Piskotki

Skoči na vsebino

Slika

Fiksno ozvočenje v skupnem prostoru v podjetju

29 odgovorov v tej temi

#1 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 29 december 2016 - 08:57

Živijo,

potrebujem nasvet glede ozvočenja skupnega prostora v podjetju.

Gre se za prostor dimenzij cca 20m x 10m.

Ideja je, da se fiksno postavi ozvočenje. ki primarno služilo naslednjim namenom:

- predstavitve: torej da se dobro sliši govor po celem prostoru.

- zabave: če je naprimer novoletna zabava, bi vrteli glasbo in mora biti dovolj močno za to

- film: vsake toliko bi naredili "kino večer" in bi se predvajal kakšen film

V živo glasbe si nekako ne predstavljam, da bi se odvijala, če pa že, bo to kakšna bolj rahla (akustična) zadeva.

Višina dvorane je 3.5 metra in ideja je, da se zvočniki montirajo nekam bolj pod strop.

Nekako se nagibam k tem, da bi se postavilo 4 zvočnike, da bi bil zvok bolj enakomeren po celem prostoru. Mogoče dva spredaj in dva na sredini. Sklepam, da če postavimo dva zvočnika zadaj in jih obrnemo v kontra smer, da bodo problemi s fazo. Je res?

Poleg zvočnikov pa neko mešalno mizo, za katero bi bilo fino, če bi imela avtomatski feedback destroyer.

Imate morda kakšne predloge?

Bila je tudi ideja, da se inštalirajo stropni zvočniki, vendar mislim da bo tisto za zabave ter za film manj primerno kot navadni malo močnejši zvočniki. Verjetno pa bi bilo za govor čisto OK.

Nimam tudi občutka, koliko močni naj bi zvočniki za takšno zadevo bili. Ne bi rad pretiraval, ker akustični tretma dvorane ni nevem kaj in se mi zdi, da bi s premočnimi zvočniki le poslabšal zadevo.

Nisem tudi prepričan, ali bi zraven dal še SUB, ali bo morda to le še dodalo probleme...

#2 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 29 december 2016 - 11:41

Če bi bil strop visok 5 metrov, bi se verjetno dalo na tale način, kot je opisan na temle linku (https://www.astralso...cal-pattern.htm) dobro pokriti celotno sobo z dvema zvočnikoma spredaj.

Pri 3.5 metra pa me skrbi, da bo zadaj čisto preveč tiho...

Mi je pa jasno, da če dodamo dodatna dva zvočnika, da bo problem z delaj-em. Za 20m potrebuje zvok cca 60ms.

#3 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 029 prispevkov

Objavljeno 30 december 2016 - 03:15

Moč nima veze z akustiko.

O kakšnem cenovnem rangu je govora?

#4 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 728 prispevkov
  • Interests:Recording&Mixing&Mastering&ostalo kar sodi poleg....:)

Objavljeno 30 december 2016 - 06:41

LP Saso,

prava stvar ki ti bo diktirala kako in kaj je ta novoletna zaba in vertene glasbe,... ??? kaloko naglas, a mora vakumirat - nabijat ?

Jaz osebno mislim, da bi lahko to speljal z 4-mi zvočniki in 2-me malima suboma.

Poleg tega rabiš še nek procesor, kjer je potrebno ujet delaye med zvočniki in subi, vsi zvočniki so obrnjeni v isto smer, dva ob steni in 2 na polovici dvorane.

Kaj pa dati notri od ozvočenja je pa vse pogojeno od denarja.

.: IXI ¤ GregA Šmalc ¤ 041/520-486 :.

#5 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 30 december 2016 - 09:51

Zaenkrat se še nismo pogovarjali o cenovnem rangu. Gre se za fiksno inštalacijo, katera naj bi dolgo služila...

Glavna zadeva, ki bi jo rad dosegel je ta, da ko bo kakšna predstavitev, da se govor čim bolj enakomerno sliši po prostoru. Mislim da bi po pomembnosti dal to na prvo mesto.

Osebno si ne predstavljam, da potrebuje zadeva biti ne vem kako glasna. Nekako si predstavljam trenutno, da bi spredaj bila dva full range zvočnika, obešena pod stropom z 12" bas membrano. Mogoče bi se sub-a raje izogibal, ker najverjetneje ne bo potreben (morda pa se motim). Na sredini pa še dva (ali 12" ali pa morda 10"), ki dodatno zapolnita zvok po sobi. Sredinska dva zvočnika bi vklopil po potrebi. Možno je, da bi bilo kdaj čisto dovolj, če bi delala samo sprednja dva zvočnika, s čimer bi zadnji del sobe bil tišji (npr. gledanje filma, etc)

Ali je potrebno imeti delay na drugem paru zvočnikov? Če je to na 10 metrov oddaljenosti, je zamika cca 30ms. Je to že preveč, da bi delalo brez delay-a? Pač delay tower zahteva dodaten procesor, ki bo sposoben dodati delay na dva zvočnika.

Glede zvočnikov sem razmišljal mogoče kaj v takšnem stilu: https://www.thomann....maha_dxr_10.htm

Prispevek uredil/a: saso, 30 december 2016 - 09:53 .

#6 knga7

knga7

Povpraševalni PAjevec

• Uporabnik
  • Pip
  • 34 prispevkov

Objavljeno 30 december 2016 - 05:13

Po mojem se razdaljo 20m da komot rešit z 2 satelitoma, fiksiraš ju pa čim višje, 3,5m se mi ne zdi prenizko. Sploh če ju postaviš še kak meter od zadnje stene proti navznoter. 

No, s tem zmanjšaš stroške z dodatnima zvočnikoma + delay procesor + kabli + nastavki itd. Če pa že hočeš delay linijo zvočnikov, pa lahko daš zadaj tudi kakšne 8'', njihov namen je, da le malo popolnijo/dodajo informacijo v zadnjem delu dvorane. 

Glede feedbacka pa težko rečem, odvisno od akustike v prostoru, pozicija mikrofonov, kakšne mikrofone boste rabili, mešalna miza, itd.

Rešitev bi lahko bilo več, odvisno od kompromisov, pa seveda € :)

Prispevek uredil/a: knga7, 30 december 2016 - 05:15 .

#7 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 029 prispevkov

Objavljeno 30 december 2016 - 10:29

Delayi (s tem mislim drugi par zvocnikov) lahko do neke mere pomagajo resevati problem z akustiko. Vsekakor je zakasnitev nujna.
Kar se procesorja tice, ni nujno potreben, ce imas digitalen mikser, ker ima vecina matrixe in delaye na izhodih.
12-ke brez subov so pomoje na splosno malo premalo za zabave, filme ipd. Je pa seveda odvisno od zvocnika.
Optimalno resitev je najlazje dobiti z racunalnisko simulacijo, ampak trenutno nimam racunalnika pri sebi.
Ce gledate za dolgorocno resitev, predlagam profesionalne zvocnike (Meyer, D&B, Alcons ...). Obnasajo se predvidljivo in bodo tudi cez 20 let se vedno dobri zvocniki. Plastika bo vedno plastika.

#8 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 728 prispevkov

Objavljeno 31 december 2016 - 05:48

Vse je odvisno od bugeta :) ... če nekaj delaš delaj to orng.

#9 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2017 - 01:23

No ok...

Lahko nekdo konkretno napiše en primer.. Torej kateri zvočniki (aktivni ali pasivni), kateri ojačevalec (v primeru pasivnih zvočnikov) ter katera mešalka.

Trenutno je vse odprto.

Trenutno nimam občutka, o kakšni ceni naj bi se pogovarjali. Moja želja je, da bi bilo ozvočenje čimbolj kvalitetno, je pa jasno, da akustika ne bo najboljša.

Sicer se pogovarjamo o nabavi tudi kakšnih stropnih akustičnih panelov..

#10 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 728 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2017 - 07:26

Npr. Yamaha DBR 12 .. 2 kom + delay DBR 10   .. 2 kom, American dj SWB40 stenski nosilci, Dbx Driverack PA2 za procesor, in npr. A&H zed 12 FX miza, ki ima vse kar potrebuješ,.. Mikrofonske vhode, efekt za petej - beri KAraoke ;) ... Linijske vhode, USB priklop direkt z računalnika... 

Ceno ti lahko sporočim naknadno,... cca 2500-2700 eur .. rabiš pa še vsko kablažo in konektorje.

#11 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2017 - 10:57

Budget cca 3k€ za ozvočenje je potrjen...

Sem že sam tudi gledal tele Yamaha DBR ali pa DXR serijo, vendar arhitektki niso všeč ročke ob strani :)

Jaz bi kot neko referenco vzel Yamaho (vsekakor sem proti kitajskim Ibiza in podobnim :)), sem pa odprt tudi za ostale predloge.

Tale DBX Driverack PA2 pa kolikor gledam nima ravno dobre podpore za delay. Mi je všeč, da ima EQ ter Feedback destroyer, vendar, kolikor gledam je nad 10ms možen delay le na inputu, kar pa ne pride v poštev pri delay zvočnikih. Po posameznih output-ih je max delay le 10ms (ker je mišljen kot driver delay).

Kaj pa tale Behringer http://shop.audiopro...troller=product ?

#12 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 728 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2017 - 06:49

JA tudi Behringer je opcija,... Arhitekti so vedno problem in zaradi njih se ponavadi investicija premakne v levo ali desno stran... BERI >>> LEVO / totalni krep samo da lepo izgleda, DESNO 3x drazje pa nic boljse

#13 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 20 januar 2017 - 11:15

Ena zadeva me še zanima.

Strop bo spuščen za 10cm (knauf). Ali je vredu, če so zvočniki pritrjeni na knauf strop, ali bi bilo zaradi kakšnih vibracij oz. kaj podobnega bolje, da bi bili obešeni direktno na betonski strop?

Ixi, če se ne motim ti delaš v AudioPro? Te bom kontaktiral za kakšno ponudbo celotnega kompleta...

#14 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 13 februar 2017 - 10:39

Po pogovoru z Ixi-jem, bomo verjetno vzeli Evid serijo zvočnikov.

Malo smo seveda spremenili Ixi-jev predlog, ker je treba malo gledati tudi na ceno, pa treba je biti realen, da akustika v prostoru ni poštimana in Hi-end zvočniki/komponente ne bodo prišle tako do izraza, kot če bi opremljali dvorano, ki je akustično pravilno tretirana.

Konfiguracija bo najverjetneje naslednja:

- 6x Evid 6.2

Prvi par bo 2m stran od sprednje stene, naslednji 7 metrov od prve stene, zadnji pa 12m.

Tako bo po mojih izračunih dokaj uniformno pokrit spekter, kar se tiče glasnosti po prostoru.

-2x Evid 12.1

Tale subwoofer mi še ni povsem všeč. Malo je tudi problem s pozicioniranjem. Če jih damo čisto spredaj, me skrbi, koliko se bodo slišali na zadnji strani (torej 19 metrov stran). Druga stran ki me skrbi pri tej postavitvi je tudi interferenca do mikrofonov. Če je sub postavljen ov prednjo steno, to dejansko pomeni da bi stal za odrom (odra sicer ni v klasičnem smislu, ampak če se bo kar koli dogajalo, lahko pride do mikrofonije).

Na strani jih je težko dati, pa tudi nisem prepričan, če je sploh pametno jih dati vsakega na eno stran. Na sredini bi se zvok zaletaval, kar bi najverjetnejo pripeljajo do comb filter efekta.

Mogoče če bi jih dali samo na eno stran naprimer po prvi desni zvočnik ali pa kaj podobnega. Morda bi bil že eden sub dovolj...

Obstaja tudi varianta montiranja pod strop (knauf), vendar me predvsem skrbijo vibracije knaufa ter luči, ki bodo obešene pod stropom. Drugače je tale Evid 12.1 mišljen za montažo pod strop - čeprav priznam, da še nikoli nisem videl suba na stropu :)

Skratka tukaj je trenutno še največja dilema.

-4x Behringer EP2000 (ali pa kakšen drugi model).

Torej 3x za setelite in 1x za Sub

Je že kdo preizkusil iNuke NU3000 od Behringerja?

-1x Behringer ultradrive 2496

Ta bo skrbel za delay-e vseh treh parov zvočnikov ter za cross-over point. Ker so delay-i možni na vseh zvočnikih to pomeni, da je lahko že prva vrsta satelitov časovno zamaknjena proti sub-om.

Kolikor sem razbral iz navodil ima sub že vgrajeno kretnico na 160Hz, kar pomeni, da bomo cross-over verjetno nastavili tam nekje (cca 160Hz) za satelite. (morda pa zadaj malo več basov v satelite, če se sub-a ne bo slišalo več dovolj)

Za mešalko se še nismo odločili točno katero ampak za to je še čas...

#15 ixi

ixi

PA MAYOR

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 728 prispevkov

Objavljeno 16 februar 2017 - 07:21

LP

Se bom oglasi, vidim da ima folk malo zadržka .... Jst sem ti že povedal da tega nebi počel, uporabljal poceni feršte, ker imamo več popačenja, višji damping faktor,... ti pa boš imal kar dolge linije kablo in stem zgubljal tudi nekaj definicije na zvoku, visokih frekvenc,... pa da ne pozabimo tu govorit tudi o dobrem zvočniškem kablu ;)

#16 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 767 prispevkov

Objavljeno 16 februar 2017 - 12:51

Moje mnenje je da bi s temi ojačevalci in kretnico naredil nesmiselno stvar - kupuješ zelo dobre zvočnike katere boš poganjal s krep ojačevalci, uporabil najcenejši procesor... po domače kot da kupiš športni avto in nanj daš "nalite" gume  :D  .... ne verjamem da ti je IXI tako svetoval

lp

#17 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 03 marec 2017 - 10:09

Luka: sklepam, da si z Ixi-jem o tem konkretnem primeru govoril osebno, drugače težko razumem tale tvoj zadnji prispevek..

Po tem tvojem opisu moramo še kakšnih 100k€ vložiti v akustiko, drugače je po takšnem razmišljanju bolje, da tudi zvočnike vzamemo behringer - ali pa kar v en kot damo en aktiven zvočnik za 100€ in je to to.

Glede na to, da akustika v prostoru ni optimalna, imam željo, da se z optimalno razporeditvijo zvočnikov ter s procesorji (ureditev delayev) čim bolj izničijo problemi akustike - katerih pa žal ni možno odpraviti, brez nekega enormnega vložka. Ne opremljamo akustične koncertne dvorane, ampak konferenčno dvorano v podjetju...

Pa vseeno gremo po vrsti:

- krep kretnica:

Ixi je predlagal DBX driverack PA2. Ta ima dovolj delay-a le na input stopnji, kar pomeni, da bi mogel za vsak par zvočnikov imeti svojo procesor. Behringer omogoča večji delay za vsak par zvočnikov.... Torej govorimo: 3x DBX ali 1x Behringer.. Zaradi same specifikacije ne morem teh dveh procesorjev primerjati in govoriti, da je eden krep, eden pa vrhunski. Imata popolnoma drugačen namen in drugačne specifikacije...

- krep ojačevalec:

veliko forumov ter review-ov sem prebral o Behringerjevih ojačevalcih in težko najdem pripombo, da je zvok ojačevalca slab... So pa seveda pripombe, da ne daje toliko ven, kot je specificiran. Posledično so mnogi skurili zvočnike, ker so gnali ojačevalec čez mejo. Poznam te zadeve, ker sem že imel prešvoh ojačevalce in sem tudi sam že skuril nekaj driverjev na ta način. Glede na izbiro zvočnikov, so ojačevalci, katere sem predlagal veliko premočni, tako da po mojem mnenju teh težav ne bi smelo biti.

#18 eskim

eskim

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 175 prispevkov

Objavljeno 03 marec 2017 - 11:36

Moje mnenje:

Z Behringerjem nimaš kaj falit, tako kretnica  ultradrive 2496 kot Inuke je super zadeva (Jaz uporabljam inuke za live jih ima 3 kos do sedaj sem zelo zadovoljen). Mislim da bi lahko celo z dvema inuke nu4-6000 zadevo elegantno rešil :)

Glede na opisano menim da kretnice sploh ne potrebuješ, če bi si umisli recimo kakšen x32 rack.

Evid 6.2. so po specifikaciji videti zelo ''svetli'' zvočniki, kar sigurno ni prijetno za uho, če imaš opcijo jih pojdi prej poslušat, pa se prepričaj, lahko pa da se motim. In takšni po moje niso primerni za govor... BI bilo treba precej korekcij na mešalki.  yamahe imajo bistveno lepšo krivluljo.

Zvočnike najdi kakšne 10'', ter manjše sube spodaj, postaviš čim bolj skupaj, tako bo basa dovolj po celem prostoru. Boš videl da boš zadovoljen :)

Lp

Prispevek uredil/a: eskim, 03 marec 2017 - 12:13 .

#19 Luka Goljevšček

Luka Goljevšček

Luka Goljevšček 'winni'

• Moderator
  • PipPipPipPip
  • 767 prispevkov

Objavljeno 03 marec 2017 - 10:48

Pa vseeno gremo po vrsti:

- krep kretnica:

Ixi je predlagal DBX driverack PA2. Ta ima dovolj delay-a le na input stopnji, kar pomeni, da bi mogel za vsak par zvočnikov imeti svojo procesor. Behringer omogoča večji delay za vsak par zvočnikov.... Torej govorimo: 3x DBX ali 1x Behringer.. Zaradi same specifikacije ne morem teh dveh procesorjev primerjati in govoriti, da je eden krep, eden pa vrhunski. Imata popolnoma drugačen namen in drugačne specifikacije...

V naši kulturni dvorani imamo PA2 in kolikor vem lahko štimaš zamik za vsak output-par posebej: LOW-MID-HI (sicer mi ne uporabljamo).

Super stvar je tudi da si jo povežeš na router in preko android ali apple telefona štimaš vse parametre. Poleg tega ima tudi možnost auto nastavljanja GEQ prostora, rabil boš merilni mikrofon.

Kolikor gledam je razlika v ceni dobrih 100€, zato jaz osebno ne bi kaj dosti razmišljal katero vzet če bi še enkrat kupoval.

Kot je omenil eskim, če boš vzel x32 potem kretnice ne potrebuješ več, kar pa ne velja za x-air, ker smo ravno preteklo pustovanje precej presenečeni ugotovili, da nima delay funkcije na outputih....

lp

#20 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 06 marec 2017 - 10:45

Seveda ima PA2 delay-e za low-mid-hi, ampak ti gredo samo do 10ms.

Takole iz manuala:

• LENGTH (LOW, MID, and HIGH OUTPUT DELAYS) [0ms/0ft/0m – 10ms/11.27ft/3.43m]

Sets the delay time or length. Each pair of outputs has up to 10ms of delay time available for driver alignment delay. Delay length will be displayed in all units at the same time (i.e., milliseconds, feet, and meters), making it easy to dial in the setting for the units you prefer. Delay lengths can be adjusted by the following increments: ~.02 ms/~.02 ft/~.01 meter.

• LENGTH (INPUT DELAY) [0ms/0ft/0m – 100ms/112.7ft/34.3m]

Sets the delay time or length. The input delay has up to 100ms of delay time available for backline delay. Delay length will be displayed in all units at the same time (i.e., milliseconds, feet, and meters), making it easy to dial in the setting for the units you prefer. Delay lengths can be adjusted by the following increments: ~.02 ms/~.02 ft/~.01 meter.

Vsak naslednji par zvočnikov bo cca 6 metrov nazaj, kar pomeni da moram dati enemu paru cca 20ms delay-a in naslednjemu cca 40ms.

Behringer omogoča večji delay za vsak par zvočnikov.

#21 eskim

eskim

Zgleden PAjevec

• Uporabnik
  • PipPip
  • 175 prispevkov

Objavljeno 06 marec 2017 - 11:06

Pa za 20 m dvorane ne rabiš 3h parov zvočnikov :) Po moje sta 2 para čisto zadosti..

#22 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 029 prispevkov

Objavljeno 07 marec 2017 - 06:00

Če smo realni, za ta denar lahko dobiš en dober 12" zvočnik ali pa dva dobra 8" (in to brez pretiravanja s prestižnimi znamkami).

Od zvočnika za 220 €, jaz ne bi pričakoval ravno dosti.

Mislim, da bi bilo tudi dobro imeti procesiranje na vseh zvočnikih, vključno s subi, sploh če je akustika problematična.

To, da akustika ni idealna, še ne pomeni, da bo slab sistem delal enako dobro, kot dober. Nekateri problemi zvočnikov v slabi akustiki še bolj pridejo do izraza.

Za ca. 10k€ je možno sestaviti sistem (4 sateliti, 2 suba in ojačevalniki z DSP-ji), ki bi spodobno pokril tak prostor, za 3k, bo bolj za silo.

#23 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 17 marec 2017 - 09:19

Saj realno nismo več na treh jurjih. Smo že itek presegli budget.

Z dvema paroma zvočnikov me skrbi, da ne bo enakomerno pokrito, kar se tiče glasnosti.

Z več kot tremi pari, pa me skrbi comb filtering efekt...

Sem si kar veliko izrisal in prebral zadev.

Glede Evid 6.2, da so presvetli za govor.. Sem bral kar veliko review-ov, ker realno tudi mene malo skrbi male membranice. Moja osnovna ideja je bila par 12" spredaj, ter potem še en par 10", kot delay tower.

Po tem, ko je Ixi predlaga Evid, sem kar veliko raziskoval in jih v glavnem kar hvalijo - tudi za live zadeve.

Tole je naprimer en review iz Thomanna:

My introduction to the Evid 6.2 Black speakers:
I first came across these Evid speakers when assisting in the installation of thomann sound equipment at a convention centre seating 2000 1 pair of the Evid 6.2 Black speakers gave crystal clear speech reproduction and impressive music reproduction. We were attaining a good 70-80db in the main seating area which was very comfortable for speech with plenty of headroom. 
My response:
I thomann just had to have a pair for my personal kit which I use for small venues of up to 400 people. 
Quality:
The Evid is a robust speaker of ergonomic design with excellent space coverage. While the Evid is designed for wall mounting with a suitable L bracket I thomann adapted them for mounting on speaker stands which better suits my purpose. 
For permanent installations they are very adaptable using the swivel mounting bracket which locks into place.
Negatives:
The only area that could use improvement is the cable connecter which is adequate for permanently installed speakers but needs the thomann cables to be secured to the mounting bracket in my own situation e.g. a portable setup. Electrovoice produce as an extra an outdoor terminal cover which gives the cable a more robust anchorage.
Would I recommend the Evid speakers?
Yes I would. - For small and large venues. For their thomann robust construction and most surprisingly for their price, these replaced four so called low cost box speakers which cost more than the pair of Evids and were nowhere as good in sound reproduction.
Bottom Line:
I have been using this pair of Evids with great success since I purchased them thomann and with the performance from them so far I can see that they will continue to give great service for years to come.

Mešalkna definitvno ne bo x32, ker je čisto prezahtevna za uporabo...

Samo dve varianti sta:

1. popolnoma analogna, ker je trotl zihr in jo zna praktično vsak uporabljati

2. digitalna in potem tam namenska tablica oz. računalnik.

Če bo druga varianta, bo verjetno tale: http://www.soundcraf.../products/ui24r

Imajo online demo in meni se zdijo osnovne zadeve čisto preproste... Poleg tega pa dobiš v primerjavi z analogno kar nekaj plusov:

- shranjene prednastavitve

- več efektov na kanale, feedback destroyer, etc

- lahko hodiš po prostoru in poslušaš, kako se kje sliši

- ima že vgrajeno predvajanje mp3-jev

- načeloma ima lahko predavatelj pri sebi kontroller in sam nastavlja zadeve, kadar je event majhen.

#24 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 17 marec 2017 - 12:49

Še ena zanimiva mi je Behringer INUKE NU3000DSP...

Ta ima že delay, kretnico ter eq direktno na ojačevalcu. Po branju tujih forumov se kar dobro obnese. Na par koncih sem sicer prebral, da poči v zvočnikih, ko ugasneš ojačevalec... ta zadeva me edino skrbi.

Nikjer pa nisem prebral, da bi kdo rekel, da je slaba kakovost zvoka ali kaj podobnega. Nekateri celo menjajo domače ojačevalce (razne Marantz ipd) in uporabijo to kot HIFI ojačevalec ter trdijo da je zvok vrhunski.

Glede na to, da je notri že DSP, je cena kar ugodna. Potreboval bi 4 takšne ojačevalce za naš sistem.. (3x par EVID 6.2 + SUB)

Minusi Behringerjevih ojačevalcev, kar sem jaz do sedaj zasledil so naslednje:

- realni output je manjši kot je nazivni: tukaj ne vidim problema, ker NU3000DSP je predimenzioniran za en par EVID 6.2

- poči v zvočnikih, ko ugasneš sistem. Morda so to že odpravili s kakšnim FW update-om, ali pa se zgodi le pri nekaterih kosih? Vsi uporabniki se namreč ne pritožujejo nad tem, pa bi pričakoval, če bi bilo to res...

- ventilatorji so glasni: Menda so sicer tišji kot EP2500, ampak še vedno glasni. Ta  zadeva me malenkost skrbi, ker jaz sem občutljiv na šumenje ventilatorjev... Po drugi strani, pa bodo zaprti v omari v enem kotu dvorane... skoraj dvomim, da so lahko tako glasni, da bi to motilo kar koli.

- smer ventilatorjev je kontra od običajne, zaradi česar pride do pregrevanja, če imaš v rack omarici skupaj z drugimi ojačevalce (to v našem primeru ni problem)

#25 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 029 prispevkov

Objavljeno 17 marec 2017 - 01:38

Pomoje bi s kakšnimi line arrayi npr. 2x Fohhn LX-150 in 2x Fohhn LX-100 pokril vsaj tako dobro. Prvotni namen line arrayev so bili ravno takšni prostori.

Dodaš dva suba in imaš spodoben full-range sistem.

Seveda odvisi od budgeta.

Dobra stran X32 je v tem, da ima 6 matric z Linkwitz-Riley filtri in delaye na izhodih, torej načeloma ne potrebuješ sistemskega procesorja. Poleg tega lahko narediš presete za uporabo brez subov (če je potreben samo govor) ali pa uporabiš sube samo za tiste kanale, ki jih potrebujejo. In zadnji software ima še automixer, ki je lahko koristen, če boste uporabljali več mikrofonov.

Če pripraviš neke izhodiščne presete, je pomoje lažje pritisniti recall in dvigniti fader, kot pa se povezati prek tablice in potem brskati po menijih.

Soundcraft mislim, da nima niti matrixov, niti primernih filtrov na izhodih, torej je potreben še sistemski procesor, se pravi cenovno ni kaj bolj ugodno.

Mali digitalni mikserji nudijo dosti več, kot nudijo mali analogni. HPF-ji z nastavljivo rezno frekvenco, dinamika, preseti itd. so za moje pojme uporabni za takšno uporabo. Je pa res, da se na analognem mikserju ne moreš izgubiti v menijih.

#26 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 24 marec 2017 - 11:44

Glede mešalke ter procesiranja (delay-i, EQ,...) sem se sedaj skoraj 100% odločil za: Allen & Heath QU-SB

Malo me moti, ker imajo kontrolo samo za iPad (android, PC,... ni podprto), pa vendar imajo edini aplikacijo katero lahko prilagodiš za običajne uporabnike...

Tako bomo lahko naredili različne scene:

- manjše predavanje (samo zadnji zvočniki v full range-u)

- kino (samo sprednji zvočniki + sub)

- prireditev (vsi zvočniki skuapaj)

- itd...

Aplikacija potem izgleda takole: http://www.allen-hea...cts/qu-control/

Boljše rešitve za preprosto sistemsko integracijo na trgu ne najdem...

Behringer X32 tudi ni slab, vendar nima ločene aplikacije za dummy uporabnike.

Najprej je bila ideja manjše mešalke ter ločene procesorje za zvočnike, vendar je tam izbira scene dosti težja..

Za ojačevalce pa bosta najverjetneje 2x Behringer NU4-6000. Moči je za tele male EVID-e več kot dovolj (4x440W na 8Ohm), cena pa je dovolj ugodna.

#27 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 029 prispevkov

Objavljeno 25 marec 2017 - 10:12

Samo A&H bi načeloma še vedno potreboval sistemski procesor, ker nima ne dovolj matrixov in primernih filtrov za kretnice.

Kolikor je meni znano imajo primerne filtre samo X32 in M32, Midas Pro serija ima od verzije 2 v FX racku na voljo sistemski procesor, Yamahe imajo na voljo Lake kartico (ki stane več kot X32).

Sicer lahko nekako zmutiš z grupami in EQ-ji, samo to je bolj za silo rešitev, pa še master EQ-ja nimaš na tak način.

Kar se pa moči ojačevalcev tiče, je res več kot dovolj.

Nekateri sistemski procesorji imajo možnost priklopa telekomande/preklopnika za izbiro presetov. Mogoče obstaja kaj, kar omogoča enostavno uporabo za končnega uporabnika in ne stane preveč.

#28 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2017 - 09:58

Osebno nimam izkušenj s to mešalko, sem pa gledal njen manual in iz tega sklepal, da bi zadeva morala špilat:

http://www.allen-hea...de-AP9372_9.pdf

Stran 40: Mix routing

Če rečemo, da hočem imeti Mix 5-6 za prvi delay tower:

Assign: All On (vse kanale routamo na Mix 5-6)

All post fader (torej glasnost faderja vpliva direktno tudi na ta mix - 

Channel source: Post All (tore celotno verigo vljučno z compresorjem ter input delayem)

Na Mix 5-6 potem vključim EQ ter dodam delay (stran 30-33)

Mix send na vseh kanalih dam na 0dB (stran 38) in po tej logiki bi moral glavni fader na kanalu neposredno vplivati na glasnost mixa 5-6, ki sedaj deluje kot fill speaker (oz delay tower).

Bi potreboval še kaj več filtrov oz drugih nastavitev?

Pri X32 imam edini zadržek, da je malo težko za uporabljati za vsakega...

Ideja je, da če bo neko predavanje, da zna "vsak" vklopiti ter nastaviti ozvočenje. Pri A&H mi je predvsem všeč, da so direktno ponudili aplikacijo za preprosto upravljanje. Behringerju žal to manjka...

#29 jetam

jetam

PA PRO USER

• Uporabnik
  • PipPipPipPipPip
  • 1 029 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2017 - 01:26

Saj pravim, da se da zmutit z grupami oz. mixi, kot jih imenuje A&H, samo na ta način nimaš enega masterja in enega master EQ-ja, ampak jih imaš 8 in težko npr. zmanjšaš celotno glasnost brez spreminjanja razmerij.

Filtre bi potreboval, ker nimaš kretnice.

A&H mislim, da niti nima low pass filtrov, pa tudi high passi niso pravi za kretnice.

Slišat bo, ne bo pa ravno optimalno.

Kar se pa preprostosti uporabe tiče, pa težko rečem, ker je meni vsaka miza bolj domača od iPada.

#30 saso

saso

Aktiven PAjevec

• Uporabnik
  • PipPipPip
  • 477 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2017 - 02:39

Ja res je... tako kot sem prej napisal še popolnoma ne deluje...

Vse kanale je potrebno zroutat v DCA grupo in potem s to grupo nastavljati master volume.

Drugače je output volume različen za mix 5-6 ter za mix LR. Torej Mix 5-6 in LR je potrebno ujeti na pravo glasnost (torej glasnost prednjih in delay zvočnikov) in potem za "master volume" uporabljati DCA grupo.

Skratka - potrebno je še mal čarati :)

Jeba... mogoče je res x32 boljša izbira, ker ima boljši routing... Ampak ko smo že pri tem, je pa vprašanje, če je vseeno boljše vzeti Producer verzijo kot pa rack  - včasih je vseeno lažje faderje prijet v roke :)

Prispevek uredil/a: saso, 27 marec 2017 - 02:39 .

Dodaj odgovor

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov