiš, veliko pa tudi od iznajdljivosti. Povej kaj več,...kaj bi rad snemal, v kakšne namene, kakšen prostor imaš itd. lp, Nikola

Snemala bi se narodno zabavna glasba. Imam dve sobi predvideni za ta studio. Zanima me kako naj prostor uredim oz izoliram.

#7 jejsus

jejsus

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 149 prispevkov

Objavljeno 30 maj 2012 - 02:13

Tukajle http://www.planetaud...hp?showforum=13 je zlata jama nasvetov, primerov, foto evidentiranih gradenj kontrolnih sob in recording sob, kako se lotiš sten in izdelave absorberjev, difuzorjev, meritve prostora... V kolikor ne boš prostora uredil v nulo, razmisli kakšno opremo boš kupil, ker v slabi akustiki lahko, da ti tudi pregrešno drag mikrofon ne bo pomagal.

Previden bodi pri opremi kot so zvočne kartice, programska oprema... fino je, da kupiš preverjeno zadevo, ker ukvarjanje z driverji in ostalim s.... je res izguba živcev in časa. V kolikor boš snemal velik set bobnov glej, da bo zvočna taka, da jih lahko več vežeš skupaj in da preverjeno ne dela težav v tej smeri... ali pa lahko vzameš digitalno mešalko, ki je tudi audio interface v enem, jo priklopiš v računalnik in gasa. Ponavadi so 16kanalke. Presonusovo lahko dupliciraš in imaš 32kanalov.

#8 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 824 prispevkov
  • Interests:Recording&amp;Mixing&amp;Mastering&amp;ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 30 maj 2012 - 04:31

Predlagam da si kupiš Zoom H4 ali pa neko zvočno karto, 1 mikrofon in en kompjuter ter slušalke .... posnameš demote in greš v studio posnet in zmiksat,.....
.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 040/520-486 :.

#9 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 30 maj 2012 - 09:11

... če pa imaš navkljub vsemu in še zmeraj kaj odveč denarja, pa pripravi kakšnih 10.000€ (nekaj tisoč gor dol... odvisno od primera) in me kontaktiraj wink.gif
Nenad Patkovic

#10 mihc182

mihc182

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 6 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 06:21

QUOTE (NLP @ 30. May 2012 22:11:25) <{POST_SNAPBACK}>
... če pa imaš navkljub vsemu in še zmeraj kaj odveč denarja, pa pripravi kakšnih 10.000€ (nekaj tisoč gor dol... odvisno od primera) in me kontaktiraj wink.gif

A 10.000€ nj bi blo dost za studio?

#11 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 07:47

naj bi blo dost za akustiko smile.gif

Lahko je 1000 dost za studio, lahko pa 1.000.000
Odvisno od definicije studia ter kaj želiš.

#12 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 08:05

"nekaj tisoč gor dol... odvisno od primera"
Nenad Patkovic

#13 Blaster

Blaster

PA PRO USER

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 1 280 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 08:08

Za frizerski salon je dovolj 100 EUR, pa ne vem, zakaj še ne strižemo vsi? wink.gif
www.mmedia.si

#14 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 08:53

Po mojem izračunun je za frizerski salon dovolj 15€

http://www.ceneje.si...0020C968?bPar=2

http://www.ceneje.si...0023E86A?bPar=2

http://www.ceneje.si...00210BEE?bPar=2

#15 mihc182

mihc182

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 6 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 10:02

QUOTE (saso @ 1. Jun 2012 09:53:26) <{POST_SNAPBACK}>

Mislm da je slo mal mimo teme..

#16 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 12:00

Pa niti ni šlo tako mimo teme...

Če slediš, je šlo v način, da je imeti frizerski salon zelo poceni, pa to ne počne vsak... čeprav je že vsak kdaj držal škarje v rokah.
Studio, če hočeš dobiti "ne amaterske posnetke", kot si se izrazil na začetku, pa ni poceni. Poleg tega pa je potrebno zato imeti posebno veselje in biti pripravljen se učiti, da dobiš ven nek posnetek, ki je vsaj pol podoben studijskemu posnetku...
Ne me razumeti narobe... nič te ne označujem, da nimaš veselja, le v prvem postu si napisal: "zelo malo poznam to smer"

Če si pripravljen nekaj investirati v to, boš moral verjetno iti standardni iterativni postopek...

Predpostavljam da računalnik že imaš.

Najprej rabiš neko zvočno kartico. To dobiš za minimalno kakšnih 200€ (če bi rad snemal več kanalov hkrati pa kakšnih 800€).
Potem potrebuješ nekaj mikrofonov z opremo (kabli, pop filter, stojalo,...) kar pride minimalno kakšnih 200€ na kanal. (spet odvisno, koliko kanalov bi rad naenkrat snemal).

To bo za začetek to. Posnemi si kakšni DAW program (Cubase, Audition, Studio one, Reaper,...) in se loti prvega snemanja...

Po snemanju boš videl, ali ti to sploh leži ali ne.
Če ti leži, sem prepričan, da z izdelkom ne boš zadovoljen, ker bo slaba akustika pri snemanju, poleg tega pa ne boš slišal detajlov zvoka...
Zato boš potreboval minimalno vložiti kakšnih 1000€ v akustiko in kakšnih 500€ v monitorje.

Ko boš vse to imel, si porabil kakšnih 2.500€ in naredil prvi pol amaterski posnetek...
Ko boš hotel kaj resnega, pa boš vse kar imaš prodal in nabavil bolj resne zadeve... poleg tega pa boš kar nekaj še moral vložiti v branje raznih forumov, člankov, navodil, ali pa obiskati kakšno izobraževanje, da dobiš neke osnovne tehnike snemanja (postavitev mikrofonov, recording chain, eq, efekti, itd)

#17 mihc182

mihc182

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 6 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 12:21

QUOTE (saso @ 1. Jun 2012 13:00:56) <{POST_SNAPBACK}>
Pa niti ni šlo tako mimo teme... Če slediš, je šlo v način, da je imeti frizerski salon zelo poceni, pa to ne počne vsak... čeprav je že vsak kdaj držal škarje v rokah. Studio, če hočeš dobiti "ne amaterske posnetke", kot si se izrazil na začetku, pa ni poceni. Poleg tega pa je potrebno zato imeti posebno veselje in biti pripravljen se učiti, da dobiš ven nek posnetek, ki je vsaj pol podoben studijskemu posnetku... Ne me razumeti narobe... nič te ne označujem, da nimaš veselja, le v prvem postu si napisal: "zelo malo poznam to smer" Če si pripravljen nekaj investirati v to, boš moral verjetno iti standardni iterativni postopek... Predpostavljam da računalnik že imaš. Najprej rabiš neko zvočno kartico. To dobiš za minimalno kakšnih 200€ (če bi rad snemal več kanalov hkrati pa kakšnih 800€). Potem potrebuješ nekaj mikrofonov z opremo (kabli, pop filter, stojalo,...) kar pride minimalno kakšnih 200€ na kanal. (spet odvisno, koliko kanalov bi rad naenkrat snemal). To bo za začetek to. Posnemi si kakšni DAW program (Cubase, Audition, Studio one, Reaper,...) in se loti prvega snemanja... Po snemanju boš videl, ali ti to sploh leži ali ne. Če ti leži, sem prepričan, da z izdelkom ne boš zadovoljen, ker bo slaba akustika pri snemanju, poleg tega pa ne boš slišal detajlov zvoka... Zato boš potreboval minimalno vložiti kakšnih 1000€ v akustiko in kakšnih 500€ v monitorje. Ko boš vse to imel, si porabil kakšnih 2.500€ in naredil prvi pol amaterski posnetek... Ko boš hotel kaj resnega, pa boš vse kar imaš prodal in nabavil bolj resne zadeve... poleg tega pa boš kar nekaj še moral vložiti v branje raznih forumov, člankov, navodil, ali pa obiskati kakšno izobraževanje, da dobiš neke osnovne tehnike snemanja (postavitev mikrofonov, recording chain, eq, efekti, itd)

Hvala za res pameten odgovor. Tole bo poMoje dobra varianta. Hvala

#18 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 02:01

Pa pardon... tam pri zvočni (več kanalov hkrati) sem hotel napisati 400€ in ne 800€ (npr.: http://www.audiopro....roduct_id=4064)

za budget dva kanala pa kaj v tem smislu:
http://www.audiopro....p...t&Itemid=74

#19 jejsus

jejsus

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 149 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 02:33

Res zelo lep konstruktiven odgovor, ampak malo me zmoti ker smo vedno takoj na 800Eur za zvočno pa 200 na mikrofon(z kabli), potem se nekdo, ki mogoče ne zna specificirat vsakega kosa opreme kaj mu nudi, že na začetku ustraši in opusti celo zadevo, ker mogoče nima možnosti nabavit ta "žešče" opreme - škoda zanj, ampak zaradi koga!?

Ali nihče na tem forumu ni začel iz dna? Zunaj je celo morje sposobne dostopne opreme.

Zvočna kartica USB2.0, 14 analognih inputov, 2 digitalna, torej za snemanje 16ih stez na enkrat - 325Eur
Tascam US-1800

Če hočeš jit še malenkost nižje z ceno pa si na PCI vodilu, torej na zvočnih karticah za stacionarne računalnike 8 analognih inputov, torej 8 stez na enkrat:
M-Audio Delta-1010lt

Mikrofon T.bone MB75 vs Shure SM57
Zvočna primerjava

Cenovna primerjava:
MB75
SM57

Upam, da nisem koga preveč vznemeril, saj je res, da je v audio svetu ponavadi dražje = boljše, ampak se da tudi ceneje priti do solidnega izdelka. Vedno se da nadgradit, itak pa je bolj pomembno znanje in prostor, kar ti bo pa v miksu tudi cenejša oprema jasno pokazala.

QUOTE (saso @ 1. Jun 2012 15:01:02) <{POST_SNAPBACK}>
Pa pardon... tam pri zvočni (več kanalov hkrati) sem hotel napisati 400€ in ne 800€

Hehe, sem preveč tipkal, pa si me prehitel smile.gif. Sorry! tole gre pa čez biggrin.gif

#20 baadc0de

baadc0de

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 320 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 04:33

m-audio delta 1010 (brez LT) smo imeli cisto na zacetku in je cisto spodobna. V bistvu je bil eden izmed boljsih sistemov za rock & pop ki smo ga snemali ta karta in njen breakout box + Studiomaster mixer. Ta je imel cisto "lepe" preampe in uporaben EQ.

#21 mihc182

mihc182

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 6 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 06:22

QUOTE (baadc0de @ 1. Jun 2012 17:33:40) <{POST_SNAPBACK}>
m-audio delta 1010 (brez LT) smo imeli cisto na zacetku in je cisto spodobna. V bistvu je bil eden izmed boljsih sistemov za rock & pop ki smo ga snemali ta karta in njen breakout box + Studiomaster mixer. Ta je imel cisto "lepe" preampe in uporaben EQ.

Ful hvala za take predloge!!!
Doma imam audio kontrol 1 (http://www.electroni...-kontrol-1.html)zravn sem pa dobil se software: Cubase le4, Kore Player, Koresoundpack, Guitar Rig 3Le, Traktor 3 LE...

Kateri je najbol uporaben??

#22 jejsus

jejsus

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 149 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 07:15

Gre za različno namenske programe. Kar rabiš za snemanje je DAW - Digital Audio Workstation. Od naštetih je to ta prvi - Cubase LE (LE = Limited edition, to pomeni da je okrnjena verzija, zato poglej kaj ti nudi. Steze lahko snemaš, to sigurno (do48), ne vem pa kako je z plugini (vtičniki - software-ski audio procesorji, LE verzije nisem nikoli sprobal). Glede na omenjen audio interface boš lahko snemal 2 stezi na enkrat. Bobne boš verjetno risal v programu - midi note, to tudi ne vem kako je v LE, ali pa delal z audio loopi - odlomek posnetega ritma, ki ga lahko dupšliciraš v nedogled. Začni z zbiranjem informacij o orodju, ki ga imaš wink.gif.

Traktor - Program za DJ-je
Guitar Rig - Program za simuliranje kitarske opreme - ojačevalci, kabineti, efekti...

Bližaš se snemanju, preden greš kupovat mikrofone, preberi in preglej na tone informacij o tehniki snemanja harmnonik, kitar, torej tehnik postavitve mikrofonov, faznih nastavitev...

#23 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 08:32

jejsus: z 57-ko težko snemaš kakšne vokale.. Je primeren za ojačevalce, snare, kakšno trobilo....

Po tem kar "mihc" igra, sklepam, da gre za nz glasbo. Tam se ponavadi rabi bolj čist - definiran zvok, zato sem imel v mislih kondenzatorski mikrofon, kjer pa je cena takoj 100€ (še raje kaj več). Ko zraven prišteješ še pop filter, kabel ter stojalo kaj hitro prideš na 200€, katere sem prej omenil.

#24 jejsus

jejsus

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 149 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2012 - 09:31

QUOTE (saso @ 1. Jun 2012 21:32:43) <{POST_SNAPBACK}>
jejsus: z 57-ko težko snemaš kakšne vokale.. Je primeren za ojačevalce, snare, kakšno trobilo....

Po tem kar "mihc" igra, sklepam, da gre za nz glasbo. Tam se ponavadi rabi bolj čist - definiran zvok, zato sem imel v mislih kondenzatorski mikrofon, kjer pa je cena takoj 100€ (še raje kaj več). Ko zraven prišteješ še pop filter, kabel ter stojalo kaj hitro prideš na 200€, katere sem prej omenil.

Drži! Sem pozabil napisat da sem dal ceno zgolj za primerjavo z sampli obeh mikrofonov in obratno. My fault confused.gif . Ja kondenzatorci za glasbila niso ravno poceni, sem pa našel priporočila za T.bone sc140 tudi na tem forumu in tudi drugje, da so vredu za zbore in cenovno ugodni, potem je tukaj posnel klavir z njimi, sicer pa ne vem kako je z drugimi akustičnimi glasbili in tem mikrofonom.

@Mihc182 : da ne boš mislil, da moraš imeti točno omenjene mikrofone, jaz zgolj naštevam neke nizko cenovne varjante, ampak be freeeeeeeeeeeee smile.gif

#25 NLP

NLP

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5 981 prispevkov

Objavljeno 02 junij 2012 - 12:16

Kaj thread spada v "nabavljanje/sestavljanje tehnične opreme za prvi učni home studio" ali pod naslov "Gradnja domačega studia"?! wacko.gif confused.gif icecream.gif (- ni nujno v tem vrstnem redu:))
Nenad Patkovic

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov