Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Kako začeti

7 odgovorov v tej temi

#1 Arey

Arey

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 95 prispevkov

Objavljeno 10 april 2010 - 05:48

Pozdrav.
V audiu sem sedaj že nekaj let, profesionalno se ukvarjam predvsem z broadcastom (tudi glasba, s "pravimi" glasbili), privat pa tudi miksam ogromno različne glasbe, vendar vse s "pravimi" glasbili (kitare, bobni, ipd..). Torej, nekaj "malega" mi je že jasno. Vem kaj je kompresor, EQ, razni phaserji, flangerji, yadda yadda. Glasbo znam miksat.
Elektronsko glasbo sem pa začel poslušat šele max pol leta nazaj, in mi nikakor ne uspe sproducirati komada ki bi bil vreden mojega ponosa. Do sedaj sem sprobal Reason (mi ni preveč všeč kot program, tko da mu nisem posvetil večje pozornosti) in Fruity Loops (niso mi všeč sinti, drugače pa program poznam).
Predvsem bi rad kakšne splošne tutoriale (ne "tu klikni to, in tam tisto, pa bo nekaj brnelo), mogoče kakšne izkušnje, VSTi plugine, ipd.. Si predstavljam da moraš za en konkreten izdelek kr zapreči normalne DAW programe, ker teli specifični te ponekod omejujejo.
No, seveda sem odprt za vse predloge, tko da kar na plano smile.gif

#2 embe

embe

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 266 prispevkov

Objavljeno 10 april 2010 - 07:14

Poskusi tako kot so to delali pionirji v 50.ih; s ton generatorjem, sinus, trikotno, pravokotno,...nihanje, pa razni delay-i čez, pink in white noise, + LFO, band-pass filtri, polovična/dvojna hitrosti,
pa razne kombinacije/permutacije. Živi zvok pa tretiraš v osnovi na attack, body in decay in
isto spet čez in čez...

začetnika vsega tega:
Karheinz Stockhausen
Pierre Schaeffer

Prispevek uredil/a: embe, 10 april 2010 - 07:20 .

zvok,zvok,zvok...

#3 Vale

Vale

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 797 prispevkov

Objavljeno 10 april 2010 - 07:27

Jaz sem pred leti kupil Arturia V Collection, kjer dobiš ARP2600, CS80, Jupiter, Minimoog, Moog Modular in pa Voyager, katere pridno koristim in kateri me opominjajo naj ne kupim hardwarea... pravi synth bi v bistvu bolj kupil, ker rad delam z rokami in ker rad tweekam svoj sound... ampak Arturia zvuči fenomenalno. Sam največ koristim Logicove synthe, Native Instruments, Arturio, Sylenth, Circle, Minimonsta,... Sicer mislim, da vse to ni bistveno povezano z končnim izdelkom, ampak je ideja, znanje, drugačnost, itd. tista, ki dela elektroniko zanimivo (kvalitetno).

Najboljše je začet s kickom, katerega kasneje (če je potrebno) tudi tunaš glede na bass, key komada, da se lepše zlepi z ostalim. Izbira kicka je tudi zelo pomembna. Potem začneš okoli njega gradit z ostalimi elementi... snare/clap, hihati, shakerji, tomi, bongoti, conge,... bass, synthi, itd. Vrstni red je lahko bilokakšen oz kako ti pač odgovarja. Ko začneš sestavljat komad je tudi fajn, da to delaš na 8 al pa 16 bar loopu, ker gledam ene, da kr začnejo raztegovat komad, ko še sploh nimajo temeljev postavljenih... zaradi tega se lahko kasneje marsikaj sesuje wink.gif Ko prideš do efektov... use anything, be creative.

Če te jaz prav razumem, si do zdaj samo mixal glasbo al si tudi kaj produciral do zdaj? Bi rabil neke primere? Tak kot vsepovsod rabiš tudi za elektroniko feeling in če si jo komaj začel poslušat, boš jo moral vrjetno še malo bolj preposlušat, začutit, naštudirat...

potem pa dobiš tako čudno mavrico ven in si na konju... jumping0046.gif

Screen_shot_2010_04_10_at_8.43.41_PM.png

Lp,
V.

#4 Arey

Arey

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 95 prispevkov

Objavljeno 13 april 2010 - 09:03

Večinoma miksam, sem pa tudi produciral nekaj svojih komadov, in par od drugih bandov. Govorim za domače delo, v službi vbistvu konstantno produciram.
Vbistvu bi bil ful hvaležen za seznam kakih VSTi sintov ki jih vi uporabljate. Valda jih bom uvozil iz švedske, ko bom velik producent in bom pil pivo z Van Buurenom, jih bom seveda kupu. Kot sem to storil s plugi za studio (waves, ...).
Problem je, da ko v fruity loops naredim nekaj, mi zveni ko neko igračkanje v primerjavi s proper trancom.. Nevem, mogoče se premalo posvetim reverbu in nasploh efektom (ker se precej ukvarjam s sinti).
To "začni od začetka" je sicer ZIHER pametno, ampak se mi po pravici ne da. Se občasno igram s tem, tko da znanje že nekako širim - da bi pa zdej to uporabljal prov za delanje komadov se mi pa ne da. Raj modificiram obstoječi preset, da sede tja kamor ga hočem.

Postopek ki si ga opisal pa itak upoštevam.

Prispevek uredil/a: Arey, 13 april 2010 - 09:04 .

#5 Arey

Arey

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 95 prispevkov

Objavljeno 27 april 2010 - 10:33

Še ena prošnja:
Imena kakih zbirk samplov, predvsem perkusih (kicki, hati, ipd.. lahko tudi kaj bolj eksotičnega) bi rabil. Preden to sam delam moram malo preposlušat da vidim kako se sliši.
Lahko so tudi plačljive, to ni ovira.
LP!

#6 E.B. King

E.B. King

Audioholik

• Uporabnik
  • PipPipPipPip
  • 519 prispevkov
  • Interests:muzika tako ali drugace + standardne cloveske zelje in goni

Objavljeno 27 april 2010 - 11:56

Za tak moderen skompresiran sound ljudje priporocajo Vengeance , Wave alchemy , Driven machine drums so tut zanimivi (naj te ne zavede Top shop stil prodaje, sampli so the shit smile.gif ) in pa seveda Gregorjevi (zastonj!!) 808, jomox, machine drum,.. sampli: http://www.planetaud...?showtopic=3174 .

http://www.vengeance...xSampleCDs.html
http://www.wavealche...rum-samples/ty1
http://www.drivenmachinedrums.com/
Ebay the baby, get more equipment.

#7 Arey

Arey

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 95 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2010 - 10:53

Hvala za vso pomoč. Sem malo sprobaval stvari, nekatere so mi kul, nekatere ne, še ostale pa čakajo.
Zdej me pa zanima kak dober tuj forum, da si preberem še malo o tem. smile.gif
LP!

#8 greenhorn

greenhorn

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 231 prispevkov

Objavljeno 19 julij 2011 - 09:19

QUOTE (Arey @ 15. May 2010 23:53:27) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala za vso pomoč. Sem malo sprobaval stvari, nekatere so mi kul, nekatere ne, še ostale pa čakajo.
Zdej me pa zanima kak dober tuj forum, da si preberem še malo o tem. smile.gif
LP!

tuj forum..tukaj imaš nekaj v angleščini:

http://www.youtube.c...;feature=relmfu

Dodaj odgovor

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov